Fairplay koster dansk CL-plads

Den danske mester anno 2011 kunne være røget direkte i Champions League, men de mange danske deltagere koster på det europæiske snit.



I det aktuelle nummer af Tipsbladet Indsigt kigger vi også nærmere på det store europæiske klubregnskab, hvor Danmark har løftet sig meget i de seneste år, men alligevel er blevet stoppet af mængden af deltagere. Og det ærgrer FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen.

Det er noget af et paradoks, at vi faktisk helst skal undgå fairplay-pladsen, fordi den forringer landekoefficienten. De point, vi tjener ind hver især, bliver jo divideret med antallet af hold fra landet, så jo flere hold vi har med, jo mindre et pointsnit får Danmark, hvis det hold der kommer med via fairplay ikke selv kan skaffe point, siger Carsten V. Jensen.

Og kigger man på de seneste fem afsluttede sæsoner i Europa, der ligger til grund for fordelingen af de europæiske pladser i de aktuelle, nationale turneringer, så viser det sig faktisk, at Danmark havde været godt tjent uden fairplay-deltagelse. For vi har ikke kun mistet flest europæiske point af alle på den konto i perioden. Uden fairplay-deltagere i Europa overhovedet havde Danmark ligget nummer 13 på ranglisten sidste år i stedet for nummer 15, og det er ikke et uvæsentligt hop.

Det ville nemlig betyde, at den danske mester i den aktuelle sæson sandsynligvis var røget direkte i Champions League på den plads, der er reserveret til vinderen af Champions League, hvis denne ikke kvalificerer sig via sin nationale turnering (en plads indført efter Liverpool i 2005, men som der siden ikke har været brug for). I stedet må man vente til 2012, før den danske mester efter alt at dømme er direkte med i den største europæiske klubturnering.

Men hvad vil FCK gøre ved det, hvad vil DBU og hvorfor mener Randers-sportschef Jacob Nielsen ikke, at fairplay-deltagerne er et problem?

Læs mere: Tipsbladet Indsigt kigger nærmere på betydningen af de danske fairplay-pladser i det store europæiske regnestykke.





LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Vejle Boldklub – Randers FC

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Viborg FF – FC København

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Dialog – Brøndby interesseret

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

AGF henter dansk kantspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’



Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Afslører danskers rekordtransfer

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra



Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud