Fairplay koster dansk CL-plads

Den danske mester anno 2011 kunne være røget direkte i Champions League, men de mange danske deltagere koster på det europæiske snit.



I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.

Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.

Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.

Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.

Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?

Læs mere: Tipsbladet Indsigt kigger nærmere på betydningen af de danske fairplay-pladser i det store europæiske regnestykke.





Bayern München sejrer over Sporting CP

Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer