FC København-boss varsler flere transfers

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen forventer transfertravlhed den næste halvanden måned.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.

Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.

Det kræver flere indkøb.

– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.

FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.

For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.

– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.

I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.

– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.

Kunne det være FC København?

– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.

To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.

Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.

– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Smith_Nielsen_Sune

Foto: FCK

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg. 

Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.

– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:

– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.

Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?

– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.

Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Manchester United afviser Barça og Bayern

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Et af de største danske resultater’

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

LIVE: AGF klarede presset!

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE