Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20:00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC København:
Det har været længe undervejs. Nærmere bestemt 161 dage. Men nu har FCK langt om længe fundet tilbage på Superliga-tronen efter fire sejre i de seneste fire kampe.
De tre sejre mod Silkeborg, AGF og Silkeborg var forventelige. Det var det til gengæld i mindre grad, at Neestrups tropper i søndags stak afsted fra derbyet på vestegnen med alle tre point efter en stærk og klog indsats.
‘’Løverne’’ stod lavere på Brøndby Stadion end vi har set i store dele af sæsonen, udmærket illustreret ved en beskeden boldbesiddelse på kun 31%. Det viste sig dog som den helt rigtige plan.
FCK stod nemlig stærkt defensivt, hvor Vavro, McKenna og Diks havde godt styr på Brøndbys forreste folk, og så blev der masser af plads til at sende de offensive og effektive stjerner afsted i omstillinger. Godt set.
At københavnerne er tilbage på førstepladsen betyder dog ikke, at det tredje mesterskab i træk er snublende tæt på.
Med tre runder tilbage af sæsonen er toppen af Superligaen nemlig historisk tæt med fire hold indenfor to points afstand af hinanden.
Neestrup må til dette opgør se bort fra Elias Jelert, som er i karantæne, mens David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji er ude med skader. Andreas Cornelius er ikke blevet klar.
FC Midtjylland:
FCK indtager førstepladsen, men FC Midtjylland ånder i den grad de forsvarende mestre i nakken.
Momentum i toppen af rækken skifter nærmest på ugentlig basis, og da FC Midtjylland for et par uger siden tabte med 3-0 ude mod Silkeborg, kunne man godt have sin tvivl om, de havde kvaliteterne til at stå distancen i guldkampen.
Den tvivl har Thomasbergs tropper skudt i sænk for nu med to sejre i rap over henholdsvis Brøndby og AGF, som har bragt dem op på en aktuel andenplads med samme pointantal som FCK.
Midtjyderne leverede ikke en fuldkommen prangende præstation senest mod trætte AGF, men fik trods alt skabt nok chancer til, at 2-1 sejren i det store hele var helt på sin plads.
Man bliver ikke blæst over af ren begejstring hver gang FC Midtjylland spiller, men de gør som regel nok til at vinde de kampe, som de bør vinde, og så har de det med at levere på højeste klinge i de indbyrdes opgør mod netop FCK.
Gæsterne besejrede således ‘’løverne’’ med 2-0 i sæsonens to første indbyrdes opgør i Superligaen, og var snublende tæt på, at snuppe endnu en sejr for en måned siden, hvor FCK dog fik reddet 2-2 hjem på et straffespark i 11.time.
Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony og Alhaji Kamara. Til gengæld er Ola Brynhildsen og André Rømer klar til opgøret.
Karantæner:
FC København: Elias Jelert
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (3-4-3): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Clem, Meling – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Osorio – Franculino, Cho
Dom:
Der bliver fuld smæk på i Parken, når FCK og FC Midtjylland torsdag kæmper om Superligaens førsteplads.
Med kun tre runder tilbage af sæsonen kan opgøret vise sig yderst afgørende for, hvor mesterskabet ender, og det kan risikere at lægge en dæmper på angrebsiveren til en start.
Et nederlag vil nemlig gøre rigtig ondt på begge holds gulddrømme, så vi må regne med en hård, intens og potentiel nervøs affære, hvor der angribes med visse forbehold.
Dommen lyder på en 1-1’er, som trods alt tjener begge bedre end et nederlag.
Spilforslag:
Uafgjort ved halvleg til odds 2.48 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Vild udtalelse om Nathan Trott
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Færdig i Brøndbys bestyrelse
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER