Farnerud få timer fra Young Boys

Brøndby og Young Boys er enige om en handel for Alexander Farnerud, der skriver en kontrakt med schweizerne, der gælder til 2014.



Alexander Farnerud er snart fortid i Brøndby. Det bekræfter klubchefen i Young Boys Ilja Kaenzig overfor tipsbladet.dk. Schweizerne er blevet enige med Brøndby om en transfersum, og de er enige med Farnerud om en kontrakt gældende til sommeren 2014. Kun de formelle papirudvekslinger med Brøndby forestår.

– Vi håber på at kunne udveksle dokumenter med Brøndby over de næste timer, og jeg håber, vi kan præsentere ham i dag, så han kan støde til vores træningslejr i Spanien allerede imorgen, siger Ilja Kaenzig til tipsbladet.dk.

Young Boys meldte ellers i sidste uge ud, at de var så langt fra Brøndbys krav, at det ikke var muligt for dem at gennemføre transferen i dette vindue, og at de derfor ville gå efter et alternativ til den 26-årige svensker. Det viser sig nu at have været forhandlingstaktik.

– Brøndbys krav var i starten meget høje, men henover den seneste uge har vi fået sammensat en pakke, der er acceptabel for alle parter. Efter så lange og seje forhandlinger kan man aldrig være helt sikker, men vi er enige om det hele. Der mangler bare det rent formelle og nogle underskrifter, siger Kaenzig og understreger, at Young Boys får en absolut ønskespiller i Farnerud.

LÆS OGSÅ: Hviderusser afløser for Farnerud?

Alexander Farnerud var ikke til træning i Brøndby i går, idet han har fået fri. Svenskeren befinder sig lige nu i Stuttgart med familien, mens han altså venter på et endeligt go på, at han kan tage til Spanien og starte sæsonforberedelserne til den schweiziske turnering, der starter op den 5. februar.

Brøndby skulle allerede have fundet Farneruds afløser i BATE Borisovs Vitali Rodionov.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Afslører samtale med Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM