FC Helsingør og Patrick Olsen har sat deres underskrift på en aftale, som gælder for de næste tre år, skriver klubben i en pressemeddelelse.
Patrick Olsen har trods sine kun 23 år været vidt omkring i fodboldeuropa. Oprindeligt er han uddannet i Brøndby IF, hvor han nåede tre Superligakampe, men allerede som 19-årig tog han til udlandet, da den italienske storklub Inter tilbød ham en kontrakt.
Han nåede en enkelt pokalkamp for I Nerrazurri, inden han blev lejet ud til norske Strømsgodset i 2014.
I 2015 ophævede Inter og Patrick Olsen kontrakten, og han skrev kontrakt med endnu en norsk klub, Haugesund. Derefter skiftede han på en fri transfer til franske Lens, og slutteligt har han været på kontrakt i schweiziske Grasshopper CZ.
Midtbanespilleren glæder sig over, at have underskrevet en kontrakt med oprykkerne, og glæder sig over at have styr på fremtiden.
– Jeg er glad for at være tilbage i Danmark, og nu skal jeg have min fodbold på rette spor igen. Trods min alder kommer jeg med en masse erfaringer og rutine, og jeg har en fornemmelse af, at det er et rigtig godt match mellem mig og Helsingør, siger Patrick Olsen.
Det er især Helsingørs ry for at udvikle spillere og den måde, som de spiller fodbold på, der tiltaler den tidligere Inter-spiller.
– Jeg er vild med den måde trænerne heroppe vil spille fodbold på. FCH har ry for at være gode til at udvikle spillere, og det passer mig rigtig godt med et hold der tør spille sig frem ad banen. Jeg kommer selv med en god spilforståelse og teknik, synes jeg, og forhåbentligt kan jeg levere lidt boldmæssige lækkerier.
Selvom aftalen først er kommet på plads nu, så forventer Patrick Olsen ikke, at der går langt tid, før han kan være en aktiv del af FC Helsingørs Superliga-kampe.
– Jeg har gjort meget for at holde mig i form siden jeg stoppede i Grasshopper, og jeg har også fint kunne været med spillemæssigt til træningerne heroppe. Ellers tror jeg heller ikke Lønstrup og Gellert havde taget mig ind.
FC Helsingørs direktør, Janus Kyhl, er glad for tilgangen af den unge midtbanespiller.
– Vi har kigget på Patrick i længere tid, så vi er rigtigt glade for at vi er kommet i hus med den her. Han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der kan give os nogle flere strenge at spille på centralt. Han er en spiller, der har været vidt omkring, og nu har søgt efter et sted, hvor han kunne få lidt ro på og finde sit høje niveau frem igen.
– På den måde er han en rigtig ”Helsingør-spiller”, og vi glæder os meget til at arbejde med ham heroppe, og se hvad Christian Lønstrup og resten af trænerteamet kan få ud af ham. Der er ingen tvivl om, at Patrick er en spiller der styrker os. Både nu og på længere sigt.
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
En kæmpe sejr
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Jubler over dansker: Dette er bare starten
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
