Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Med Diant Ramaj i karantæne skal Nathan Trott med al sandsynlighed gøre sig klar til at trække i handskerne. FCK mister dog et vigtigt våben i fraværet af Ramaj, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.



FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.

Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.

Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.

Evnen med fødderne.

Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.

Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme

Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.

Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.

Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.

Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.

Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.

Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.

Hvem skal stå på mål mod FCM?

  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson
  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson

0 Votes

FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AC Milan kigger på dansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker