FC København er klar til pokalfinalen

Lukas Lerager blev matchvinder, da FCK slog Viborg 1-0 i Parken og avancerede til pokalfinalen med samlet 2-0.



FC København og Silkeborg kommer til at kæmpe om pokaltitlen i denne sæson.

Det står klart, efter at københavnerne torsdag aften vandt 1-0 hjemme over Viborg og dermed avancerede til finalen med samlet 2-0. Silkeborg blev finaleklar onsdag med en samlet sejr over Brøndby.

Af sikkerhedsmæssige årsager bliver finalen nu flyttet fra Brøndby Stadion til MCH Arena i Herning.

Dermed vil blot cirka 12.000 tilskuere være på plads til sæsonens vigtigste enkeltstående kamp i dansk fodbold. Finalen spilles torsdag 29. maj.

Med en 1-0-sejr i bagagen fra udekampen i Viborg havde københavnerne allerede et halvt ben i finalen, og dobbeltopgøret var så godt som afgjort, da Lukas Lerager i det 32. minut lavede et drømmemål på langskud.

For viborgensernes vedkommende kunne det blive en af de største aftener i årevis, men da det kom til stykket, rakte de kløvergrønne spilleres ihærdige fight ikke til klubbens første plads i pokalfinalen siden 2000.

På Parkens sidelinje spankulerede Jacob Neestrup rundt med korslagte arme og lignede en mand med lav puls i store dele af opgøret.

FCK-trænerens driftsikre mandskab har fundet melodien på rette tidspunkt af sæsonen, og selv om der var flere smuttere i opspillet torsdag, var finalebilletten aldrig i fare. FCK står nu noteret for fem sejre i træk på tværs af alle turneringer.

Begge hold havde et par lumske afslutninger i første halvleg, inden Lukas Lerager brød dødvandet på måltavlen efter lidt mere end en halv times spil.

En håndfuld meter uden for feltet trykkede den tidligere Viborg-spiller til kuglen, så den strøg i en høj og kraftfuld bue over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund.

Både før og efter scoringen fik Viborg lov til at have en del boldbesiddelse, men der manglede finesse og koldblodighed for at skabe en pokalsensation.

Viborgenserne havde ellers flere muligheder for at udligne i anden halvleg, men selv det havde ikke været nok til forlænget spilletid.

Mens FCK nu for alvor rækker ud efter “the double” før søndagens guldduel i Superligaen mod FC Midtjylland, har Viborgs trods pokalexit stadig chancen for at kvalificere sig til europæisk fodbold. Det kræver, at Viborg spiller sig i Europa-playoffkampen og vinder den over Superligaens nummer tre eller fire.

/ritzau/



Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

– Han vil være i store problemer

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’