Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Med Diant Ramaj i karantæne skal Nathan Trott med al sandsynlighed gøre sig klar til at trække i handskerne. FCK mister dog et vigtigt våben i fraværet af Ramaj, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.



FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.

Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.

Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.

Evnen med fødderne.

Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.

Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme

Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.

Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.

Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.

Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.

Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.

Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.

Hvem skal stå på mål mod FCM?

  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson
  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson

0 Votes

FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

– Et kanon sted for ham

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

West Ham forventer Hermansen-skifte

Vil væk fra Brøndby

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det