FC København leverer comeback mod Silkeborg

FC København hentede 2-2 i Silkeborg, da en svag første halvleg blev revancheret efter pausen.



FC København var på hælene efter en svag første halvleg, men fik søndag 2-2 med fra Silkeborg efter to sene mål.

Præstationen var således meget bedre efter pausen, og i slutfasen var gæsterne også tættest på sejren.

Pointdelingen betyder, at FCK holder landskampspause på andenpladsen i Superligaen med 21 point – tre point mindre end førerholdet FC Midtjylland.

Silkeborg er nummer fire med 19 point, efter at holdet for anden runde i træk spillede 2-2 efter at have været foran.

FCK-træner Jacob Neestrup rystede posen og satte sit hold op i en frisk 3-4-3-formation med Andreas Cornelius helt i front. Men effekten var mildest talt begrænset.

Silkeborg stod lavt og godt organiseret og var konstant klar til at straffe gæsterne i omstillingsspillet, hvilket lykkedes i udpræget grad ved 2-0-målet.

Forinden havde Younes Bakiz efter bare seks minutters spil bragt Silkeborg foran 1-0 efter et hjørnespark.

FCK-keeper Nathan Trott steg til vejrs, men tabte bolden. Stopper Pedro Ganchas prikkede den videre til Bakiz, og så var ballet sat i gang.

Kort efter en halvstor tripelchance til FCK slog Silkeborg til igen efter en lille halv time.

Rasmus Thelander smed kuglen langt, og ligatopscorer Tonni Adamsen strøg fra stopper Kevin Diks, inden han satte midtbanespilleren Jeppe Andersen op til scoring.

Kort efter nedlagde Magnus Mattsson i en omstilling Adamsen, og dommer Jakob Kehlet fløjtede straks for frispark. Men Adamsen havde nærmest liggende sendt bolden dybt til en helt fri Bakiz, og Kehlet undskyldte med hænderne i vejret til det utilfredse stadion.

FCK's mest nærgående forsøg i første halvleg var meget symptomatisk efter et hjørnespark, hvor stolpen stod i vejen for et selvmål.

Neestrup skiftede to mand i pausen, og det havde en vis effekt i anden halvleg. I hvert fald åd københavnerne sig langsomt til et overtag uden ligefrem at sprudle.

Værterne havde nok at gøre med at forsvare sig, men fik dog chancen for at gøre det til 3-0 kort inden 1-2-reduceringen. Forsvarsspilleren Robin Østrøm sparkede dog langt over.

I stedet blev det 1-2 efter 71 minutter, da indskiftede Viktor Claesson flot pandede bolden yderligt forbi Nicolai Larsen efter en kikset afslutning af forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos.

FCK trykkede videre, og det var ganske fortjent, da den brasilianske stopper Gabriel Pereira efter 85 minutter headede Mohamed Elyounoussis frisparksindlæg i nettet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FCK bød på landsholdsmålmand

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Brøndby med opløftende nyt om profil

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Det er han ekstremt god til

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe