FC København er danske mestre, og det skal fejres i hovedstaden. Og det bliver det. Både på Rådhuspladsen og på Frederiksberg.
Både Københavns overborgmester, Sophie Hæstorp Andersen (S), og borgmester i Frederiksberg Kommune, Michael Vindfeldt (S), har inviteret til fejring på rådhuset. FCK skal hyldes på Frederiksberg den 20. juni og på Københavns Rådhus to dage senere.
FC København har som bekendt hjemmebane i Parken, der er beliggende i Københavns Kommune, men “løverne” bruger i virkeligheden mere tid på Frederiksberg. Det er nemlig her, klubbens træningsanlæg har adresse.
Derfor bliver FCK hyldet i begge kommuner.
– Kæmpestort tillykke til vinderne fra FCK, der endnu en gang henter mesterskabet hjem til Frederiksberg. De har spillet fremragende gennem hele sæsonen – selvom det var lige lovligt spændende til sidst. Spillerne træner her i byen, og vi gør alt, hvad vi kan, for at bakke holdet op. På Søndermarkskolen, som ligger lige ved træningsbanerne, har vi i det nye skoleår cirka 60 unge elitespillere fra FCK blandt eleverne.
– De får et stærkt sammenhold og kan gå direkte fra skolebænken til fodboldtræning, og jeg sikker på, at det vil sikre byens hold endnu flere mesterskabspokaler i fremtiden. Jeg håber, at alle byens fodboldpiger og -drenge i alle aldre vil møde op i blå og hvide farver og måske få en autograf eller en løve-selfie. Jeg gør i hvert fald, siger Michael Vindfeldt i en pressemeddelelse.
Sophie Hæstorp Andersen skriver på Twitter, at der blandt andet serveres de berømte rådhuspandekager, når FC København hyldes på Københavns Rådhus. Alle fans er velkomne fra klokken 17.30.
FC København-spillerne har første træningsdag efter sommerferien torsdag.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Mexico – Ecuador
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED