FC København spillede søndag rollen som ubarmhjertig bøddel, da holdet tævede ærkerivalen, Brøndby IF, 4-1 i Parken.
Den spanske frontløber Pep Biel blev med et hattrick kampens helt store oplevelse, men generelt var værterne på alle markpladser total overlegne.
Med sejren retter FCK lidt op på sin vaklende sæsonstart i Superligaen. Seks point efter fire kampe er et mere end mesterskabsrivalen FC Midtjylland, men seks mindre end førende FC Nordsjælland.
Brøndby er placeret i den tunge ende, og tre point er holdets ringeste høst efter fire runder i de seneste ni år.
Tilbagevendte Mohamed Daramy spillede de første 68 minutter på FCK's venstre kant, og han viste i glimt prøver på de kvaliteter, som Ajax for et år siden betalte næsten 90 millioner kroner plus bonusser for.
Lejespilleren fremtvang blandt andet den ripost, som Pep Biel scorede sit tredje mål på.
Efter en periode uden udefans til derbyerne var de søndag tilbage, og det gav en heftig og intens kulisse med knap 33.000 tilskuere og masser af larm fra begge endetribuner.
Det passede tilsyneladende hjemmeholdets spillere bedst. De kom i hvert fald flyvende fra land.
Brøndby indledte godt nok opgøret med masser af boldbesiddelse, men det forhindrede ikke FCK i at stresse og nærmest blæse gæsterne omkuld takket være et velfungerende pres og hurtigt spil.
FCK-træner Jess Thorup kunne med tilfredshed se sit hold skabe en god håndfuld store chancer i åbent spil i første halvleg, men åbningsmålet kom efter et hjørnespark.
Kampens FCK-kaptajn, Rasmus Falk, daskede således til en nedfaldsbold efter 13 minutter og hævede efter en afretning lydniveauet på tre af fire tribuner i Parken betragteligt.
Det faldt dog allerede fem minutter senere, da amerikanske Christian Cappis upresset kanonerede Brøndby på omgangshøjde med et fladt langskud, som FCK-keeper Karl-Johan Johnsson nok skulle have gjort mere ved.
Trods optræk til mere var det Brøndbys eneste afslutning inden for rammen i de første 45 minutter.
FCK var langt mere direkte og produktiv, og det gav pote i det sidste kvarter inden pausen.
Pep Biel lynede først med hovedet efter en ripost og siden efter stopper Denis Vavros indlæg, så den stod 3-1, da aktørerne traskede mod omklædningsrummene.
Kampbilledet ændrede sig ikke væsentligt i anden halvleg. FCK moste på, og efter godt en times spil fuldførte Pep Biel sit hattrick efter endnu en ripost fra Brøndbys ellers bedste mand, målmand Mads Hermansen.
Herefter tog FCK foden en smule fra speederen, og kampen ebbede ud med 4-1 på tavlen.
Det er et betydeligt hak i selvtilliden hos Brøndby-holdet, som torsdag spiller returkamp mod Basel i Conference League med en 1-0-sejr fra hjemmekampen som udgangspunkt.
FCK har fredag besøg af Randers FC i sin næste kamp.
Søndagens opgør var derby nummer 100 mellem holdene i Superligaen. FCK står noteret for 49 sejre. Brøndby har vundet 28, og 23 gange er det endt med pointdeling.
Biels hattrick var desuden det første nogensinde i de 100 derbyer ifølge danskfodbold.com.
/ritzau/
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AaB dæmper superligaforventninger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS