FC København leverer comeback mod Silkeborg

FC København hentede 2-2 i Silkeborg, da en svag første halvleg blev revancheret efter pausen.



FC København var på hælene efter en svag første halvleg, men fik søndag 2-2 med fra Silkeborg efter to sene mål.

Præstationen var således meget bedre efter pausen, og i slutfasen var gæsterne også tættest på sejren.

Pointdelingen betyder, at FCK holder landskampspause på andenpladsen i Superligaen med 21 point – tre point mindre end førerholdet FC Midtjylland.

Silkeborg er nummer fire med 19 point, efter at holdet for anden runde i træk spillede 2-2 efter at have været foran.

FCK-træner Jacob Neestrup rystede posen og satte sit hold op i en frisk 3-4-3-formation med Andreas Cornelius helt i front. Men effekten var mildest talt begrænset.

Silkeborg stod lavt og godt organiseret og var konstant klar til at straffe gæsterne i omstillingsspillet, hvilket lykkedes i udpræget grad ved 2-0-målet.

Forinden havde Younes Bakiz efter bare seks minutters spil bragt Silkeborg foran 1-0 efter et hjørnespark.

FCK-keeper Nathan Trott steg til vejrs, men tabte bolden. Stopper Pedro Ganchas prikkede den videre til Bakiz, og så var ballet sat i gang.

Kort efter en halvstor tripelchance til FCK slog Silkeborg til igen efter en lille halv time.

Rasmus Thelander smed kuglen langt, og ligatopscorer Tonni Adamsen strøg fra stopper Kevin Diks, inden han satte midtbanespilleren Jeppe Andersen op til scoring.

Kort efter nedlagde Magnus Mattsson i en omstilling Adamsen, og dommer Jakob Kehlet fløjtede straks for frispark. Men Adamsen havde nærmest liggende sendt bolden dybt til en helt fri Bakiz, og Kehlet undskyldte med hænderne i vejret til det utilfredse stadion.

FCK's mest nærgående forsøg i første halvleg var meget symptomatisk efter et hjørnespark, hvor stolpen stod i vejen for et selvmål.

Neestrup skiftede to mand i pausen, og det havde en vis effekt i anden halvleg. I hvert fald åd københavnerne sig langsomt til et overtag uden ligefrem at sprudle.

Værterne havde nok at gøre med at forsvare sig, men fik dog chancen for at gøre det til 3-0 kort inden 1-2-reduceringen. Forsvarsspilleren Robin Østrøm sparkede dog langt over.

I stedet blev det 1-2 efter 71 minutter, da indskiftede Viktor Claesson flot pandede bolden yderligt forbi Nicolai Larsen efter en kikset afslutning af forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos.

FCK trykkede videre, og det var ganske fortjent, da den brasilianske stopper Gabriel Pereira efter 85 minutter headede Mohamed Elyounoussis frisparksindlæg i nettet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Langer ud efter Superliga-stjerne

Roser Superliga-træners søn

Viborg FF – AGF

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Spotpris – så billig er Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Blandt dette årtusindes bedste

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Han fik et lortetilbud fra OB

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vejle Boldklub – Randers FC

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hvad f….. sker der Tullberg?

OB – FC Fredericia

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Højlund stjæler overskrifter

Jakob Poulsen med dyster melding

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad