RANDERS (Tipsbladet): Opgøret mellem Randers FC og AGF fik en dramatisk afslutning, da et VAR-tjek skulle afgøre et muligt straffespark til hjemmeholdet.
Efter et indlæg headede Henrik Dalsgaard kuglen på armen af Frederik Tinganger, men VAR sagde nej og dermed endte opgøret 1-1.
Bagefter kampen fyldte situationen en hel del. Men da bolden rammer Tingagers arm via en medspiller, skal der ikke dømmes straffe – var den omvendt kommet fra en modspiller, ja, så ville VAR give medhold.
Forvirrende? Det synes Randers-krigeren André Rømer, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til situationen.
– Der er ikke nogen af os, der fatter reglerne. Han (Tingager, red.) hopper op alene med armene flagrende ud fra kroppen, og den rammer hånden. Dommeren forklarer, at fordi den kommer fra en medspiller, så er der ikke straffe. Jeg kendte ikke til reglen, og jeg sagde også til fjerdedommeren, at de må komme ud og forklare os reglerne, for der er jo ingen, som forstår, hvad vi må og ikke må.
Efterfølgende uddyber André Rømer.
– Selv Tingager stod og grinte, da spillet blev vinket videre. Han vidste godt, at den havde ramt hans hånd. Der bliver dømt de mest sindssyge hands-situationer uge efter uge. Jeg var slet ikke i tvivl om, at den skulle dømmes. Jeg kender åbenbart ikke reglerne.
Opgøret endte altså uden en straffekendelse og dermed 1-1.
– Det var ikke det, vi kom efter. AGF har været stærke i de første to kampe og har scoret mange mål, men vi holder dem på et minimum af chancer i dag. De scorer første gang, de er i vores felt, og så er der lidt mere tryk på i anden halvleg og en masse dødbolde. Skulle der være en vinder, så skulle det være os. Den er lidt tung lige nu særligt med tanke på måden, kampen sluttede på, siger André Rømer.
Det ene point er vigtigt for Randers FC’s top 6-chancer, da man har et svært program, indtil ligaen deles i to halvdele.
I afspilleren ovenfor kan du selv se situationen, hvor Frederik Tingager har arm på bolden.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED