FC København går glip af millioner

PARKEN Sport & Entertainment fik ikke medhold i sagen mod Skatteministeriet ved Østre Landsret og må dermed se millioner af kroner gå sin næse forbi. Alt tyder dog på, at sagen bliver anket til Højesteret.



FC København skal fortsat betale skat af transferindtægter ved spillersalg. Sådan lød afgørelsen fra Østre Landsret onsdag i den sag, som selskabet bag FC København, PARKEN Sport & Entertainment, har ført imod Skatteministeriet siden 2002.

Dermed går FC København glip af et tocifret millionbeløb, men at dømme ud fra reaktionerne fra bestyrelsesformand Flemming Østergaard vælger PARKEN Sport & Entertainment at anke sagen til Højesteret i løbet af de kommende dage.

Advokat Lærke Hesselholt fra Bang+Regnarsen har assisteret PARKEN Sport & Entertainment i sagen, som hun kalder meget principiel.

– Det vil svare til, at når man sælger en bil, sælger man kun selve bilen og ikke retten til at køre i den. Der skal ved den skatteretlige bedømmelse af beskatning af transfer ske en adskillelse af ansættelsesforholdet klub og spiller imellem, og den eneret som klubben har til at kunne sælge en foldboldspiller i kontraktperioden, siger hun om dommen fra Østre Landsret.

Heller ikke koncernchef Jørgen Glistrup kan sige sig enig i rettens udlægning af sagen:

– Vi skal have læst præmissen for dommen nøjere, men jeg vil kalde det en højst overraskende dom, som vi selvfølgelig ikke er enige i, understreger han over for Tipsbladet.

Læs meget mere om PARKEN Sport & Entertainments sag imod Skatteministeriet og de mulige konsekvenser for både FC København og de andre klubber i SAS Ligaen i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er en Superliga-stjerne in spe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Stor ændring i AGF?

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Nordsjælland – Randers FC

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Dansker scorer mod Barcelona

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Ingen klausul i FC København-aftale



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere