FC København – Brøndby IF

Der er lagt i skeen til det helt store drama søndag eftermiddag, når FC København og Brøndby på bagkant af to skuffelser i seneste spillerunde, krydser klinger i sæsonens første københavnerderby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Parken
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC København:
Jacob Neestrups tropper har allerede leveret en hel del undervældende præstationer i denne sæson, og hverken sidste weekends udekamp mod FC Nordsjælland eller returopgøret mod skotske Kilmarnock, har givet indikationer om et hold i bedring.

Som FCK-træneren udtalte efter kampen i Farum, så kom ‘’Løverne’’ ganske rigtig fint fra land i kampens to første minutter med en fint pres, men når man er bagud med 2-0 efter fem minutter, og 3-0 ved pausen, er det en ringe trøst.

Københavnerne fik godt nok pyntet på resultatet efter en langt bedre anden halvleg, men det endte alligevel i et 3-2 nederlag, og især den defensive præstation i første halvleg, var ikke en formodet guldbejler værdig.

Der er noget at arbejde på i hovedstaden, og med et væld af skader og mange nye spillere, kommer det formentlig til at tage lidt tid, inden FCK er helt oppe i guldgear.

Spillemæssigt har det ikke set godt ud, men værterne har trods alt evnet at kvalificere sig til Conference League, ligesom der ‘kun’ er fire point op til Superligaens førsteplads.

De to næste ligakampe byder på modstand fra Brøndby og FC Midtjylland, og hvis FCK ikke kommer noget højere op i gear, kan det hurtigt gå fra begyndende krise til fuldblods krise.

FCK har udlejet Denis Vavro til Wolfsburg og mistet topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad i en rekordstor handel. Det mest sandsynlige er, at Viktor Claesson i stedet spiller den forreste position, da andre døjer med skader.

Meling, Clem, Cornelius, Boilesen, Larsson, Huescas, Roony er alle ude med skader til opgøret mod Brøndby, hvor Thomas Delaney til gengæld kan gøre comeback. 

Brøndby IF:
Hos Brøndby er det hele dog heller ikke bare fryd og gammen, og det ærgerlige exit i Conference League-kvalifikationen til Legia Warszawa må stadig nage hos de blå-gule.

Spillemæssigt har ‘’Drengene fra Vestegnen’’ dog vist sig betydeligt bedre frem end FCK, og burde også have vundet senest mod Randers, men for anden hjemmekamp i streg endte det uden tre point.

Det duftede ellers gevaldigt af en sejr, da brandvarme Kvistgaarden kort før tid sendte en 2-1 scoring i netmaskerne, men få øjeblikke efter gik det galt i egen ende, og Brøndby måtte tage til takke med 2-2 i en kamp, som de burde have vundet.

Jesper Sørensens mandskab leverer i det store hele godt, men indtil videre har der manglet skarphed i begge ender af banen til at få fuldt udbytte ud af anstrengelserne i alle kampe.

Suzuki har indtil videre lignet en skygge af den spiller, vi så i sidste sæson, og da Nicolai Vallys samtidig har døjet med en skade, er den offensive kvalitet dalet en smule sammenlignet med i fjor.

Brøndby har hentet nyt blod ind til midtbanen i form af Stijn Spierings, og hollænderen kan få debut i Parken. Han gik dog ind lidt tidligere end truppens øvrige spillere ved torsdagens træning og er derfor næppe i spil til en startplads.

Vanlerberghe og Mensah er til gengæld ude med skader, ligesom Vallys ikke ligner en spiller, som er klar til en startplads, efter han forlod træningen tidligt torsdag med smerter i knæet.

Ude er også Mathias Greve, som Tipsbladet har afsløret rykker tilbage til Randers.

Ohi Omoijuanfo trænede indendørs torsdag – ifølge Jesper Sørensen på grund af skadesproblemer – og må derfor også betragtes som tvivlsom til opgøret mod FCK, omend han ikke har været foretrukket i sæsonens indledning. Han er dog med i kamptruppen.

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Lopez – Lerager, Falk, Mattsson – Elyounoussi, Claesson, Achouri

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Det er et delikat opgør, som venter i Parken søndag eftermiddag.

FCK kæmper med spillet, og tørster virkelig efter en god præstation og tre point mod ærkerivalerne.

Det er dog nemmere sagt end gjort. Brøndby har vist sig pænt frem spillemæssigt, og har gode erfaringer fra Parken, hvor de ikke har tabt i de seneste tre indbyrdes opgør.

Neestrup og co. virker til at komme i problemer i alle kampe, og derfor skal der også være fine muligheder for, at Brøndby igen undgår nederlag i nationalarenaen.

1-1.

Spilforslag:
Brøndby vinder eller uafgjort til odds 1.70 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel