FC København var på hælene efter en svag første halvleg, men fik søndag 2-2 med fra Silkeborg efter to sene mål.
Præstationen var således meget bedre efter pausen, og i slutfasen var gæsterne også tættest på sejren.
Pointdelingen betyder, at FCK holder landskampspause på andenpladsen i Superligaen med 21 point – tre point mindre end førerholdet FC Midtjylland.
Silkeborg er nummer fire med 19 point, efter at holdet for anden runde i træk spillede 2-2 efter at have været foran.
FCK-træner Jacob Neestrup rystede posen og satte sit hold op i en frisk 3-4-3-formation med Andreas Cornelius helt i front. Men effekten var mildest talt begrænset.
Silkeborg stod lavt og godt organiseret og var konstant klar til at straffe gæsterne i omstillingsspillet, hvilket lykkedes i udpræget grad ved 2-0-målet.
Forinden havde Younes Bakiz efter bare seks minutters spil bragt Silkeborg foran 1-0 efter et hjørnespark.
FCK-keeper Nathan Trott steg til vejrs, men tabte bolden. Stopper Pedro Ganchas prikkede den videre til Bakiz, og så var ballet sat i gang.
Kort efter en halvstor tripelchance til FCK slog Silkeborg til igen efter en lille halv time.
Rasmus Thelander smed kuglen langt, og ligatopscorer Tonni Adamsen strøg fra stopper Kevin Diks, inden han satte midtbanespilleren Jeppe Andersen op til scoring.
Kort efter nedlagde Magnus Mattsson i en omstilling Adamsen, og dommer Jakob Kehlet fløjtede straks for frispark. Men Adamsen havde nærmest liggende sendt bolden dybt til en helt fri Bakiz, og Kehlet undskyldte med hænderne i vejret til det utilfredse stadion.
FCK's mest nærgående forsøg i første halvleg var meget symptomatisk efter et hjørnespark, hvor stolpen stod i vejen for et selvmål.
Neestrup skiftede to mand i pausen, og det havde en vis effekt i anden halvleg. I hvert fald åd københavnerne sig langsomt til et overtag uden ligefrem at sprudle.
Værterne havde nok at gøre med at forsvare sig, men fik dog chancen for at gøre det til 3-0 kort inden 1-2-reduceringen. Forsvarsspilleren Robin Østrøm sparkede dog langt over.
I stedet blev det 1-2 efter 71 minutter, da indskiftede Viktor Claesson flot pandede bolden yderligt forbi Nicolai Larsen efter en kikset afslutning af forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos.
FCK trykkede videre, og det var ganske fortjent, da den brasilianske stopper Gabriel Pereira efter 85 minutter headede Mohamed Elyounoussis frisparksindlæg i nettet.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje