FC København fik en lunken start på den nye Superliga-sæson, da københavnerne søndag spillede 2-2 med AaB hjemme i Parken.
FCK fortsatte dermed i samme spor som i sidste sæson, hvor københavnerne indkasserede for mange mål og ikke formåede at lukke kampene.
Hovedstadsklubben kan dog ikke dvæle ved resultatet i for lang tid, for allerede på torsdag indleder de deres europæiske sæson, når de hjemme tager imod FC Torpedo Belaz Zhodino, der i sidste sæson blev nummer tre i den hviderussiske liga, i anden kvalifikationsrunde i Conference League.
Skulle FCK lykkes med at kvalificere sig til et europæisk gruppespil, vil mængden af kampe stige betragteligt modsat sidste sæson, men det er ifølge FCK-profilen Rasmus Falk ikke noget problem.
– Vi ser os selv som en klub med internationale ambitioner, og vi elsker alle de europæiske aftener i Parken.
– Vi skal spille europæisk hver sæson, og vi ved, hvad det betyder for alle i og omkring klubben, at vi kommer med i et gruppespil. Derfor er al fokus på at komme videre, og det starter med en god præstation torsdag.
– Jeg er bestemt fortrøstningsfuld, og vi har en bred trup, så vi skal allerede nu kunne klare os i flere turneringer, siger Falk til klubbens hjemmeside.
Den hviderussiske modstander er ikke ligefrem et hold, som vækker genklang hos danske fodboldkendere. Falk indrømmer da også, at han og resten af FCK-holdet er nødt til at se en masse video for at forberede sig til kampen, og at favoritværdigheden er hos københavnerne.
– Der er ingen tvivl om, at vi er favoritter og vi vil meget gerne give os selv et solidt udgangspunkt med fra Parken. Det gør vi gennem en koncentreret og professionel indsats fra start til slut, fortæller Falk.
Rasmus Falk lagde op til begge FCK-mål i søndagens kamp mod AaB, og du kan se begge hans oplæg i videoklippet.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TIPSBLADETS DOM
