Fanklub: Han har givet os ubeskrivelig oplevelse

David Nielsen har været med til at vække stoltheden over AGF til live blandt fodboldinteresserede i Aarhus.



David Nielsen tog ordene i sin mund. Han ville trække sværdet ud af stenen.

Han ville forløse det store potentiale og leve op til de tårnhøje forventninger, der er til AGF blandt fans og indbyggere i landets næststørste by.

Men lykkedes det?

– Det gjorde det langt hen ad vejen, siger Anja Lilli Beikes, formand i AGF’s officielle fanklub, på dagen, hvor klubben slog fast, at samarbejdet med David Nielsen ophører.

– Vi er en klub med stolte traditioner, men i lang tid rodede vi rundt i bunden af Superligaen og er rykket ned tre gange i dette årtusind.

– Pludselig kom der en mand med en vision og en tro på, at han faktisk godt kunne få holdet tilbage i toppen af dansk fodbold. Det har været en ubeskrivelig oplevelse for os fans, der været med gennem alle op- og nedturene. Jeg har stor respekt for det arbejde, David har lavet, siger hun.

David Nielsen kom til i AGF i oktober 2017, og det første store resultat kom tre år senere, da han førte klubben til bronzemedaljer – de første medaljer siden 1997.

Men det er, som om sværdet er vokset fast i stenen igen. I denne sæson blev AGF slået ud af Europa med et brag af upåagtede Larne FC fra Nordirland, og klubben er før sidste runde ikke matematisk sikret overlevelse i Superligaen.

Det har ført til heftig utilfredshed blandt flere fraktioner af klubbens fans, som i forbindelse med de seneste kampe har lavet stemningsboykot og sunget smædesange mod David Nielsen og resten af ledelsen.

– Det er ikke noget, jeg kan stå inde for. Det er ikke vores fanklub, der råber på den måde og viser langemanden, siger Anja Lilli Beikes.

Hun understreger, at man i den officielle fanklub har bakket op til det sidste, for David Nielsen skal ikke kun huskes for denne sæsons nedtur, selv om den ifølge fanformanden har været utilfredsstillende.

Træneren har med sin entusiasme og det nære forhold til fansene, som han har opildnet før hver kamp, været med til at revitalisere aarhusianernes stolthed, mener Anja Lilli Beikes.

– Det har været enormt vigtigt, at han har bidraget på den måde. Man kunne spørge sig selv, om klubben mon kunne have klaret en fjerde nedrykning, hvis den var kommet for nogle år siden?

– Mange af os ville ikke stoppe med at følge AGF, men det ville være rigtig svært at trække nye fans til.

– David har med sin entusiasme været medvirkende til, at vi har fået mange drenge og piger med på lægterne i de seneste år. Han har haft en rigtig god kontakt til fansene, og samarbejdet med ham har været fantastisk, siger fanformanden.

David Nielsen kan bryste sig af, at han er den AGF-træner, der har leveret det højeste pointgennemsnit, siden Superligaen så dagens lys i begyndelsen af 1990’erne.

Han er desuden den træner, der har siddet længst på trænerposten i dette årtusind.

/ritzau/







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Deler godt Brøndby-nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Flere ændringer på vej i FC København  

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Det er helt galt, Brøndby!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League