Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Med Diant Ramaj i karantæne skal Nathan Trott med al sandsynlighed gøre sig klar til at trække i handskerne. FCK mister dog et vigtigt våben i fraværet af Ramaj, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.



FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.

Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.

Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.

Evnen med fødderne.

Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.

Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme

Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.

Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.

Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.

Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.

Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.

Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.

Hvem skal stå på mål mod FCM?

  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson
  • Nathan Trott
  • Oscar Buur
  • Alex Runarsson

0 Votes

FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent

Afviser mesterskabssnak

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

‘Han snakker ikke om andet!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime