FC København – Brøndby IF

Der er lagt i skeen til det helt store drama søndag eftermiddag, når FC København og Brøndby på bagkant af to skuffelser i seneste spillerunde, krydser klinger i sæsonens første københavnerderby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Parken
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC København:
Jacob Neestrups tropper har allerede leveret en hel del undervældende præstationer i denne sæson, og hverken sidste weekends udekamp mod FC Nordsjælland eller returopgøret mod skotske Kilmarnock, har givet indikationer om et hold i bedring.

Som FCK-træneren udtalte efter kampen i Farum, så kom ‘’Løverne’’ ganske rigtig fint fra land i kampens to første minutter med en fint pres, men når man er bagud med 2-0 efter fem minutter, og 3-0 ved pausen, er det en ringe trøst.

Københavnerne fik godt nok pyntet på resultatet efter en langt bedre anden halvleg, men det endte alligevel i et 3-2 nederlag, og især den defensive præstation i første halvleg, var ikke en formodet guldbejler værdig.

Der er noget at arbejde på i hovedstaden, og med et væld af skader og mange nye spillere, kommer det formentlig til at tage lidt tid, inden FCK er helt oppe i guldgear.

Spillemæssigt har det ikke set godt ud, men værterne har trods alt evnet at kvalificere sig til Conference League, ligesom der ‘kun’ er fire point op til Superligaens førsteplads.

De to næste ligakampe byder på modstand fra Brøndby og FC Midtjylland, og hvis FCK ikke kommer noget højere op i gear, kan det hurtigt gå fra begyndende krise til fuldblods krise.

FCK har udlejet Denis Vavro til Wolfsburg og mistet topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad i en rekordstor handel. Det mest sandsynlige er, at Viktor Claesson i stedet spiller den forreste position, da andre døjer med skader.

Meling, Clem, Cornelius, Boilesen, Larsson, Huescas, Roony er alle ude med skader til opgøret mod Brøndby, hvor Thomas Delaney til gengæld kan gøre comeback. 

Brøndby IF:
Hos Brøndby er det hele dog heller ikke bare fryd og gammen, og det ærgerlige exit i Conference League-kvalifikationen til Legia Warszawa må stadig nage hos de blå-gule.

Spillemæssigt har ‘’Drengene fra Vestegnen’’ dog vist sig betydeligt bedre frem end FCK, og burde også have vundet senest mod Randers, men for anden hjemmekamp i streg endte det uden tre point.

Det duftede ellers gevaldigt af en sejr, da brandvarme Kvistgaarden kort før tid sendte en 2-1 scoring i netmaskerne, men få øjeblikke efter gik det galt i egen ende, og Brøndby måtte tage til takke med 2-2 i en kamp, som de burde have vundet.

Jesper Sørensens mandskab leverer i det store hele godt, men indtil videre har der manglet skarphed i begge ender af banen til at få fuldt udbytte ud af anstrengelserne i alle kampe.

Suzuki har indtil videre lignet en skygge af den spiller, vi så i sidste sæson, og da Nicolai Vallys samtidig har døjet med en skade, er den offensive kvalitet dalet en smule sammenlignet med i fjor.

Brøndby har hentet nyt blod ind til midtbanen i form af Stijn Spierings, og hollænderen kan få debut i Parken. Han gik dog ind lidt tidligere end truppens øvrige spillere ved torsdagens træning og er derfor næppe i spil til en startplads.

Vanlerberghe og Mensah er til gengæld ude med skader, ligesom Vallys ikke ligner en spiller, som er klar til en startplads, efter han forlod træningen tidligt torsdag med smerter i knæet.

Ude er også Mathias Greve, som Tipsbladet har afsløret rykker tilbage til Randers.

Ohi Omoijuanfo trænede indendørs torsdag – ifølge Jesper Sørensen på grund af skadesproblemer – og må derfor også betragtes som tvivlsom til opgøret mod FCK, omend han ikke har været foretrukket i sæsonens indledning. Han er dog med i kamptruppen.

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Lopez – Lerager, Falk, Mattsson – Elyounoussi, Claesson, Achouri

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Det er et delikat opgør, som venter i Parken søndag eftermiddag.

FCK kæmper med spillet, og tørster virkelig efter en god præstation og tre point mod ærkerivalerne.

Det er dog nemmere sagt end gjort. Brøndby har vist sig pænt frem spillemæssigt, og har gode erfaringer fra Parken, hvor de ikke har tabt i de seneste tre indbyrdes opgør.

Neestrup og co. virker til at komme i problemer i alle kampe, og derfor skal der også være fine muligheder for, at Brøndby igen undgår nederlag i nationalarenaen.

1-1.

Spilforslag:
Brøndby vinder eller uafgjort til odds 1.70 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afviser utroligt tilbud

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte