Den regerende pokalvinder stod med glimrende kort på hånden i forhold til at nå endnu en finale, men smed onsdag en 3-0-føring i den første af to semifinaler.
Efter en meget sløj første halvleg vågnede Brøndby op til dåd og hentede 3-3 mod Silkeborg på hjemmebane efter blandt andet to træffere af Mathias Kvistgaarden og tre assister af Clement Bischoff i en stærkt forbedret anden halvleg.
Det kunne heller ikke blive meget ringere end i de første 45 minutter.
En tidlig træffer af backen Andreas Poulsen efter et boldtab, et selvmål af Jordi Vanlerberghe og et kontramål af Tonni Adamsen sendte Silkeborg på kurs mod finalen, inden spændingen blev genoprettet.
Returkampen på kunstgræsset i Silkeborg afvikles onsdag i næste uge.
Den samlede vinder møder enten FC København eller Viborg FF i pokalfinalen Kristi himmelfartsdag 29. maj, og det bliver på Brøndby Stadion i tre ud af fire mulige scenarier.
En eventuel finale mellem Silkeborg og FCK afvikles dog af sikkerhedsmæssige årsager i Herning. Viborg har torsdag hjemmebane i første opgør mod FCK.
Brøndbys mareridtsagtige første halvleg blev indledt efter otte minutter, da et boldtab af Noah Nartey blev straffet af en særdeles velspillende Anders Klynge, som med en sylespids pasning satte Andreas Poulsen i scene.
Kort efter mistede et sløjt spillende Brøndby-hold kreative Nicolai Vallys til en skade, og efter 35 minutter gik det igen galt.
Efter endnu et boldtab parerede Brøndby-keeper Patrick Pentz en afslutning fra Jens Martin Gammelby ud på Jordi Vanlerberghe, og bolden hoppede i mål til 0-2.
Ondt blev værre i første halvlegs overtid, da Tonni Adamsen efter endnu en assist af Klynge udnyttede en perfekt omstilling og gav Brøndby nok at snakke om i pausen.
Silkeborg havde optræk til mere i anden halvlegs indledning, men efter en lille time viste værterne omsider tempo og initiativ, da wingbacken Marko Divkovic spillede bande med Clement Bischoff og reducerede til 1-3.
Det satte fut i tribunerne og hjemmeholdet. Aggressiviteten skød i vejret, og især venstresiden med indskiftede Clement Bischoff strålede i slutfasen.
To gange slog U21-landsholdsspilleren et indlæg, som Mathias Kvistgaarden efter en tidligere kæmpe afbrænder omsatte til mål.
Første gang viste angriberen stor springkraft og pandede Brøndby på 2-3 efter 80 minutter, og kort efter brugte han foden, da Bischoffs bold blev forlænget.
Gæsterne var offensivt fraværende i stort set hele anden halvleg, men havde dog enkelte indslag i slutfasen, uden at det gav resultat.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Afviser mesterskabssnak
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’