Falk om Delaney: Det kan give utrolig meget

Den fortabte søn, Thomas Delaney, er vendt hjem, og både spillere, trænere og ledere står i kø for at juble over tilgangen. Det gælder også Rasmus Falk, der glæder sig over at se midtbanespilleren i en FCK-trøje igen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Armene er ikke til at få ned igen i FC København.

Den fortabte søn, Thomas Delaney, er vendt hjem, og både spillere, trænere og ledere står i kø for at juble over tilgangen. Det gælder også Rasmus Falk, der glæder sig over at se midtbanespilleren i en FCK-trøje igen.

– Det er dejligt. Det var længe ventet. Det er der mange, der har glædet sig til, og Thomas er en stor del af FC København, så det stod også skrevet, at han skulle vende hjem på et tidspunkt. Så er der nogle, der mener, han har været lidt for længe om det, men timingen har været rigtig nu, og jeg tror, det er en god tilføjelse til os, siger han Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter lørdagens træning.

Allerede sidste sommer var der snak om, at Thomas Delaney skulle tilbage til FCK.

Det blev dog som bekendt ikke til noget, og Rasmus Falk afviser, at han selv har snakket med Delaney om et comeback i hovedstaden igennem længere tid.

– Meget lidt. Jeg mødte ham i forgårs – det var lidt tilfældigt – hvor han også lige fortalte mig om, hvordan verden så ud på det tidspunkt. Så jeg vidste godt, at den lå og lurede, og så er det, jeg har kunnet fornemme, at der har været snakket om det en del transfervinduer.

– Så skal tingene passe sammen, og der er forskellige interesser, men timingen er rigtig nu, og så glæder vi os til at sætte ham ind i tingene.

– Der er sket rigtig meget, siden Thomas tog afsted. Klubben har rykket sig til et helt nyt niveau, og der er selvfølgelig en masse nye mennesker, som skal lære ham at kende, og som han skal lære at kende, samt en anden måde at gøre tingene på. Det skal vi hjælpe ham med og sætte ham hurtigst muligt ind i, og så skal han hjælpe os med at skaffe nogle gode resultater.

Efter lørdagens træning blev Rasmus Falk derudover spurgt, hvordan det bliver for ham at have et partnerskab med en spiller, der er i løbet af sin karriere er blevet rykket fra angrebet og ned på midtbanen? Det kunne han kun grine af.

– Er det rigtigt? Det kunne jeg ikke forestille mig! Jeg har også selv været 9'er, men det er der nok heller ikke mange, der kan huske… Jo ældre man bliver, desto længere bliver man rykket ned. 

– Jeg glæder mig til at spille sammen med Thomas igen, for han har gode værdier og er ægte og autentisk i den måde, han spiller fodbold på og arbejder i hverdagen. Det kan give utrolig meget, så det skal nok blive cool.

Thomas Delaney har fået en toårig aftale i FC København.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert hylder Høgh-beslutning

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Real Madrid – Bayern

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Det betyder intet mod Liverpool

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Sporting CP – Arsenal

Færdig i Manchester City

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

Nu åbner Wind op for fremtiden

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK