PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.
Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.
Det kræver flere indkøb.
– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.
FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.
For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.
– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.
I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.
– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.
Kunne det være FC København?
– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.
To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.
Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.
– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg.
Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.
– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:
– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.
Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?
– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.
Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008.
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
