FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.
Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.
Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.
Evnen med fødderne.
Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.
Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme
Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.
Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.
Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.
Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.
Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.
Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.
Hvem skal stå på mål mod FCM?
0 Votes
FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER