– FC København bliver mestre igen

FC Københavns rutine og evne til at tilspille sig point på dårlige dage er nok til at blive dansk mester, mener fodboldeksperten Peter Kjær.



Med otte resterende kampe og 24 point at spille om er Superligaen endnu ikke afgjort. I øjeblikket ligger FC København lunt i svinget til deres 10. mesterskab, siden klubben blev til i 1992.

Men de er i denne sæson blevet hårdt presset af FC Nordsjælland, der ligger seks point efter københavnerne. Farum-klubben har tegnet sig for flot fodbold og er efterhånden blevet mediernes kæledægge.

Fodboldeksperten Peter Kjær, der til daglig kommenterer på 3+, tror på, at nordsjællænderne får medaljer, men det bliver ikke af guld. Den løber FC København i stedet med.

– FCK bliver mestre, fordi de har et stærkt fundament. Hele klubben og set-uppet har været igennem det her før. Selv om de har ikke ramt deres topniveau for alvor i denne sæson, får de alligevel point. Efter Carsten V. Jensen har overtaget, lukker de ikke så mange mål ind, og man kan godt se, at han har valgt at fokusere på defensiven, siger Peter Kjær til tipsbladet.dk.

Og evnen til at få point uden at spille godt er den helt store forskel på, hvorfor FC Nordsjælland ikke bliver mestre, mens FCK gør. Desuden har de bare bedre spillermateriale til rådighed.

– Også under Roland Nilsson fik de mange point på trods af, at han blev fyret. Det er deres styrke, at de får point på dårlige dage. De taber ikke 1-0 i SønderjyskE, som FC Nordsjælland gjorde. Og hvis vi kigger på holdet spiller for spiller, så kan vi ikke komme udenom, at de har det absolut bedste mandskab i Danmark, siger Kjær.

FC Nordsjælland tager selv imod FC København på hjemmebane d. 2 maj, hvor man skal have en sejr for at holde liv i mesterskabsdrømmen. Derudover skal man håbe på, at FCK sætter point til i andre kampe. Men med otte kampe igen er den kamp stadig åben. For nu i hvert fald.





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Premier League-dansker skal have ny manager

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Overraskende skifte lurer

Bekræfter kæmpebud

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe