Opdateret 12.30: Ifølge Tipsbladets oplysninger har historien ikke noget på sig, og FC København jagter altså ikke Patrick Pentz denne sommer.
Er der en transferbombe på vej i Superligaen?
Ifølge B.T. jagter FC København målmanden Patrick Pentz, der i denne sæson har været udlejet til arvefjenderne Brøndby IF fra Bayer Leverkusen. Om halvanden måned udløber lejeaftalen, og det betyder, at den østrigske målmand skal finde ud af, hvad han gerne vil.
En mulighed er angiveligt FC København, der er på udkig efter en afløser for Kamil Grabara, som skifter til Wolfsburg.
B.T. skriver, at Bayer Leverkusen forlanger i omegnen af 20 millioner kroner for Patrick Pentz, der i den tyske mesterklub står i skyggen af den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky. 20 millioner kroner er en pris, FC København har råd til at betale – om de er villige til det er en anden snak. Pentz har kontrakt med Leverkusen frem til sommeren 2025.
Hvis Patrick Pentz ender i FC København, vil der være tale om én af de mest opsigtsvækkende transfers i Superligaens historie – meget lig Kamil Wilczeks skifte til FCK i sommeren 2020.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen siger til B.T., at han intet kender til, at FCK skal være interesseret i Brøndby-målmanden. Patrick Pentz har ved flere lejligheder udtalt, at han tager stilling til fremtiden, når sæsonen er forbi.
I marts fastslog han over for Tipsbladet, at han er åben for at blive i Brøndby.
– Ja, selvfølgelig! Det er en smuk klub, så du vil aldrig kunne sige: ”Nej, jeg vil ikke blive”, når du ser, hvor stor klubben er, også udenfor Danmark. Alle kender Brøndby. Det er en drøm for klubben at komme tilbage på den europæiske scene, så det er et mål for os, lød det fra Patrick Pentz.
Brøndby og Patrick Pentz møder FC Nordsjælland onsdag aften.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW