2020 har været et turbulent år på mange måder, og det gælder ikke mindst for FC København.
Coronakrisen har ramt FC København, som den har ramt alle andre danske klubber, og derudover har vicemestrene gjort sig bemærket ved at skifte ud på stort set samtlige nøglepositioner i klubben.
Det hele startede den 10. oktober, hvor Ståle Solbakken blev fyret.
I kølvandet på fyringen høstede FC København massiv kritik for først og fremmest beslutningen om at fyre Solbakken, men selskabet blev også skudt i skoene, at der ikke var en tydelig plan for tiden efter den norske manager.
Læs også:Vejle Boldklub bekræfter: Tager afsked med Alexander Milosevic
Her på årets næstsidste dag har FC København leveret et klart svar på tiltale. Det mener Bo Rygaard, der er formand i Parken Sport & Entertainment.
– 2020 var også året, hvor vi vurderede, at den sportslige ledelse i FCK desværre ikke længere var i stand til at levere de resultater, som er nødvendige for en klub som FCK hverken i 3F Superligaen, Sydbank Pokalen eller vigtigst af alt Europa League gruppespillet, siger Rygaard til fck.dk og fortsætter:
– På baggrund af en nøje lagt plan gik vi derfor i gang med at indhente de kompetencer og erfaringer, som vi vurderede nødvendige for hurtigst muligt igen at få FCK resultatmæssigt tilbage på tidligere års spor.
– Som I løbende har kunnet følge med i, er der nu skabt et meget stærkt team både på og udenfor banen. På alle positioner har vi hentet folk ind med utrolig stor erfaring og kompetence inden for hver deres felt – og ikke mindst lysten og viljen til at stå sammen, udvikle FCK og skabe resultater.
Læs også:FCK-legende tog fem kilo på i en ferie: Det var pivhamrende useriøst
– Undervejs er der stillet spørgsmålstegn ved, om vi havde en plan og havde styr på FCKs fremtid. Vi synes, at de handlinger, vi har foretaget, viser, at vi havde en plan, og at den med William Kvist i spidsen er blevet eksekveret effektivt og hurtigt. Trods det positive forløb er vi dog bevidste om, at vi stadig har et stort arbejde foran os, før FCK er tilbage, hvor vi alle ønsker, klubben skal være. Men tilbage til toppen, det kommer vi.
FC København ansatte i starten af november Jess Thorup som ny cheftræner, og i det nye år tiltræder Rubén Sellés og Jacob Neestrup som hans assistenter. Derudover får FC København tilgang af Peter Christiansen, der senest til april bliver ny sportsdirektør.
FC København overvintrer som nummer seks i Superligaen.
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:OB-stopper om trænerrygter: Svært at undgå at høre noget
Læs også:Ståle erkender: Nogen er nok lidt bange for mig
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
HELT VILDT
