Far-og-søn Sviatchenko bag stort FCM-kunstværk

Erik og Sergei Sviatchenko er folkene bag det store kunstværk, som bryder væggen ved indgangen til Dream99.



Når man træder ind på FC Midtjyllands nye klubhus Dream 99, så får man et stort kunstværk på væggen i form af en stor collage med forskellige personer, der har spillet en stor rolle i FCM's historie.

Her er det ingen ringere end den ukrainske kunstner Sergei Sviatchenko, der står bag. I et interview med Euroman fortæller han om projektet.

Som man måske har gættet, så er det ingen ringere end FCM-legenden Erik Sviatchenkos far, der er tale om, og han fortæller, at han har gjort brug af sønnikes viden om klubben i forbindelse med arbejdet.

– Jeg har jævnligt ringet til Erik for at høre ham om, hvilke billeder der ville være gode at få med, og om placeringerne har givet mening. Det har også været en god måde at bruge tid med ham på, nu hvor han spiller i USA, lyder det fra Sergei Sviatchenko.

Derudover kommer han ind på, at det har været både sjovt og følelsesladet at se de gamle billeder af sønnen og klubbens bidrifter, ligesom det også har været sjovt at se Erik Sviatchenko med pokalen i hænderne.

På væggen kan man se store legender som Ove Pedersen, Søren Skriver og de første trofæer med U19-mandskabet.

Sviatchenko junior skiftede i foråret til Houston fra MLS. Men inden nådee han at spille over 300 førsteholdskampe for FCM.

I den amerikanske klub jagter Erik Sviatchenko flere trofæer til sin samling som blandt andet tæller både dansk og skotsk mesterskab. Læs mere om det her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig: Nu er han rejst til København

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Fredericia – Silkeborg IF

Salah sender særlig besked