Farnerud få timer fra Young Boys

Brøndby og Young Boys er enige om en handel for Alexander Farnerud, der skriver en kontrakt med schweizerne, der gælder til 2014.



Alexander Farnerud er snart fortid i Brøndby. Det bekræfter klubchefen i Young Boys Ilja Kaenzig overfor tipsbladet.dk. Schweizerne er blevet enige med Brøndby om en transfersum, og de er enige med Farnerud om en kontrakt gældende til sommeren 2014. Kun de formelle papirudvekslinger med Brøndby forestår.

– Vi håber på at kunne udveksle dokumenter med Brøndby over de næste timer, og jeg håber, vi kan præsentere ham i dag, så han kan støde til vores træningslejr i Spanien allerede imorgen, siger Ilja Kaenzig til tipsbladet.dk.

Young Boys meldte ellers i sidste uge ud, at de var så langt fra Brøndbys krav, at det ikke var muligt for dem at gennemføre transferen i dette vindue, og at de derfor ville gå efter et alternativ til den 26-årige svensker. Det viser sig nu at have været forhandlingstaktik.

– Brøndbys krav var i starten meget høje, men henover den seneste uge har vi fået sammensat en pakke, der er acceptabel for alle parter. Efter så lange og seje forhandlinger kan man aldrig være helt sikker, men vi er enige om det hele. Der mangler bare det rent formelle og nogle underskrifter, siger Kaenzig og understreger, at Young Boys får en absolut ønskespiller i Farnerud.

LÆS OGSÅ: Hviderusser afløser for Farnerud?

Alexander Farnerud var ikke til træning i Brøndby i går, idet han har fået fri. Svenskeren befinder sig lige nu i Stuttgart med familien, mens han altså venter på et endeligt go på, at han kan tage til Spanien og starte sæsonforberedelserne til den schweiziske turnering, der starter op den 5. februar.

Brøndby skulle allerede have fundet Farneruds afløser i BATE Borisovs Vitali Rodionov.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag



Optakt til Viborg FF - FC Midtjylland LIVE

Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

FC København bekræfter transfer

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Anton Gaaei-handel meldes død

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag