Fagerbergs anden chance

FC Midtjyllands Ken Fagerberg er på vej tilbage mod topformen efter flere måneders skadesproblemer.



Under normale omstændigheder ville Ken Fagerbergs FC Midtjylland-fremtid begynde at se lidt grumset ud efter et 2008, hvor svenskeren har været skadet meget og optrådt mere på andetholdet, end hans prisskilt lægger op til.
I denne sæson kom Fagerberg efter en god træningsopstart til skade i en storsejr over de walisiske fyraftensproffer Bangor, hvor angriberen fik et godt, gammeldags trælår. Den slags plejer end ikke at sende en professionel fodboldspiller ud i en enkelt kamp, men for Fagerberg blev det en alvorlig skade, der ikke ville hele.

– Ken har været skadet i lang tid. Faktisk siden UEFA Cup-kampen i Wales. Han er kommet tilbage for tidligt et par gange, og det er først de sidste par uger, at han har været i stand til at træne 100 procent, siger Thomas Thomasberg til tipsbladet.dk.

Fagerberg kom på banen syv minutter før pausen i sejren over FC Nordsjælland, da skadesplagede Frank Kristensen måtte udgå med en forstrækning i højre baglår. Fagerberg gjorde ikke det store væsen af sig, men FCM-træner Thomas Thomasberg forventer, at svenskeren får mere at skyde med i de kommende uger.

– Der er fremgang at spore til træning. Ken har talentet til at spille topfodbold og scorede en del mål for Örgryte, men efter min vurdering er svensk fodbold et niveau under dansk, hvilket sender Örgryte to niveauer under SAS Ligaen. Han har været hæmmet af skader, men når han er klar, er han god. I den periode i foråret, hvor han var klar, stod han for tre mål og tre assists, siger Thomas Thomasberg.

Det scoringsfattige angreb i FC Midtjylland gør, at der ikke er så langt til en fast startplads for Ken Fagerberg, som der normalt ville være på et tophold som FCM.

– Vi har fem-seks angribere at vælge imellem, og det er heldigt at have så mange muligheder. Til gengæld er der ingen af dem, der vælter sig i mål, og derfor har alle muligheden, inklusive Ken, siger Thomas Thomasberg.

Personligt er Ken Fagerberg glad for snart at være tilbage i topform.

– Det har været hårdt at sidde udenfor. Men nu går det godt til træning, og jeg føler, at jeg kan præstere mere og mere. Jeg er ikke 100 procent endnu, men det kommer snart, siger Ken Fagerberg.

FC Midtjylland har siden 4-0 sejren over OB scoret seks mål i fem SAS Liga-kampe.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Monstersalg: FC København-boss jubler

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Hjulmand og co. taber stort skridt

Silkeborg IF – FC København

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Køber snart Brøndby-angriber

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FC København sælger Nathan Trott



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

City holder liv i mesterskabsdrømmen

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub