Fagerbergs anden chance

FC Midtjyllands Ken Fagerberg er på vej tilbage mod topformen efter flere måneders skadesproblemer.



Under normale omstændigheder ville Ken Fagerbergs FC Midtjylland-fremtid begynde at se lidt grumset ud efter et 2008, hvor svenskeren har været skadet meget og optrådt mere på andetholdet, end hans prisskilt lægger op til.
I denne sæson kom Fagerberg efter en god træningsopstart til skade i en storsejr over de walisiske fyraftensproffer Bangor, hvor angriberen fik et godt, gammeldags trælår. Den slags plejer end ikke at sende en professionel fodboldspiller ud i en enkelt kamp, men for Fagerberg blev det en alvorlig skade, der ikke ville hele.

– Ken har været skadet i lang tid. Faktisk siden UEFA Cup-kampen i Wales. Han er kommet tilbage for tidligt et par gange, og det er først de sidste par uger, at han har været i stand til at træne 100 procent, siger Thomas Thomasberg til tipsbladet.dk.

Fagerberg kom på banen syv minutter før pausen i sejren over FC Nordsjælland, da skadesplagede Frank Kristensen måtte udgå med en forstrækning i højre baglår. Fagerberg gjorde ikke det store væsen af sig, men FCM-træner Thomas Thomasberg forventer, at svenskeren får mere at skyde med i de kommende uger.

– Der er fremgang at spore til træning. Ken har talentet til at spille topfodbold og scorede en del mål for Örgryte, men efter min vurdering er svensk fodbold et niveau under dansk, hvilket sender Örgryte to niveauer under SAS Ligaen. Han har været hæmmet af skader, men når han er klar, er han god. I den periode i foråret, hvor han var klar, stod han for tre mål og tre assists, siger Thomas Thomasberg.

Det scoringsfattige angreb i FC Midtjylland gør, at der ikke er så langt til en fast startplads for Ken Fagerberg, som der normalt ville være på et tophold som FCM.

– Vi har fem-seks angribere at vælge imellem, og det er heldigt at have så mange muligheder. Til gengæld er der ingen af dem, der vælter sig i mål, og derfor har alle muligheden, inklusive Ken, siger Thomas Thomasberg.

Personligt er Ken Fagerberg glad for snart at være tilbage i topform.

– Det har været hårdt at sidde udenfor. Men nu går det godt til træning, og jeg føler, at jeg kan præstere mere og mere. Jeg er ikke 100 procent endnu, men det kommer snart, siger Ken Fagerberg.

FC Midtjylland har siden 4-0 sejren over OB scoret seks mål i fem SAS Liga-kampe.





Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Nu trækkes der lod til VM 2026

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jonas Wind er i København

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Stor derby-bøde til FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det var vanvittigt brutalt!

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat