FC København er klar til pokalfinalen

Lukas Lerager blev matchvinder, da FCK slog Viborg 1-0 i Parken og avancerede til pokalfinalen med samlet 2-0.



FC København og Silkeborg kommer til at kæmpe om pokaltitlen i denne sæson.

Det står klart, efter at københavnerne torsdag aften vandt 1-0 hjemme over Viborg og dermed avancerede til finalen med samlet 2-0. Silkeborg blev finaleklar onsdag med en samlet sejr over Brøndby.

Af sikkerhedsmæssige årsager bliver finalen nu flyttet fra Brøndby Stadion til MCH Arena i Herning.

Dermed vil blot cirka 12.000 tilskuere være på plads til sæsonens vigtigste enkeltstående kamp i dansk fodbold. Finalen spilles torsdag 29. maj.

Med en 1-0-sejr i bagagen fra udekampen i Viborg havde københavnerne allerede et halvt ben i finalen, og dobbeltopgøret var så godt som afgjort, da Lukas Lerager i det 32. minut lavede et drømmemål på langskud.

For viborgensernes vedkommende kunne det blive en af de største aftener i årevis, men da det kom til stykket, rakte de kløvergrønne spilleres ihærdige fight ikke til klubbens første plads i pokalfinalen siden 2000.

På Parkens sidelinje spankulerede Jacob Neestrup rundt med korslagte arme og lignede en mand med lav puls i store dele af opgøret.

FCK-trænerens driftsikre mandskab har fundet melodien på rette tidspunkt af sæsonen, og selv om der var flere smuttere i opspillet torsdag, var finalebilletten aldrig i fare. FCK står nu noteret for fem sejre i træk på tværs af alle turneringer.

Begge hold havde et par lumske afslutninger i første halvleg, inden Lukas Lerager brød dødvandet på måltavlen efter lidt mere end en halv times spil.

En håndfuld meter uden for feltet trykkede den tidligere Viborg-spiller til kuglen, så den strøg i en høj og kraftfuld bue over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund.

Både før og efter scoringen fik Viborg lov til at have en del boldbesiddelse, men der manglede finesse og koldblodighed for at skabe en pokalsensation.

Viborgenserne havde ellers flere muligheder for at udligne i anden halvleg, men selv det havde ikke været nok til forlænget spilletid.

Mens FCK nu for alvor rækker ud efter “the double” før søndagens guldduel i Superligaen mod FC Midtjylland, har Viborgs trods pokalexit stadig chancen for at kvalificere sig til europæisk fodbold. Det kræver, at Viborg spiller sig i Europa-playoffkampen og vinder den over Superligaens nummer tre eller fire.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!