De danske fanklubber gør normalt en dyd ud af at være modstandere i forbindelse med kampe i Superligaen, men nu viser de sammenhold.
AaB Support Club, Brøndby Support, OB Tigers, AGF Fanclub, FCKFC og FCN Wildtigers har nemlig udsendt en fælles pressemeddelelse, hvor de protesterer mod divisionsforeningens forslag om at lave Superliga-kampe fredag aften fra 2012 i forbindelse med udbudsmaterialet til den nye tv-aftale.
Bliver forslaget en realitet, vil der fra næste sæson være kampe fredag, lørdag, søndag og mandag.
– Vi er imod at en spillerunde nu skal spilles over 4 dage, hvilket gør det endnu mere besværligt for de dedikerede fans og fanklubberne at planlægge og følge deres hold. Vi mener, at hvis ønsket er at have fredag aften som spillerunde, så må man indgå en dialog med fanklubberne om hvordan det skal kunne lade sig gøre, skriver fansene.
Skal der spilles kamp fredag, mener fansene, at den ofte udskældte mandagskamp bør fjernes fra programmet.
– Vi støtter gerne en spillerunde fredag aften, hvis mandagskampene bliver afskaffet. For fans og fanklubberne er fredag aften meget bedre at spille fodbold end mandag aften. Det har vist sig at være mere end svært at fylde stadion, samt sende fans af sted på udebaneture om mandagen, da både kampdag og den efterfølgende dag er en arbejdsdag for de fleste, lyder det.
– Derimod vil det være nemmere at sende en bus af sted fredag aften. Hvis ønsket om at afskaffe mandagskampe ikke kan imødegås, opfordrer vi i stedet til at man ved planlægning af mandagskampe tager hensyn til de rejsende fans, og kun ligger kampe mellem klubber med relativt lokalt opgør disse dage, således at det ikke er f.eks. AaB – Brøndby kampe, men snarere f.eks. AGF – Silkeborg eller FCN – Lyngby, som lægges disse dage, hvilket vil betyde at rejsende fans ikke skal tage 2 dage fri fra arbejde for at kunne følge deres klub.
Fansene foreslår også, at der kommer en mere ligelig fordeling af kamp-ugedagene, så det ikke ender med, at den samme klub spiller et flertal af kampe eksempelvis om mandagen.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER