Forsvarer DBU: De er ikke skurkene

Christian Rothmann håber på 25.000 fans til Danmarks sidste to gruppekampe, men opfordrer til tålmodighed.



Der må lukkes op til 25.000 tilskuere ind til EM-kampene i Parken, men det bliver ikke tilfældet til Danmarks første opgør mod Finland på lørdag.

Dansk Boldspil-Union (DBU) når rent praktisk ikke at blive klar til de godt 9.000 ekstra tilskuere i forhold til de tidligere restriktioner.

Det faktum møder forståelse fra formanden i Danske Fodbold Fans (DFF), der har et samarbejde med DBU omkring stemningsafsnittene til landskampe i Danmark.

– Men jeg forstår også godt, hvis nogle danske fans er frustrerede, for udmeldingen har været lidt uklar. Der er åbnet for 25.000 tilskuere, men rent lavpraktisk er det en stor opgave, der ikke bare kan løses på to dage.

– Der venter os nok en stor forklaringsopgave. Men min opfordring til mine medfans er: Vær tålmodig, siger Christian Rothmann.

– DBU og UEFA (Det Europæiske Fodboldforbund) gør, hvad de kan for at få så mange fans til EM-kampene som muligt. Det ønsker vi alle, for det giver den bedste stemning og oplevelse for alle.

– Men DBU og UEFA er ikke skurkene. De kan kun agere ud fra de retningslinjer, der er gældende.

Rothmann peger blandt andet på Divisionsforeningens evaluering af den såkaldte Superliga-ordning, hvor en af konklusionerne var, at 60 ud af 266.259 tilskuere til 170 kampe var blevet registreret smittet.

På den positive baggrund kunne man have håbet på en tidligere melding fra politisk hold, så DBU havde haft mere tid til at reagere i.

– 25.0000 er også et lidt sjovt rundt tal at komme frem til, men først og fremmest er det selvfølgelig superglædeligt, at vi kan se frem til flere fans på tribunerne.

– Nu håber og tror vi på, at der kan komme flere end de 16.000 til kampene til de to sidste gruppekampe, siger Christian Rothmann med henvisning til kampene mod Belgien og Rusland henholdsvis 17. og 21. juni.

Rothmann håber i så fald, at en stor del af de ekstra 9000 billetter bliver tilbudt til fans, der i første omgang fik annulleret deres billetter i forbindelse med udsættelsen af EM og tilskuerbegrænsningerne.

– Og så håber jeg da også, at de udenlandske fans får nogle pladser, hvis det kan lade sig gøre i forhold indrejserestriktioner og karantæneregler, siger DFF-formanden.

Ud over det hævede tilskuerloft til EM åbner den nye politiske aftale også for fyldte tribuner i Superligaen fra 1. august, og for DFF-formanden står adgang for udebanefans højt på prioriteringslisten.

– Det vil være et selvmål af dimensioner, hvis ikke man formår at arrangere det sådan, at der kan komme udebanefans på stadionerne igen. Det er lidt centralt for enhver fodboldfest.

– I de tidligere retningslinjer var det altså for fjollet, at en AaB-fan fra København kan rejse tværs gennem landet og tage til kamp i Aalborg, men han kan ikke se en AaB-kamp i København, siger Christian Rothmann.

Divisionsforeningen vil undersøge muligheden for igen at tillade udebanefans i Superligaen. Det var ikke tilladt i forårets kampe.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kæmpe nyhed i udlandet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mbappé afviser teori

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Josip Radošević på samtlige forsider

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Dansker drillet af Mourinho

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Glem 4-4-4-4-0

Kan ryge 9 millioner ned i løn

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?