Der bliver drysset islandsk talentstøv over Brøndby IF i denne uge.
Den 15-årige Albert Ingi Johansson prøvetræner nemlig på Brøndbys akademi, og det er noget, der skaber jubel i hans islandske klub Vestri.
– Det er bare en fantastisk mulighed for ham. Det er et fedt eventyr for ham. Brøndby har ladet ham træne med i denne uge, så det er meget sødt af dem, siger ungdomsformand i Vestri, Heidar Birnir Torleifsson, til Tipsbladet.
Der er nok ikke mange i Danmark, der kender til den unge islænding, men Brøndby får glæde af en dedikeret ung mand.
– Han er midtbanespiller og er mest sekser, men han kan også spille otter. Han er en hårdtarbejdende spiller, og han har en virkelig god attitude. Han er en traditionel islandsk spiller med en god teknik og stærk mentalitet.
Hvor stort et talent er han?
– Det ved du aldrig, men han er meget lovende. Han træner med Vestris førstehold, der ligger i den bedste islandske række. Vi må se, hvad der sker, siger Torleifsson, der dog alligevel gerne vil anerkende teenagerens evner.
– Han er et af vores største talenter. Det er helt sikkert, og det er ingen hemmelighed.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber på god fremtid
Johansson, der bliver 16 år til juni, har gode muligheder for at få en professionel fodboldkarriere, vurderer ungdomsformanden, og talentet kan meget vel få en fin tid i Danmark.
– Hvis han fortsætter med at udvikle sig, som han har gjort de seneste måneder og år, har han en god chance. Vi kan ikke sætte forventningerne for højt. Han gør det godt, og nu får han en mulighed for at træne med en fantastisk klub med fantastiske faciliteter. Vi tager en dag ad gangen, siger Vestri-ungdomsformanden til Tipsbladet.
Vestris bedste mandskab reddede med nød og næppe livet i den bedste række i den seneste sæson. Albert Ingi Johansson må først som 16-årig skifte til Brøndby eller andre hold i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay