David Nielsen tog ordene i sin mund. Han ville trække sværdet ud af stenen.
Han ville forløse det store potentiale og leve op til de tårnhøje forventninger, der er til AGF blandt fans og indbyggere i landets næststørste by.
Men lykkedes det?
– Det gjorde det langt hen ad vejen, siger Anja Lilli Beikes, formand i AGF’s officielle fanklub, på dagen, hvor klubben slog fast, at samarbejdet med David Nielsen ophører.
– Vi er en klub med stolte traditioner, men i lang tid rodede vi rundt i bunden af Superligaen og er rykket ned tre gange i dette årtusind.
– Pludselig kom der en mand med en vision og en tro på, at han faktisk godt kunne få holdet tilbage i toppen af dansk fodbold. Det har været en ubeskrivelig oplevelse for os fans, der været med gennem alle op- og nedturene. Jeg har stor respekt for det arbejde, David har lavet, siger hun.
David Nielsen kom til i AGF i oktober 2017, og det første store resultat kom tre år senere, da han førte klubben til bronzemedaljer – de første medaljer siden 1997.
Men det er, som om sværdet er vokset fast i stenen igen. I denne sæson blev AGF slået ud af Europa med et brag af upåagtede Larne FC fra Nordirland, og klubben er før sidste runde ikke matematisk sikret overlevelse i Superligaen.
Det har ført til heftig utilfredshed blandt flere fraktioner af klubbens fans, som i forbindelse med de seneste kampe har lavet stemningsboykot og sunget smædesange mod David Nielsen og resten af ledelsen.
– Det er ikke noget, jeg kan stå inde for. Det er ikke vores fanklub, der råber på den måde og viser langemanden, siger Anja Lilli Beikes.
Hun understreger, at man i den officielle fanklub har bakket op til det sidste, for David Nielsen skal ikke kun huskes for denne sæsons nedtur, selv om den ifølge fanformanden har været utilfredsstillende.
Træneren har med sin entusiasme og det nære forhold til fansene, som han har opildnet før hver kamp, været med til at revitalisere aarhusianernes stolthed, mener Anja Lilli Beikes.
– Det har været enormt vigtigt, at han har bidraget på den måde. Man kunne spørge sig selv, om klubben mon kunne have klaret en fjerde nedrykning, hvis den var kommet for nogle år siden?
– Mange af os ville ikke stoppe med at følge AGF, men det ville være rigtig svært at trække nye fans til.
– David har med sin entusiasme været medvirkende til, at vi har fået mange drenge og piger med på lægterne i de seneste år. Han har haft en rigtig god kontakt til fansene, og samarbejdet med ham har været fantastisk, siger fanformanden.
David Nielsen kan bryste sig af, at han er den AGF-træner, der har leveret det højeste pointgennemsnit, siden Superligaen så dagens lys i begyndelsen af 1990’erne.
Han er desuden den træner, der har siddet længst på trænerposten i dette årtusind.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
