FC København leverer comeback mod Silkeborg

FC København hentede 2-2 i Silkeborg, da en svag første halvleg blev revancheret efter pausen.



FC København var på hælene efter en svag første halvleg, men fik søndag 2-2 med fra Silkeborg efter to sene mål.

Præstationen var således meget bedre efter pausen, og i slutfasen var gæsterne også tættest på sejren.

Pointdelingen betyder, at FCK holder landskampspause på andenpladsen i Superligaen med 21 point – tre point mindre end førerholdet FC Midtjylland.

Silkeborg er nummer fire med 19 point, efter at holdet for anden runde i træk spillede 2-2 efter at have været foran.

FCK-træner Jacob Neestrup rystede posen og satte sit hold op i en frisk 3-4-3-formation med Andreas Cornelius helt i front. Men effekten var mildest talt begrænset.

Silkeborg stod lavt og godt organiseret og var konstant klar til at straffe gæsterne i omstillingsspillet, hvilket lykkedes i udpræget grad ved 2-0-målet.

Forinden havde Younes Bakiz efter bare seks minutters spil bragt Silkeborg foran 1-0 efter et hjørnespark.

FCK-keeper Nathan Trott steg til vejrs, men tabte bolden. Stopper Pedro Ganchas prikkede den videre til Bakiz, og så var ballet sat i gang.

Kort efter en halvstor tripelchance til FCK slog Silkeborg til igen efter en lille halv time.

Rasmus Thelander smed kuglen langt, og ligatopscorer Tonni Adamsen strøg fra stopper Kevin Diks, inden han satte midtbanespilleren Jeppe Andersen op til scoring.

Kort efter nedlagde Magnus Mattsson i en omstilling Adamsen, og dommer Jakob Kehlet fløjtede straks for frispark. Men Adamsen havde nærmest liggende sendt bolden dybt til en helt fri Bakiz, og Kehlet undskyldte med hænderne i vejret til det utilfredse stadion.

FCK's mest nærgående forsøg i første halvleg var meget symptomatisk efter et hjørnespark, hvor stolpen stod i vejen for et selvmål.

Neestrup skiftede to mand i pausen, og det havde en vis effekt i anden halvleg. I hvert fald åd københavnerne sig langsomt til et overtag uden ligefrem at sprudle.

Værterne havde nok at gøre med at forsvare sig, men fik dog chancen for at gøre det til 3-0 kort inden 1-2-reduceringen. Forsvarsspilleren Robin Østrøm sparkede dog langt over.

I stedet blev det 1-2 efter 71 minutter, da indskiftede Viktor Claesson flot pandede bolden yderligt forbi Nicolai Larsen efter en kikset afslutning af forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos.

FCK trykkede videre, og det var ganske fortjent, da den brasilianske stopper Gabriel Pereira efter 85 minutter headede Mohamed Elyounoussis frisparksindlæg i nettet.

/ritzau/







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

FC København – Randers FC

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Ekspert: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Stor overraskelse til FCM-træning

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Froholdt-video trækker overskrifter

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby

‘Jeg hadede verden’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Første gang nogensinde for Eriksen

‘Han er tilgivet’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale