Opdateret 12.30: Ifølge Tipsbladets oplysninger har historien ikke noget på sig, og FC København jagter altså ikke Patrick Pentz denne sommer.
Er der en transferbombe på vej i Superligaen?
Ifølge B.T. jagter FC København målmanden Patrick Pentz, der i denne sæson har været udlejet til arvefjenderne Brøndby IF fra Bayer Leverkusen. Om halvanden måned udløber lejeaftalen, og det betyder, at den østrigske målmand skal finde ud af, hvad han gerne vil.
En mulighed er angiveligt FC København, der er på udkig efter en afløser for Kamil Grabara, som skifter til Wolfsburg.
B.T. skriver, at Bayer Leverkusen forlanger i omegnen af 20 millioner kroner for Patrick Pentz, der i den tyske mesterklub står i skyggen af den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky. 20 millioner kroner er en pris, FC København har råd til at betale – om de er villige til det er en anden snak. Pentz har kontrakt med Leverkusen frem til sommeren 2025.
Hvis Patrick Pentz ender i FC København, vil der være tale om én af de mest opsigtsvækkende transfers i Superligaens historie – meget lig Kamil Wilczeks skifte til FCK i sommeren 2020.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen siger til B.T., at han intet kender til, at FCK skal være interesseret i Brøndby-målmanden. Patrick Pentz har ved flere lejligheder udtalt, at han tager stilling til fremtiden, når sæsonen er forbi.
I marts fastslog han over for Tipsbladet, at han er åben for at blive i Brøndby.
– Ja, selvfølgelig! Det er en smuk klub, så du vil aldrig kunne sige: ”Nej, jeg vil ikke blive”, når du ser, hvor stor klubben er, også udenfor Danmark. Alle kender Brøndby. Det er en drøm for klubben at komme tilbage på den europæiske scene, så det er et mål for os, lød det fra Patrick Pentz.
Brøndby og Patrick Pentz møder FC Nordsjælland onsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Tryllerier i Toronto
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT