FC København køber Elias Achouri

FC København er gået på rov i Viborg FF, hvor de har købt Elias Achouri.



FC København har sagt farvel til Mohamed Daramy, og nu har de fundet hans afløser i Viborgs Elias Achouri.

Både FC København og Viborg FF fortæller om handlen.

24-årige Elias Achouri var i sidste sæson en af Superligaens mest markante skikkelser, hvor han særligt i foråret var i en klasse for sig. Jacob Neestrup gav ham topkarakterer ved Tipsbladets kåring af forårets profil, og nu skal han udfylde hullet efter Mohamed Daramy.

– Vi betragter Elias som en af Superligaens mest markante og interessante profiler. Han beviste i seneste sæson sit niveau og udviklede sig hele tiden postivt i retning af at blive en spiller, der kan afgøre kampe for sit hold. Vi har gennem et stykke tid arbejdet på at få ham til København, og vi er glade for, at det er lykkedes at få enderne til at mødes med Viborg og Elias selv, siger sportsdirektør, Peter Christiansen, til FC Københavns hjemmeside.

Elias Achouri kom til Viborg FF fra portugisiske Estoril sidste sommer som et ubeskrevet blad. Nu er der ikke ret mange, som ikke kender til den vævre tuneser.

Interessen for kantspilleren har været stor, hvilket Viborgs sportschef, Mads Agesen, flere gange har givet udtryk for.

– En transfer i denne økonomiske størrelse er en milepæl for vores klub, som giver os øgede muligheder for fortsat at udvikle Viborg FF til et nyt niveau. Vi har de seneste år taget positive skridt, og denne transfer er endnu et bevis på, at vores sportslige strategi bærer frugt. Samtidig er dette også et stort skulderklap til vores scoutingteam og hele den sportslige sektor.

Elias Aachouri glæder sig over at skulle tage det næste skridt i FC København, men han kan også kun takke Viborg FF for tilliden.

– Jeg vil takke alle i Viborg for en god tid, hvor jeg har udviklet mig som fodboldspiller og menneske. Jeg har været en del af en god klub med gode mennesker, et stærkt hold med dygtige trænere, og nu har jeg fået en stor mulighed for at tage næste skridt i min karriere. Samtidig en stor tak til alle fansene, der altid har støttet mig og holdet.

Elias Achouri rejser sammen med sine nye holdkammerater i FC København til Island, hvor man tirsdag møder Breidablik i Champions League-kvalifikationen. Tuneseren bliver i første omgang udstyret med trøje nummer 30.

Elias Achouri har fået en aftale for de kommende fire sæsoner.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Katastrofe for Jack Grealish

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Populære Chelsea – køb billetter her!

Viaplay hæver priserne

På vild liste med Lionel Messi

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste