Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Brøndby vendte efter en elendig første halvleg 0-3 til 3-3 i den første pokalsemifinale mod Silkeborg.



Den regerende pokalvinder stod med glimrende kort på hånden i forhold til at nå endnu en finale, men smed onsdag en 3-0-føring i den første af to semifinaler.

Efter en meget sløj første halvleg vågnede Brøndby op til dåd og hentede 3-3 mod Silkeborg på hjemmebane efter blandt andet to træffere af Mathias Kvistgaarden og tre assister af Clement Bischoff i en stærkt forbedret anden halvleg.

Det kunne heller ikke blive meget ringere end i de første 45 minutter.

En tidlig træffer af backen Andreas Poulsen efter et boldtab, et selvmål af Jordi Vanlerberghe og et kontramål af Tonni Adamsen sendte Silkeborg på kurs mod finalen, inden spændingen blev genoprettet.

Returkampen på kunstgræsset i Silkeborg afvikles onsdag i næste uge.

Den samlede vinder møder enten FC København eller Viborg FF i pokalfinalen Kristi himmelfartsdag 29. maj, og det bliver på Brøndby Stadion i tre ud af fire mulige scenarier.

En eventuel finale mellem Silkeborg og FCK afvikles dog af sikkerhedsmæssige årsager i Herning. Viborg har torsdag hjemmebane i første opgør mod FCK.

Brøndbys mareridtsagtige første halvleg blev indledt efter otte minutter, da et boldtab af Noah Nartey blev straffet af en særdeles velspillende Anders Klynge, som med en sylespids pasning satte Andreas Poulsen i scene.

Kort efter mistede et sløjt spillende Brøndby-hold kreative Nicolai Vallys til en skade, og efter 35 minutter gik det igen galt.

Efter endnu et boldtab parerede Brøndby-keeper Patrick Pentz en afslutning fra Jens Martin Gammelby ud på Jordi Vanlerberghe, og bolden hoppede i mål til 0-2.

Ondt blev værre i første halvlegs overtid, da Tonni Adamsen efter endnu en assist af Klynge udnyttede en perfekt omstilling og gav Brøndby nok at snakke om i pausen.

Silkeborg havde optræk til mere i anden halvlegs indledning, men efter en lille time viste værterne omsider tempo og initiativ, da wingbacken Marko Divkovic spillede bande med Clement Bischoff og reducerede til 1-3.

Det satte fut i tribunerne og hjemmeholdet. Aggressiviteten skød i vejret, og især venstresiden med indskiftede Clement Bischoff strålede i slutfasen.

To gange slog U21-landsholdsspilleren et indlæg, som Mathias Kvistgaarden efter en tidligere kæmpe afbrænder omsatte til mål.

Første gang viste angriberen stor springkraft og pandede Brøndby på 2-3 efter 80 minutter, og kort efter brugte han foden, da Bischoffs bold blev forlænget.

Gæsterne var offensivt fraværende i stort set hele anden halvleg, men havde dog enkelte indslag i slutfasen, uden at det gav resultat.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rasmus Højlund revser konkurrent

Viser målform før vigtig landskamp

I svime over Pelle Mattsson



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Josip Radošević på samtlige forsider

Barcelona tager smal sejr

Stiktosset – her er Delaneys svar

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger