FC København går glip af millioner

PARKEN Sport & Entertainment fik ikke medhold i sagen mod Skatteministeriet ved Østre Landsret og må dermed se millioner af kroner gå sin næse forbi. Alt tyder dog på, at sagen bliver anket til Højesteret.



FC København skal fortsat betale skat af transferindtægter ved spillersalg. Sådan lød afgørelsen fra Østre Landsret onsdag i den sag, som selskabet bag FC København, PARKEN Sport & Entertainment, har ført imod Skatteministeriet siden 2002.

Dermed går FC København glip af et tocifret millionbeløb, men at dømme ud fra reaktionerne fra bestyrelsesformand Flemming Østergaard vælger PARKEN Sport & Entertainment at anke sagen til Højesteret i løbet af de kommende dage.

Advokat Lærke Hesselholt fra Bang+Regnarsen har assisteret PARKEN Sport & Entertainment i sagen, som hun kalder meget principiel.

– Det vil svare til, at når man sælger en bil, sælger man kun selve bilen og ikke retten til at køre i den. Der skal ved den skatteretlige bedømmelse af beskatning af transfer ske en adskillelse af ansættelsesforholdet klub og spiller imellem, og den eneret som klubben har til at kunne sælge en foldboldspiller i kontraktperioden, siger hun om dommen fra Østre Landsret.

Heller ikke koncernchef Jørgen Glistrup kan sige sig enig i rettens udlægning af sagen:

– Vi skal have læst præmissen for dommen nøjere, men jeg vil kalde det en højst overraskende dom, som vi selvfølgelig ikke er enige i, understreger han over for Tipsbladet.

Læs meget mere om PARKEN Sport & Entertainments sag imod Skatteministeriet og de mulige konsekvenser for både FC København og de andre klubber i SAS Ligaen i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

I dialog om dansk bomber

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?