Når Superligaen torsdag klokken 19 genstarter efter coronapausen med opgøret mellem AGF og Randers, bliver det med mulighed for at se kampen akkompagneret af dåselyd fra den tilskuerløse kamp.
Således har den ene rettighedshaver til Superligaen Discovery Networks ambitioner om at lægge kunstig lyd på alle superligakampe, så længe der ikke må komme tilskuere på stadion.
Her følger en række fakta om den såkaldte dåselyd ved Discoverys fodboldtransmissioner:
* Følger man kampene på flow-tv på Canal 9 eller Eurosport 2, vil der kun være mulighed for at se kampen med reallyd. Streamer man via Dplay, kan man selv vælge, om man ønsker kunstig tilskuerlyd eller ej.
* Discovery forsøger at lave et kunstigt lydbillede, der er så neutralt som muligt. Lyden vil være renset for klubsange og klubråb, da man ikke vil risikere, at der bliver råbt navnet på en klub, der ikke er med i kampen.
* Samtidig vurderer Discovery, at det vil blive for subjektivt, hvis lydteknikeren skal gætte sig til, hvornår fans ville have sunget eller råbt på deres klub.
* Man vil ikke høre buhråb ved eksempelvis gule kort eller grimme tacklinger.
* Til hver enkelt kamp vil en lydtekniker sidde på plads. Teknikeren har forskellige lydspor, som kan vælges til og fra, og som der kan skrues op og ned for. Volumen får et nøk op, når der er større intensitet eller optræk til store chancer.
* Der sættes lyden af jubel på, når der bliver scoret mål, og lydteknikeren må være årvågen for at sætte lyden på i det sekund, bolden krydser målstregen.
* Lyden vil være differentieret, alt efter hvilken kamp der vises, da man er bevidst om, at der forskel på stemningen i eksempelvis AGF-Randers og Horsens-Hobro. Ambitionen er at ramme en lyd, der underbygger kampen og ikke forstyrrer.
* Der vil stadig være reallyd fra kampen, som så bliver blandet med den kunstige lyd.
* Det er hensigten at lægge kunstig lyd på alle superligakampe, så længe der ikke må komme tilskuere på stadion, men Discovery evaluerer løbende og kan vælge at droppe det, hvis det ikke fungerer godt nok.
Kilde: Discovery Networks.
Også rettighedshaveren Nent, der viser Superliga på 3+, TV3 Sport og TV3 Max, arbejder med planen om at lægge kunstig lyd på transmissionerne.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
MEDIE
