2020 har været et turbulent år på mange måder, og det gælder ikke mindst for FC København.
Coronakrisen har ramt FC København, som den har ramt alle andre danske klubber, og derudover har vicemestrene gjort sig bemærket ved at skifte ud på stort set samtlige nøglepositioner i klubben.
Det hele startede den 10. oktober, hvor Ståle Solbakken blev fyret.
I kølvandet på fyringen høstede FC København massiv kritik for først og fremmest beslutningen om at fyre Solbakken, men selskabet blev også skudt i skoene, at der ikke var en tydelig plan for tiden efter den norske manager.
Læs også:Vejle Boldklub bekræfter: Tager afsked med Alexander Milosevic
Her på årets næstsidste dag har FC København leveret et klart svar på tiltale. Det mener Bo Rygaard, der er formand i Parken Sport & Entertainment.
– 2020 var også året, hvor vi vurderede, at den sportslige ledelse i FCK desværre ikke længere var i stand til at levere de resultater, som er nødvendige for en klub som FCK hverken i 3F Superligaen, Sydbank Pokalen eller vigtigst af alt Europa League gruppespillet, siger Rygaard til fck.dk og fortsætter:
– På baggrund af en nøje lagt plan gik vi derfor i gang med at indhente de kompetencer og erfaringer, som vi vurderede nødvendige for hurtigst muligt igen at få FCK resultatmæssigt tilbage på tidligere års spor.
– Som I løbende har kunnet følge med i, er der nu skabt et meget stærkt team både på og udenfor banen. På alle positioner har vi hentet folk ind med utrolig stor erfaring og kompetence inden for hver deres felt – og ikke mindst lysten og viljen til at stå sammen, udvikle FCK og skabe resultater.
Læs også:FCK-legende tog fem kilo på i en ferie: Det var pivhamrende useriøst
– Undervejs er der stillet spørgsmålstegn ved, om vi havde en plan og havde styr på FCKs fremtid. Vi synes, at de handlinger, vi har foretaget, viser, at vi havde en plan, og at den med William Kvist i spidsen er blevet eksekveret effektivt og hurtigt. Trods det positive forløb er vi dog bevidste om, at vi stadig har et stort arbejde foran os, før FCK er tilbage, hvor vi alle ønsker, klubben skal være. Men tilbage til toppen, det kommer vi.
FC København ansatte i starten af november Jess Thorup som ny cheftræner, og i det nye år tiltræder Rubén Sellés og Jacob Neestrup som hans assistenter. Derudover får FC København tilgang af Peter Christiansen, der senest til april bliver ny sportsdirektør.
FC København overvintrer som nummer seks i Superligaen.
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:OB-stopper om trænerrygter: Svært at undgå at høre noget
Læs også:Ståle erkender: Nogen er nok lidt bange for mig
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
