PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.
Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.
Det kræver flere indkøb.
– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.
FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.
For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.
– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.
I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.
– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.
Kunne det være FC København?
– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.
To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.
Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.
– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg.
Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.
– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:
– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.
Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?
– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.
Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL