Borgmester overrækker gigantisk lagkage til DBU

Hundredvis af fans var dukket op til landsholdets første træning på den omdiskuterede bane i Freudenstadt.



Fodboldlandsholdets første træning i tyske Freudenstadt var et tilløbsstykke for fodboldglade børn og voksne.

Fans i hundredvis var dukket op til landsholdets træning, der begyndte tirsdag eftermiddag klokken 17. Mange af dem havde været der i flere timer, mens de ventede på, at de danske spillere trissede ud på det nylagte og omdiskuterede græstæppe.

Hovedtribunen på det ydmyge stadion blev hurtigt fyldt, og derfor befandt en del af tilskuerne sig på den græsvold, der omkranser træningsbanen.

Mens de mange tilskuere ventede på de danske spillere, blev de gejlet op af musik og en stadionspeaker, og havde tilskuerne taget mønter med, kunne de forsyne sig med grillpølser, pomfritter, øl og vand.

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen fik noget til den søde tand. Freudenstadts borgmester, Julian Osswald (CDU), overrakte DBU-bossen en lagkage, der var stor nok til, at hele den danske EM-delegation kunne få en bid.

Da spillerne endelig kom ud af deres styrketræningstelt, der ligger nær træningsbanen, var det til tonerne af Malte Eberts EM-sang "Kongen af Danmark".

Imens spillerne løb rundt om banen, gav landstræner Kasper Hjulmand interview over stadionets højttalere på både engelsk og tysk. Til stor jubel rundede landstræneren seancenaf med at sige, at han håber, Danmark og Tyskland mødes i EM-finalen i Berlin om lidt over en måned.

Det var ikke nogen intensiv træning, de mange tilskuere var vidner til. I mere end en halv time spillede landsholdsspillerne fodtennis, før de gik over til at spille en avanceret udgave af det i seriefodbold velkendte opvarmningsspil "kant". Siden fortsatte de med en række afleveringsøvelser.

Et barn løb på banen undervejs, men han blev hurtigt stoppet af sikkerhedsvagterne.

Under træningen gik Kasper Hjulmand og nærstuderede hele træningsbanen.

Dele af den blev først lagt mandag, men DBU's undersøgelser har vist, at der ikke er grund til bekymring, selv om dele af græsset ikke er så grønt som håbet, og man stadig tydeligt kan se, hvor de enkelte græsruller starter og slutter.

Spillerne måtte dog banke stykker med græs på plads med støvlesnuden i de områder, hvor deres øvelser foregik.

Efter cirka 75 minutter blev træningen fløjtet af, og de danske spillere rundede en munter træningsseance af med at skrive autografer til en hær af børn og voksne.

/ritzau/

Foto: Alamy





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Ny cheftræner stort set på plads i United

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Går langt ned i løn

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afviser utroligt tilbud

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur