Fairplay koster dansk CL-plads

Den danske mester anno 2011 kunne være røget direkte i Champions League, men de mange danske deltagere koster på det europæiske snit.



I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.

Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.

Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.

Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.

Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?

Læs mere: Tipsbladet Indsigt kigger nærmere på betydningen af de danske fairplay-pladser i det store europæiske regnestykke.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Fredberg henter italiensk legende

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Toptræner hylder Danmark og FC København

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’