FC Helsingør og Patrick Olsen har sat deres underskrift på en aftale, som gælder for de næste tre år, skriver klubben i en pressemeddelelse.
Patrick Olsen har trods sine kun 23 år været vidt omkring i fodboldeuropa. Oprindeligt er han uddannet i Brøndby IF, hvor han nåede tre Superligakampe, men allerede som 19-årig tog han til udlandet, da den italienske storklub Inter tilbød ham en kontrakt.
Han nåede en enkelt pokalkamp for I Nerrazurri, inden han blev lejet ud til norske Strømsgodset i 2014.
I 2015 ophævede Inter og Patrick Olsen kontrakten, og han skrev kontrakt med endnu en norsk klub, Haugesund. Derefter skiftede han på en fri transfer til franske Lens, og slutteligt har han været på kontrakt i schweiziske Grasshopper CZ.
Midtbanespilleren glæder sig over, at have underskrevet en kontrakt med oprykkerne, og glæder sig over at have styr på fremtiden.
– Jeg er glad for at være tilbage i Danmark, og nu skal jeg have min fodbold på rette spor igen. Trods min alder kommer jeg med en masse erfaringer og rutine, og jeg har en fornemmelse af, at det er et rigtig godt match mellem mig og Helsingør, siger Patrick Olsen.
Det er især Helsingørs ry for at udvikle spillere og den måde, som de spiller fodbold på, der tiltaler den tidligere Inter-spiller.
– Jeg er vild med den måde trænerne heroppe vil spille fodbold på. FCH har ry for at være gode til at udvikle spillere, og det passer mig rigtig godt med et hold der tør spille sig frem ad banen. Jeg kommer selv med en god spilforståelse og teknik, synes jeg, og forhåbentligt kan jeg levere lidt boldmæssige lækkerier.
Selvom aftalen først er kommet på plads nu, så forventer Patrick Olsen ikke, at der går langt tid, før han kan være en aktiv del af FC Helsingørs Superliga-kampe.
– Jeg har gjort meget for at holde mig i form siden jeg stoppede i Grasshopper, og jeg har også fint kunne været med spillemæssigt til træningerne heroppe. Ellers tror jeg heller ikke Lønstrup og Gellert havde taget mig ind.
FC Helsingørs direktør, Janus Kyhl, er glad for tilgangen af den unge midtbanespiller.
– Vi har kigget på Patrick i længere tid, så vi er rigtigt glade for at vi er kommet i hus med den her. Han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der kan give os nogle flere strenge at spille på centralt. Han er en spiller, der har været vidt omkring, og nu har søgt efter et sted, hvor han kunne få lidt ro på og finde sit høje niveau frem igen.
– På den måde er han en rigtig ”Helsingør-spiller”, og vi glæder os meget til at arbejde med ham heroppe, og se hvad Christian Lønstrup og resten af trænerteamet kan få ud af ham. Der er ingen tvivl om, at Patrick er en spiller der styrker os. Både nu og på længere sigt.
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
