FC København skal tænke i alternativer de kommende runder, da Diant Ramaj er karantæneramt på grund af sit røde kort i søndagens derby.
Umiddelbart ligner Nathan Trott den oplagte afløser, men man råder også over Alex Runarsson og Oscar Buur, hvor sidstnævnte netop er kommet tilbage på træningsbanen efter en skade.
Men tager vi udgangspunkt i, at Nathan Trott skal vogte buret i de kommende runder, hvor Diant Ramaj sidder i skammekrogen, så springer én ting i øjnene, hvis man tager et kig på deres data.
Evnen med fødderne.
Tipsbladet har indsamlet tal via Opta, hvor det er tydeligt, at FC København mister et vigtigt våben i Diant Ramajs spil med fødderne. Tyskerne er allerede den målmand i Superligaen med flest succesfulde lange afleveringer i løbet af en fodboldkamp.
Knap otte af slagsen leverer han, hvilket kun Patrick Pentz er tæt på med sine 7,3. Nathan Trott Lykkes kun med lige knap fem lange afleveringer, hvilket placerer ham som nummer 10 på listen.

Redder stort set det samme
Spillet med fødderne er én ting, men en målmand skal selvfølgelig også kunne tage med hænder.
Og på trods af en lille sample size med otte kampe til Diant Ramaj og 14 til Nathan Trott, så viser tallene, at de redder mere eller mindre det samme baseret på data.
Nathan Trott står i denne sæson med en redningsprocent på 65,2, mens Diant Ramaj har noteret sig for 63,2. Redningsprocenter tager dog ikke højde for sværhedsgraden i modstandernes afslutninger, hvorfor ‘Goals Prevented’ kan være et andet parameter at kigge på.
Altså det tal, som er forskellen mellem Expected Goals og egentlige scoringer. Diant Ramajs Goals Prevented ligger på nul, så han hverken redder mere eller mindre end det, der har været forventet af ham i løbet af 90 minutter. Nathan Trott ligger på -0,03.

Nathan Trott var dog i denne kategori fuldstændig ustyrlig i sidste sæson, hvor han forhindrede 0,53 scoringer pr. kamp. Det var næsten dobbelt så mange som nummer to på listen – Filip Djukic – og formentlig en del af årsagen til, FCK hentede ham for omkring 15 millioner kroner.
Nathan Trott har dog ikke taget de samme gode takter med sig til FC København, hvor han i løbet af efteråret blev afløst af Theo Sander.
Nu får han imidlertid en gylden chance for at overbevise Jacob Neestrup og den øvrige FCK-ledelse om, at de ikke skal gå ud og investere flere penge i keeperpositionen.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg har spillet mod FC Midtjylland før. Jeg gør, som jeg altid gør, og forsøger ikke at tænke for meget over det. Jeg har sørget for at holde mig klar i den tid, jeg har siddet på bænken, sagde Nathan Trott efter søndagens derby.
Hvem skal stå på mål mod FCM?
0 Votes
FC Midtjylland og FC København brager sammen torsdag aften i en direkte duel om førstepladsen. Et point adskiller de to guldbejlere.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Legender med dyster melding
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig