Borgmester overrækker gigantisk lagkage til DBU

Hundredvis af fans var dukket op til landsholdets første træning på den omdiskuterede bane i Freudenstadt.



Fodboldlandsholdets første træning i tyske Freudenstadt var et tilløbsstykke for fodboldglade børn og voksne.

Fans i hundredvis var dukket op til landsholdets træning, der begyndte tirsdag eftermiddag klokken 17. Mange af dem havde været der i flere timer, mens de ventede på, at de danske spillere trissede ud på det nylagte og omdiskuterede græstæppe.

Hovedtribunen på det ydmyge stadion blev hurtigt fyldt, og derfor befandt en del af tilskuerne sig på den græsvold, der omkranser træningsbanen.

Mens de mange tilskuere ventede på de danske spillere, blev de gejlet op af musik og en stadionspeaker, og havde tilskuerne taget mønter med, kunne de forsyne sig med grillpølser, pomfritter, øl og vand.

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen fik noget til den søde tand. Freudenstadts borgmester, Julian Osswald (CDU), overrakte DBU-bossen en lagkage, der var stor nok til, at hele den danske EM-delegation kunne få en bid.

Da spillerne endelig kom ud af deres styrketræningstelt, der ligger nær træningsbanen, var det til tonerne af Malte Eberts EM-sang "Kongen af Danmark".

Imens spillerne løb rundt om banen, gav landstræner Kasper Hjulmand interview over stadionets højttalere på både engelsk og tysk. Til stor jubel rundede landstræneren seancenaf med at sige, at han håber, Danmark og Tyskland mødes i EM-finalen i Berlin om lidt over en måned.

Det var ikke nogen intensiv træning, de mange tilskuere var vidner til. I mere end en halv time spillede landsholdsspillerne fodtennis, før de gik over til at spille en avanceret udgave af det i seriefodbold velkendte opvarmningsspil "kant". Siden fortsatte de med en række afleveringsøvelser.

Et barn løb på banen undervejs, men han blev hurtigt stoppet af sikkerhedsvagterne.

Under træningen gik Kasper Hjulmand og nærstuderede hele træningsbanen.

Dele af den blev først lagt mandag, men DBU's undersøgelser har vist, at der ikke er grund til bekymring, selv om dele af græsset ikke er så grønt som håbet, og man stadig tydeligt kan se, hvor de enkelte græsruller starter og slutter.

Spillerne måtte dog banke stykker med græs på plads med støvlesnuden i de områder, hvor deres øvelser foregik.

Efter cirka 75 minutter blev træningen fløjtet af, og de danske spillere rundede en munter træningsseance af med at skrive autografer til en hær af børn og voksne.

/ritzau/

Foto: Alamy





LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK