FC København-boss varsler flere transfers

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen forventer transfertravlhed den næste halvanden måned.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har allerede hentet tre nye spillere til klubben denne sommer i form af Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga, men her stopper transferaktiviteten ikke.

Der er stadig halvanden måned tilbage af vinduet, og dem kommer “løvernes” nyudnævnte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til at gøre brug af, så FCK står så stærkt som muligt i starten af september.

Det kræver flere indkøb.

– Truppen er ikke på plads endnu, men vi synes, vi har fået en rigtig god start og fået lavet de her tre signings, som var vigtige for os. Og så kigger vi videre – også indefra. Der kommer til at ske flere ting i det her transfervindue, og det her var en del af det, siger Sune Smith-Nielsen.

FCK-bossen vil ikke afsløre alt for meget om transferplanerne – og så alligevel.

For man behøver ikke den store fodbold-Ph.d. for at kunne sjusse sig frem til, at der mangler en midtstopper efter David Khocholavas farvel og den langvarige skade til Nicolai Boilesen.

– Det kunne være et godt bud, siger Sune Smith-Nielsen med et skævt smil.

I den forbindelse er det måske værd at skænke Scott McKenna en tanke. FC København og den skotske midtstopper har aldrig formelt taget afsked med hinanden, selv om McKenna åbenlyst ikke længere er FCK-spiller.

– Fra 1. juli havde han ikke længere nogen aftale med os, så han er i en situation, hvor han skal finde en ny klub. Det kunne i princippet være mange klubber.

Kunne det være FC København?

– Det kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, siger Sune Smith-Nielsen om Scott McKenna.

To nye førsteholdsspillere
Nathan Trott, Rodrigo Huescas og Munashe Garananga er de tre spillere, der er kommet til FC København udefra, men “løverne” har også fundet forstærkning i egne rækker. Til den kommende sæson er Oliver Højer og Amin Chiakha nye medlemmer af førsteholdstruppen.

Det er noget, der glæder den gamle talentchef Sune Smith-Nielsen.

– Det er to drenge, jeg har kendt, siden de var små. Jeg kan huske, at Amin altid blev sur og begyndte at græde, når han ikke havde scoret mål, og vi havde vundet 5-0. Oliver Højer har tryllet på diverse baner i mange år, men især det seneste forår var fantastisk for begge spillere, siger sportsdirektøren.

Smith_Nielsen_Sune

Foto: FCK

Har overtaget fra “PC”
Sune Smith-Nielsen er i sommerpausen blevet sportsdirektør i FC København, og det er en tjans, han har overtaget fra Peter Christiansen, der er taget til Wolfsburg. 

Foreløbig har Smith-Nielsen været i gang i et par uger, og det er allerede blevet til et par handler.

– Jeg har nydt hvert et minut, og så har det været rigtig mange timer. Jeg har mange dygtige kollegaer, og jeg er optimistisk efter at knokle videre. Den næste periode her handler om transfervinduet, og så tager vi fat i en masse bagefter, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:

– Jeg kommer ikke til at lave revolutioner eller kæmpe forandringer. Vi har bygget en model, som vi tror mega meget på, og den kommer vi til at udvikle. Den skal jeg stå i spidsen for at forstærke.

Hvordan er det pludselig at være manden i centrum?

– Det har jeg forberedt mig på, og det synes jeg kun er fint, slutter løvernes nye konge.

Sune Smith-Nielsen har haft sin daglige gang i FC København siden 2008. 





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Han er Superligaens ringeste målmand!

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Mathias Zanka går viralt

Nu åbner Wind op for fremtiden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Det betyder intet mod Liverpool

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Han kan meget vel ende som en lille legende

Barcelona – Atletico

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Færdig i Manchester City

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro