Færøerne i stor sensation: 83 pladsers forskel

Færøernes fodboldlandshold tog en stor sejr, da Tyrkiet blev slået med 2-1 i Nations League.



Normalt er det fodboldverdenens miniputnationer, som Færøerne nedlægger, når øboerne fra den nordlige del af Atlanterhavet en gang imellem sejrer.

Men søndag lykkedes færingerne med at tage en noget større skalp. Her var Tyrkiet på besøg i Thorshavn til en kamp på Nations Leagues tredjeøverste niveau, og den endte altså med en hjemmebanesejr.

Tyrkerne blev sendt hjem med et nederlag på 2-1 i bagagen. De to fodboldnationer ligger ellers 83 pladser fra hinanden på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste.

Men det var ikke til at se søndag. Færøerne kom foran 1-0 på et mål af Viljormur Davidsen kort inde i anden halvleg.

Blot en håndfuld minutter senere stod der så 2-0 efter en scoring af Jóan Símun Edmundsson.

Med en reducering af Serdar Gurler i næstsidste minut i den ordinære spilletid fik Tyrkiet skabt spænding, men færingerne holdt altså hovedet koldt i slutfasen.

Sejren var Færøernes anden i gruppespillet i Nations League, og færingerne fik revancheret nederlaget på 0-4 til Tyrkiet tilbage i juni.

Kampens resultat ændrer dog ikke på, at Tyrkiet endte som vinder af gruppen og dermed rykker op på Nations Leagues næsthøjeste niveau.

På øverste hylde i Nations League sikrede Holland sig avancement til turneringens Final 4-stævne med en sejr på 1-0 over naboerne fra Belgien på et mål af Liverpool-stjernen Virgil van Dijk.

Holland lå allerede inden kampen på førstepladsen i sin gruppe og skulle bare undgå et nederlag for at indløse billet til semifinalen.

Hollænderne nåede finalen i den første udgave af Nations League tilbage i 2019, men tabte til Portugal.

Der er nu sat navn på to af de fire deltagere i Final 4-stævnet i Nations League. Ud over Holland gik Kroatien også videre fra Danmarks gruppe søndag.

Mandag bliver de sidste to grupper på øverste niveau afgjort.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!