David Nielsen tog ordene i sin mund. Han ville trække sværdet ud af stenen.
Han ville forløse det store potentiale og leve op til de tårnhøje forventninger, der er til AGF blandt fans og indbyggere i landets næststørste by.
Men lykkedes det?
– Det gjorde det langt hen ad vejen, siger Anja Lilli Beikes, formand i AGF’s officielle fanklub, på dagen, hvor klubben slog fast, at samarbejdet med David Nielsen ophører.
– Vi er en klub med stolte traditioner, men i lang tid rodede vi rundt i bunden af Superligaen og er rykket ned tre gange i dette årtusind.
– Pludselig kom der en mand med en vision og en tro på, at han faktisk godt kunne få holdet tilbage i toppen af dansk fodbold. Det har været en ubeskrivelig oplevelse for os fans, der været med gennem alle op- og nedturene. Jeg har stor respekt for det arbejde, David har lavet, siger hun.
David Nielsen kom til i AGF i oktober 2017, og det første store resultat kom tre år senere, da han førte klubben til bronzemedaljer – de første medaljer siden 1997.
Men det er, som om sværdet er vokset fast i stenen igen. I denne sæson blev AGF slået ud af Europa med et brag af upåagtede Larne FC fra Nordirland, og klubben er før sidste runde ikke matematisk sikret overlevelse i Superligaen.
Det har ført til heftig utilfredshed blandt flere fraktioner af klubbens fans, som i forbindelse med de seneste kampe har lavet stemningsboykot og sunget smædesange mod David Nielsen og resten af ledelsen.
– Det er ikke noget, jeg kan stå inde for. Det er ikke vores fanklub, der råber på den måde og viser langemanden, siger Anja Lilli Beikes.
Hun understreger, at man i den officielle fanklub har bakket op til det sidste, for David Nielsen skal ikke kun huskes for denne sæsons nedtur, selv om den ifølge fanformanden har været utilfredsstillende.
Træneren har med sin entusiasme og det nære forhold til fansene, som han har opildnet før hver kamp, været med til at revitalisere aarhusianernes stolthed, mener Anja Lilli Beikes.
– Det har været enormt vigtigt, at han har bidraget på den måde. Man kunne spørge sig selv, om klubben mon kunne have klaret en fjerde nedrykning, hvis den var kommet for nogle år siden?
– Mange af os ville ikke stoppe med at følge AGF, men det ville være rigtig svært at trække nye fans til.
– David har med sin entusiasme været medvirkende til, at vi har fået mange drenge og piger med på lægterne i de seneste år. Han har haft en rigtig god kontakt til fansene, og samarbejdet med ham har været fantastisk, siger fanformanden.
David Nielsen kan bryste sig af, at han er den AGF-træner, der har leveret det højeste pointgennemsnit, siden Superligaen så dagens lys i begyndelsen af 1990’erne.
Han er desuden den træner, der har siddet længst på trænerposten i dette årtusind.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Superliga-ekspert i svime over FCK
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
