Falk i gang i FCK: Stærk vinderkultur i Nordens største klub

Mens flere af FC Københavns nyindkøb endnu ikke er mødt ind i klubben på grund af landsholdsforpligtelser, var der kun ét nyt ansigt i spillertruppen hos den danske mesterklub, der havde første træningsdag mandag.



Rasmus Falk er kommet til fra OB et halvt år efter kontrakten blev indgået, og nu er han altså i gang i sin nye klub. Ved første træning holdt han sig blandt andet til den tidligere OB-kammerat Bashkim Kadrii, men han gik godt med i de forskellige spiløvelser og virkede godt tilpas.

Falk glæder sig over at være i gang i FCK.

– Det er dejligt at komme i gang efter ferien. De sidste par dage har selvfølgelig ladet godt op til det. Jeg har været spændt på det, og jeg har været rigtig godt tilfreds med  modtagelsen herovre. Det er dejligt at komme i gang, siger Rasmus Falk til tipsbladet.dk.

Siden kontrakten med FC København blev underskrevet i vinter, har han holdt fokus på OB, men nu kan han atter sætte ord på valget af klub.

– Jeg er utrolig glad for at skulle herover. Jeg havde mange muligheder i vinter, men FCK var det mest attraktive for mig. Jeg er glad for at komme i gang herovre, men jeg er også glad for, at jeg sluttede godt af i Odense. Jeg glæder mig til de udfordringer, der venter, siger Rasmus Falk, der primært er skiftet til FC København på grund af klubbens ambitioner.

Se Rasmus Falk fortællen om sit skifte fra OB til FC København:

– FCK er en rigtig stor klub. Det er den største klub i Norden. Jeg kan godt lide, at man hele tiden stræber efter at vinde. Man går efter at vinde alle de turneringer, man er med i. Det er den vinderkultur, jeg bryder mig om, og jeg glæder mig til at være en del af den, siger Rasmus Falk.

Der er stor konkurrence i FC København, men Rasmus Falk kan være i spil til både højrekanten, venstrekanten og en af de forreste angrebspladser. Han håber derfor, at han kan gøre sig gældende i FCK allerede i den kommende sæson.

– I starten forventer jeg bare at gå godt med i træning og falde ind herovre. Jeg vil selvfølgelig gerne spille, for jeg er kommet herover for at hjælpe holdet. Her er det et hold med mange fantastiske spillere. Det er også en grund til at tage herover. I OB var der også stort pres på mig, men her er det fordelt mere ud på hele holdet. Der er mange, der kan løfte det her, siger Falk, der ser frem til at udvikle sig i FCK.

– Meningen er at blive en bedre fodboldspiller og prøve at spille med, hvor det er sjovt igen. Det har jeg fået smagen af tidligere, men der har været nogle år imellem. Nu er jeg glad for at være i en klub, der hele tiden stræber efter at vinde fodboldkampe. Det er trods alt det sjoveste, siger han.

Rasmus Falk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: USA – Paraguay

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!