FC København har fået sin første sejr i Conference League.
På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.
FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.
Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.
Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.
Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.
Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.
Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.
Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.
Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.
Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.
FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.
I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.
Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.
Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.
Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
‘Han er tilgivet’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
