Far lønforhandlede med søn

Randers FC har forlænget med midtbanetalentet Laurits Pedersen. Han er søn af sportsdirektør Søren Pedersen, der sad på den anden side af forhandlingsbordet.



Randers FC har de seneste dage haft travlt med at sikre sig forlængelser med klubbens unge spillere.

Fredag har man offentliggjort, at Laurits Pedersen har sat sin underskrift på en ny aftale frem til udgangen af 2027. Det vidner selvfølgelig om, at den 18-årige midtbanespiller er et stort talent, man tror på, men nyheden bærer også på en lidt speciel historie.

Laurits Pedersen er nemlig søn af Randers FC’s sportsdirektør Søren Pedersen. Derfor har man i Randers haft ekstra mandskab rundt om forhandlingsbordet.

Det fortæller Søren Pedersen til Tipsbladet.

– Vi har haft dialogen med agenterne, og jeg har så haft en med på min side, som sikrer, at det går ordentligt til. Han (Laurits) skal jo heller ikke straffes for, at jeg sidder i min stol. Der har vi haft en med på sidelinjen, som normalt ikke er med.

Og faktisk er farmand en hård forhandler.

– Jeg tror nu mere, det er til hans fordel end ulempe, at der var en anden med, siger han med et grin.

Laurits Pedersen blev 18 i år og er derfor myndig, hvorfor han og farmand sidder på hver sin side af forhandlingsbordet. Da han første gang takkede ja til en ungdomskontrakt, måtte man gøre det på en lidt anden måde.

– Den første kontrakt, han tegnede, var med hans mor på den anden side af forhandlingsbordet. Vores første kontrakt i Randers FC er en standardkontrakt, hvor der er mulighed for at sige ja eller nej. Men hans mor tog den på grund af min position i klubben.

Under interviewet tager Søren Pedersen også for en kort bemærkning sportsdirektør-kasketten af og glæder sig på sønnikes vegne.

– Som far er jeg stolt af ham, men han har et eller andet sted selv gjort sig fortjent til det. Det kan jeg kun være stolt og glad for sammen med den øvrige familie.

Laurits Pedersen har noteret sig for syv Superliga-indhop dette efterår og er nu blevet belønnet med en ny aftale frem til udgangen af 2027. Foto: Alamy.

Professionelt forhold
Laurits Pedersen er i denne sæson blevet en del af førsteholdstruppen i Randers FC, hvor det er blevet til syv Superliga-indhop.

Søren Pedersen forsikrer, at han ikke blander sig i, hvor meget og hvordan sønnike bruges på banen.

– Der er et professionelt forhold, og så er der et personligt forhold, når vi er hjemme. Heldigvis har vi et trænerteam og en organisation, der er gode til at håndtere det. Det var de allerede under Thomasberg. Det var ham, der mente, at han skulle op i førsteholdstruppen dengang, og så holdte jeg mig forholdsvist neutralt i forhold til det. Nu har Bertel (Rasmus Bertelsen, red.) taktstokken i forhold til, hvordan det skal forløbe.

Og selvom duon har en tæt relation, så er der stadig nogle ting, Søren Pedersen må holde skjult.

– Selvfølgelig kan jeg ikke det, og det gør jeg heller ikke (fortælle ham alt, hvad der sker i Randers, red.). Vi har et professionelt forhold og har haft det i lang tid. Det er han god til at håndtere, og vi ved godt hvornår, der skal gives plads til hinanden.

Laurits Pedersen selv er også begejstret for at forlænge sin aftale med Randers FC.

– Jeg er virkelig glad og stolt over, at kunne forlænge min kontrakt med Randers FC. Det er en klub i positiv udvikling, og jeg håber på at kunne bidrage med så meget som muligt til den udvikling, både nu, men også de næste par år, siger midtbanespilleren til klubbens hjemmeside.

De seneste dage har man også forlænget med kantspiller Mike Themsen, ligesom man også har landet en ny og forbedret aftale med klubbens hovedsponsor Sparekassen Kronjylland.





Han har fejet benene væk under Bo Henriksen




LIVE

TransferLIVE: De henter Henrik Meister

Han har fejet benene væk under Bo Henriksen

Brøndby IF – Vejle Boldklub

Wow – Thomasberg bænker stor profil

Klapper i om Jonas Wind-besøg

Kæmpeklub forhører sig om Conrad Harder

Kæmpe optur for Oliver Provstgaard

‘Virkelig klog’ FC København-lejesvend roses



Hjulmand_210624 TOPNYHED

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Brøndby forlænger med Vallys

Træls start for Kvistgaarden

– Det er uacceptabelt, Malmö!

Påvirket af Brøndby-ydmygelse



LIGE NU

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Kæmpe kovending

Rygtet til Superligaen – i dialog med mesterklub 

Liverpool bekræfter stor transfer

FC Midtjylland – FC Fredericia

Allan Kuhn i svime: Han laver 15 mål i Superligaen



TOPNYHED

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Overgår Højlund – ny Man Utd-stjerne får kongeløn

Rekordtransfer i dansk klub: ‘En suveræn historie’

Brøndby-profil er fortsat ude

Silkeborg IF – FC Nordsjælland

‘Det var en fejl af FC København’

OB – Randers FC

Afsløring: Solgt til West Ham – BIF får millioner

Christian Eriksen spottet i Ådalen

Ville være den oplagte Victor Froholdt-arvtager

FC København-lejren forstår absolut ingenting

Nu reagerer Brøndby

Skræktal for Brøndby



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rasmus Højlund tæt på stort skifte – så dyr er han

Iversen hyldes efter vild assist

Giver Ruben Amorim Højlund-advarsel 

Malmö får skidt optakt til FCK-brag

Spydig kommentar om Ronaldo

Det forsømmer Frederik Birk

Nul sekunder til Højlund – United sender et signal

Køber Superliga-rettigheder – FCM-boss begejstret

Chok i Parken – FCK’erne var rasende!

Afslører detaljer om Eriksen-tilbud

Højlund insisterer trods signal fra United

Mål fra begge hold på Wembley

Forventer disse klubber byder på Donnarumma

Rune fik bolden i madkassen og rejste sig

Hattrick-helt bagmand bag Aarhus Fremad-sejr

Officielt: Nu er han solgt

Drømmen levede – endte som et mareridt for Wrexham

Vil passe på Ballon d’Or-vinder

Landsholds-Lucas tager til Ligue 1

Godt nyt fra Viborg – fan udskrevet fra hospitalet

Man Utd præsenterer ny Rasmus Højlund-konkurrent

Efter choktransfer: Tvivler på Sørensen-stjerne