Forsvarer DBU: De er ikke skurkene

Christian Rothmann håber på 25.000 fans til Danmarks sidste to gruppekampe, men opfordrer til tålmodighed.



Der må lukkes op til 25.000 tilskuere ind til EM-kampene i Parken, men det bliver ikke tilfældet til Danmarks første opgør mod Finland på lørdag.

Dansk Boldspil-Union (DBU) når rent praktisk ikke at blive klar til de godt 9.000 ekstra tilskuere i forhold til de tidligere restriktioner.

Det faktum møder forståelse fra formanden i Danske Fodbold Fans (DFF), der har et samarbejde med DBU omkring stemningsafsnittene til landskampe i Danmark.

– Men jeg forstår også godt, hvis nogle danske fans er frustrerede, for udmeldingen har været lidt uklar. Der er åbnet for 25.000 tilskuere, men rent lavpraktisk er det en stor opgave, der ikke bare kan løses på to dage.

– Der venter os nok en stor forklaringsopgave. Men min opfordring til mine medfans er: Vær tålmodig, siger Christian Rothmann.

– DBU og UEFA (Det Europæiske Fodboldforbund) gør, hvad de kan for at få så mange fans til EM-kampene som muligt. Det ønsker vi alle, for det giver den bedste stemning og oplevelse for alle.

– Men DBU og UEFA er ikke skurkene. De kan kun agere ud fra de retningslinjer, der er gældende.

Rothmann peger blandt andet på Divisionsforeningens evaluering af den såkaldte Superliga-ordning, hvor en af konklusionerne var, at 60 ud af 266.259 tilskuere til 170 kampe var blevet registreret smittet.

På den positive baggrund kunne man have håbet på en tidligere melding fra politisk hold, så DBU havde haft mere tid til at reagere i.

– 25.0000 er også et lidt sjovt rundt tal at komme frem til, men først og fremmest er det selvfølgelig superglædeligt, at vi kan se frem til flere fans på tribunerne.

– Nu håber og tror vi på, at der kan komme flere end de 16.000 til kampene til de to sidste gruppekampe, siger Christian Rothmann med henvisning til kampene mod Belgien og Rusland henholdsvis 17. og 21. juni.

Rothmann håber i så fald, at en stor del af de ekstra 9000 billetter bliver tilbudt til fans, der i første omgang fik annulleret deres billetter i forbindelse med udsættelsen af EM og tilskuerbegrænsningerne.

– Og så håber jeg da også, at de udenlandske fans får nogle pladser, hvis det kan lade sig gøre i forhold indrejserestriktioner og karantæneregler, siger DFF-formanden.

Ud over det hævede tilskuerloft til EM åbner den nye politiske aftale også for fyldte tribuner i Superligaen fra 1. august, og for DFF-formanden står adgang for udebanefans højt på prioriteringslisten.

– Det vil være et selvmål af dimensioner, hvis ikke man formår at arrangere det sådan, at der kan komme udebanefans på stadionerne igen. Det er lidt centralt for enhver fodboldfest.

– I de tidligere retningslinjer var det altså for fjollet, at en AaB-fan fra København kan rejse tværs gennem landet og tage til kamp i Aalborg, men han kan ikke se en AaB-kamp i København, siger Christian Rothmann.

Divisionsforeningen vil undersøge muligheden for igen at tillade udebanefans i Superligaen. Det var ikke tilladt i forårets kampe.

/ritzau/





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Skal han på landsholdet, Riemer?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Jonas Schwartz lander nyt job

Medie afslører møde med Deco

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Langer ud efter trænerlegende



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Victor Nelsson topper international impact-liste

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Arne Slot dybt frustreret

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

631 millioner kroner

Her tager de stor beslutning

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring