Der må lukkes op til 25.000 tilskuere ind til EM-kampene i Parken, men det bliver ikke tilfældet til Danmarks første opgør mod Finland på lørdag.
Dansk Boldspil-Union (DBU) når rent praktisk ikke at blive klar til de godt 9.000 ekstra tilskuere i forhold til de tidligere restriktioner.
Det faktum møder forståelse fra formanden i Danske Fodbold Fans (DFF), der har et samarbejde med DBU omkring stemningsafsnittene til landskampe i Danmark.
– Men jeg forstår også godt, hvis nogle danske fans er frustrerede, for udmeldingen har været lidt uklar. Der er åbnet for 25.000 tilskuere, men rent lavpraktisk er det en stor opgave, der ikke bare kan løses på to dage.
– Der venter os nok en stor forklaringsopgave. Men min opfordring til mine medfans er: Vær tålmodig, siger Christian Rothmann.
– DBU og UEFA (Det Europæiske Fodboldforbund) gør, hvad de kan for at få så mange fans til EM-kampene som muligt. Det ønsker vi alle, for det giver den bedste stemning og oplevelse for alle.
– Men DBU og UEFA er ikke skurkene. De kan kun agere ud fra de retningslinjer, der er gældende.
Rothmann peger blandt andet på Divisionsforeningens evaluering af den såkaldte Superliga-ordning, hvor en af konklusionerne var, at 60 ud af 266.259 tilskuere til 170 kampe var blevet registreret smittet.
På den positive baggrund kunne man have håbet på en tidligere melding fra politisk hold, så DBU havde haft mere tid til at reagere i.
– 25.0000 er også et lidt sjovt rundt tal at komme frem til, men først og fremmest er det selvfølgelig superglædeligt, at vi kan se frem til flere fans på tribunerne.
– Nu håber og tror vi på, at der kan komme flere end de 16.000 til kampene til de to sidste gruppekampe, siger Christian Rothmann med henvisning til kampene mod Belgien og Rusland henholdsvis 17. og 21. juni.
Rothmann håber i så fald, at en stor del af de ekstra 9000 billetter bliver tilbudt til fans, der i første omgang fik annulleret deres billetter i forbindelse med udsættelsen af EM og tilskuerbegrænsningerne.
– Og så håber jeg da også, at de udenlandske fans får nogle pladser, hvis det kan lade sig gøre i forhold indrejserestriktioner og karantæneregler, siger DFF-formanden.
Ud over det hævede tilskuerloft til EM åbner den nye politiske aftale også for fyldte tribuner i Superligaen fra 1. august, og for DFF-formanden står adgang for udebanefans højt på prioriteringslisten.
– Det vil være et selvmål af dimensioner, hvis ikke man formår at arrangere det sådan, at der kan komme udebanefans på stadionerne igen. Det er lidt centralt for enhver fodboldfest.
– I de tidligere retningslinjer var det altså for fjollet, at en AaB-fan fra København kan rejse tværs gennem landet og tage til kamp i Aalborg, men han kan ikke se en AaB-kamp i København, siger Christian Rothmann.
Divisionsforeningen vil undersøge muligheden for igen at tillade udebanefans i Superligaen. Det var ikke tilladt i forårets kampe.
/ritzau/
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
Nu drømmer de stort i AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TOPNYHED
