FC København køber Elias Achouri

FC København er gået på rov i Viborg FF, hvor de har købt Elias Achouri.



FC København har sagt farvel til Mohamed Daramy, og nu har de fundet hans afløser i Viborgs Elias Achouri.

Både FC København og Viborg FF fortæller om handlen.

24-årige Elias Achouri var i sidste sæson en af Superligaens mest markante skikkelser, hvor han særligt i foråret var i en klasse for sig. Jacob Neestrup gav ham topkarakterer ved Tipsbladets kåring af forårets profil, og nu skal han udfylde hullet efter Mohamed Daramy.

– Vi betragter Elias som en af Superligaens mest markante og interessante profiler. Han beviste i seneste sæson sit niveau og udviklede sig hele tiden postivt i retning af at blive en spiller, der kan afgøre kampe for sit hold. Vi har gennem et stykke tid arbejdet på at få ham til København, og vi er glade for, at det er lykkedes at få enderne til at mødes med Viborg og Elias selv, siger sportsdirektør, Peter Christiansen, til FC Københavns hjemmeside.

Elias Achouri kom til Viborg FF fra portugisiske Estoril sidste sommer som et ubeskrevet blad. Nu er der ikke ret mange, som ikke kender til den vævre tuneser.

Interessen for kantspilleren har været stor, hvilket Viborgs sportschef, Mads Agesen, flere gange har givet udtryk for.

– En transfer i denne økonomiske størrelse er en milepæl for vores klub, som giver os øgede muligheder for fortsat at udvikle Viborg FF til et nyt niveau. Vi har de seneste år taget positive skridt, og denne transfer er endnu et bevis på, at vores sportslige strategi bærer frugt. Samtidig er dette også et stort skulderklap til vores scoutingteam og hele den sportslige sektor.

Elias Aachouri glæder sig over at skulle tage det næste skridt i FC København, men han kan også kun takke Viborg FF for tilliden.

– Jeg vil takke alle i Viborg for en god tid, hvor jeg har udviklet mig som fodboldspiller og menneske. Jeg har været en del af en god klub med gode mennesker, et stærkt hold med dygtige trænere, og nu har jeg fået en stor mulighed for at tage næste skridt i min karriere. Samtidig en stor tak til alle fansene, der altid har støttet mig og holdet.

Elias Achouri rejser sammen med sine nye holdkammerater i FC København til Island, hvor man tirsdag møder Breidablik i Champions League-kvalifikationen. Tuneseren bliver i første omgang udstyret med trøje nummer 30.

Elias Achouri har fået en aftale for de kommende fire sæsoner.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Heldige danske damer slår Sverige

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’