– Fantastisk mulighed for ham i Brøndby

I denne uge træner Vestri-talentet Albert Ingi Johansson med i Brøndby IF, og den islandske klub jubler over, at talentet får chancen for at vise sig frem.



Der bliver drysset islandsk talentstøv over Brøndby IF i denne uge.

Den 15-årige Albert Ingi Johansson prøvetræner nemlig på Brøndbys akademi, og det er noget, der skaber jubel i hans islandske klub Vestri.

– Det er bare en fantastisk mulighed for ham. Det er et fedt eventyr for ham. Brøndby har ladet ham træne med i denne uge, så det er meget sødt af dem, siger ungdomsformand i Vestri, Heidar Birnir Torleifsson, til Tipsbladet.

Der er nok ikke mange i Danmark, der kender til den unge islænding, men Brøndby får glæde af en dedikeret ung mand.

– Han er midtbanespiller og er mest sekser, men han kan også spille otter. Han er en hårdtarbejdende spiller, og han har en virkelig god attitude. Han er en traditionel islandsk spiller med en god teknik og stærk mentalitet.

Hvor stort et talent er han?

– Det ved du aldrig, men han er meget lovende. Han træner med Vestris førstehold, der ligger i den bedste islandske række. Vi må se, hvad der sker, siger Torleifsson, der dog alligevel gerne vil anerkende teenagerens evner.

– Han er et af vores største talenter. Det er helt sikkert, og det er ingen hemmelighed.

Artiklen fortsætter under billedet.

Albert Ingi Johansson (nummer tre for venstre øverst). Foto: Vestri

Håber på god fremtid

Johansson, der bliver 16 år til juni, har gode muligheder for at få en professionel fodboldkarriere, vurderer ungdomsformanden, og talentet kan meget vel få en fin tid i Danmark.

– Hvis han fortsætter med at udvikle sig, som han har gjort de seneste måneder og år, har han en god chance. Vi kan ikke sætte forventningerne for højt. Han gør det godt, og nu får han en mulighed for at træne med en fantastisk klub med fantastiske faciliteter. Vi tager en dag ad gangen, siger Vestri-ungdomsformanden til Tipsbladet.

Vestris bedste mandskab reddede med nød og næppe livet i den bedste række i den seneste sæson. Albert Ingi Johansson må først som 16-årig skifte til Brøndby eller andre hold i Europa.






TransferLIVE: Barca trækker SL-handel i langdrag




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’