FC Helsingør henter Patrick Olsen

Midtbanespilleren med fortid i blandt andet Brøndby og Inter skifter til Superligaklubben FC Helsingør.



FC Helsingør og Patrick Olsen har sat deres underskrift på en aftale, som gælder for de næste tre år, skriver klubben i en pressemeddelelse.

Patrick Olsen har trods sine kun 23 år været vidt omkring i fodboldeuropa. Oprindeligt er han uddannet i Brøndby IF, hvor han nåede tre Superligakampe, men allerede som 19-årig tog han til udlandet, da den italienske storklub Inter tilbød ham en kontrakt.

Han nåede en enkelt pokalkamp for I Nerrazurri, inden han blev lejet ud til norske Strømsgodset i 2014.

I 2015 ophævede Inter og Patrick Olsen kontrakten, og han skrev kontrakt med endnu en norsk klub, Haugesund. Derefter skiftede han på en fri transfer til franske Lens, og slutteligt har han været på kontrakt i schweiziske Grasshopper CZ.

Midtbanespilleren glæder sig over, at have underskrevet en kontrakt med oprykkerne, og glæder sig over at have styr på fremtiden.

– Jeg er glad for at være tilbage i Danmark, og nu skal jeg have min fodbold på rette spor igen. Trods min alder kommer jeg med en masse erfaringer og rutine, og jeg har en fornemmelse af, at det er et rigtig godt match mellem mig og Helsingør, siger Patrick Olsen.

Det er især Helsingørs ry for at udvikle spillere og den måde, som de spiller fodbold på, der tiltaler den tidligere Inter-spiller.

– Jeg er vild med den måde trænerne heroppe vil spille fodbold på. FCH har ry for at være gode til at udvikle spillere, og det passer mig rigtig godt med et hold der tør spille sig frem ad banen. Jeg kommer selv med en god spilforståelse og teknik, synes jeg, og forhåbentligt kan jeg levere lidt boldmæssige lækkerier.

Selvom aftalen først er kommet på plads nu, så forventer Patrick Olsen ikke, at der går langt tid, før han kan være en aktiv del af FC Helsingørs Superliga-kampe.

– Jeg har gjort meget for at holde mig i form siden jeg stoppede i Grasshopper, og jeg har også fint kunne været med spillemæssigt til træningerne heroppe. Ellers tror jeg heller ikke Lønstrup og Gellert havde taget mig ind.

FC Helsingørs direktør, Janus Kyhl, er glad for tilgangen af den unge midtbanespiller.

– Vi har kigget på Patrick i længere tid, så vi er rigtigt glade for at vi er kommet i hus med den her. Han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der kan give os nogle flere strenge at spille på centralt. Han er en spiller, der har været vidt omkring, og nu har søgt efter et sted, hvor han kunne få lidt ro på og finde sit høje niveau frem igen.

– På den måde er han en rigtig ”Helsingør-spiller”, og vi glæder os meget til at arbejde med ham heroppe, og se hvad Christian Lønstrup og resten af trænerteamet kan få ud af ham. Der er ingen tvivl om, at Patrick er en spiller der styrker os. Både nu og på længere sigt.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hjulmand slår fast: ‘Det vil jeg aldrig gøre!’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræmmende Chido Obi-scener

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Real Madrid-stjerne kan misse VM

‘Det er tæt på uforklarligt’

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt