FC København er klar til pokalfinalen

Lukas Lerager blev matchvinder, da FCK slog Viborg 1-0 i Parken og avancerede til pokalfinalen med samlet 2-0.



FC København og Silkeborg kommer til at kæmpe om pokaltitlen i denne sæson.

Det står klart, efter at københavnerne torsdag aften vandt 1-0 hjemme over Viborg og dermed avancerede til finalen med samlet 2-0. Silkeborg blev finaleklar onsdag med en samlet sejr over Brøndby.

Af sikkerhedsmæssige årsager bliver finalen nu flyttet fra Brøndby Stadion til MCH Arena i Herning.

Dermed vil blot cirka 12.000 tilskuere være på plads til sæsonens vigtigste enkeltstående kamp i dansk fodbold. Finalen spilles torsdag 29. maj.

Med en 1-0-sejr i bagagen fra udekampen i Viborg havde københavnerne allerede et halvt ben i finalen, og dobbeltopgøret var så godt som afgjort, da Lukas Lerager i det 32. minut lavede et drømmemål på langskud.

For viborgensernes vedkommende kunne det blive en af de største aftener i årevis, men da det kom til stykket, rakte de kløvergrønne spilleres ihærdige fight ikke til klubbens første plads i pokalfinalen siden 2000.

På Parkens sidelinje spankulerede Jacob Neestrup rundt med korslagte arme og lignede en mand med lav puls i store dele af opgøret.

FCK-trænerens driftsikre mandskab har fundet melodien på rette tidspunkt af sæsonen, og selv om der var flere smuttere i opspillet torsdag, var finalebilletten aldrig i fare. FCK står nu noteret for fem sejre i træk på tværs af alle turneringer.

Begge hold havde et par lumske afslutninger i første halvleg, inden Lukas Lerager brød dødvandet på måltavlen efter lidt mere end en halv times spil.

En håndfuld meter uden for feltet trykkede den tidligere Viborg-spiller til kuglen, så den strøg i en høj og kraftfuld bue over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund.

Både før og efter scoringen fik Viborg lov til at have en del boldbesiddelse, men der manglede finesse og koldblodighed for at skabe en pokalsensation.

Viborgenserne havde ellers flere muligheder for at udligne i anden halvleg, men selv det havde ikke været nok til forlænget spilletid.

Mens FCK nu for alvor rækker ud efter “the double” før søndagens guldduel i Superligaen mod FC Midtjylland, har Viborgs trods pokalexit stadig chancen for at kvalificere sig til europæisk fodbold. Det kræver, at Viborg spiller sig i Europa-playoffkampen og vinder den over Superligaens nummer tre eller fire.

/ritzau/





Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Bekræfter kæmpebud