FC København dominerer i snæver europæisk sejr

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks scorede, da FCK vandt 2-1 over belarusiske Dinamo Minsk i Aserbajdsjan.



FC København har fået sin første sejr i Conference League.

På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.

FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.

Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.

Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.

Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.

Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.

Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.

Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.

Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.

Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.

FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.

I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.

Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.

Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.

Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’