Far-og-søn Sviatchenko bag stort FCM-kunstværk

Erik og Sergei Sviatchenko er folkene bag det store kunstværk, som bryder væggen ved indgangen til Dream99.



Når man træder ind på FC Midtjyllands nye klubhus Dream 99, så får man et stort kunstværk på væggen i form af en stor collage med forskellige personer, der har spillet en stor rolle i FCM's historie.

Her er det ingen ringere end den ukrainske kunstner Sergei Sviatchenko, der står bag. I et interview med Euroman fortæller han om projektet.

Som man måske har gættet, så er det ingen ringere end FCM-legenden Erik Sviatchenkos far, der er tale om, og han fortæller, at han har gjort brug af sønnikes viden om klubben i forbindelse med arbejdet.

– Jeg har jævnligt ringet til Erik for at høre ham om, hvilke billeder der ville være gode at få med, og om placeringerne har givet mening. Det har også været en god måde at bruge tid med ham på, nu hvor han spiller i USA, lyder det fra Sergei Sviatchenko.

Derudover kommer han ind på, at det har været både sjovt og følelsesladet at se de gamle billeder af sønnen og klubbens bidrifter, ligesom det også har været sjovt at se Erik Sviatchenko med pokalen i hænderne.

På væggen kan man se store legender som Ove Pedersen, Søren Skriver og de første trofæer med U19-mandskabet.

Sviatchenko junior skiftede i foråret til Houston fra MLS. Men inden nådee han at spille over 300 førsteholdskampe for FCM.

I den amerikanske klub jagter Erik Sviatchenko flere trofæer til sin samling som blandt andet tæller både dansk og skotsk mesterskab. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’