FC København har fået sin første sejr i Conference League.
På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.
FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.
Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.
Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.
Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.
Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.
Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.
Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.
Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.
Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.
FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.
I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.
Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.
Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.
Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TRANSFER
