FC København fik en lunken start på den nye Superliga-sæson, da københavnerne søndag spillede 2-2 med AaB hjemme i Parken.
FCK fortsatte dermed i samme spor som i sidste sæson, hvor københavnerne indkasserede for mange mål og ikke formåede at lukke kampene.
Hovedstadsklubben kan dog ikke dvæle ved resultatet i for lang tid, for allerede på torsdag indleder de deres europæiske sæson, når de hjemme tager imod FC Torpedo Belaz Zhodino, der i sidste sæson blev nummer tre i den hviderussiske liga, i anden kvalifikationsrunde i Conference League.
Skulle FCK lykkes med at kvalificere sig til et europæisk gruppespil, vil mængden af kampe stige betragteligt modsat sidste sæson, men det er ifølge FCK-profilen Rasmus Falk ikke noget problem.
– Vi ser os selv som en klub med internationale ambitioner, og vi elsker alle de europæiske aftener i Parken.
– Vi skal spille europæisk hver sæson, og vi ved, hvad det betyder for alle i og omkring klubben, at vi kommer med i et gruppespil. Derfor er al fokus på at komme videre, og det starter med en god præstation torsdag.
– Jeg er bestemt fortrøstningsfuld, og vi har en bred trup, så vi skal allerede nu kunne klare os i flere turneringer, siger Falk til klubbens hjemmeside.
Den hviderussiske modstander er ikke ligefrem et hold, som vækker genklang hos danske fodboldkendere. Falk indrømmer da også, at han og resten af FCK-holdet er nødt til at se en masse video for at forberede sig til kampen, og at favoritværdigheden er hos københavnerne.
– Der er ingen tvivl om, at vi er favoritter og vi vil meget gerne give os selv et solidt udgangspunkt med fra Parken. Det gør vi gennem en koncentreret og professionel indsats fra start til slut, fortæller Falk.
Rasmus Falk lagde op til begge FCK-mål i søndagens kamp mod AaB, og du kan se begge hans oplæg i videoklippet.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
