– Fantastisk mulighed for ham i Brøndby

I denne uge træner Vestri-talentet Albert Ingi Johansson med i Brøndby IF, og den islandske klub jubler over, at talentet får chancen for at vise sig frem.



Der bliver drysset islandsk talentstøv over Brøndby IF i denne uge.

Den 15-årige Albert Ingi Johansson prøvetræner nemlig på Brøndbys akademi, og det er noget, der skaber jubel i hans islandske klub Vestri.

– Det er bare en fantastisk mulighed for ham. Det er et fedt eventyr for ham. Brøndby har ladet ham træne med i denne uge, så det er meget sødt af dem, siger ungdomsformand i Vestri, Heidar Birnir Torleifsson, til Tipsbladet.

Der er nok ikke mange i Danmark, der kender til den unge islænding, men Brøndby får glæde af en dedikeret ung mand.

– Han er midtbanespiller og er mest sekser, men han kan også spille otter. Han er en hårdtarbejdende spiller, og han har en virkelig god attitude. Han er en traditionel islandsk spiller med en god teknik og stærk mentalitet.

Hvor stort et talent er han?

– Det ved du aldrig, men han er meget lovende. Han træner med Vestris førstehold, der ligger i den bedste islandske række. Vi må se, hvad der sker, siger Torleifsson, der dog alligevel gerne vil anerkende teenagerens evner.

– Han er et af vores største talenter. Det er helt sikkert, og det er ingen hemmelighed.

Artiklen fortsætter under billedet.

Albert Ingi Johansson (nummer tre for venstre øverst). Foto: Vestri

Håber på god fremtid

Johansson, der bliver 16 år til juni, har gode muligheder for at få en professionel fodboldkarriere, vurderer ungdomsformanden, og talentet kan meget vel få en fin tid i Danmark.

– Hvis han fortsætter med at udvikle sig, som han har gjort de seneste måneder og år, har han en god chance. Vi kan ikke sætte forventningerne for højt. Han gør det godt, og nu får han en mulighed for at træne med en fantastisk klub med fantastiske faciliteter. Vi tager en dag ad gangen, siger Vestri-ungdomsformanden til Tipsbladet.

Vestris bedste mandskab reddede med nød og næppe livet i den bedste række i den seneste sæson. Albert Ingi Johansson må først som 16-årig skifte til Brøndby eller andre hold i Europa.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Iran – New Zealand

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Irak – Norge

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elfenbenskysten straffer Ecuador