Det endte i den helt store fiasko for OB.
Odense-klubben kan nemlig kalde sig for NordicBet Liga-mandskab efter en forfærdelig sæson i Superligaen.
Jeg tror, at man får som fortjent.
Hans Christian BernatTidligere OB-keeper
Det nu tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat nåede at være en del af den store nedtur, inden han skiftede til bulgarske Botev Plovdiv.
Keeperen siger til Tipsbladet, at det var skrækkeligt at være en del af.
– Den sidste dag i Viborg var jeg helt knust. Det var hele omklædningsrummet. Det var ikke sjovt eller behageligt at være en del af. Man ligger, som man har redt, og man kan konkludere, at OB ikke har været på rette kurs i de seneste to års tid med resultaterne.
– Nu handler det om at se fremad. Jeg kunne forestille mig, at det projekt, der bliver bygget op, er ved unge spillere. Jeg kan se, at der er kommet et par spillere op fra akademiet, og jeg håber, at det bliver retningen fremover, så klubben kan komme tilbage til Superligaen hurtigst muligt, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
23-årige Bernat fik chancen i efteråret 2023 i målet, men i foråret måtte han tage plads på bænken. Han er dog ikke bitter over, at han mistede pladsen.
– Det er min barndomsklub og min hjerteklub, som man er en del af, at det går en tur i 1. division. Jeg meldte jo ud på forhånd, at jeg skulle ud at søge nogle nye eventyrer, og det gav mig noget ro. Nu meldte jeg det også ud, inden det for alvor gik galt, at min tid var slut i klubben.
– Jeg havde forberedt mig et halvt år, at jeg skulle gøre det helt færdigt i klubben, men så var jeg også klar på nye eventyrer. Når jeg kigger tilbage på OB, så er jeg helt sikker på, at Troels (Bech, red.) og co. kan få klubben tilbage i Superligaen. Det vil varme mit hjerte.
Mener du, at du havde fortjent mere?
– Både og. Det handler i sidste ende om de præstationer, som man lægger for dagen. Jeg har haft nogle rigtig fede tider i OB, og jeg har også haft nogle tider, hvor det ikke gik lige så godt. Jeg tror, at man får som fortjent.
– Når jeg ser mig selv og hører andre snakke om mig, så ser de også en knægt med et kæmpe potentiale. Det ved jeg, at jeg har. For mig handler det om at finde en klub, hvor jeg kan udnytte mit fulde potentiale i løbet af min karriere.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Man ses altid to gange
Nu står den på en tilværelse i Bulgarien for den danske keeper, men Bernats kærlighed til OB er stor, og han håber, at det bliver et på gensyn i fremtiden.
– Man ses altid to gange i den her verden, og nu må vi se, hvordan tingene er. Jeg tror ikke, at det bliver min næste klub, men i karrierens efterår ved man aldrig.
– Det kunne være fedt på et eller andet tidspunkt at komme tilbage, hvis det giver mening. Det vil jeg ikke udelukke. Klubben og fansene betyder utrolig meget for mig samt den kultur, som er i klubben, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
OB indleder NordicBet Liga-sæsonen med et brag af et opgør mod Esbjerg 20. juli.

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

‘Sæt ham af!’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Nedtur for Christian Nørgaard

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

FC København udtager German Onugkha

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

FC Fredericia – Randers FC

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Drama – chokfyring i Premier League?

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Det dér må man aldrig gøre!

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

I har altså nyt guld mellem hænderne, FCK!

Solid Milan-defensiv holder stand

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby