FC København-profil lagt for had

FC København-målmanden Kamil Grabara bliver mødt af massiv kritik ovenpå sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Australien måtte lørdag pakke kufferterne, da Argentina ekspederede dem ud af VM-slutrunden med et nederlag på 1-2.

FCK-keeperen Mathew Ryan stod opgøret for Australien, men han fik en uheldig hovedrolle ved scoringen til 2-0. Efter slutfløjt fik det Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, som et direkte modsvar til Ryan, der for få dage siden i et interview spekulerede i, at Kamil Grabara kun er førstemålmand i FCK af politiske årsager.

Opslaget fra 23-årige Kamil Grabra har vakt opsigt, hvor det i skrivende stund er blevet delt flere end 500 gange, liket over 3000 gange og kommenteret mere end 1600 gange. Derudover har blandt andre flere engelske aviser også bragt historien.

De mange tilkendegivelser på Kamil Grabaras opslag er ikke ligefrem rar læsning for polakken, der bliver lagt for had af både egne tilhængere og omverdenen.

– Du er og bliver den største klaphat vi nogensinde har haft i vores klub! Øv, hvor jeg væmmes!!! Få ham ud FC København. Tak, skriver en Twitter-bruger, og den holdning bakkes op af flere andre.

– Du er så uprofessionel. FC København bør smide dig ud. Problemet er bare, at ingen gider at have dig.

– FC København kan Kamil ikke fyres?! Jeg vil mange gange hellere have Mathew Ryan som keeper. Mage til usympatisk tumpe skal man lede længe efter, lyder den skarpe retorik.

Mens Australien er ude af VM, så kæmper Polen fortsat for deres eksistens, når de søndag møder Frankrig i 1/8-delsfinalen. Kamil Grabara vil se kampen fra bænken, da han er tredjemålmand i den polske VM-trup.

De to FC København-målmænd er næppe på julekort, inden de møder ind til forårsforberedelserne i FCK. Inden VM gik igang havde Kamil Grabara generobret pladsen i FCK-buret foran Mathew Ryan. Planen er dog, at Ryan skal finde sig en ny klub til januar.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bayern München er i pokalfinalen

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen