FC København dominerer i snæver europæisk sejr

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks scorede, da FCK vandt 2-1 over belarusiske Dinamo Minsk i Aserbajdsjan.



FC København har fået sin første sejr i Conference League.

På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.

FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.

Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.

Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.

Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.

Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.

Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.

Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.

Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.

Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.

FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.

I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.

Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.

Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.

Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nærmer sig vild FCK-præstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FC Københavns pris på William Clem

De vil have Jelert

AGF i Europa: De venter i næste runde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa