Under normale omstændigheder ville Ken Fagerbergs FC Midtjylland-fremtid begynde at se lidt grumset ud efter et 2008, hvor svenskeren har været skadet meget og optrådt mere på andetholdet, end hans prisskilt lægger op til.
I denne sæson kom Fagerberg efter en god træningsopstart til skade i en storsejr over de walisiske fyraftensproffer Bangor, hvor angriberen fik et godt, gammeldags trælår. Den slags plejer end ikke at sende en professionel fodboldspiller ud i en enkelt kamp, men for Fagerberg blev det en alvorlig skade, der ikke ville hele.
– Ken har været skadet i lang tid. Faktisk siden UEFA Cup-kampen i Wales. Han er kommet tilbage for tidligt et par gange, og det er først de sidste par uger, at han har været i stand til at træne 100 procent, siger Thomas Thomasberg til tipsbladet.dk.
Fagerberg kom på banen syv minutter før pausen i sejren over FC Nordsjælland, da skadesplagede Frank Kristensen måtte udgå med en forstrækning i højre baglår. Fagerberg gjorde ikke det store væsen af sig, men FCM-træner Thomas Thomasberg forventer, at svenskeren får mere at skyde med i de kommende uger.
– Der er fremgang at spore til træning. Ken har talentet til at spille topfodbold og scorede en del mål for Örgryte, men efter min vurdering er svensk fodbold et niveau under dansk, hvilket sender Örgryte to niveauer under SAS Ligaen. Han har været hæmmet af skader, men når han er klar, er han god. I den periode i foråret, hvor han var klar, stod han for tre mål og tre assists, siger Thomas Thomasberg.
Det scoringsfattige angreb i FC Midtjylland gør, at der ikke er så langt til en fast startplads for Ken Fagerberg, som der normalt ville være på et tophold som FCM.
– Vi har fem-seks angribere at vælge imellem, og det er heldigt at have så mange muligheder. Til gengæld er der ingen af dem, der vælter sig i mål, og derfor har alle muligheden, inklusive Ken, siger Thomas Thomasberg.
Personligt er Ken Fagerberg glad for snart at være tilbage i topform.
– Det har været hårdt at sidde udenfor. Men nu går det godt til træning, og jeg føler, at jeg kan præstere mere og mere. Jeg er ikke 100 procent endnu, men det kommer snart, siger Ken Fagerberg.
FC Midtjylland har siden 4-0 sejren over OB scoret seks mål i fem SAS Liga-kampe.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW