2020 har været et turbulent år på mange måder, og det gælder ikke mindst for FC København.
Coronakrisen har ramt FC København, som den har ramt alle andre danske klubber, og derudover har vicemestrene gjort sig bemærket ved at skifte ud på stort set samtlige nøglepositioner i klubben.
Det hele startede den 10. oktober, hvor Ståle Solbakken blev fyret.
I kølvandet på fyringen høstede FC København massiv kritik for først og fremmest beslutningen om at fyre Solbakken, men selskabet blev også skudt i skoene, at der ikke var en tydelig plan for tiden efter den norske manager.
Læs også:Vejle Boldklub bekræfter: Tager afsked med Alexander Milosevic
Her på årets næstsidste dag har FC København leveret et klart svar på tiltale. Det mener Bo Rygaard, der er formand i Parken Sport & Entertainment.
– 2020 var også året, hvor vi vurderede, at den sportslige ledelse i FCK desværre ikke længere var i stand til at levere de resultater, som er nødvendige for en klub som FCK hverken i 3F Superligaen, Sydbank Pokalen eller vigtigst af alt Europa League gruppespillet, siger Rygaard til fck.dk og fortsætter:
– På baggrund af en nøje lagt plan gik vi derfor i gang med at indhente de kompetencer og erfaringer, som vi vurderede nødvendige for hurtigst muligt igen at få FCK resultatmæssigt tilbage på tidligere års spor.
– Som I løbende har kunnet følge med i, er der nu skabt et meget stærkt team både på og udenfor banen. På alle positioner har vi hentet folk ind med utrolig stor erfaring og kompetence inden for hver deres felt – og ikke mindst lysten og viljen til at stå sammen, udvikle FCK og skabe resultater.
Læs også:FCK-legende tog fem kilo på i en ferie: Det var pivhamrende useriøst
– Undervejs er der stillet spørgsmålstegn ved, om vi havde en plan og havde styr på FCKs fremtid. Vi synes, at de handlinger, vi har foretaget, viser, at vi havde en plan, og at den med William Kvist i spidsen er blevet eksekveret effektivt og hurtigt. Trods det positive forløb er vi dog bevidste om, at vi stadig har et stort arbejde foran os, før FCK er tilbage, hvor vi alle ønsker, klubben skal være. Men tilbage til toppen, det kommer vi.
FC København ansatte i starten af november Jess Thorup som ny cheftræner, og i det nye år tiltræder Rubén Sellés og Jacob Neestrup som hans assistenter. Derudover får FC København tilgang af Peter Christiansen, der senest til april bliver ny sportsdirektør.
FC København overvintrer som nummer seks i Superligaen.
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:OB-stopper om trænerrygter: Svært at undgå at høre noget
Læs også:Ståle erkender: Nogen er nok lidt bange for mig
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
