Fanklubber: Legaliser romerlys og andet pyroteknik

De siger nej til awaykort hos Danske Fodbold Fanklubber og ja til pyroteknik.



Et muligt awaykort har været forårets helt store historie. Divisionsforeningen har ønsket at gøre det mere sikkert at gå til fodbold, og her er et awaykort blevet udpeget som en løsning, der skal gøre det mere sikkert at gå til fodbold og samtidig sikre, at der kommer mindre ballade. 

Modstanden har dog været massiv fra især de danske fodboldfans. At kortet ikke virker, og at der faktisk er meget lidt ballade til fodbold har været nogle af de slående argumenter fra blandt andre Danske Fodbold Fangrupper, og det har også betydet, at Divisionsforeningen har trukket en smule i håndbremsen og nu søger mere information.

Danske Fodbold Fangrupper er dog ikke færdige med at komme med forslag til mulige ændringer: Nu vil DFF også have gjort det lovligt at bruge pyroteknik som romerlys på stadions i Danmark. Tre konkrete forslag kommer sammenslutningen af tilskuere med i en pressemeddelelse.

– Net foran de mest fanatiske fans – såvel ude som hjemme. Det vil forhindre, at ting bliver kastet på banen. Nettet har flere steder vist sig at have en præventiv effekt.

– Vil vi ulovlig pyroteknik til livs, kan vi med fordel se mod Sverige og Norge for at se på, hvordan problemerne med ulovlig pyroteknik bliver tacklet. Her arbejder man på at få det legaliseret under sikre former.

– Hvis vi får legaliseret pyroteknik under sikre former, kommer vi også automatisk af med problemerne med maskering.

DBU har i denne sæson uddelt flere bøder for brug af pyroteknik – blandt andet til FC København og Brøndby IF. Sidstnævnte har selv strammet sin politik markant og vil uddele store bøder til personer, der fyrer eksempelvis romerlys af.

DFF foreslår i øvrigt også, at klubben gør mere ud af at uddanne sine kontrollører, så de bedre forstår fans og bedre kan løse konflikter.





Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’