Fanklubber: Legaliser romerlys og andet pyroteknik

De siger nej til awaykort hos Danske Fodbold Fanklubber og ja til pyroteknik.



Et muligt awaykort har været forårets helt store historie. Divisionsforeningen har ønsket at gøre det mere sikkert at gå til fodbold, og her er et awaykort blevet udpeget som en løsning, der skal gøre det mere sikkert at gå til fodbold og samtidig sikre, at der kommer mindre ballade. 

Modstanden har dog været massiv fra især de danske fodboldfans. At kortet ikke virker, og at der faktisk er meget lidt ballade til fodbold har været nogle af de slående argumenter fra blandt andre Danske Fodbold Fangrupper, og det har også betydet, at Divisionsforeningen har trukket en smule i håndbremsen og nu søger mere information.

Danske Fodbold Fangrupper er dog ikke færdige med at komme med forslag til mulige ændringer: Nu vil DFF også have gjort det lovligt at bruge pyroteknik som romerlys på stadions i Danmark. Tre konkrete forslag kommer sammenslutningen af tilskuere med i en pressemeddelelse.

– Net foran de mest fanatiske fans – såvel ude som hjemme. Det vil forhindre, at ting bliver kastet på banen. Nettet har flere steder vist sig at have en præventiv effekt.

– Vil vi ulovlig pyroteknik til livs, kan vi med fordel se mod Sverige og Norge for at se på, hvordan problemerne med ulovlig pyroteknik bliver tacklet. Her arbejder man på at få det legaliseret under sikre former.

– Hvis vi får legaliseret pyroteknik under sikre former, kommer vi også automatisk af med problemerne med maskering.

DBU har i denne sæson uddelt flere bøder for brug af pyroteknik – blandt andet til FC København og Brøndby IF. Sidstnævnte har selv strammet sin politik markant og vil uddele store bøder til personer, der fyrer eksempelvis romerlys af.

DFF foreslår i øvrigt også, at klubben gør mere ud af at uddanne sine kontrollører, så de bedre forstår fans og bedre kan løse konflikter.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Messi-statue fjernes

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina