Fairplay koster dansk CL-plads

Den danske mester anno 2011 kunne være røget direkte i Champions League, men de mange danske deltagere koster på det europæiske snit.



I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.

Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.

Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.

Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.

Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?

Læs mere: Tipsbladet Indsigt kigger nærmere på betydningen af de danske fairplay-pladser i det store europæiske regnestykke.





Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan


Frank mødt af massive buh-råb

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Arbejder på køb af William Osula

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Voldsomme rygter i udlandet

Randers FC – FC Midtjylland

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

AGF – Sønderjyske

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Dansk dommer får ros stor ros

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

To direktører færdige i Superliga-klub

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

– Fuldstændig svigtet

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

FC Fredericia – Viborg FF

Stor Brøndby-stjerne skadet

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Skidt nyt til Brian Riemer?

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Rune deler nyt efter mareridt

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Jeg tror, det bliver et nej