FC København dominerer i snæver europæisk sejr

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks scorede, da FCK vandt 2-1 over belarusiske Dinamo Minsk i Aserbajdsjan.



FC København har fået sin første sejr i Conference League.

På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.

FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.

Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.

Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.

Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.

Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.

Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.

Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.

Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.

Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.

FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.

I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.

Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.

Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.

Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Brøndby IF – Sønderjyske



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Hylder Mads Hermansen

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

FCK i dialog med Zanka

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Cooper afslører: Han starter inde

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

AGF – Viborg FF