FC København-profil lagt for had

FC København-målmanden Kamil Grabara bliver mødt af massiv kritik ovenpå sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Australien måtte lørdag pakke kufferterne, da Argentina ekspederede dem ud af VM-slutrunden med et nederlag på 1-2.

FCK-keeperen Mathew Ryan stod opgøret for Australien, men han fik en uheldig hovedrolle ved scoringen til 2-0. Efter slutfløjt fik det Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, som et direkte modsvar til Ryan, der for få dage siden i et interview spekulerede i, at Kamil Grabara kun er førstemålmand i FCK af politiske årsager.

Opslaget fra 23-årige Kamil Grabra har vakt opsigt, hvor det i skrivende stund er blevet delt flere end 500 gange, liket over 3000 gange og kommenteret mere end 1600 gange. Derudover har blandt andre flere engelske aviser også bragt historien.

De mange tilkendegivelser på Kamil Grabaras opslag er ikke ligefrem rar læsning for polakken, der bliver lagt for had af både egne tilhængere og omverdenen.

– Du er og bliver den største klaphat vi nogensinde har haft i vores klub! Øv, hvor jeg væmmes!!! Få ham ud FC København. Tak, skriver en Twitter-bruger, og den holdning bakkes op af flere andre.

– Du er så uprofessionel. FC København bør smide dig ud. Problemet er bare, at ingen gider at have dig.

– FC København kan Kamil ikke fyres?! Jeg vil mange gange hellere have Mathew Ryan som keeper. Mage til usympatisk tumpe skal man lede længe efter, lyder den skarpe retorik.

Mens Australien er ude af VM, så kæmper Polen fortsat for deres eksistens, når de søndag møder Frankrig i 1/8-delsfinalen. Kamil Grabara vil se kampen fra bænken, da han er tredjemålmand i den polske VM-trup.

De to FC København-målmænd er næppe på julekort, inden de møder ind til forårsforberedelserne i FCK. Inden VM gik igang havde Kamil Grabara generobret pladsen i FCK-buret foran Mathew Ryan. Planen er dog, at Ryan skal finde sig en ny klub til januar.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Det er han ekstremt god til

FCK bød på landsholdsmålmand

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Falsk transferhistorie i omløb

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rasmus Højlund har ikke set det før

Henter FC København-spiller

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Det afgør Chido Obis United-fremtid