I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.
– Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.
Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.
Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.
Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED