FC København fik en lunken start på den nye Superliga-sæson, da københavnerne søndag spillede 2-2 med AaB hjemme i Parken.
FCK fortsatte dermed i samme spor som i sidste sæson, hvor københavnerne indkasserede for mange mål og ikke formåede at lukke kampene.
Hovedstadsklubben kan dog ikke dvæle ved resultatet i for lang tid, for allerede på torsdag indleder de deres europæiske sæson, når de hjemme tager imod FC Torpedo Belaz Zhodino, der i sidste sæson blev nummer tre i den hviderussiske liga, i anden kvalifikationsrunde i Conference League.
Skulle FCK lykkes med at kvalificere sig til et europæisk gruppespil, vil mængden af kampe stige betragteligt modsat sidste sæson, men det er ifølge FCK-profilen Rasmus Falk ikke noget problem.
– Vi ser os selv som en klub med internationale ambitioner, og vi elsker alle de europæiske aftener i Parken.
– Vi skal spille europæisk hver sæson, og vi ved, hvad det betyder for alle i og omkring klubben, at vi kommer med i et gruppespil. Derfor er al fokus på at komme videre, og det starter med en god præstation torsdag.
– Jeg er bestemt fortrøstningsfuld, og vi har en bred trup, så vi skal allerede nu kunne klare os i flere turneringer, siger Falk til klubbens hjemmeside.
Den hviderussiske modstander er ikke ligefrem et hold, som vækker genklang hos danske fodboldkendere. Falk indrømmer da også, at han og resten af FCK-holdet er nødt til at se en masse video for at forberede sig til kampen, og at favoritværdigheden er hos københavnerne.
– Der er ingen tvivl om, at vi er favoritter og vi vil meget gerne give os selv et solidt udgangspunkt med fra Parken. Det gør vi gennem en koncentreret og professionel indsats fra start til slut, fortæller Falk.
Rasmus Falk lagde op til begge FCK-mål i søndagens kamp mod AaB, og du kan se begge hans oplæg i videoklippet.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
