Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Med Diant Ramaj i karantæne skal Nathan Trott med al sandsynlighed gøre sig klar til at trække i handskerne. FCK mister dog et vigtigt våben i fraværet af Ramaj, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.



FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.

Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.

Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.

Evnen med fødderne.

Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.

Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme

Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.

Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.

Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.

Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.

Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.

Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.

Hvem skal stå på mål mod FCM?

  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson
  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson

0 Votes

FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.



Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ny cheftræner stort set på plads i United

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mohamed Daramy vender tilbage

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Går langt ned i løn

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte