FC København hyldes på to forskellige rådhuse

To kommuner i hovedstaden er klar med en fejring af FC Københavns danske mestre.



FC København er danske mestre, og det skal fejres i hovedstaden. Og det bliver det. Både på Rådhuspladsen og på Frederiksberg.

Både Københavns overborgmester, Sophie Hæstorp Andersen (S), og borgmester i Frederiksberg Kommune, Michael Vindfeldt (S), har inviteret til fejring på rådhuset. FCK skal hyldes på Frederiksberg den 20. juni og på Københavns Rådhus to dage senere.

FC København har som bekendt hjemmebane i Parken, der er beliggende i Københavns Kommune, men “løverne” bruger i virkeligheden mere tid på Frederiksberg. Det er nemlig her, klubbens træningsanlæg har adresse.

Derfor bliver FCK hyldet i begge kommuner.

– Kæmpestort tillykke til vinderne fra FCK, der endnu en gang henter mesterskabet hjem til Frederiksberg. De har spillet fremragende gennem hele sæsonen – selvom det var lige lovligt spændende til sidst. Spillerne træner her i byen, og vi gør alt, hvad vi kan, for at bakke holdet op. På Søndermarkskolen, som ligger lige ved træningsbanerne, har vi i det nye skoleår cirka 60 unge elitespillere fra FCK blandt eleverne.

– De får et stærkt sammenhold og kan gå direkte fra skolebænken til fodboldtræning, og jeg sikker på, at det vil sikre byens hold endnu flere mesterskabspokaler i fremtiden. Jeg håber, at alle byens fodboldpiger og -drenge i alle aldre vil møde op i blå og hvide farver og måske få en autograf eller en løve-selfie. Jeg gør i hvert fald, siger Michael Vindfeldt i en pressemeddelelse. 

Sophie Hæstorp Andersen skriver på Twitter, at der blandt andet serveres de berømte rådhuspandekager, når FC København hyldes på Københavns Rådhus. Alle fans er velkomne fra klokken 17.30.

FC København-spillerne har første træningsdag efter sommerferien torsdag. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’