Fatter ikke reglerne: Selv Tingager stod og grinte

André Rømer har svært ved at forstå, hvordan Randers ikke blev tildelt et straffespark mod AGF fredag aften.



RANDERS (Tipsbladet): Opgøret mellem Randers FC og AGF fik en dramatisk afslutning, da et VAR-tjek skulle afgøre et muligt straffespark til hjemmeholdet.

Efter et indlæg headede Henrik Dalsgaard kuglen på armen af Frederik Tinganger, men VAR sagde nej og dermed endte opgøret 1-1.

Bagefter kampen fyldte situationen en hel del. Men da bolden rammer Tingagers arm via en medspiller, skal der ikke dømmes straffe – var den omvendt kommet fra en modspiller, ja, så ville VAR give medhold.

Forvirrende? Det synes Randers-krigeren André Rømer, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til situationen.

– Der er ikke nogen af os, der fatter reglerne. Han (Tingager, red.) hopper op alene med armene flagrende ud fra kroppen, og den rammer hånden. Dommeren forklarer, at fordi den kommer fra en medspiller, så er der ikke straffe. Jeg kendte ikke til reglen, og jeg sagde også til fjerdedommeren, at de må komme ud og forklare os reglerne, for der er jo ingen, som forstår, hvad vi må og ikke må.

Efterfølgende uddyber André Rømer.

– Selv Tingager stod og grinte, da spillet blev vinket videre. Han vidste godt, at den havde ramt hans hånd. Der bliver dømt de mest sindssyge hands-situationer uge efter uge. Jeg var slet ikke i tvivl om, at den skulle dømmes. Jeg kender åbenbart ikke reglerne.

Opgøret endte altså uden en straffekendelse og dermed 1-1.

– Det var ikke det, vi kom efter. AGF har været stærke i de første to kampe og har scoret mange mål, men vi holder dem på et minimum af chancer i dag. De scorer første gang, de er i vores felt, og så er der lidt mere tryk på i anden halvleg og en masse dødbolde. Skulle der være en vinder, så skulle det være os. Den er lidt tung lige nu særligt med tanke på måden, kampen sluttede på, siger André Rømer.

Det ene point er vigtigt for Randers FC’s top 6-chancer, da man har et svært program, indtil ligaen deles i to halvdele.

I afspilleren ovenfor kan du selv se situationen, hvor Frederik Tingager har arm på bolden.





Stort Yussuf Poulsen-chok

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op