RANDERS (Tipsbladet): Opgøret mellem Randers FC og AGF fik en dramatisk afslutning, da et VAR-tjek skulle afgøre et muligt straffespark til hjemmeholdet.
Efter et indlæg headede Henrik Dalsgaard kuglen på armen af Frederik Tinganger, men VAR sagde nej og dermed endte opgøret 1-1.
Bagefter kampen fyldte situationen en hel del. Men da bolden rammer Tingagers arm via en medspiller, skal der ikke dømmes straffe – var den omvendt kommet fra en modspiller, ja, så ville VAR give medhold.
Forvirrende? Det synes Randers-krigeren André Rømer, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til situationen.
– Der er ikke nogen af os, der fatter reglerne. Han (Tingager, red.) hopper op alene med armene flagrende ud fra kroppen, og den rammer hånden. Dommeren forklarer, at fordi den kommer fra en medspiller, så er der ikke straffe. Jeg kendte ikke til reglen, og jeg sagde også til fjerdedommeren, at de må komme ud og forklare os reglerne, for der er jo ingen, som forstår, hvad vi må og ikke må.
Efterfølgende uddyber André Rømer.
– Selv Tingager stod og grinte, da spillet blev vinket videre. Han vidste godt, at den havde ramt hans hånd. Der bliver dømt de mest sindssyge hands-situationer uge efter uge. Jeg var slet ikke i tvivl om, at den skulle dømmes. Jeg kender åbenbart ikke reglerne.
Opgøret endte altså uden en straffekendelse og dermed 1-1.
– Det var ikke det, vi kom efter. AGF har været stærke i de første to kampe og har scoret mange mål, men vi holder dem på et minimum af chancer i dag. De scorer første gang, de er i vores felt, og så er der lidt mere tryk på i anden halvleg og en masse dødbolde. Skulle der være en vinder, så skulle det være os. Den er lidt tung lige nu særligt med tanke på måden, kampen sluttede på, siger André Rømer.
Det ene point er vigtigt for Randers FC’s top 6-chancer, da man har et svært program, indtil ligaen deles i to halvdele.
I afspilleren ovenfor kan du selv se situationen, hvor Frederik Tingager har arm på bolden.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning