Far-og-søn Sviatchenko bag stort FCM-kunstværk

Erik og Sergei Sviatchenko er folkene bag det store kunstværk, som bryder væggen ved indgangen til Dream99.



Når man træder ind på FC Midtjyllands nye klubhus Dream 99, så får man et stort kunstværk på væggen i form af en stor collage med forskellige personer, der har spillet en stor rolle i FCM's historie.

Her er det ingen ringere end den ukrainske kunstner Sergei Sviatchenko, der står bag. I et interview med Euroman fortæller han om projektet.

Som man måske har gættet, så er det ingen ringere end FCM-legenden Erik Sviatchenkos far, der er tale om, og han fortæller, at han har gjort brug af sønnikes viden om klubben i forbindelse med arbejdet.

– Jeg har jævnligt ringet til Erik for at høre ham om, hvilke billeder der ville være gode at få med, og om placeringerne har givet mening. Det har også været en god måde at bruge tid med ham på, nu hvor han spiller i USA, lyder det fra Sergei Sviatchenko.

Derudover kommer han ind på, at det har været både sjovt og følelsesladet at se de gamle billeder af sønnen og klubbens bidrifter, ligesom det også har været sjovt at se Erik Sviatchenko med pokalen i hænderne.

På væggen kan man se store legender som Ove Pedersen, Søren Skriver og de første trofæer med U19-mandskabet.

Sviatchenko junior skiftede i foråret til Houston fra MLS. Men inden nådee han at spille over 300 førsteholdskampe for FCM.

I den amerikanske klub jagter Erik Sviatchenko flere trofæer til sin samling som blandt andet tæller både dansk og skotsk mesterskab. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej