Deler vandene: Sådan fungerer dåselyd i Superligaen

Her følger fakta over, hvordan det rent praktisk gribes an, når der lægges kunstig lyd på superligakampe.



Når Superligaen torsdag klokken 19 genstarter efter coronapausen med opgøret mellem AGF og Randers, bliver det med mulighed for at se kampen akkompagneret af dåselyd fra den tilskuerløse kamp.

Således har den ene rettighedshaver til Superligaen Discovery Networks ambitioner om at lægge kunstig lyd på alle superligakampe, så længe der ikke må komme tilskuere på stadion.

Her følger en række fakta om den såkaldte dåselyd ved Discoverys fodboldtransmissioner:

* Følger man kampene på flow-tv på Canal 9 eller Eurosport 2, vil der kun være mulighed for at se kampen med reallyd. Streamer man via Dplay, kan man selv vælge, om man ønsker kunstig tilskuerlyd eller ej.

* Discovery forsøger at lave et kunstigt lydbillede, der er så neutralt som muligt. Lyden vil være renset for klubsange og klubråb, da man ikke vil risikere, at der bliver råbt navnet på en klub, der ikke er med i kampen.

* Samtidig vurderer Discovery, at det vil blive for subjektivt, hvis lydteknikeren skal gætte sig til, hvornår fans ville have sunget eller råbt på deres klub.

* Man vil ikke høre buhråb ved eksempelvis gule kort eller grimme tacklinger.

* Til hver enkelt kamp vil en lydtekniker sidde på plads. Teknikeren har forskellige lydspor, som kan vælges til og fra, og som der kan skrues op og ned for. Volumen får et nøk op, når der er større intensitet eller optræk til store chancer.

* Der sættes lyden af jubel på, når der bliver scoret mål, og lydteknikeren må være årvågen for at sætte lyden på i det sekund, bolden krydser målstregen.

* Lyden vil være differentieret, alt efter hvilken kamp der vises, da man er bevidst om, at der forskel på stemningen i eksempelvis AGF-Randers og Horsens-Hobro. Ambitionen er at ramme en lyd, der underbygger kampen og ikke forstyrrer.

* Der vil stadig være reallyd fra kampen, som så bliver blandet med den kunstige lyd.

* Det er hensigten at lægge kunstig lyd på alle superligakampe, så længe der ikke må komme tilskuere på stadion, men Discovery evaluerer løbende og kan vælge at droppe det, hvis det ikke fungerer godt nok.

Kilde: Discovery Networks.

Også rettighedshaveren Nent, der viser Superliga på 3+, TV3 Sport og TV3 Max, arbejder med planen om at lægge kunstig lyd på transmissionerne.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Fredericia – OB

Bombe på vej i Real Madrid?

Stort flop i England – hent Elias Jelert