Farnerud få timer fra Young Boys

Brøndby og Young Boys er enige om en handel for Alexander Farnerud, der skriver en kontrakt med schweizerne, der gælder til 2014.



Alexander Farnerud er snart fortid i Brøndby. Det bekræfter klubchefen i Young Boys Ilja Kaenzig overfor tipsbladet.dk. Schweizerne er blevet enige med Brøndby om en transfersum, og de er enige med Farnerud om en kontrakt gældende til sommeren 2014. Kun de formelle papirudvekslinger med Brøndby forestår.

– Vi håber på at kunne udveksle dokumenter med Brøndby over de næste timer, og jeg håber, vi kan præsentere ham i dag, så han kan støde til vores træningslejr i Spanien allerede imorgen, siger Ilja Kaenzig til tipsbladet.dk.

Young Boys meldte ellers i sidste uge ud, at de var så langt fra Brøndbys krav, at det ikke var muligt for dem at gennemføre transferen i dette vindue, og at de derfor ville gå efter et alternativ til den 26-årige svensker. Det viser sig nu at have været forhandlingstaktik.

– Brøndbys krav var i starten meget høje, men henover den seneste uge har vi fået sammensat en pakke, der er acceptabel for alle parter. Efter så lange og seje forhandlinger kan man aldrig være helt sikker, men vi er enige om det hele. Der mangler bare det rent formelle og nogle underskrifter, siger Kaenzig og understreger, at Young Boys får en absolut ønskespiller i Farnerud.

LÆS OGSÅ: Hviderusser afløser for Farnerud?

Alexander Farnerud var ikke til træning i Brøndby i går, idet han har fået fri. Svenskeren befinder sig lige nu i Stuttgart med familien, mens han altså venter på et endeligt go på, at han kan tage til Spanien og starte sæsonforberedelserne til den schweiziske turnering, der starter op den 5. februar.

Brøndby skulle allerede have fundet Farneruds afløser i BATE Borisovs Vitali Rodionov.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF