FC København dominerer i snæver europæisk sejr

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks scorede, da FCK vandt 2-1 over belarusiske Dinamo Minsk i Aserbajdsjan.



FC København har fået sin første sejr i Conference League.

På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.

FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.

Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.

Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.

Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.

Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.

Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.

Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.

Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.

Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.

FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.

I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.

Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.

Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.

Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.

/ritzau/





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Real Madrid taber

– Pinligt for rigtig mange at se

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Stort slag for FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback