Fatter ikke reglerne: Selv Tingager stod og grinte

André Rømer har svært ved at forstå, hvordan Randers ikke blev tildelt et straffespark mod AGF fredag aften.



RANDERS (Tipsbladet): Opgøret mellem Randers FC og AGF fik en dramatisk afslutning, da et VAR-tjek skulle afgøre et muligt straffespark til hjemmeholdet.

Efter et indlæg headede Henrik Dalsgaard kuglen på armen af Frederik Tinganger, men VAR sagde nej og dermed endte opgøret 1-1.

Bagefter kampen fyldte situationen en hel del. Men da bolden rammer Tingagers arm via en medspiller, skal der ikke dømmes straffe – var den omvendt kommet fra en modspiller, ja, så ville VAR give medhold.

Forvirrende? Det synes Randers-krigeren André Rømer, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til situationen.

– Der er ikke nogen af os, der fatter reglerne. Han (Tingager, red.) hopper op alene med armene flagrende ud fra kroppen, og den rammer hånden. Dommeren forklarer, at fordi den kommer fra en medspiller, så er der ikke straffe. Jeg kendte ikke til reglen, og jeg sagde også til fjerdedommeren, at de må komme ud og forklare os reglerne, for der er jo ingen, som forstår, hvad vi må og ikke må.

Efterfølgende uddyber André Rømer.

– Selv Tingager stod og grinte, da spillet blev vinket videre. Han vidste godt, at den havde ramt hans hånd. Der bliver dømt de mest sindssyge hands-situationer uge efter uge. Jeg var slet ikke i tvivl om, at den skulle dømmes. Jeg kender åbenbart ikke reglerne.

Opgøret endte altså uden en straffekendelse og dermed 1-1.

– Det var ikke det, vi kom efter. AGF har været stærke i de første to kampe og har scoret mange mål, men vi holder dem på et minimum af chancer i dag. De scorer første gang, de er i vores felt, og så er der lidt mere tryk på i anden halvleg og en masse dødbolde. Skulle der være en vinder, så skulle det være os. Den er lidt tung lige nu særligt med tanke på måden, kampen sluttede på, siger André Rømer.

Det ene point er vigtigt for Randers FC’s top 6-chancer, da man har et svært program, indtil ligaen deles i to halvdele.

I afspilleren ovenfor kan du selv se situationen, hvor Frederik Tingager har arm på bolden.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Brasiliansk VM-mavepuster

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’