PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.
Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.
Det kræver flere indkøb.
– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.
FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.
For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.
– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.
I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.
– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.
Kunne det være FC København?
– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.
To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.
Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.
– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg.
Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.
– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:
– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.
Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?
– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.
Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008.
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Aldrig set før
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
