Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Parken
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC København:
Jacob Neestrups tropper har allerede leveret en hel del undervældende præstationer i denne sæson, og hverken sidste weekends udekamp mod FC Nordsjælland eller returopgøret mod skotske Kilmarnock, har givet indikationer om et hold i bedring.
Som FCK-træneren udtalte efter kampen i Farum, så kom ‘’Løverne’’ ganske rigtig fint fra land i kampens to første minutter med en fint pres, men når man er bagud med 2-0 efter fem minutter, og 3-0 ved pausen, er det en ringe trøst.
Københavnerne fik godt nok pyntet på resultatet efter en langt bedre anden halvleg, men det endte alligevel i et 3-2 nederlag, og især den defensive præstation i første halvleg, var ikke en formodet guldbejler værdig.
Der er noget at arbejde på i hovedstaden, og med et væld af skader og mange nye spillere, kommer det formentlig til at tage lidt tid, inden FCK er helt oppe i guldgear.
Spillemæssigt har det ikke set godt ud, men værterne har trods alt evnet at kvalificere sig til Conference League, ligesom der ‘kun’ er fire point op til Superligaens førsteplads.
De to næste ligakampe byder på modstand fra Brøndby og FC Midtjylland, og hvis FCK ikke kommer noget højere op i gear, kan det hurtigt gå fra begyndende krise til fuldblods krise.
FCK har udlejet Denis Vavro til Wolfsburg og mistet topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad i en rekordstor handel. Det mest sandsynlige er, at Viktor Claesson i stedet spiller den forreste position, da andre døjer med skader.
Meling, Clem, Cornelius, Boilesen, Larsson, Huescas, Roony er alle ude med skader til opgøret mod Brøndby, hvor Thomas Delaney til gengæld kan gøre comeback.
Brøndby IF:
Hos Brøndby er det hele dog heller ikke bare fryd og gammen, og det ærgerlige exit i Conference League-kvalifikationen til Legia Warszawa må stadig nage hos de blå-gule.
Spillemæssigt har ‘’Drengene fra Vestegnen’’ dog vist sig betydeligt bedre frem end FCK, og burde også have vundet senest mod Randers, men for anden hjemmekamp i streg endte det uden tre point.
Det duftede ellers gevaldigt af en sejr, da brandvarme Kvistgaarden kort før tid sendte en 2-1 scoring i netmaskerne, men få øjeblikke efter gik det galt i egen ende, og Brøndby måtte tage til takke med 2-2 i en kamp, som de burde have vundet.
Jesper Sørensens mandskab leverer i det store hele godt, men indtil videre har der manglet skarphed i begge ender af banen til at få fuldt udbytte ud af anstrengelserne i alle kampe.
Suzuki har indtil videre lignet en skygge af den spiller, vi så i sidste sæson, og da Nicolai Vallys samtidig har døjet med en skade, er den offensive kvalitet dalet en smule sammenlignet med i fjor.
Brøndby har hentet nyt blod ind til midtbanen i form af Stijn Spierings, og hollænderen kan få debut i Parken. Han gik dog ind lidt tidligere end truppens øvrige spillere ved torsdagens træning og er derfor næppe i spil til en startplads.
Vanlerberghe og Mensah er til gengæld ude med skader, ligesom Vallys ikke ligner en spiller, som er klar til en startplads, efter han forlod træningen tidligt torsdag med smerter i knæet.
Ude er også Mathias Greve, som Tipsbladet har afsløret rykker tilbage til Randers.
Ohi Omoijuanfo trænede indendørs torsdag – ifølge Jesper Sørensen på grund af skadesproblemer – og må derfor også betragtes som tvivlsom til opgøret mod FCK, omend han ikke har været foretrukket i sæsonens indledning. Han er dog med i kamptruppen.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Lopez – Lerager, Falk, Mattsson – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Det er et delikat opgør, som venter i Parken søndag eftermiddag.
FCK kæmper med spillet, og tørster virkelig efter en god præstation og tre point mod ærkerivalerne.
Det er dog nemmere sagt end gjort. Brøndby har vist sig pænt frem spillemæssigt, og har gode erfaringer fra Parken, hvor de ikke har tabt i de seneste tre indbyrdes opgør.
Neestrup og co. virker til at komme i problemer i alle kampe, og derfor skal der også være fine muligheder for, at Brøndby igen undgår nederlag i nationalarenaen.
1-1.
Spilforslag:
Brøndby vinder eller uafgjort til odds 1.70 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
