Færøerne i stor sensation: 83 pladsers forskel

Færøernes fodboldlandshold tog en stor sejr, da Tyrkiet blev slået med 2-1 i Nations League.



Normalt er det fodboldverdenens miniputnationer, som Færøerne nedlægger, når øboerne fra den nordlige del af Atlanterhavet en gang imellem sejrer.

Men søndag lykkedes færingerne med at tage en noget større skalp. Her var Tyrkiet på besøg i Thorshavn til en kamp på Nations Leagues tredjeøverste niveau, og den endte altså med en hjemmebanesejr.

Tyrkerne blev sendt hjem med et nederlag på 2-1 i bagagen. De to fodboldnationer ligger ellers 83 pladser fra hinanden på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste.

Men det var ikke til at se søndag. Færøerne kom foran 1-0 på et mål af Viljormur Davidsen kort inde i anden halvleg.

Blot en håndfuld minutter senere stod der så 2-0 efter en scoring af Jóan Símun Edmundsson.

Med en reducering af Serdar Gurler i næstsidste minut i den ordinære spilletid fik Tyrkiet skabt spænding, men færingerne holdt altså hovedet koldt i slutfasen.

Sejren var Færøernes anden i gruppespillet i Nations League, og færingerne fik revancheret nederlaget på 0-4 til Tyrkiet tilbage i juni.

Kampens resultat ændrer dog ikke på, at Tyrkiet endte som vinder af gruppen og dermed rykker op på Nations Leagues næsthøjeste niveau.

På øverste hylde i Nations League sikrede Holland sig avancement til turneringens Final 4-stævne med en sejr på 1-0 over naboerne fra Belgien på et mål af Liverpool-stjernen Virgil van Dijk.

Holland lå allerede inden kampen på førstepladsen i sin gruppe og skulle bare undgå et nederlag for at indløse billet til semifinalen.

Hollænderne nåede finalen i den første udgave af Nations League tilbage i 2019, men tabte til Portugal.

Der er nu sat navn på to af de fire deltagere i Final 4-stævnet i Nations League. Ud over Holland gik Kroatien også videre fra Danmarks gruppe søndag.

Mandag bliver de sidste to grupper på øverste niveau afgjort.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På blokken til stort landstrænerjob

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

AGF – Brøndby IF

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Beijmo med kontant AGF-udmelding

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen