Fans raser i fællesskab

Fanklubber fra seks forskellige Superliga-klubber står nu sammen i kampen mod at sprede en spillerunde ud over fire dage.



De danske fanklubber gør normalt en dyd ud af at være modstandere i forbindelse med kampe i Superligaen, men nu viser de sammenhold.

AaB Support Club, Brøndby Support, OB Tigers, AGF Fanclub, FCKFC og FCN Wildtigers har nemlig udsendt en fælles pressemeddelelse, hvor de protesterer mod divisionsforeningens forslag om at lave Superliga-kampe fredag aften fra 2012 i forbindelse med udbudsmaterialet til den nye tv-aftale.

Bliver forslaget en realitet, vil der fra næste sæson være kampe fredag, lørdag, søndag og mandag.

– Vi er imod at en spillerunde nu skal spilles over 4 dage, hvilket gør det endnu mere besværligt for de dedikerede fans og fanklubberne at planlægge og følge deres hold. Vi mener, at hvis ønsket er at have fredag aften som spillerunde, så må man indgå en dialog med fanklubberne om hvordan det skal kunne lade sig gøre, skriver fansene.

Skal der spilles kamp fredag, mener fansene, at den ofte udskældte mandagskamp bør fjernes fra programmet.

– Vi støtter gerne en spillerunde fredag aften, hvis mandagskampene bliver afskaffet. For fans og fanklubberne er fredag aften meget bedre at spille fodbold end mandag aften. Det har vist sig at være mere end svært at fylde stadion, samt sende fans af sted på udebaneture om mandagen, da både kampdag og den efterfølgende dag er en arbejdsdag for de fleste, lyder det.

– Derimod vil det være nemmere at sende en bus af sted fredag aften. Hvis ønsket om at afskaffe mandagskampe ikke kan imødegås, opfordrer vi i stedet til at man ved planlægning af mandagskampe tager hensyn til de rejsende fans, og kun ligger kampe mellem klubber med relativt lokalt opgør disse dage, således at det ikke er f.eks. AaB – Brøndby kampe, men snarere f.eks. AGF – Silkeborg eller FCN – Lyngby, som lægges disse dage, hvilket vil betyde at rejsende fans ikke skal tage 2 dage fri fra arbejde for at kunne følge deres klub.

Fansene foreslår også, at der kommer en mere ligelig fordeling af kamp-ugedagene, så det ikke ender med, at den samme klub spiller et flertal af kampe eksempelvis om mandagen.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson