FC Helsingør henter Patrick Olsen

Midtbanespilleren med fortid i blandt andet Brøndby og Inter skifter til Superligaklubben FC Helsingør.



FC Helsingør og Patrick Olsen har sat deres underskrift på en aftale, som gælder for de næste tre år, skriver klubben i en pressemeddelelse.

Patrick Olsen har trods sine kun 23 år været vidt omkring i fodboldeuropa. Oprindeligt er han uddannet i Brøndby IF, hvor han nåede tre Superligakampe, men allerede som 19-årig tog han til udlandet, da den italienske storklub Inter tilbød ham en kontrakt.

Han nåede en enkelt pokalkamp for I Nerrazurri, inden han blev lejet ud til norske Strømsgodset i 2014.

I 2015 ophævede Inter og Patrick Olsen kontrakten, og han skrev kontrakt med endnu en norsk klub, Haugesund. Derefter skiftede han på en fri transfer til franske Lens, og slutteligt har han været på kontrakt i schweiziske Grasshopper CZ.

Midtbanespilleren glæder sig over, at have underskrevet en kontrakt med oprykkerne, og glæder sig over at have styr på fremtiden.

– Jeg er glad for at være tilbage i Danmark, og nu skal jeg have min fodbold på rette spor igen. Trods min alder kommer jeg med en masse erfaringer og rutine, og jeg har en fornemmelse af, at det er et rigtig godt match mellem mig og Helsingør, siger Patrick Olsen.

Det er især Helsingørs ry for at udvikle spillere og den måde, som de spiller fodbold på, der tiltaler den tidligere Inter-spiller.

– Jeg er vild med den måde trænerne heroppe vil spille fodbold på. FCH har ry for at være gode til at udvikle spillere, og det passer mig rigtig godt med et hold der tør spille sig frem ad banen. Jeg kommer selv med en god spilforståelse og teknik, synes jeg, og forhåbentligt kan jeg levere lidt boldmæssige lækkerier.

Selvom aftalen først er kommet på plads nu, så forventer Patrick Olsen ikke, at der går langt tid, før han kan være en aktiv del af FC Helsingørs Superliga-kampe.

– Jeg har gjort meget for at holde mig i form siden jeg stoppede i Grasshopper, og jeg har også fint kunne været med spillemæssigt til træningerne heroppe. Ellers tror jeg heller ikke Lønstrup og Gellert havde taget mig ind.

FC Helsingørs direktør, Janus Kyhl, er glad for tilgangen af den unge midtbanespiller.

– Vi har kigget på Patrick i længere tid, så vi er rigtigt glade for at vi er kommet i hus med den her. Han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der kan give os nogle flere strenge at spille på centralt. Han er en spiller, der har været vidt omkring, og nu har søgt efter et sted, hvor han kunne få lidt ro på og finde sit høje niveau frem igen.

– På den måde er han en rigtig ”Helsingør-spiller”, og vi glæder os meget til at arbejde med ham heroppe, og se hvad Christian Lønstrup og resten af trænerteamet kan få ud af ham. Der er ingen tvivl om, at Patrick er en spiller der styrker os. Både nu og på længere sigt.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

José Mourinho klarmelder dansker



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

FCK-bænken var rasende!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Chido Obi var ustyrlig

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’