Færøske mestre videre i CL-kvalifikationen efter skrivebordssejr

Klaksvik er tildelt en 3-0-sejr over Slovan Bratislava. Færingerne skal nu møde schweiziske Young Boys onsdag.



Det færøske mesterhold i fodbold, KI Klaksvik, er kommet et skridt tættere på Champions League.

Mandag har holdet fået tildelt en skrivebordssejr på 3-0 over Slovan Bratislava i den første kvalifikationsrunde til Champions League-gruppespillet.

Det meddeler Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) mandag aften.

Sagen er havnet hos Uefa, efter at kampen mellem Klaksvik og Bratislava to gange blev udskudt på grund af coronavirus hos det slovakiske hold.

Holdene skulle have mødtes onsdag i sidste uge i Klaksvik, men efter et coronatilfælde hos slovakkerne blev hele holdet sendt i karantæne.

Derfor måtte Slovan Bratislavas reservespillere flyves ind, så kampen kunne gennemføres i fredags i stedet, men syv minutter før kampstart blev også den kamp aflyst. Det skyldtes endnu et coronatilfælde hos slovakkerne.

Med skrivebordssejren følger en anden udfordring for Klaksvik-lejren. Allerede onsdag aften skal holdet spille kamp i anden kvalifikationsrunde. Det foregår på udebane mod schweiziske Young Boys fra Bern.

Der er i alt fire kvalifikationsrunder før Champions League-gruppespillet. Den sidste kvalifikationsrunde er kendt som playoffrunden.

FC Midtjylland er den eneste danske deltager i kvalifikationen og skal også i aktion onsdag. Det foregår på udebane i Bulgarien.

Også kvalifikationen til Europa League er ramt af en kedelig coronasag, der har ført til en skrivebordssejr.

FC Prishtina fra Kosovo kommer ikke til at spille mod Lincoln Red Imps fra Gibraltar på grund af otte coronatilfælde. Også den kamp var i første omgang rykket, men bliver nu helt aflyst.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Crazy transfer: City køber Anderson

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De køber ham for 740 mio.

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Her kan man se La Liga fremover