Fanklub: Han har givet os ubeskrivelig oplevelse

David Nielsen har været med til at vække stoltheden over AGF til live blandt fodboldinteresserede i Aarhus.



David Nielsen tog ordene i sin mund. Han ville trække sværdet ud af stenen.

Han ville forløse det store potentiale og leve op til de tårnhøje forventninger, der er til AGF blandt fans og indbyggere i landets næststørste by.

Men lykkedes det?

– Det gjorde det langt hen ad vejen, siger Anja Lilli Beikes, formand i AGF’s officielle fanklub, på dagen, hvor klubben slog fast, at samarbejdet med David Nielsen ophører.

– Vi er en klub med stolte traditioner, men i lang tid rodede vi rundt i bunden af Superligaen og er rykket ned tre gange i dette årtusind.

– Pludselig kom der en mand med en vision og en tro på, at han faktisk godt kunne få holdet tilbage i toppen af dansk fodbold. Det har været en ubeskrivelig oplevelse for os fans, der været med gennem alle op- og nedturene. Jeg har stor respekt for det arbejde, David har lavet, siger hun.

David Nielsen kom til i AGF i oktober 2017, og det første store resultat kom tre år senere, da han førte klubben til bronzemedaljer – de første medaljer siden 1997.

Men det er, som om sværdet er vokset fast i stenen igen. I denne sæson blev AGF slået ud af Europa med et brag af upåagtede Larne FC fra Nordirland, og klubben er før sidste runde ikke matematisk sikret overlevelse i Superligaen.

Det har ført til heftig utilfredshed blandt flere fraktioner af klubbens fans, som i forbindelse med de seneste kampe har lavet stemningsboykot og sunget smædesange mod David Nielsen og resten af ledelsen.

– Det er ikke noget, jeg kan stå inde for. Det er ikke vores fanklub, der råber på den måde og viser langemanden, siger Anja Lilli Beikes.

Hun understreger, at man i den officielle fanklub har bakket op til det sidste, for David Nielsen skal ikke kun huskes for denne sæsons nedtur, selv om den ifølge fanformanden har været utilfredsstillende.

Træneren har med sin entusiasme og det nære forhold til fansene, som han har opildnet før hver kamp, været med til at revitalisere aarhusianernes stolthed, mener Anja Lilli Beikes.

– Det har været enormt vigtigt, at han har bidraget på den måde. Man kunne spørge sig selv, om klubben mon kunne have klaret en fjerde nedrykning, hvis den var kommet for nogle år siden?

– Mange af os ville ikke stoppe med at følge AGF, men det ville være rigtig svært at trække nye fans til.

– David har med sin entusiasme været medvirkende til, at vi har fået mange drenge og piger med på lægterne i de seneste år. Han har haft en rigtig god kontakt til fansene, og samarbejdet med ham har været fantastisk, siger fanformanden.

David Nielsen kan bryste sig af, at han er den AGF-træner, der har leveret det højeste pointgennemsnit, siden Superligaen så dagens lys i begyndelsen af 1990’erne.

Han er desuden den træner, der har siddet længst på trænerposten i dette årtusind.

/ritzau/





Her er chancevurderingen til Danmarks gyser


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Åge Hareide er alvorligt syg

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Riemer giver Højlund-opdatering

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Skotland dummer sig i Grækenland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Danske tenniskvinder rykker ned

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Peter Christiansen har fundet afløseren

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Aflyser pressemøde i Parken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Målfattigt i Moldova

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst