FC København-profil lagt for had

FC København-målmanden Kamil Grabara bliver mødt af massiv kritik ovenpå sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Australien måtte lørdag pakke kufferterne, da Argentina ekspederede dem ud af VM-slutrunden med et nederlag på 1-2.

FCK-keeperen Mathew Ryan stod opgøret for Australien, men han fik en uheldig hovedrolle ved scoringen til 2-0. Efter slutfløjt fik det Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, som et direkte modsvar til Ryan, der for få dage siden i et interview spekulerede i, at Kamil Grabara kun er førstemålmand i FCK af politiske årsager.

Opslaget fra 23-årige Kamil Grabra har vakt opsigt, hvor det i skrivende stund er blevet delt flere end 500 gange, liket over 3000 gange og kommenteret mere end 1600 gange. Derudover har blandt andre flere engelske aviser også bragt historien.

De mange tilkendegivelser på Kamil Grabaras opslag er ikke ligefrem rar læsning for polakken, der bliver lagt for had af både egne tilhængere og omverdenen.

– Du er og bliver den største klaphat vi nogensinde har haft i vores klub! Øv, hvor jeg væmmes!!! Få ham ud FC København. Tak, skriver en Twitter-bruger, og den holdning bakkes op af flere andre.

– Du er så uprofessionel. FC København bør smide dig ud. Problemet er bare, at ingen gider at have dig.

– FC København kan Kamil ikke fyres?! Jeg vil mange gange hellere have Mathew Ryan som keeper. Mage til usympatisk tumpe skal man lede længe efter, lyder den skarpe retorik.

Mens Australien er ude af VM, så kæmper Polen fortsat for deres eksistens, når de søndag møder Frankrig i 1/8-delsfinalen. Kamil Grabara vil se kampen fra bænken, da han er tredjemålmand i den polske VM-trup.

De to FC København-målmænd er næppe på julekort, inden de møder ind til forårsforberedelserne i FCK. Inden VM gik igang havde Kamil Grabara generobret pladsen i FCK-buret foran Mathew Ryan. Planen er dog, at Ryan skal finde sig en ny klub til januar.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud