Det endte i den helt store fiasko for OB.
Odense-klubben kan nemlig kalde sig for NordicBet Liga-mandskab efter en forfærdelig sæson i Superligaen.
Jeg tror, at man får som fortjent.
Hans Christian BernatTidligere OB-keeper
Det nu tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat nåede at være en del af den store nedtur, inden han skiftede til bulgarske Botev Plovdiv.
Keeperen siger til Tipsbladet, at det var skrækkeligt at være en del af.
– Den sidste dag i Viborg var jeg helt knust. Det var hele omklædningsrummet. Det var ikke sjovt eller behageligt at være en del af. Man ligger, som man har redt, og man kan konkludere, at OB ikke har været på rette kurs i de seneste to års tid med resultaterne.
– Nu handler det om at se fremad. Jeg kunne forestille mig, at det projekt, der bliver bygget op, er ved unge spillere. Jeg kan se, at der er kommet et par spillere op fra akademiet, og jeg håber, at det bliver retningen fremover, så klubben kan komme tilbage til Superligaen hurtigst muligt, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
23-årige Bernat fik chancen i efteråret 2023 i målet, men i foråret måtte han tage plads på bænken. Han er dog ikke bitter over, at han mistede pladsen.
– Det er min barndomsklub og min hjerteklub, som man er en del af, at det går en tur i 1. division. Jeg meldte jo ud på forhånd, at jeg skulle ud at søge nogle nye eventyrer, og det gav mig noget ro. Nu meldte jeg det også ud, inden det for alvor gik galt, at min tid var slut i klubben.
– Jeg havde forberedt mig et halvt år, at jeg skulle gøre det helt færdigt i klubben, men så var jeg også klar på nye eventyrer. Når jeg kigger tilbage på OB, så er jeg helt sikker på, at Troels (Bech, red.) og co. kan få klubben tilbage i Superligaen. Det vil varme mit hjerte.
Mener du, at du havde fortjent mere?
– Både og. Det handler i sidste ende om de præstationer, som man lægger for dagen. Jeg har haft nogle rigtig fede tider i OB, og jeg har også haft nogle tider, hvor det ikke gik lige så godt. Jeg tror, at man får som fortjent.
– Når jeg ser mig selv og hører andre snakke om mig, så ser de også en knægt med et kæmpe potentiale. Det ved jeg, at jeg har. For mig handler det om at finde en klub, hvor jeg kan udnytte mit fulde potentiale i løbet af min karriere.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Man ses altid to gange
Nu står den på en tilværelse i Bulgarien for den danske keeper, men Bernats kærlighed til OB er stor, og han håber, at det bliver et på gensyn i fremtiden.
– Man ses altid to gange i den her verden, og nu må vi se, hvordan tingene er. Jeg tror ikke, at det bliver min næste klub, men i karrierens efterår ved man aldrig.
– Det kunne være fedt på et eller andet tidspunkt at komme tilbage, hvis det giver mening. Det vil jeg ikke udelukke. Klubben og fansene betyder utrolig meget for mig samt den kultur, som er i klubben, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
OB indleder NordicBet Liga-sæsonen med et brag af et opgør mod Esbjerg 20. juli.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE