Når man træder ind på FC Midtjyllands nye klubhus Dream 99, så får man et stort kunstværk på væggen i form af en stor collage med forskellige personer, der har spillet en stor rolle i FCM's historie.
Her er det ingen ringere end den ukrainske kunstner Sergei Sviatchenko, der står bag. I et interview med Euroman fortæller han om projektet.
Som man måske har gættet, så er det ingen ringere end FCM-legenden Erik Sviatchenkos far, der er tale om, og han fortæller, at han har gjort brug af sønnikes viden om klubben i forbindelse med arbejdet.
– Jeg har jævnligt ringet til Erik for at høre ham om, hvilke billeder der ville være gode at få med, og om placeringerne har givet mening. Det har også været en god måde at bruge tid med ham på, nu hvor han spiller i USA, lyder det fra Sergei Sviatchenko.
Kan man overhovedet efterhånden sige FC Midtjylland uden også at sige Sviatchenko?https://t.co/4Emv2Exn79
— Euroman (@EUROMANdk) September 27, 2023
Derudover kommer han ind på, at det har været både sjovt og følelsesladet at se de gamle billeder af sønnen og klubbens bidrifter, ligesom det også har været sjovt at se Erik Sviatchenko med pokalen i hænderne.
På væggen kan man se store legender som Ove Pedersen, Søren Skriver og de første trofæer med U19-mandskabet.
Sviatchenko junior skiftede i foråret til Houston fra MLS. Men inden nådee han at spille over 300 førsteholdskampe for FCM.
I den amerikanske klub jagter Erik Sviatchenko flere trofæer til sin samling som blandt andet tæller både dansk og skotsk mesterskab. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW