Fanklubber: Legaliser romerlys og andet pyroteknik

De siger nej til awaykort hos Danske Fodbold Fanklubber og ja til pyroteknik.



Et muligt awaykort har været forårets helt store historie. Divisionsforeningen har ønsket at gøre det mere sikkert at gå til fodbold, og her er et awaykort blevet udpeget som en løsning, der skal gøre det mere sikkert at gå til fodbold og samtidig sikre, at der kommer mindre ballade. 

Modstanden har dog været massiv fra især de danske fodboldfans. At kortet ikke virker, og at der faktisk er meget lidt ballade til fodbold har været nogle af de slående argumenter fra blandt andre Danske Fodbold Fangrupper, og det har også betydet, at Divisionsforeningen har trukket en smule i håndbremsen og nu søger mere information.

Danske Fodbold Fangrupper er dog ikke færdige med at komme med forslag til mulige ændringer: Nu vil DFF også have gjort det lovligt at bruge pyroteknik som romerlys på stadions i Danmark. Tre konkrete forslag kommer sammenslutningen af tilskuere med i en pressemeddelelse.

– Net foran de mest fanatiske fans – såvel ude som hjemme. Det vil forhindre, at ting bliver kastet på banen. Nettet har flere steder vist sig at have en præventiv effekt.

– Vil vi ulovlig pyroteknik til livs, kan vi med fordel se mod Sverige og Norge for at se på, hvordan problemerne med ulovlig pyroteknik bliver tacklet. Her arbejder man på at få det legaliseret under sikre former.

– Hvis vi får legaliseret pyroteknik under sikre former, kommer vi også automatisk af med problemerne med maskering.

DBU har i denne sæson uddelt flere bøder for brug af pyroteknik – blandt andet til FC København og Brøndby IF. Sidstnævnte har selv strammet sin politik markant og vil uddele store bøder til personer, der fyrer eksempelvis romerlys af.

DFF foreslår i øvrigt også, at klubben gør mere ud af at uddanne sine kontrollører, så de bedre forstår fans og bedre kan løse konflikter.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!