Med otte resterende kampe og 24 point at spille om er Superligaen endnu ikke afgjort. I øjeblikket ligger FC København lunt i svinget til deres 10. mesterskab, siden klubben blev til i 1992.
Men de er i denne sæson blevet hårdt presset af FC Nordsjælland, der ligger seks point efter københavnerne. Farum-klubben har tegnet sig for flot fodbold og er efterhånden blevet mediernes kæledægge.
Fodboldeksperten Peter Kjær, der til daglig kommenterer på 3+, tror på, at nordsjællænderne får medaljer, men det bliver ikke af guld. Den løber FC København i stedet med.
– FCK bliver mestre, fordi de har et stærkt fundament. Hele klubben og set-uppet har været igennem det her før. Selv om de har ikke ramt deres topniveau for alvor i denne sæson, får de alligevel point. Efter Carsten V. Jensen har overtaget, lukker de ikke så mange mål ind, og man kan godt se, at han har valgt at fokusere på defensiven, siger Peter Kjær til tipsbladet.dk.
Og evnen til at få point uden at spille godt er den helt store forskel på, hvorfor FC Nordsjælland ikke bliver mestre, mens FCK gør. Desuden har de bare bedre spillermateriale til rådighed.
– Også under Roland Nilsson fik de mange point på trods af, at han blev fyret. Det er deres styrke, at de får point på dårlige dage. De taber ikke 1-0 i SønderjyskE, som FC Nordsjælland gjorde. Og hvis vi kigger på holdet spiller for spiller, så kan vi ikke komme udenom, at de har det absolut bedste mandskab i Danmark, siger Kjær.
FC Nordsjælland tager selv imod FC København på hjemmebane d. 2 maj, hvor man skal have en sejr for at holde liv i mesterskabsdrømmen. Derudover skal man håbe på, at FCK sætter point til i andre kampe. Men med otte kampe igen er den kamp stadig åben. For nu i hvert fald.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE