Fatter ikke reglerne: Selv Tingager stod og grinte

André Rømer har svært ved at forstå, hvordan Randers ikke blev tildelt et straffespark mod AGF fredag aften.



RANDERS (Tipsbladet): Opgøret mellem Randers FC og AGF fik en dramatisk afslutning, da et VAR-tjek skulle afgøre et muligt straffespark til hjemmeholdet.

Efter et indlæg headede Henrik Dalsgaard kuglen på armen af Frederik Tinganger, men VAR sagde nej og dermed endte opgøret 1-1.

Bagefter kampen fyldte situationen en hel del. Men da bolden rammer Tingagers arm via en medspiller, skal der ikke dømmes straffe – var den omvendt kommet fra en modspiller, ja, så ville VAR give medhold.

Forvirrende? Det synes Randers-krigeren André Rømer, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til situationen.

– Der er ikke nogen af os, der fatter reglerne. Han (Tingager, red.) hopper op alene med armene flagrende ud fra kroppen, og den rammer hånden. Dommeren forklarer, at fordi den kommer fra en medspiller, så er der ikke straffe. Jeg kendte ikke til reglen, og jeg sagde også til fjerdedommeren, at de må komme ud og forklare os reglerne, for der er jo ingen, som forstår, hvad vi må og ikke må.

Efterfølgende uddyber André Rømer.

– Selv Tingager stod og grinte, da spillet blev vinket videre. Han vidste godt, at den havde ramt hans hånd. Der bliver dømt de mest sindssyge hands-situationer uge efter uge. Jeg var slet ikke i tvivl om, at den skulle dømmes. Jeg kender åbenbart ikke reglerne.

Opgøret endte altså uden en straffekendelse og dermed 1-1.

– Det var ikke det, vi kom efter. AGF har været stærke i de første to kampe og har scoret mange mål, men vi holder dem på et minimum af chancer i dag. De scorer første gang, de er i vores felt, og så er der lidt mere tryk på i anden halvleg og en masse dødbolde. Skulle der være en vinder, så skulle det være os. Den er lidt tung lige nu særligt med tanke på måden, kampen sluttede på, siger André Rømer.

Det ene point er vigtigt for Randers FC’s top 6-chancer, da man har et svært program, indtil ligaen deles i to halvdele.

I afspilleren ovenfor kan du selv se situationen, hvor Frederik Tingager har arm på bolden.







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’