Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Brøndby vendte efter en elendig første halvleg 0-3 til 3-3 i den første pokalsemifinale mod Silkeborg.



Den regerende pokalvinder stod med glimrende kort på hånden i forhold til at nå endnu en finale, men smed onsdag en 3-0-føring i den første af to semifinaler.

Efter en meget sløj første halvleg vågnede Brøndby op til dåd og hentede 3-3 mod Silkeborg på hjemmebane efter blandt andet to træffere af Mathias Kvistgaarden og tre assister af Clement Bischoff i en stærkt forbedret anden halvleg.

Det kunne heller ikke blive meget ringere end i de første 45 minutter.

En tidlig træffer af backen Andreas Poulsen efter et boldtab, et selvmål af Jordi Vanlerberghe og et kontramål af Tonni Adamsen sendte Silkeborg på kurs mod finalen, inden spændingen blev genoprettet.

Returkampen på kunstgræsset i Silkeborg afvikles onsdag i næste uge.

Den samlede vinder møder enten FC København eller Viborg FF i pokalfinalen Kristi himmelfartsdag 29. maj, og det bliver på Brøndby Stadion i tre ud af fire mulige scenarier.

En eventuel finale mellem Silkeborg og FCK afvikles dog af sikkerhedsmæssige årsager i Herning. Viborg har torsdag hjemmebane i første opgør mod FCK.

Brøndbys mareridtsagtige første halvleg blev indledt efter otte minutter, da et boldtab af Noah Nartey blev straffet af en særdeles velspillende Anders Klynge, som med en sylespids pasning satte Andreas Poulsen i scene.

Kort efter mistede et sløjt spillende Brøndby-hold kreative Nicolai Vallys til en skade, og efter 35 minutter gik det igen galt.

Efter endnu et boldtab parerede Brøndby-keeper Patrick Pentz en afslutning fra Jens Martin Gammelby ud på Jordi Vanlerberghe, og bolden hoppede i mål til 0-2.

Ondt blev værre i første halvlegs overtid, da Tonni Adamsen efter endnu en assist af Klynge udnyttede en perfekt omstilling og gav Brøndby nok at snakke om i pausen.

Silkeborg havde optræk til mere i anden halvlegs indledning, men efter en lille time viste værterne omsider tempo og initiativ, da wingbacken Marko Divkovic spillede bande med Clement Bischoff og reducerede til 1-3.

Det satte fut i tribunerne og hjemmeholdet. Aggressiviteten skød i vejret, og især venstresiden med indskiftede Clement Bischoff strålede i slutfasen.

To gange slog U21-landsholdsspilleren et indlæg, som Mathias Kvistgaarden efter en tidligere kæmpe afbrænder omsatte til mål.

Første gang viste angriberen stor springkraft og pandede Brøndby på 2-3 efter 80 minutter, og kort efter brugte han foden, da Bischoffs bold blev forlænget.

Gæsterne var offensivt fraværende i stort set hele anden halvleg, men havde dog enkelte indslag i slutfasen, uden at det gav resultat.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent

Afviser mesterskabssnak

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

‘Han snakker ikke om andet!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime