Der bliver drysset islandsk talentstøv over Brøndby IF i denne uge.
Den 15-årige Albert Ingi Johansson prøvetræner nemlig på Brøndbys akademi, og det er noget, der skaber jubel i hans islandske klub Vestri.
– Det er bare en fantastisk mulighed for ham. Det er et fedt eventyr for ham. Brøndby har ladet ham træne med i denne uge, så det er meget sødt af dem, siger ungdomsformand i Vestri, Heidar Birnir Torleifsson, til Tipsbladet.
Der er nok ikke mange i Danmark, der kender til den unge islænding, men Brøndby får glæde af en dedikeret ung mand.
– Han er midtbanespiller og er mest sekser, men han kan også spille otter. Han er en hårdtarbejdende spiller, og han har en virkelig god attitude. Han er en traditionel islandsk spiller med en god teknik og stærk mentalitet.
Hvor stort et talent er han?
– Det ved du aldrig, men han er meget lovende. Han træner med Vestris førstehold, der ligger i den bedste islandske række. Vi må se, hvad der sker, siger Torleifsson, der dog alligevel gerne vil anerkende teenagerens evner.
– Han er et af vores største talenter. Det er helt sikkert, og det er ingen hemmelighed.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber på god fremtid
Johansson, der bliver 16 år til juni, har gode muligheder for at få en professionel fodboldkarriere, vurderer ungdomsformanden, og talentet kan meget vel få en fin tid i Danmark.
– Hvis han fortsætter med at udvikle sig, som han har gjort de seneste måneder og år, har han en god chance. Vi kan ikke sætte forventningerne for højt. Han gør det godt, og nu får han en mulighed for at træne med en fantastisk klub med fantastiske faciliteter. Vi tager en dag ad gangen, siger Vestri-ungdomsformanden til Tipsbladet.
Vestris bedste mandskab reddede med nød og næppe livet i den bedste række i den seneste sæson. Albert Ingi Johansson må først som 16-årig skifte til Brøndby eller andre hold i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL