Det endte i den helt store fiasko for OB.
Odense-klubben kan nemlig kalde sig for NordicBet Liga-mandskab efter en forfærdelig sæson i Superligaen.
Jeg tror, at man får som fortjent.
Hans Christian BernatTidligere OB-keeper
Det nu tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat nåede at være en del af den store nedtur, inden han skiftede til bulgarske Botev Plovdiv.
Keeperen siger til Tipsbladet, at det var skrækkeligt at være en del af.
– Den sidste dag i Viborg var jeg helt knust. Det var hele omklædningsrummet. Det var ikke sjovt eller behageligt at være en del af. Man ligger, som man har redt, og man kan konkludere, at OB ikke har været på rette kurs i de seneste to års tid med resultaterne.
– Nu handler det om at se fremad. Jeg kunne forestille mig, at det projekt, der bliver bygget op, er ved unge spillere. Jeg kan se, at der er kommet et par spillere op fra akademiet, og jeg håber, at det bliver retningen fremover, så klubben kan komme tilbage til Superligaen hurtigst muligt, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
23-årige Bernat fik chancen i efteråret 2023 i målet, men i foråret måtte han tage plads på bænken. Han er dog ikke bitter over, at han mistede pladsen.
– Det er min barndomsklub og min hjerteklub, som man er en del af, at det går en tur i 1. division. Jeg meldte jo ud på forhånd, at jeg skulle ud at søge nogle nye eventyrer, og det gav mig noget ro. Nu meldte jeg det også ud, inden det for alvor gik galt, at min tid var slut i klubben.
– Jeg havde forberedt mig et halvt år, at jeg skulle gøre det helt færdigt i klubben, men så var jeg også klar på nye eventyrer. Når jeg kigger tilbage på OB, så er jeg helt sikker på, at Troels (Bech, red.) og co. kan få klubben tilbage i Superligaen. Det vil varme mit hjerte.
Mener du, at du havde fortjent mere?
– Både og. Det handler i sidste ende om de præstationer, som man lægger for dagen. Jeg har haft nogle rigtig fede tider i OB, og jeg har også haft nogle tider, hvor det ikke gik lige så godt. Jeg tror, at man får som fortjent.
– Når jeg ser mig selv og hører andre snakke om mig, så ser de også en knægt med et kæmpe potentiale. Det ved jeg, at jeg har. For mig handler det om at finde en klub, hvor jeg kan udnytte mit fulde potentiale i løbet af min karriere.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Man ses altid to gange
Nu står den på en tilværelse i Bulgarien for den danske keeper, men Bernats kærlighed til OB er stor, og han håber, at det bliver et på gensyn i fremtiden.
– Man ses altid to gange i den her verden, og nu må vi se, hvordan tingene er. Jeg tror ikke, at det bliver min næste klub, men i karrierens efterår ved man aldrig.
– Det kunne være fedt på et eller andet tidspunkt at komme tilbage, hvis det giver mening. Det vil jeg ikke udelukke. Klubben og fansene betyder utrolig meget for mig samt den kultur, som er i klubben, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
OB indleder NordicBet Liga-sæsonen med et brag af et opgør mod Esbjerg 20. juli.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Han peger på Simon Kjær
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Henter dansker – får god pakke
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade