FC København har fået sin første sejr i Conference League.
På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.
FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.
Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.
Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.
Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.
Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.
Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.
Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.
Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.
Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.
FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.
I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.
Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.
Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.
Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
