PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.
Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.
Det kræver flere indkøb.
– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.
FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.
For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.
– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.
I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.
– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.
Kunne det være FC København?
– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.
To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.
Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.
– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg.
Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.
– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:
– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.
Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?
– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.
Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED