Der bliver drysset islandsk talentstøv over Brøndby IF i denne uge.
Den 15-årige Albert Ingi Johansson prøvetræner nemlig på Brøndbys akademi, og det er noget, der skaber jubel i hans islandske klub Vestri.
– Det er bare en fantastisk mulighed for ham. Det er et fedt eventyr for ham. Brøndby har ladet ham træne med i denne uge, så det er meget sødt af dem, siger ungdomsformand i Vestri, Heidar Birnir Torleifsson, til Tipsbladet.
Der er nok ikke mange i Danmark, der kender til den unge islænding, men Brøndby får glæde af en dedikeret ung mand.
– Han er midtbanespiller og er mest sekser, men han kan også spille otter. Han er en hårdtarbejdende spiller, og han har en virkelig god attitude. Han er en traditionel islandsk spiller med en god teknik og stærk mentalitet.
Hvor stort et talent er han?
– Det ved du aldrig, men han er meget lovende. Han træner med Vestris førstehold, der ligger i den bedste islandske række. Vi må se, hvad der sker, siger Torleifsson, der dog alligevel gerne vil anerkende teenagerens evner.
– Han er et af vores største talenter. Det er helt sikkert, og det er ingen hemmelighed.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber på god fremtid
Johansson, der bliver 16 år til juni, har gode muligheder for at få en professionel fodboldkarriere, vurderer ungdomsformanden, og talentet kan meget vel få en fin tid i Danmark.
– Hvis han fortsætter med at udvikle sig, som han har gjort de seneste måneder og år, har han en god chance. Vi kan ikke sætte forventningerne for højt. Han gør det godt, og nu får han en mulighed for at træne med en fantastisk klub med fantastiske faciliteter. Vi tager en dag ad gangen, siger Vestri-ungdomsformanden til Tipsbladet.
Vestris bedste mandskab reddede med nød og næppe livet i den bedste række i den seneste sæson. Albert Ingi Johansson må først som 16-årig skifte til Brøndby eller andre hold i Europa.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
Tager skylden for misset Champions League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART