FC København går glip af millioner

PARKEN Sport & Entertainment fik ikke medhold i sagen mod Skatteministeriet ved Østre Landsret og må dermed se millioner af kroner gå sin næse forbi. Alt tyder dog på, at sagen bliver anket til Højesteret.



FC København skal fortsat betale skat af transferindtægter ved spillersalg. Sådan lød afgørelsen fra Østre Landsret onsdag i den sag, som selskabet bag FC København, PARKEN Sport & Entertainment, har ført imod Skatteministeriet siden 2002.

Dermed går FC København glip af et tocifret millionbeløb, men at dømme ud fra reaktionerne fra bestyrelsesformand Flemming Østergaard vælger PARKEN Sport & Entertainment at anke sagen til Højesteret i løbet af de kommende dage.

Advokat Lærke Hesselholt fra Bang+Regnarsen har assisteret PARKEN Sport & Entertainment i sagen, som hun kalder meget principiel.

– Det vil svare til, at når man sælger en bil, sælger man kun selve bilen og ikke retten til at køre i den. Der skal ved den skatteretlige bedømmelse af beskatning af transfer ske en adskillelse af ansættelsesforholdet klub og spiller imellem, og den eneret som klubben har til at kunne sælge en foldboldspiller i kontraktperioden, siger hun om dommen fra Østre Landsret.

Heller ikke koncernchef Jørgen Glistrup kan sige sig enig i rettens udlægning af sagen:

– Vi skal have læst præmissen for dommen nøjere, men jeg vil kalde det en højst overraskende dom, som vi selvfølgelig ikke er enige i, understreger han over for Tipsbladet.

Læs meget mere om PARKEN Sport & Entertainments sag imod Skatteministeriet og de mulige konsekvenser for både FC København og de andre klubber i SAS Ligaen i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.





AGF er mestre – her er deres vej i Europa




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga