Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Med Diant Ramaj i karantæne skal Nathan Trott med al sandsynlighed gøre sig klar til at trække i handskerne. FCK mister dog et vigtigt våben i fraværet af Ramaj, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.



FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.

Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.

Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.

Evnen med fødderne.

Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.

Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme

Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.

Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.

Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.

Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.

Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.

Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.

Hvem skal stå på mål mod FCM?

  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson
  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson

0 Votes

FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

DBU går på jagt efter fans bag banner

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark imponerer på talentliste

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Stor bekymring inden VM

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Mål i luften i London