FC København dominerer i snæver europæisk sejr

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks scorede, da FCK vandt 2-1 over belarusiske Dinamo Minsk i Aserbajdsjan.



FC København har fået sin første sejr i Conference League.

På neutral bane mod Dinamo Minsk vandt københavnerne 2-1, men klasseforskellen var langt større, end cifrene antyder.

FCK dominerede stort set hele opgøret, men symptomatisk for efteråret kæmpede københavnerne med effektiviteten i den ene ende, mens der blev uddelt en gave i den anden.

Sejren luner for FCK, der med fem point efter fire kampe atter er at finde i det felt på 24 hold, der avancerer til turneringens knockoutfase. Der resterer to spillerunder.

Opgøret mod det belarusiske mesterhold var på grund af sanktioner henlagt til at blive spillet i den tidligere sovjetrepublik Aserbajdsjan for lukkede døre.

Den tamme kulisse gjorde det kun vanskeligere at se, at der var tale om en vigtig europæisk kamp mellem to hold, der efter en drøj start på ligafasen begge var tvunget til sejr.

Til gengæld var det tydeligt fra start, at det ene hold kunne og ville det mere end det andet og derfor fortjent kunne tage tre point med i bagagen på den lidt over 3200 kilometer lange hjemtur.

Det tog blot fem minutter for de danske gæster at tage føringen. Mohamed Elyounoussi trampede sig igennem forsvaret og sparkede sikkert bolden uden for målmandens rækkevidde.

Den ellers så lovende start blev dog hurtigt ødelagt af et regulært målmandsdrop fra unge Theo Sander.

Et indlæg lå lige i handsken på målmanden, men på mystisk vis tabte nordjyden bolden lige foran foden på Raymond Adeola, der ikke kunne undgå at udligne.

Den smutter rystede københavnerne hurtigt af sig og generobrede straks kontrollen.

FCK’s boldomgang var dog en tand for langsom mod det ultradefensive belarusiske hold, og frem mod pausen førte et tungt tryk dog ikke andet end et hav af uudnyttede hjørnespark med sig.

I begyndelsen af anden halvleg måtte FCK udskifte en humpende Giorgi Gocholeishvili, men trods det ufrivillige bytte endte københavnerne med at få en god start på anden halvleg.

Viktor Claesson blev fældet i feltet, og det gav et straffespark, som Kevin Diks i vanlig stil udnyttede. Målmanden gik til den ene side, og Diks afsluttede fladt i den modsatte side.

Føringsmålet gav FCK lidt ro, samtidig med at Minsk var tvunget ud af sin defensive jernblok i jagt på en udligning.

Til sidst endte FCK dog med at trække sig lidt for langt tilbage, og det kunne potentielt have kostet endnu et unødvendigt pointtab.

/ritzau/





Medier fælder dom over Michael Gregoritsch


Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Vanvittige scener i Parken!

Ny kæmpeklub er interesseret

Peter Christiansen har fundet afløseren

GOG buldrer forbi bundhold

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Glimrende nyt om Chido Obi

Danske tenniskvinder rykker ned

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Superliga-profil får trænerlicens

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom