Falk i gang i FCK: Stærk vinderkultur i Nordens største klub

Mens flere af FC Københavns nyindkøb endnu ikke er mødt ind i klubben på grund af landsholdsforpligtelser, var der kun ét nyt ansigt i spillertruppen hos den danske mesterklub, der havde første træningsdag mandag.



Rasmus Falk er kommet til fra OB et halvt år efter kontrakten blev indgået, og nu er han altså i gang i sin nye klub. Ved første træning holdt han sig blandt andet til den tidligere OB-kammerat Bashkim Kadrii, men han gik godt med i de forskellige spiløvelser og virkede godt tilpas.

Falk glæder sig over at være i gang i FCK.

– Det er dejligt at komme i gang efter ferien. De sidste par dage har selvfølgelig ladet godt op til det. Jeg har været spændt på det, og jeg har været rigtig godt tilfreds med  modtagelsen herovre. Det er dejligt at komme i gang, siger Rasmus Falk til tipsbladet.dk.

Siden kontrakten med FC København blev underskrevet i vinter, har han holdt fokus på OB, men nu kan han atter sætte ord på valget af klub.

– Jeg er utrolig glad for at skulle herover. Jeg havde mange muligheder i vinter, men FCK var det mest attraktive for mig. Jeg er glad for at komme i gang herovre, men jeg er også glad for, at jeg sluttede godt af i Odense. Jeg glæder mig til de udfordringer, der venter, siger Rasmus Falk, der primært er skiftet til FC København på grund af klubbens ambitioner.

Se Rasmus Falk fortællen om sit skifte fra OB til FC København:

– FCK er en rigtig stor klub. Det er den største klub i Norden. Jeg kan godt lide, at man hele tiden stræber efter at vinde. Man går efter at vinde alle de turneringer, man er med i. Det er den vinderkultur, jeg bryder mig om, og jeg glæder mig til at være en del af den, siger Rasmus Falk.

Der er stor konkurrence i FC København, men Rasmus Falk kan være i spil til både højrekanten, venstrekanten og en af de forreste angrebspladser. Han håber derfor, at han kan gøre sig gældende i FCK allerede i den kommende sæson.

– I starten forventer jeg bare at gå godt med i træning og falde ind herovre. Jeg vil selvfølgelig gerne spille, for jeg er kommet herover for at hjælpe holdet. Her er det et hold med mange fantastiske spillere. Det er også en grund til at tage herover. I OB var der også stort pres på mig, men her er det fordelt mere ud på hele holdet. Der er mange, der kan løfte det her, siger Falk, der ser frem til at udvikle sig i FCK.

– Meningen er at blive en bedre fodboldspiller og prøve at spille med, hvor det er sjovt igen. Det har jeg fået smagen af tidligere, men der har været nogle år imellem. Nu er jeg glad for at være i en klub, der hele tiden stræber efter at vinde fodboldkampe. Det er trods alt det sjoveste, siger han.

Rasmus Falk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.



Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Peter Schmeichel taget på sengen

Mareridt for FC Augsburg

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke