Borgmester overrækker gigantisk lagkage til DBU

Hundredvis af fans var dukket op til landsholdets første træning på den omdiskuterede bane i Freudenstadt.



Fodboldlandsholdets første træning i tyske Freudenstadt var et tilløbsstykke for fodboldglade børn og voksne.

Fans i hundredvis var dukket op til landsholdets træning, der begyndte tirsdag eftermiddag klokken 17. Mange af dem havde været der i flere timer, mens de ventede på, at de danske spillere trissede ud på det nylagte og omdiskuterede græstæppe.

Hovedtribunen på det ydmyge stadion blev hurtigt fyldt, og derfor befandt en del af tilskuerne sig på den græsvold, der omkranser træningsbanen.

Mens de mange tilskuere ventede på de danske spillere, blev de gejlet op af musik og en stadionspeaker, og havde tilskuerne taget mønter med, kunne de forsyne sig med grillpølser, pomfritter, øl og vand.

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen fik noget til den søde tand. Freudenstadts borgmester, Julian Osswald (CDU), overrakte DBU-bossen en lagkage, der var stor nok til, at hele den danske EM-delegation kunne få en bid.

Da spillerne endelig kom ud af deres styrketræningstelt, der ligger nær træningsbanen, var det til tonerne af Malte Eberts EM-sang "Kongen af Danmark".

Imens spillerne løb rundt om banen, gav landstræner Kasper Hjulmand interview over stadionets højttalere på både engelsk og tysk. Til stor jubel rundede landstræneren seancenaf med at sige, at han håber, Danmark og Tyskland mødes i EM-finalen i Berlin om lidt over en måned.

Det var ikke nogen intensiv træning, de mange tilskuere var vidner til. I mere end en halv time spillede landsholdsspillerne fodtennis, før de gik over til at spille en avanceret udgave af det i seriefodbold velkendte opvarmningsspil "kant". Siden fortsatte de med en række afleveringsøvelser.

Et barn løb på banen undervejs, men han blev hurtigt stoppet af sikkerhedsvagterne.

Under træningen gik Kasper Hjulmand og nærstuderede hele træningsbanen.

Dele af den blev først lagt mandag, men DBU's undersøgelser har vist, at der ikke er grund til bekymring, selv om dele af græsset ikke er så grønt som håbet, og man stadig tydeligt kan se, hvor de enkelte græsruller starter og slutter.

Spillerne måtte dog banke stykker med græs på plads med støvlesnuden i de områder, hvor deres øvelser foregik.

Efter cirka 75 minutter blev træningen fløjtet af, og de danske spillere rundede en munter træningsseance af med at skrive autografer til en hær af børn og voksne.

/ritzau/

Foto: Alamy






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Stefan Gartenmann testes i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Panama – England

FC København-boss i fremskredne forhandlinger