Farnerud få timer fra Young Boys

Brøndby og Young Boys er enige om en handel for Alexander Farnerud, der skriver en kontrakt med schweizerne, der gælder til 2014.



Alexander Farnerud er snart fortid i Brøndby. Det bekræfter klubchefen i Young Boys Ilja Kaenzig overfor tipsbladet.dk. Schweizerne er blevet enige med Brøndby om en transfersum, og de er enige med Farnerud om en kontrakt gældende til sommeren 2014. Kun de formelle papirudvekslinger med Brøndby forestår.

– Vi håber på at kunne udveksle dokumenter med Brøndby over de næste timer, og jeg håber, vi kan præsentere ham i dag, så han kan støde til vores træningslejr i Spanien allerede imorgen, siger Ilja Kaenzig til tipsbladet.dk.

Young Boys meldte ellers i sidste uge ud, at de var så langt fra Brøndbys krav, at det ikke var muligt for dem at gennemføre transferen i dette vindue, og at de derfor ville gå efter et alternativ til den 26-årige svensker. Det viser sig nu at have været forhandlingstaktik.

– Brøndbys krav var i starten meget høje, men henover den seneste uge har vi fået sammensat en pakke, der er acceptabel for alle parter. Efter så lange og seje forhandlinger kan man aldrig være helt sikker, men vi er enige om det hele. Der mangler bare det rent formelle og nogle underskrifter, siger Kaenzig og understreger, at Young Boys får en absolut ønskespiller i Farnerud.

LÆS OGSÅ: Hviderusser afløser for Farnerud?

Alexander Farnerud var ikke til træning i Brøndby i går, idet han har fået fri. Svenskeren befinder sig lige nu i Stuttgart med familien, mens han altså venter på et endeligt go på, at han kan tage til Spanien og starte sæsonforberedelserne til den schweiziske turnering, der starter op den 5. februar.

Brøndby skulle allerede have fundet Farneruds afløser i BATE Borisovs Vitali Rodionov.





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’