Færøsk klub leverer sensation i CL-kvalifikationen

KÍ Klaksvik sørgede for en stor overraskelse med en 3-0-sejr over Ferencvaros, der bagefter fyrede træneren.



To danskere var på banen, da de færøske fodboldmestre, KÍ Klaksvik, onsdag aften leverede en meget stor overraskelse i første runde af Champions League-kvalifikationen.

På udebane vandt holdet hele 3-0 over de ungarske mestre, Ferencvaros, og KÍ Klaksvik er dermed videre med de samme cifre efter to kampe.

3-0-sejren blev grundlagt i første halvleg, hvor Árni Frederiksberg med to scoringer og Luc Kassi med et enkelt mål sørgede for den føring, der holdt kampen ud.

Claes Kronberg var i startopstillingen for KÍ Klaksvik og blev skiftet ud kort før tid.

Den tidligere Brøndby-spiller Patrick da Silva kom på banen for den færøske klub med lidt over et kvarter tilbage af kampen.

Ferencvaros har vundet det ungarske mesterskab fem år i træk, og så sent som for tre år siden var klubben med i Champions League-gruppespillet.

I sidste sæson vandt Ferencvaros sin gruppe i Europa League-gruppespillet, inden holdet tabte til tyske Bayer Leverkusen i ottendedelsfinalen.

Endnu længere tilbage var Ferencvaros i 1960’erne og 1970’erne med i flere europæiske finaler, hvor finalesejren over italienske Juventus i 1965 i den hedengangne Inter-Cities Fairs Cup står som et højdepunkt.

Umiddelbart efter onsdagens nederlag meddelte Ferencvaros, at cheftræner Stanislav Cherchesov, som i 2018 førte Rusland til kvartfinalen ved VM, er færdig i klubben.

KÍ Klaksvik har norske Magne Hoseth som træner, og kendere af Superligaen vil kunne huske ham som spiller i FC København i 2004-2005-sæsonen.

KÍ Klaksvik skal i anden kvalifikationsrunde møde BK Häcken fra Sverige.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag