Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20:00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC København:
Det har været længe undervejs. Nærmere bestemt 161 dage. Men nu har FCK langt om længe fundet tilbage på Superliga-tronen efter fire sejre i de seneste fire kampe.
De tre sejre mod Silkeborg, AGF og Silkeborg var forventelige. Det var det til gengæld i mindre grad, at Neestrups tropper i søndags stak afsted fra derbyet på vestegnen med alle tre point efter en stærk og klog indsats.
‘’Løverne’’ stod lavere på Brøndby Stadion end vi har set i store dele af sæsonen, udmærket illustreret ved en beskeden boldbesiddelse på kun 31%. Det viste sig dog som den helt rigtige plan.
FCK stod nemlig stærkt defensivt, hvor Vavro, McKenna og Diks havde godt styr på Brøndbys forreste folk, og så blev der masser af plads til at sende de offensive og effektive stjerner afsted i omstillinger. Godt set.
At københavnerne er tilbage på førstepladsen betyder dog ikke, at det tredje mesterskab i træk er snublende tæt på.
Med tre runder tilbage af sæsonen er toppen af Superligaen nemlig historisk tæt med fire hold indenfor to points afstand af hinanden.
Neestrup må til dette opgør se bort fra Elias Jelert, som er i karantæne, mens David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji er ude med skader. Andreas Cornelius er ikke blevet klar.
FC Midtjylland:
FCK indtager førstepladsen, men FC Midtjylland ånder i den grad de forsvarende mestre i nakken.
Momentum i toppen af rækken skifter nærmest på ugentlig basis, og da FC Midtjylland for et par uger siden tabte med 3-0 ude mod Silkeborg, kunne man godt have sin tvivl om, de havde kvaliteterne til at stå distancen i guldkampen.
Den tvivl har Thomasbergs tropper skudt i sænk for nu med to sejre i rap over henholdsvis Brøndby og AGF, som har bragt dem op på en aktuel andenplads med samme pointantal som FCK.
Midtjyderne leverede ikke en fuldkommen prangende præstation senest mod trætte AGF, men fik trods alt skabt nok chancer til, at 2-1 sejren i det store hele var helt på sin plads.
Man bliver ikke blæst over af ren begejstring hver gang FC Midtjylland spiller, men de gør som regel nok til at vinde de kampe, som de bør vinde, og så har de det med at levere på højeste klinge i de indbyrdes opgør mod netop FCK.
Gæsterne besejrede således ‘’løverne’’ med 2-0 i sæsonens to første indbyrdes opgør i Superligaen, og var snublende tæt på, at snuppe endnu en sejr for en måned siden, hvor FCK dog fik reddet 2-2 hjem på et straffespark i 11.time.
Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony og Alhaji Kamara. Til gengæld er Ola Brynhildsen og André Rømer klar til opgøret.
Karantæner:
FC København: Elias Jelert
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (3-4-3): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Clem, Meling – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Osorio – Franculino, Cho
Dom:
Der bliver fuld smæk på i Parken, når FCK og FC Midtjylland torsdag kæmper om Superligaens førsteplads.
Med kun tre runder tilbage af sæsonen kan opgøret vise sig yderst afgørende for, hvor mesterskabet ender, og det kan risikere at lægge en dæmper på angrebsiveren til en start.
Et nederlag vil nemlig gøre rigtig ondt på begge holds gulddrømme, så vi må regne med en hård, intens og potentiel nervøs affære, hvor der angribes med visse forbehold.
Dommen lyder på en 1-1’er, som trods alt tjener begge bedre end et nederlag.
Spilforslag:
Uafgjort ved halvleg til odds 2.48 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
AVIS
Ingen kontakt med AGF
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
LIVE: FCK taber i Barcelona
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Engelsk dominans i toppen af Champions League
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER