FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.
Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.
Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.
Evnen med fødderne.
Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.
Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme
Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.
Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.
Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.
Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.
Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.
Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.
Hvem skal stå på mål mod FCM?
0 Votes
FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED