David Nielsen tog ordene i sin mund. Han ville trække sværdet ud af stenen.
Han ville forløse det store potentiale og leve op til de tårnhøje forventninger, der er til AGF blandt fans og indbyggere i landets næststørste by.
Men lykkedes det?
– Det gjorde det langt hen ad vejen, siger Anja Lilli Beikes, formand i AGF’s officielle fanklub, på dagen, hvor klubben slog fast, at samarbejdet med David Nielsen ophører.
– Vi er en klub med stolte traditioner, men i lang tid rodede vi rundt i bunden af Superligaen og er rykket ned tre gange i dette årtusind.
– Pludselig kom der en mand med en vision og en tro på, at han faktisk godt kunne få holdet tilbage i toppen af dansk fodbold. Det har været en ubeskrivelig oplevelse for os fans, der været med gennem alle op- og nedturene. Jeg har stor respekt for det arbejde, David har lavet, siger hun.
David Nielsen kom til i AGF i oktober 2017, og det første store resultat kom tre år senere, da han førte klubben til bronzemedaljer – de første medaljer siden 1997.
Men det er, som om sværdet er vokset fast i stenen igen. I denne sæson blev AGF slået ud af Europa med et brag af upåagtede Larne FC fra Nordirland, og klubben er før sidste runde ikke matematisk sikret overlevelse i Superligaen.
Det har ført til heftig utilfredshed blandt flere fraktioner af klubbens fans, som i forbindelse med de seneste kampe har lavet stemningsboykot og sunget smædesange mod David Nielsen og resten af ledelsen.
– Det er ikke noget, jeg kan stå inde for. Det er ikke vores fanklub, der råber på den måde og viser langemanden, siger Anja Lilli Beikes.
Hun understreger, at man i den officielle fanklub har bakket op til det sidste, for David Nielsen skal ikke kun huskes for denne sæsons nedtur, selv om den ifølge fanformanden har været utilfredsstillende.
Træneren har med sin entusiasme og det nære forhold til fansene, som han har opildnet før hver kamp, været med til at revitalisere aarhusianernes stolthed, mener Anja Lilli Beikes.
– Det har været enormt vigtigt, at han har bidraget på den måde. Man kunne spørge sig selv, om klubben mon kunne have klaret en fjerde nedrykning, hvis den var kommet for nogle år siden?
– Mange af os ville ikke stoppe med at følge AGF, men det ville være rigtig svært at trække nye fans til.
– David har med sin entusiasme været medvirkende til, at vi har fået mange drenge og piger med på lægterne i de seneste år. Han har haft en rigtig god kontakt til fansene, og samarbejdet med ham har været fantastisk, siger fanformanden.
David Nielsen kan bryste sig af, at han er den AGF-træner, der har leveret det højeste pointgennemsnit, siden Superligaen så dagens lys i begyndelsen af 1990’erne.
Han er desuden den træner, der har siddet længst på trænerposten i dette årtusind.
/ritzau/
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
