Falk: Vi skal kunne klare flere turneringer

Rasmus Falk mener, at FCK’s trup er så bred, at de skal kunne klare sig i flere turneringer.



FC København fik en lunken start på den nye Superliga-sæson, da københavnerne søndag spillede 2-2 med AaB hjemme i Parken. 

FCK fortsatte dermed i samme spor som i sidste sæson, hvor københavnerne indkasserede for mange mål og ikke formåede at lukke kampene. 

Hovedstadsklubben kan dog ikke dvæle ved resultatet i for lang tid, for allerede på torsdag indleder de deres europæiske sæson, når de hjemme tager imod FC Torpedo Belaz Zhodino, der i sidste sæson blev nummer tre i den hviderussiske liga, i anden kvalifikationsrunde i Conference League. 

Skulle FCK lykkes med at kvalificere sig til et europæisk gruppespil, vil mængden af kampe stige betragteligt modsat sidste sæson, men det er ifølge FCK-profilen Rasmus Falk ikke noget problem. 

– Vi ser os selv som en klub med internationale ambitioner, og vi elsker alle de europæiske aftener i Parken.

– Vi skal spille europæisk hver sæson, og vi ved, hvad det betyder for alle i og omkring klubben, at vi kommer med i et gruppespil. Derfor er al fokus på at komme videre, og det starter med en god præstation torsdag.

– Jeg er bestemt fortrøstningsfuld, og vi har en bred trup, så vi skal allerede nu kunne klare os i flere turneringer, siger Falk til klubbens hjemmeside. 

Den hviderussiske modstander er ikke ligefrem et hold, som vækker genklang hos danske fodboldkendere. Falk indrømmer da også, at han og resten af FCK-holdet er nødt til at se en masse video for at forberede sig til kampen, og at favoritværdigheden er hos københavnerne. 

– Der er ingen tvivl om, at vi er favoritter og vi vil meget gerne give os selv et solidt udgangspunkt med fra Parken. Det gør vi gennem en koncentreret og professionel indsats fra start til slut, fortæller Falk.

Rasmus Falk lagde op til begge FCK-mål i søndagens kamp mod AaB, og du kan se begge hans oplæg i videoklippet.



Her er alle VM-puljerne

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det har man nok aldrig set før

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FC Fredericia – OB

Jonas Wind er i København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

På rov i FC København

Saver United-stjerne over

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Patrick Da Silva idømt fængsel

Rigmand vild med FC København-aftale

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham