Falk om Delaney: Det kan give utrolig meget

Den fortabte søn, Thomas Delaney, er vendt hjem, og både spillere, trænere og ledere står i kø for at juble over tilgangen. Det gælder også Rasmus Falk, der glæder sig over at se midtbanespilleren i en FCK-trøje igen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Armene er ikke til at få ned igen i FC København.

Den fortabte søn, Thomas Delaney, er vendt hjem, og både spillere, trænere og ledere står i kø for at juble over tilgangen. Det gælder også Rasmus Falk, der glæder sig over at se midtbanespilleren i en FCK-trøje igen.

– Det er dejligt. Det var længe ventet. Det er der mange, der har glædet sig til, og Thomas er en stor del af FC København, så det stod også skrevet, at han skulle vende hjem på et tidspunkt. Så er der nogle, der mener, han har været lidt for længe om det, men timingen har været rigtig nu, og jeg tror, det er en god tilføjelse til os, siger han Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter lørdagens træning.

Allerede sidste sommer var der snak om, at Thomas Delaney skulle tilbage til FCK.

Det blev dog som bekendt ikke til noget, og Rasmus Falk afviser, at han selv har snakket med Delaney om et comeback i hovedstaden igennem længere tid.

– Meget lidt. Jeg mødte ham i forgårs – det var lidt tilfældigt – hvor han også lige fortalte mig om, hvordan verden så ud på det tidspunkt. Så jeg vidste godt, at den lå og lurede, og så er det, jeg har kunnet fornemme, at der har været snakket om det en del transfervinduer.

– Så skal tingene passe sammen, og der er forskellige interesser, men timingen er rigtig nu, og så glæder vi os til at sætte ham ind i tingene.

– Der er sket rigtig meget, siden Thomas tog afsted. Klubben har rykket sig til et helt nyt niveau, og der er selvfølgelig en masse nye mennesker, som skal lære ham at kende, og som han skal lære at kende, samt en anden måde at gøre tingene på. Det skal vi hjælpe ham med og sætte ham hurtigst muligt ind i, og så skal han hjælpe os med at skaffe nogle gode resultater.

Efter lørdagens træning blev Rasmus Falk derudover spurgt, hvordan det bliver for ham at have et partnerskab med en spiller, der er i løbet af sin karriere er blevet rykket fra angrebet og ned på midtbanen? Det kunne han kun grine af.

– Er det rigtigt? Det kunne jeg ikke forestille mig! Jeg har også selv været 9'er, men det er der nok heller ikke mange, der kan huske… Jo ældre man bliver, desto længere bliver man rykket ned. 

– Jeg glæder mig til at spille sammen med Thomas igen, for han har gode værdier og er ægte og autentisk i den måde, han spiller fodbold på og arbejder i hverdagen. Det kan give utrolig meget, så det skal nok blive cool.

Thomas Delaney har fået en toårig aftale i FC København.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

I chok over Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Henriksen lander TV-job

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Medier revser Real Madrid-træner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

‘Det er tæt på uforklarligt’

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse