Fanklubber: Legaliser romerlys og andet pyroteknik

De siger nej til awaykort hos Danske Fodbold Fanklubber og ja til pyroteknik.



Et muligt awaykort har været forårets helt store historie. Divisionsforeningen har ønsket at gøre det mere sikkert at gå til fodbold, og her er et awaykort blevet udpeget som en løsning, der skal gøre det mere sikkert at gå til fodbold og samtidig sikre, at der kommer mindre ballade. 

Modstanden har dog været massiv fra især de danske fodboldfans. At kortet ikke virker, og at der faktisk er meget lidt ballade til fodbold har været nogle af de slående argumenter fra blandt andre Danske Fodbold Fangrupper, og det har også betydet, at Divisionsforeningen har trukket en smule i håndbremsen og nu søger mere information.

Danske Fodbold Fangrupper er dog ikke færdige med at komme med forslag til mulige ændringer: Nu vil DFF også have gjort det lovligt at bruge pyroteknik som romerlys på stadions i Danmark. Tre konkrete forslag kommer sammenslutningen af tilskuere med i en pressemeddelelse.

– Net foran de mest fanatiske fans – såvel ude som hjemme. Det vil forhindre, at ting bliver kastet på banen. Nettet har flere steder vist sig at have en præventiv effekt.

– Vil vi ulovlig pyroteknik til livs, kan vi med fordel se mod Sverige og Norge for at se på, hvordan problemerne med ulovlig pyroteknik bliver tacklet. Her arbejder man på at få det legaliseret under sikre former.

– Hvis vi får legaliseret pyroteknik under sikre former, kommer vi også automatisk af med problemerne med maskering.

DBU har i denne sæson uddelt flere bøder for brug af pyroteknik – blandt andet til FC København og Brøndby IF. Sidstnævnte har selv strammet sin politik markant og vil uddele store bøder til personer, der fyrer eksempelvis romerlys af.

DFF foreslår i øvrigt også, at klubben gør mere ud af at uddanne sine kontrollører, så de bedre forstår fans og bedre kan løse konflikter.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Jeg er dum

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

AGF køber ham

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Belgien – Egypten

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig