Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Parken
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC København:
Jacob Neestrups tropper har allerede leveret en hel del undervældende præstationer i denne sæson, og hverken sidste weekends udekamp mod FC Nordsjælland eller returopgøret mod skotske Kilmarnock, har givet indikationer om et hold i bedring.
Som FCK-træneren udtalte efter kampen i Farum, så kom ‘’Løverne’’ ganske rigtig fint fra land i kampens to første minutter med en fint pres, men når man er bagud med 2-0 efter fem minutter, og 3-0 ved pausen, er det en ringe trøst.
Københavnerne fik godt nok pyntet på resultatet efter en langt bedre anden halvleg, men det endte alligevel i et 3-2 nederlag, og især den defensive præstation i første halvleg, var ikke en formodet guldbejler værdig.
Der er noget at arbejde på i hovedstaden, og med et væld af skader og mange nye spillere, kommer det formentlig til at tage lidt tid, inden FCK er helt oppe i guldgear.
Spillemæssigt har det ikke set godt ud, men værterne har trods alt evnet at kvalificere sig til Conference League, ligesom der ‘kun’ er fire point op til Superligaens førsteplads.
De to næste ligakampe byder på modstand fra Brøndby og FC Midtjylland, og hvis FCK ikke kommer noget højere op i gear, kan det hurtigt gå fra begyndende krise til fuldblods krise.
FCK har udlejet Denis Vavro til Wolfsburg og mistet topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad i en rekordstor handel. Det mest sandsynlige er, at Viktor Claesson i stedet spiller den forreste position, da andre døjer med skader.
Meling, Clem, Cornelius, Boilesen, Larsson, Huescas, Roony er alle ude med skader til opgøret mod Brøndby, hvor Thomas Delaney til gengæld kan gøre comeback.
Brøndby IF:
Hos Brøndby er det hele dog heller ikke bare fryd og gammen, og det ærgerlige exit i Conference League-kvalifikationen til Legia Warszawa må stadig nage hos de blå-gule.
Spillemæssigt har ‘’Drengene fra Vestegnen’’ dog vist sig betydeligt bedre frem end FCK, og burde også have vundet senest mod Randers, men for anden hjemmekamp i streg endte det uden tre point.
Det duftede ellers gevaldigt af en sejr, da brandvarme Kvistgaarden kort før tid sendte en 2-1 scoring i netmaskerne, men få øjeblikke efter gik det galt i egen ende, og Brøndby måtte tage til takke med 2-2 i en kamp, som de burde have vundet.
Jesper Sørensens mandskab leverer i det store hele godt, men indtil videre har der manglet skarphed i begge ender af banen til at få fuldt udbytte ud af anstrengelserne i alle kampe.
Suzuki har indtil videre lignet en skygge af den spiller, vi så i sidste sæson, og da Nicolai Vallys samtidig har døjet med en skade, er den offensive kvalitet dalet en smule sammenlignet med i fjor.
Brøndby har hentet nyt blod ind til midtbanen i form af Stijn Spierings, og hollænderen kan få debut i Parken. Han gik dog ind lidt tidligere end truppens øvrige spillere ved torsdagens træning og er derfor næppe i spil til en startplads.
Vanlerberghe og Mensah er til gengæld ude med skader, ligesom Vallys ikke ligner en spiller, som er klar til en startplads, efter han forlod træningen tidligt torsdag med smerter i knæet.
Ude er også Mathias Greve, som Tipsbladet har afsløret rykker tilbage til Randers.
Ohi Omoijuanfo trænede indendørs torsdag – ifølge Jesper Sørensen på grund af skadesproblemer – og må derfor også betragtes som tvivlsom til opgøret mod FCK, omend han ikke har været foretrukket i sæsonens indledning. Han er dog med i kamptruppen.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Lopez – Lerager, Falk, Mattsson – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Det er et delikat opgør, som venter i Parken søndag eftermiddag.
FCK kæmper med spillet, og tørster virkelig efter en god præstation og tre point mod ærkerivalerne.
Det er dog nemmere sagt end gjort. Brøndby har vist sig pænt frem spillemæssigt, og har gode erfaringer fra Parken, hvor de ikke har tabt i de seneste tre indbyrdes opgør.
Neestrup og co. virker til at komme i problemer i alle kampe, og derfor skal der også være fine muligheder for, at Brøndby igen undgår nederlag i nationalarenaen.
1-1.
Spilforslag:
Brøndby vinder eller uafgjort til odds 1.70 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
