Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Brøndby vendte efter en elendig første halvleg 0-3 til 3-3 i den første pokalsemifinale mod Silkeborg.



Den regerende pokalvinder stod med glimrende kort på hånden i forhold til at nå endnu en finale, men smed onsdag en 3-0-føring i den første af to semifinaler.

Efter en meget sløj første halvleg vågnede Brøndby op til dåd og hentede 3-3 mod Silkeborg på hjemmebane efter blandt andet to træffere af Mathias Kvistgaarden og tre assister af Clement Bischoff i en stærkt forbedret anden halvleg.

Det kunne heller ikke blive meget ringere end i de første 45 minutter.

En tidlig træffer af backen Andreas Poulsen efter et boldtab, et selvmål af Jordi Vanlerberghe og et kontramål af Tonni Adamsen sendte Silkeborg på kurs mod finalen, inden spændingen blev genoprettet.

Returkampen på kunstgræsset i Silkeborg afvikles onsdag i næste uge.

Den samlede vinder møder enten FC København eller Viborg FF i pokalfinalen Kristi himmelfartsdag 29. maj, og det bliver på Brøndby Stadion i tre ud af fire mulige scenarier.

En eventuel finale mellem Silkeborg og FCK afvikles dog af sikkerhedsmæssige årsager i Herning. Viborg har torsdag hjemmebane i første opgør mod FCK.

Brøndbys mareridtsagtige første halvleg blev indledt efter otte minutter, da et boldtab af Noah Nartey blev straffet af en særdeles velspillende Anders Klynge, som med en sylespids pasning satte Andreas Poulsen i scene.

Kort efter mistede et sløjt spillende Brøndby-hold kreative Nicolai Vallys til en skade, og efter 35 minutter gik det igen galt.

Efter endnu et boldtab parerede Brøndby-keeper Patrick Pentz en afslutning fra Jens Martin Gammelby ud på Jordi Vanlerberghe, og bolden hoppede i mål til 0-2.

Ondt blev værre i første halvlegs overtid, da Tonni Adamsen efter endnu en assist af Klynge udnyttede en perfekt omstilling og gav Brøndby nok at snakke om i pausen.

Silkeborg havde optræk til mere i anden halvlegs indledning, men efter en lille time viste værterne omsider tempo og initiativ, da wingbacken Marko Divkovic spillede bande med Clement Bischoff og reducerede til 1-3.

Det satte fut i tribunerne og hjemmeholdet. Aggressiviteten skød i vejret, og især venstresiden med indskiftede Clement Bischoff strålede i slutfasen.

To gange slog U21-landsholdsspilleren et indlæg, som Mathias Kvistgaarden efter en tidligere kæmpe afbrænder omsatte til mål.

Første gang viste angriberen stor springkraft og pandede Brøndby på 2-3 efter 80 minutter, og kort efter brugte han foden, da Bischoffs bold blev forlænget.

Gæsterne var offensivt fraværende i stort set hele anden halvleg, men havde dog enkelte indslag i slutfasen, uden at det gav resultat.

/ritzau/





LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Manchester United – Nottingham Forest

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Chelsea – Manchester City

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand