FC København-boss varsler flere transfers

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen forventer transfertravlhed den næste halvanden måned.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.

Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.

Det kræver flere indkøb.

– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.

FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.

For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.

– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.

I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.

– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.

Kunne det være FC København?

– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.

To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.

Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.

– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Smith_Nielsen_Sune

Foto: FCK

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg. 

Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.

– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:

– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.

Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?

– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.

Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008. 





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Joakim Mæhle åbner op

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tottenham præsenterer ny træner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Chelsea med historiens største PL-underskud

Kæmpe stjerne besøger København

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’