FC København-profil lagt for had

FC København-målmanden Kamil Grabara bliver mødt af massiv kritik ovenpå sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Australien måtte lørdag pakke kufferterne, da Argentina ekspederede dem ud af VM-slutrunden med et nederlag på 1-2.

FCK-keeperen Mathew Ryan stod opgøret for Australien, men han fik en uheldig hovedrolle ved scoringen til 2-0. Efter slutfløjt fik det Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, som et direkte modsvar til Ryan, der for få dage siden i et interview spekulerede i, at Kamil Grabara kun er førstemålmand i FCK af politiske årsager.

Opslaget fra 23-årige Kamil Grabra har vakt opsigt, hvor det i skrivende stund er blevet delt flere end 500 gange, liket over 3000 gange og kommenteret mere end 1600 gange. Derudover har blandt andre flere engelske aviser også bragt historien.

De mange tilkendegivelser på Kamil Grabaras opslag er ikke ligefrem rar læsning for polakken, der bliver lagt for had af både egne tilhængere og omverdenen.

– Du er og bliver den største klaphat vi nogensinde har haft i vores klub! Øv, hvor jeg væmmes!!! Få ham ud FC København. Tak, skriver en Twitter-bruger, og den holdning bakkes op af flere andre.

– Du er så uprofessionel. FC København bør smide dig ud. Problemet er bare, at ingen gider at have dig.

– FC København kan Kamil ikke fyres?! Jeg vil mange gange hellere have Mathew Ryan som keeper. Mage til usympatisk tumpe skal man lede længe efter, lyder den skarpe retorik.

Mens Australien er ude af VM, så kæmper Polen fortsat for deres eksistens, når de søndag møder Frankrig i 1/8-delsfinalen. Kamil Grabara vil se kampen fra bænken, da han er tredjemålmand i den polske VM-trup.

De to FC København-målmænd er næppe på julekort, inden de møder ind til forårsforberedelserne i FCK. Inden VM gik igang havde Kamil Grabara generobret pladsen i FCK-buret foran Mathew Ryan. Planen er dog, at Ryan skal finde sig en ny klub til januar.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet