FC København var på hælene efter en svag første halvleg, men fik søndag 2-2 med fra Silkeborg efter to sene mål.
Præstationen var således meget bedre efter pausen, og i slutfasen var gæsterne også tættest på sejren.
Pointdelingen betyder, at FCK holder landskampspause på andenpladsen i Superligaen med 21 point – tre point mindre end førerholdet FC Midtjylland.
Silkeborg er nummer fire med 19 point, efter at holdet for anden runde i træk spillede 2-2 efter at have været foran.
FCK-træner Jacob Neestrup rystede posen og satte sit hold op i en frisk 3-4-3-formation med Andreas Cornelius helt i front. Men effekten var mildest talt begrænset.
Silkeborg stod lavt og godt organiseret og var konstant klar til at straffe gæsterne i omstillingsspillet, hvilket lykkedes i udpræget grad ved 2-0-målet.
Forinden havde Younes Bakiz efter bare seks minutters spil bragt Silkeborg foran 1-0 efter et hjørnespark.
FCK-keeper Nathan Trott steg til vejrs, men tabte bolden. Stopper Pedro Ganchas prikkede den videre til Bakiz, og så var ballet sat i gang.
Kort efter en halvstor tripelchance til FCK slog Silkeborg til igen efter en lille halv time.
Rasmus Thelander smed kuglen langt, og ligatopscorer Tonni Adamsen strøg fra stopper Kevin Diks, inden han satte midtbanespilleren Jeppe Andersen op til scoring.
Kort efter nedlagde Magnus Mattsson i en omstilling Adamsen, og dommer Jakob Kehlet fløjtede straks for frispark. Men Adamsen havde nærmest liggende sendt bolden dybt til en helt fri Bakiz, og Kehlet undskyldte med hænderne i vejret til det utilfredse stadion.
FCK's mest nærgående forsøg i første halvleg var meget symptomatisk efter et hjørnespark, hvor stolpen stod i vejen for et selvmål.
Neestrup skiftede to mand i pausen, og det havde en vis effekt i anden halvleg. I hvert fald åd københavnerne sig langsomt til et overtag uden ligefrem at sprudle.
Værterne havde nok at gøre med at forsvare sig, men fik dog chancen for at gøre det til 3-0 kort inden 1-2-reduceringen. Forsvarsspilleren Robin Østrøm sparkede dog langt over.
I stedet blev det 1-2 efter 71 minutter, da indskiftede Viktor Claesson flot pandede bolden yderligt forbi Nicolai Larsen efter en kikset afslutning af forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos.
FCK trykkede videre, og det var ganske fortjent, da den brasilianske stopper Gabriel Pereira efter 85 minutter headede Mohamed Elyounoussis frisparksindlæg i nettet.
/ritzau/
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
LIVE: Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Danske stjerner kan være fortid
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER