Superliga
Dommer: J. Sundberg
Man 21. april kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1,95
Odds fra april 30, 2026. Odds kan være ændret.
FC København og AGF har begge haft en dårlig påske indtil videre med nederlag til deres ærkerivaler. FC København tabte guldkampen på udebane mod FCM, mens AGF blev udspillet i Randers.
Holdnyt:
FC København:
Det var i allerhøjeste grad en pose blandede bolsjer for FC København, da de gæstede Herning i torsdags.
FCK kom bagud 2-0, men de kæmpede sig tilbage og nåede op på 2-2 godt 10 minutter før slutfløjt.
Da de pressede for et sejrsmål, slog værterne kontra og scorede to gange i kampens afslutning, så FCK måtte rejse slukørede hjem med et 4-2-nederlag.
De kan omvendt glæde sig over, at Andreas Cornelius spillede mere end 70 minutter uden at blive skadet, men han fik en advarsel, så nu har han karantæne.
Han kan sætte sig på tribunen sammen med den skalle-uddelende tyske keeper, Diant Ramaj, der stadig har karantæne efter derbyet i Parken i forrige runde.
Nederlaget i Herning betød, at FCK igen har afgivet førstepladsen i tabellen, så de nu er i den jagtende rolle med to point op til FCM.
De kommende to runder står den på aarhusiansk modstand for FCK, og det er de nok glade for.
FCK har vundet ni, og fem er endt uafgjort af de seneste 16 indbyrdes dueller, så i Parken bør Løverne kunne hente alle tre point.
Ud over de to tidligere nævnte karantæner mangler FCK også Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling og Kevin Diks, Mohamed Elyounoussi, der alle sidder ude med skader.
AGF:
AGF har nu tabt tre udekampe på stribe, og deres status er i foråret gået fra dark horse guldbejler over oplagt bronzekandidat til deres nuværende placering på 5. pladsen.
Indsatsen i seneste rundes rivalopgør mod Randers peger ikke på bedring, for det var mildt sagt tamt og blodfattigt.
De Hviii lukkede grundspillet med et overraskende 3-2-nederlag i Vejle, og i mesterskabsspillet har deres to udekampe givet nederlag i Brøndby og altså Randers.
Der er stadig kun tre point op til Brøndby, der nu sidder på bronzepladsen, men i de seneste syv kampe har AGF kun formået at vinde én gang. Det er ikke det stof, medaljer er gjort af.
Patrick Mortensen fortsætter dog med at være træfsikker foran mål, så aarhusianerne er på tavlen i de fleste kampe, og hvis de får tætnet defensiven, er alt håb ikke ude. Endnu.
Hvis Superligaens topscorer netter i Parken, vil det være syvende udekamp på stribe, han scorer, og det vil være rekord for de seneste 15 sæsoner i Danmarks bedste fodboldrække.
Jacob Andersen og Michael Akoto sad ude med skader, da AGF tabte i Randers senest.
Karantæner:
FC København: Andreas Cornelius, Diant Ramaj
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-3-3): Trott – Huescas, Pereira, Garananga, Lopez – Froholdt, Mattsson, Clem – Larsson, Chiakha, Achouri
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Links, Andersson, Arnstad, Madsen, Bejimo – Mortensen, Bech
Dom:
FC København er favoritter i Parken. De har vundet fem og spillet en uafgjort af de seneste syv opgør mod AGF på Østerbro.
Begge klubber er under pres, hvis ikke sæsonen skal ende som en skuffelse, og det kan meget vel blive et tæt, fysisk og intenst opgør.
Ingen af dem imponerer, men FCK bør trods alt have så meget kvalitet, at de kan slå aarhusianerne.
De kan dog næppe holde topscorer Mortensen fra mål.
Dommen lyder på hjemmesejr på 2-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 30, 2026 01:29 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Har aldrig set lignende
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
OPTAKT