Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Europa League

Disse hold er videre i Europa og Conference League

Gruppespillet i de to næststørste europæiske turneringer blev afsluttet torsdag aften.

Gruppespillet i de to næststørste europæiske fodboldturneringer er nu afsluttet.

Her er overblikket over de hold, som er gået videre fra grupperne. I både Europa og Conference League er en førsteplads lig med en plads i ottendedelsfinalerne, mens en andenplads giver adgang til en playoffrunde om at nå til ottendedelsfinalerne.

Treerne fra Champions League-grupperne træder ind i Europa Leagues playoffrunde, mens en tredjeplads i Europa League giver adgang til Conference Leagues playoffrunde.

Disse hold er videre til ottendedelsfinalerne i Europa League:

* Liverpool (England), Villarreal (Spanien), Slavia Prag (Tjekkiet), Bayer Leverkusen (Tyskland), West Ham (England), Brighton (England), Rangers (Skotland), Atalanta (Italien).

Disse hold er videre til playoffrunden i Europa League:

* Toulouse (Frankrig), Rennes (Frankrig), AS Roma (Italien), Qarabag (Aserbajdsjan), Freiburg (Tyskland), Marseille (Frankrig), Sparta Prag (Tjekkiet), Sporting (Portugal).

Det samme er disse treere fra Champions Leagues grupper:

* Galatasaray (Tyrkiet), Lens (Frankrig), Braga (Portugal), Benfica (Portugal), Feyenoord (Holland), AC Milan (Italien), Young Boys (Schweiz), Shakhtar Donetsk (Ukraine).

Disse hold er videre til ottendedelsfinalerne i Conference League:

* Aston Villa (England), Fiorentina (Italien), Paok (Grækenland), Fenerbahce (Tyrkiet), Lille (Frankrig), Maccabi Tel Aviv (Israel), Plzen (Tjekkiet), Club Brugge (Belgien).

Disse hold er videre til playoffrunden i Conference League:

* Legia Warszawa (Polen), Ferencvaros (Ungarn), Eintracht Frankfurt (Tyskland), Ludogorets (Bulgarien), Slovan Bratislava (Slovakiet), Gent (Belgien), Dinamo Zagreb (Kroatien), Bodø/Glimt (Norge).

Disse hold ryger som treer i Europa League over i playoffrunden i Conference League:

* Royale Union SG (Belgien), Maccabi Haifa (Israel), Servette (Schweiz), Molde (Norge), Olympiakos (Grækenland), Ajax (Holland), Betis (Spanien), Sturm Graz (Østrig).

/ritzau/