FC København-profil lider med storklub i forfald

Lukas Leragers tidligere klub er gået bankerot og høster nu en tilværelse som amatørklub i Frankrig.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Girondins de Bordeaux er en historisk mastodont i Frankrig. Seksdobbelte franske mestre. Fire gange pokalvindere. Adskillige deltagelser i Champions League og Europa League. 

Nu er klubben røven af fjerde divison. 

I sommer gik Bordeaux konkurs, og derfor spiller klubben nu i den fjerdebedste række i Frankrig, hvor man har status af amatørklub. Der er altså ingen i Bordeaux, der kan leve godt af at spille fodbold.

For særligt én dansker har klubbens deroute været smertelig at overvære. Fra 2017 til 2019 spillede FCK-profilen Lukas Lerager 68 kampe for Bordeaux. 

– Efter jeg forlod klubben, fik de en amerikansk ejer, som mente, de skulle være de nye Paris Saint-Germain. Han startede med at ændre logoet, hvilket var en dum ting at gøre, så han kom hurtigt i bad standing hos fansene, siger Lukas Lerager til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Derfra gik det kun én vej, og det var nedad. De ting, han gjorde, hang ikke sammen, og så forlod han klubben, og der kom ny ejer. De løb så tør for penge og gik konkurs. Nu er de i gang med at bygge stille og roligt op igen.

– Det er forfærdeligt. De har en rigtig god ungdom og et fantastisk stadion, så det er utroligt, det kan ske, og at der ikke er nogle, der har købt sig ind endnu, for potentialet er stort. 

I sidste sæson tørnede Lukas Leragers tidligere holdkammerat i FC København, Karl-Johan Johnsson, ud for Bordeaux.

– Han sagde, det var et fantastisk sted at være og en fed klub, og så kom det hele lidt ud af det blå for ham. Det var mere pludseligt, end han havde regnet med, siger Lerager, der tænker tilbage på en god tid i Bordeaux:

– Jeg var der i virkeligheden i for kort tid i forhold til, hvor godt vi havde det. Min kone og jeg ville gerne have haft nogle flere år der, men sådan er fodbold. 

Bordeaux er i gang med genrejsningen, og i den forbindelse har klubben fået en opsigtsvækkende forstærkning. I sommer skiftede den tidligere Liverpool-stjerne Andy Carroll til Bordeaux, hvor han nærmest spiller gratis.

– Han har udtalt, at han får 3.500 euro (26.000 kroner, red.) om måneden. Han mangler nok ikke noget, og hvis man skal slutte karrieren et sted, kan jeg godt forstå ham, for det er et rigtig fedt sted, fastslår Lukas Lerager. 

Efter syv runder er Bordeaux tredjesidst i Frankrigs fjerdebedste række og ligger dermed til nedrykning i skrivende stund. 





LIVE

TransferLIVE: Chokskifte?

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår FCK-fiasko

Sønderjyske – FC Midtjylland

I dag er det sidste chance for FC København

Superliga-træner måtte give meget svær besked