FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Armene er ikke til at få ned igen i FC København.
Den fortabte søn, Thomas Delaney, er vendt hjem, og både spillere, trænere og ledere står i kø for at juble over tilgangen. Det gælder også Rasmus Falk, der glæder sig over at se midtbanespilleren i en FCK-trøje igen.
– Det er dejligt. Det var længe ventet. Det er der mange, der har glædet sig til, og Thomas er en stor del af FC København, så det stod også skrevet, at han skulle vende hjem på et tidspunkt. Så er der nogle, der mener, han har været lidt for længe om det, men timingen har været rigtig nu, og jeg tror, det er en god tilføjelse til os, siger han Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter lørdagens træning.
Allerede sidste sommer var der snak om, at Thomas Delaney skulle tilbage til FCK.
Det blev dog som bekendt ikke til noget, og Rasmus Falk afviser, at han selv har snakket med Delaney om et comeback i hovedstaden igennem længere tid.
– Meget lidt. Jeg mødte ham i forgårs – det var lidt tilfældigt – hvor han også lige fortalte mig om, hvordan verden så ud på det tidspunkt. Så jeg vidste godt, at den lå og lurede, og så er det, jeg har kunnet fornemme, at der har været snakket om det en del transfervinduer.
– Så skal tingene passe sammen, og der er forskellige interesser, men timingen er rigtig nu, og så glæder vi os til at sætte ham ind i tingene.
– Der er sket rigtig meget, siden Thomas tog afsted. Klubben har rykket sig til et helt nyt niveau, og der er selvfølgelig en masse nye mennesker, som skal lære ham at kende, og som han skal lære at kende, samt en anden måde at gøre tingene på. Det skal vi hjælpe ham med og sætte ham hurtigst muligt ind i, og så skal han hjælpe os med at skaffe nogle gode resultater.
Efter lørdagens træning blev Rasmus Falk derudover spurgt, hvordan det bliver for ham at have et partnerskab med en spiller, der er i løbet af sin karriere er blevet rykket fra angrebet og ned på midtbanen? Det kunne han kun grine af.
– Er det rigtigt? Det kunne jeg ikke forestille mig! Jeg har også selv været 9'er, men det er der nok heller ikke mange, der kan huske… Jo ældre man bliver, desto længere bliver man rykket ned.
– Jeg glæder mig til at spille sammen med Thomas igen, for han har gode værdier og er ægte og autentisk i den måde, han spiller fodbold på og arbejder i hverdagen. Det kan give utrolig meget, så det skal nok blive cool.
Thomas Delaney har fået en toårig aftale i FC København.
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT