Fans raser i fællesskab

Fanklubber fra seks forskellige Superliga-klubber står nu sammen i kampen mod at sprede en spillerunde ud over fire dage.



De danske fanklubber gør normalt en dyd ud af at være modstandere i forbindelse med kampe i Superligaen, men nu viser de sammenhold.

AaB Support Club, Brøndby Support, OB Tigers, AGF Fanclub, FCKFC og FCN Wildtigers har nemlig udsendt en fælles pressemeddelelse, hvor de protesterer mod divisionsforeningens forslag om at lave Superliga-kampe fredag aften fra 2012 i forbindelse med udbudsmaterialet til den nye tv-aftale.

Bliver forslaget en realitet, vil der fra næste sæson være kampe fredag, lørdag, søndag og mandag.

– Vi er imod at en spillerunde nu skal spilles over 4 dage, hvilket gør det endnu mere besværligt for de dedikerede fans og fanklubberne at planlægge og følge deres hold. Vi mener, at hvis ønsket er at have fredag aften som spillerunde, så må man indgå en dialog med fanklubberne om hvordan det skal kunne lade sig gøre, skriver fansene.

Skal der spilles kamp fredag, mener fansene, at den ofte udskældte mandagskamp bør fjernes fra programmet.

– Vi støtter gerne en spillerunde fredag aften, hvis mandagskampene bliver afskaffet. For fans og fanklubberne er fredag aften meget bedre at spille fodbold end mandag aften. Det har vist sig at være mere end svært at fylde stadion, samt sende fans af sted på udebaneture om mandagen, da både kampdag og den efterfølgende dag er en arbejdsdag for de fleste, lyder det.

– Derimod vil det være nemmere at sende en bus af sted fredag aften. Hvis ønsket om at afskaffe mandagskampe ikke kan imødegås, opfordrer vi i stedet til at man ved planlægning af mandagskampe tager hensyn til de rejsende fans, og kun ligger kampe mellem klubber med relativt lokalt opgør disse dage, således at det ikke er f.eks. AaB – Brøndby kampe, men snarere f.eks. AGF – Silkeborg eller FCN – Lyngby, som lægges disse dage, hvilket vil betyde at rejsende fans ikke skal tage 2 dage fri fra arbejde for at kunne følge deres klub.

Fansene foreslår også, at der kommer en mere ligelig fordeling af kamp-ugedagene, så det ikke ender med, at den samme klub spiller et flertal af kampe eksempelvis om mandagen.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Inter skuffer stort mod Torino

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

AGF – FC Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

FC København – Vejle Boldklub