Fans raser i fællesskab

Fanklubber fra seks forskellige Superliga-klubber står nu sammen i kampen mod at sprede en spillerunde ud over fire dage.



De danske fanklubber gør normalt en dyd ud af at være modstandere i forbindelse med kampe i Superligaen, men nu viser de sammenhold.

AaB Support Club, Brøndby Support, OB Tigers, AGF Fanclub, FCKFC og FCN Wildtigers har nemlig udsendt en fælles pressemeddelelse, hvor de protesterer mod divisionsforeningens forslag om at lave Superliga-kampe fredag aften fra 2012 i forbindelse med udbudsmaterialet til den nye tv-aftale.

Bliver forslaget en realitet, vil der fra næste sæson være kampe fredag, lørdag, søndag og mandag.

– Vi er imod at en spillerunde nu skal spilles over 4 dage, hvilket gør det endnu mere besværligt for de dedikerede fans og fanklubberne at planlægge og følge deres hold. Vi mener, at hvis ønsket er at have fredag aften som spillerunde, så må man indgå en dialog med fanklubberne om hvordan det skal kunne lade sig gøre, skriver fansene.

Skal der spilles kamp fredag, mener fansene, at den ofte udskældte mandagskamp bør fjernes fra programmet.

– Vi støtter gerne en spillerunde fredag aften, hvis mandagskampene bliver afskaffet. For fans og fanklubberne er fredag aften meget bedre at spille fodbold end mandag aften. Det har vist sig at være mere end svært at fylde stadion, samt sende fans af sted på udebaneture om mandagen, da både kampdag og den efterfølgende dag er en arbejdsdag for de fleste, lyder det.

– Derimod vil det være nemmere at sende en bus af sted fredag aften. Hvis ønsket om at afskaffe mandagskampe ikke kan imødegås, opfordrer vi i stedet til at man ved planlægning af mandagskampe tager hensyn til de rejsende fans, og kun ligger kampe mellem klubber med relativt lokalt opgør disse dage, således at det ikke er f.eks. AaB – Brøndby kampe, men snarere f.eks. AGF – Silkeborg eller FCN – Lyngby, som lægges disse dage, hvilket vil betyde at rejsende fans ikke skal tage 2 dage fri fra arbejde for at kunne følge deres klub.

Fansene foreslår også, at der kommer en mere ligelig fordeling af kamp-ugedagene, så det ikke ender med, at den samme klub spiller et flertal af kampe eksempelvis om mandagen.





LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasiliansk VM-mavepuster

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Sådan kommer Danmark til VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører: Dolberg sat til salg

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Foreslår dansk fyrtårn til storklub