I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.
– Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.
Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.
Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.
Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER