Et muligt awaykort har været forårets helt store historie. Divisionsforeningen har ønsket at gøre det mere sikkert at gå til fodbold, og her er et awaykort blevet udpeget som en løsning, der skal gøre det mere sikkert at gå til fodbold og samtidig sikre, at der kommer mindre ballade.
Modstanden har dog været massiv fra især de danske fodboldfans. At kortet ikke virker, og at der faktisk er meget lidt ballade til fodbold har været nogle af de slående argumenter fra blandt andre Danske Fodbold Fangrupper, og det har også betydet, at Divisionsforeningen har trukket en smule i håndbremsen og nu søger mere information.
Danske Fodbold Fangrupper er dog ikke færdige med at komme med forslag til mulige ændringer: Nu vil DFF også have gjort det lovligt at bruge pyroteknik som romerlys på stadions i Danmark. Tre konkrete forslag kommer sammenslutningen af tilskuere med i en pressemeddelelse.
– Net foran de mest fanatiske fans – såvel ude som hjemme. Det vil forhindre, at ting bliver kastet på banen. Nettet har flere steder vist sig at have en præventiv effekt.
– Vil vi ulovlig pyroteknik til livs, kan vi med fordel se mod Sverige og Norge for at se på, hvordan problemerne med ulovlig pyroteknik bliver tacklet. Her arbejder man på at få det legaliseret under sikre former.
– Hvis vi får legaliseret pyroteknik under sikre former, kommer vi også automatisk af med problemerne med maskering.
DBU har i denne sæson uddelt flere bøder for brug af pyroteknik – blandt andet til FC København og Brøndby IF. Sidstnævnte har selv strammet sin politik markant og vil uddele store bøder til personer, der fyrer eksempelvis romerlys af.
DFF foreslår i øvrigt også, at klubben gør mere ud af at uddanne sine kontrollører, så de bedre forstår fans og bedre kan løse konflikter.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
