De danske fanklubber gør normalt en dyd ud af at være modstandere i forbindelse med kampe i Superligaen, men nu viser de sammenhold.
AaB Support Club, Brøndby Support, OB Tigers, AGF Fanclub, FCKFC og FCN Wildtigers har nemlig udsendt en fælles pressemeddelelse, hvor de protesterer mod divisionsforeningens forslag om at lave Superliga-kampe fredag aften fra 2012 i forbindelse med udbudsmaterialet til den nye tv-aftale.
Bliver forslaget en realitet, vil der fra næste sæson være kampe fredag, lørdag, søndag og mandag.
– Vi er imod at en spillerunde nu skal spilles over 4 dage, hvilket gør det endnu mere besværligt for de dedikerede fans og fanklubberne at planlægge og følge deres hold. Vi mener, at hvis ønsket er at have fredag aften som spillerunde, så må man indgå en dialog med fanklubberne om hvordan det skal kunne lade sig gøre, skriver fansene.
Skal der spilles kamp fredag, mener fansene, at den ofte udskældte mandagskamp bør fjernes fra programmet.
– Vi støtter gerne en spillerunde fredag aften, hvis mandagskampene bliver afskaffet. For fans og fanklubberne er fredag aften meget bedre at spille fodbold end mandag aften. Det har vist sig at være mere end svært at fylde stadion, samt sende fans af sted på udebaneture om mandagen, da både kampdag og den efterfølgende dag er en arbejdsdag for de fleste, lyder det.
– Derimod vil det være nemmere at sende en bus af sted fredag aften. Hvis ønsket om at afskaffe mandagskampe ikke kan imødegås, opfordrer vi i stedet til at man ved planlægning af mandagskampe tager hensyn til de rejsende fans, og kun ligger kampe mellem klubber med relativt lokalt opgør disse dage, således at det ikke er f.eks. AaB – Brøndby kampe, men snarere f.eks. AGF – Silkeborg eller FCN – Lyngby, som lægges disse dage, hvilket vil betyde at rejsende fans ikke skal tage 2 dage fri fra arbejde for at kunne følge deres klub.
Fansene foreslår også, at der kommer en mere ligelig fordeling af kamp-ugedagene, så det ikke ender med, at den samme klub spiller et flertal af kampe eksempelvis om mandagen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
DAGENS SPILFORSLAG
Langmodighed i Los Angeles
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER