I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.
– Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.
Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.
Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.
Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Brøler sender Mexico videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT