FC København er klar til pokalfinalen

Lukas Lerager blev matchvinder, da FCK slog Viborg 1-0 i Parken og avancerede til pokalfinalen med samlet 2-0.



FC København og Silkeborg kommer til at kæmpe om pokaltitlen i denne sæson.

Det står klart, efter at københavnerne torsdag aften vandt 1-0 hjemme over Viborg og dermed avancerede til finalen med samlet 2-0. Silkeborg blev finaleklar onsdag med en samlet sejr over Brøndby.

Af sikkerhedsmæssige årsager bliver finalen nu flyttet fra Brøndby Stadion til MCH Arena i Herning.

Dermed vil blot cirka 12.000 tilskuere være på plads til sæsonens vigtigste enkeltstående kamp i dansk fodbold. Finalen spilles torsdag 29. maj.

Med en 1-0-sejr i bagagen fra udekampen i Viborg havde københavnerne allerede et halvt ben i finalen, og dobbeltopgøret var så godt som afgjort, da Lukas Lerager i det 32. minut lavede et drømmemål på langskud.

For viborgensernes vedkommende kunne det blive en af de største aftener i årevis, men da det kom til stykket, rakte de kløvergrønne spilleres ihærdige fight ikke til klubbens første plads i pokalfinalen siden 2000.

På Parkens sidelinje spankulerede Jacob Neestrup rundt med korslagte arme og lignede en mand med lav puls i store dele af opgøret.

FCK-trænerens driftsikre mandskab har fundet melodien på rette tidspunkt af sæsonen, og selv om der var flere smuttere i opspillet torsdag, var finalebilletten aldrig i fare. FCK står nu noteret for fem sejre i træk på tværs af alle turneringer.

Begge hold havde et par lumske afslutninger i første halvleg, inden Lukas Lerager brød dødvandet på måltavlen efter lidt mere end en halv times spil.

En håndfuld meter uden for feltet trykkede den tidligere Viborg-spiller til kuglen, så den strøg i en høj og kraftfuld bue over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund.

Både før og efter scoringen fik Viborg lov til at have en del boldbesiddelse, men der manglede finesse og koldblodighed for at skabe en pokalsensation.

Viborgenserne havde ellers flere muligheder for at udligne i anden halvleg, men selv det havde ikke været nok til forlænget spilletid.

Mens FCK nu for alvor rækker ud efter “the double” før søndagens guldduel i Superligaen mod FC Midtjylland, har Viborgs trods pokalexit stadig chancen for at kvalificere sig til europæisk fodbold. Det kræver, at Viborg spiller sig i Europa-playoffkampen og vinder den over Superligaens nummer tre eller fire.

/ritzau/



Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden