Borgmester overrækker gigantisk lagkage til DBU

Hundredvis af fans var dukket op til landsholdets første træning på den omdiskuterede bane i Freudenstadt.



Fodboldlandsholdets første træning i tyske Freudenstadt var et tilløbsstykke for fodboldglade børn og voksne.

Fans i hundredvis var dukket op til landsholdets træning, der begyndte tirsdag eftermiddag klokken 17. Mange af dem havde været der i flere timer, mens de ventede på, at de danske spillere trissede ud på det nylagte og omdiskuterede græstæppe.

Hovedtribunen på det ydmyge stadion blev hurtigt fyldt, og derfor befandt en del af tilskuerne sig på den græsvold, der omkranser træningsbanen.

Mens de mange tilskuere ventede på de danske spillere, blev de gejlet op af musik og en stadionspeaker, og havde tilskuerne taget mønter med, kunne de forsyne sig med grillpølser, pomfritter, øl og vand.

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen fik noget til den søde tand. Freudenstadts borgmester, Julian Osswald (CDU), overrakte DBU-bossen en lagkage, der var stor nok til, at hele den danske EM-delegation kunne få en bid.

Da spillerne endelig kom ud af deres styrketræningstelt, der ligger nær træningsbanen, var det til tonerne af Malte Eberts EM-sang "Kongen af Danmark".

Imens spillerne løb rundt om banen, gav landstræner Kasper Hjulmand interview over stadionets højttalere på både engelsk og tysk. Til stor jubel rundede landstræneren seancenaf med at sige, at han håber, Danmark og Tyskland mødes i EM-finalen i Berlin om lidt over en måned.

Det var ikke nogen intensiv træning, de mange tilskuere var vidner til. I mere end en halv time spillede landsholdsspillerne fodtennis, før de gik over til at spille en avanceret udgave af det i seriefodbold velkendte opvarmningsspil "kant". Siden fortsatte de med en række afleveringsøvelser.

Et barn løb på banen undervejs, men han blev hurtigt stoppet af sikkerhedsvagterne.

Under træningen gik Kasper Hjulmand og nærstuderede hele træningsbanen.

Dele af den blev først lagt mandag, men DBU's undersøgelser har vist, at der ikke er grund til bekymring, selv om dele af græsset ikke er så grønt som håbet, og man stadig tydeligt kan se, hvor de enkelte græsruller starter og slutter.

Spillerne måtte dog banke stykker med græs på plads med støvlesnuden i de områder, hvor deres øvelser foregik.

Efter cirka 75 minutter blev træningen fløjtet af, og de danske spillere rundede en munter træningsseance af med at skrive autografer til en hær af børn og voksne.

/ritzau/

Foto: Alamy





Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer