Opdateret 12.30: Ifølge Tipsbladets oplysninger har historien ikke noget på sig, og FC København jagter altså ikke Patrick Pentz denne sommer.
Er der en transferbombe på vej i Superligaen?
Ifølge B.T. jagter FC København målmanden Patrick Pentz, der i denne sæson har været udlejet til arvefjenderne Brøndby IF fra Bayer Leverkusen. Om halvanden måned udløber lejeaftalen, og det betyder, at den østrigske målmand skal finde ud af, hvad han gerne vil.
En mulighed er angiveligt FC København, der er på udkig efter en afløser for Kamil Grabara, som skifter til Wolfsburg.
B.T. skriver, at Bayer Leverkusen forlanger i omegnen af 20 millioner kroner for Patrick Pentz, der i den tyske mesterklub står i skyggen af den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky. 20 millioner kroner er en pris, FC København har råd til at betale – om de er villige til det er en anden snak. Pentz har kontrakt med Leverkusen frem til sommeren 2025.
Hvis Patrick Pentz ender i FC København, vil der være tale om én af de mest opsigtsvækkende transfers i Superligaens historie – meget lig Kamil Wilczeks skifte til FCK i sommeren 2020.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen siger til B.T., at han intet kender til, at FCK skal være interesseret i Brøndby-målmanden. Patrick Pentz har ved flere lejligheder udtalt, at han tager stilling til fremtiden, når sæsonen er forbi.
I marts fastslog han over for Tipsbladet, at han er åben for at blive i Brøndby.
– Ja, selvfølgelig! Det er en smuk klub, så du vil aldrig kunne sige: ”Nej, jeg vil ikke blive”, når du ser, hvor stor klubben er, også udenfor Danmark. Alle kender Brøndby. Det er en drøm for klubben at komme tilbage på den europæiske scene, så det er et mål for os, lød det fra Patrick Pentz.
Brøndby og Patrick Pentz møder FC Nordsjælland onsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW