Falk: Vi skal kunne klare flere turneringer

Rasmus Falk mener, at FCK’s trup er så bred, at de skal kunne klare sig i flere turneringer.



FC København fik en lunken start på den nye Superliga-sæson, da københavnerne søndag spillede 2-2 med AaB hjemme i Parken. 

FCK fortsatte dermed i samme spor som i sidste sæson, hvor københavnerne indkasserede for mange mål og ikke formåede at lukke kampene. 

Hovedstadsklubben kan dog ikke dvæle ved resultatet i for lang tid, for allerede på torsdag indleder de deres europæiske sæson, når de hjemme tager imod FC Torpedo Belaz Zhodino, der i sidste sæson blev nummer tre i den hviderussiske liga, i anden kvalifikationsrunde i Conference League. 

Skulle FCK lykkes med at kvalificere sig til et europæisk gruppespil, vil mængden af kampe stige betragteligt modsat sidste sæson, men det er ifølge FCK-profilen Rasmus Falk ikke noget problem. 

– Vi ser os selv som en klub med internationale ambitioner, og vi elsker alle de europæiske aftener i Parken.

– Vi skal spille europæisk hver sæson, og vi ved, hvad det betyder for alle i og omkring klubben, at vi kommer med i et gruppespil. Derfor er al fokus på at komme videre, og det starter med en god præstation torsdag.

– Jeg er bestemt fortrøstningsfuld, og vi har en bred trup, så vi skal allerede nu kunne klare os i flere turneringer, siger Falk til klubbens hjemmeside. 

Den hviderussiske modstander er ikke ligefrem et hold, som vækker genklang hos danske fodboldkendere. Falk indrømmer da også, at han og resten af FCK-holdet er nødt til at se en masse video for at forberede sig til kampen, og at favoritværdigheden er hos københavnerne. 

– Der er ingen tvivl om, at vi er favoritter og vi vil meget gerne give os selv et solidt udgangspunkt med fra Parken. Det gør vi gennem en koncentreret og professionel indsats fra start til slut, fortæller Falk.

Rasmus Falk lagde op til begge FCK-mål i søndagens kamp mod AaB, og du kan se begge hans oplæg i videoklippet.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’