Den regerende pokalvinder stod med glimrende kort på hånden i forhold til at nå endnu en finale, men smed onsdag en 3-0-føring i den første af to semifinaler.
Efter en meget sløj første halvleg vågnede Brøndby op til dåd og hentede 3-3 mod Silkeborg på hjemmebane efter blandt andet to træffere af Mathias Kvistgaarden og tre assister af Clement Bischoff i en stærkt forbedret anden halvleg.
Det kunne heller ikke blive meget ringere end i de første 45 minutter.
En tidlig træffer af backen Andreas Poulsen efter et boldtab, et selvmål af Jordi Vanlerberghe og et kontramål af Tonni Adamsen sendte Silkeborg på kurs mod finalen, inden spændingen blev genoprettet.
Returkampen på kunstgræsset i Silkeborg afvikles onsdag i næste uge.
Den samlede vinder møder enten FC København eller Viborg FF i pokalfinalen Kristi himmelfartsdag 29. maj, og det bliver på Brøndby Stadion i tre ud af fire mulige scenarier.
En eventuel finale mellem Silkeborg og FCK afvikles dog af sikkerhedsmæssige årsager i Herning. Viborg har torsdag hjemmebane i første opgør mod FCK.
Brøndbys mareridtsagtige første halvleg blev indledt efter otte minutter, da et boldtab af Noah Nartey blev straffet af en særdeles velspillende Anders Klynge, som med en sylespids pasning satte Andreas Poulsen i scene.
Kort efter mistede et sløjt spillende Brøndby-hold kreative Nicolai Vallys til en skade, og efter 35 minutter gik det igen galt.
Efter endnu et boldtab parerede Brøndby-keeper Patrick Pentz en afslutning fra Jens Martin Gammelby ud på Jordi Vanlerberghe, og bolden hoppede i mål til 0-2.
Ondt blev værre i første halvlegs overtid, da Tonni Adamsen efter endnu en assist af Klynge udnyttede en perfekt omstilling og gav Brøndby nok at snakke om i pausen.
Silkeborg havde optræk til mere i anden halvlegs indledning, men efter en lille time viste værterne omsider tempo og initiativ, da wingbacken Marko Divkovic spillede bande med Clement Bischoff og reducerede til 1-3.
Det satte fut i tribunerne og hjemmeholdet. Aggressiviteten skød i vejret, og især venstresiden med indskiftede Clement Bischoff strålede i slutfasen.
To gange slog U21-landsholdsspilleren et indlæg, som Mathias Kvistgaarden efter en tidligere kæmpe afbrænder omsatte til mål.
Første gang viste angriberen stor springkraft og pandede Brøndby på 2-3 efter 80 minutter, og kort efter brugte han foden, da Bischoffs bold blev forlænget.
Gæsterne var offensivt fraværende i stort set hele anden halvleg, men havde dog enkelte indslag i slutfasen, uden at det gav resultat.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
United overvejer disse fem managers
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT