Farnerud få timer fra Young Boys

Brøndby og Young Boys er enige om en handel for Alexander Farnerud, der skriver en kontrakt med schweizerne, der gælder til 2014.



Alexander Farnerud er snart fortid i Brøndby. Det bekræfter klubchefen i Young Boys Ilja Kaenzig overfor tipsbladet.dk. Schweizerne er blevet enige med Brøndby om en transfersum, og de er enige med Farnerud om en kontrakt gældende til sommeren 2014. Kun de formelle papirudvekslinger med Brøndby forestår.

– Vi håber på at kunne udveksle dokumenter med Brøndby over de næste timer, og jeg håber, vi kan præsentere ham i dag, så han kan støde til vores træningslejr i Spanien allerede imorgen, siger Ilja Kaenzig til tipsbladet.dk.

Young Boys meldte ellers i sidste uge ud, at de var så langt fra Brøndbys krav, at det ikke var muligt for dem at gennemføre transferen i dette vindue, og at de derfor ville gå efter et alternativ til den 26-årige svensker. Det viser sig nu at have været forhandlingstaktik.

– Brøndbys krav var i starten meget høje, men henover den seneste uge har vi fået sammensat en pakke, der er acceptabel for alle parter. Efter så lange og seje forhandlinger kan man aldrig være helt sikker, men vi er enige om det hele. Der mangler bare det rent formelle og nogle underskrifter, siger Kaenzig og understreger, at Young Boys får en absolut ønskespiller i Farnerud.

LÆS OGSÅ: Hviderusser afløser for Farnerud?

Alexander Farnerud var ikke til træning i Brøndby i går, idet han har fået fri. Svenskeren befinder sig lige nu i Stuttgart med familien, mens han altså venter på et endeligt go på, at han kan tage til Spanien og starte sæsonforberedelserne til den schweiziske turnering, der starter op den 5. februar.

Brøndby skulle allerede have fundet Farneruds afløser i BATE Borisovs Vitali Rodionov.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger på dansker

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Brian Riemer peger på tre årsager

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino