FC København går glip af millioner

PARKEN Sport & Entertainment fik ikke medhold i sagen mod Skatteministeriet ved Østre Landsret og må dermed se millioner af kroner gå sin næse forbi. Alt tyder dog på, at sagen bliver anket til Højesteret.



FC København skal fortsat betale skat af transferindtægter ved spillersalg. Sådan lød afgørelsen fra Østre Landsret onsdag i den sag, som selskabet bag FC København, PARKEN Sport & Entertainment, har ført imod Skatteministeriet siden 2002.

Dermed går FC København glip af et tocifret millionbeløb, men at dømme ud fra reaktionerne fra bestyrelsesformand Flemming Østergaard vælger PARKEN Sport & Entertainment at anke sagen til Højesteret i løbet af de kommende dage.

Advokat Lærke Hesselholt fra Bang+Regnarsen har assisteret PARKEN Sport & Entertainment i sagen, som hun kalder meget principiel.

– Det vil svare til, at når man sælger en bil, sælger man kun selve bilen og ikke retten til at køre i den. Der skal ved den skatteretlige bedømmelse af beskatning af transfer ske en adskillelse af ansættelsesforholdet klub og spiller imellem, og den eneret som klubben har til at kunne sælge en foldboldspiller i kontraktperioden, siger hun om dommen fra Østre Landsret.

Heller ikke koncernchef Jørgen Glistrup kan sige sig enig i rettens udlægning af sagen:

– Vi skal have læst præmissen for dommen nøjere, men jeg vil kalde det en højst overraskende dom, som vi selvfølgelig ikke er enige i, understreger han over for Tipsbladet.

Læs meget mere om PARKEN Sport & Entertainments sag imod Skatteministeriet og de mulige konsekvenser for både FC København og de andre klubber i SAS Ligaen i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer