Færøerne i stor sensation: 83 pladsers forskel

Færøernes fodboldlandshold tog en stor sejr, da Tyrkiet blev slået med 2-1 i Nations League.



Normalt er det fodboldverdenens miniputnationer, som Færøerne nedlægger, når øboerne fra den nordlige del af Atlanterhavet en gang imellem sejrer.

Men søndag lykkedes færingerne med at tage en noget større skalp. Her var Tyrkiet på besøg i Thorshavn til en kamp på Nations Leagues tredjeøverste niveau, og den endte altså med en hjemmebanesejr.

Tyrkerne blev sendt hjem med et nederlag på 2-1 i bagagen. De to fodboldnationer ligger ellers 83 pladser fra hinanden på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste.

Men det var ikke til at se søndag. Færøerne kom foran 1-0 på et mål af Viljormur Davidsen kort inde i anden halvleg.

Blot en håndfuld minutter senere stod der så 2-0 efter en scoring af Jóan Símun Edmundsson.

Med en reducering af Serdar Gurler i næstsidste minut i den ordinære spilletid fik Tyrkiet skabt spænding, men færingerne holdt altså hovedet koldt i slutfasen.

Sejren var Færøernes anden i gruppespillet i Nations League, og færingerne fik revancheret nederlaget på 0-4 til Tyrkiet tilbage i juni.

Kampens resultat ændrer dog ikke på, at Tyrkiet endte som vinder af gruppen og dermed rykker op på Nations Leagues næsthøjeste niveau.

På øverste hylde i Nations League sikrede Holland sig avancement til turneringens Final 4-stævne med en sejr på 1-0 over naboerne fra Belgien på et mål af Liverpool-stjernen Virgil van Dijk.

Holland lå allerede inden kampen på førstepladsen i sin gruppe og skulle bare undgå et nederlag for at indløse billet til semifinalen.

Hollænderne nåede finalen i den første udgave af Nations League tilbage i 2019, men tabte til Portugal.

Der er nu sat navn på to af de fire deltagere i Final 4-stævnet i Nations League. Ud over Holland gik Kroatien også videre fra Danmarks gruppe søndag.

Mandag bliver de sidste to grupper på øverste niveau afgjort.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

USA – Belgien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trump bad FIFA revurdere karantæne



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer