FC København-profil lider med storklub i forfald

Lukas Leragers tidligere klub er gået bankerot og høster nu en tilværelse som amatørklub i Frankrig.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Girondins de Bordeaux er en historisk mastodont i Frankrig. Seksdobbelte franske mestre. Fire gange pokalvindere. Adskillige deltagelser i Champions League og Europa League. 

Nu er klubben røven af fjerde divison. 

I sommer gik Bordeaux konkurs, og derfor spiller klubben nu i den fjerdebedste række i Frankrig, hvor man har status af amatørklub. Der er altså ingen i Bordeaux, der kan leve godt af at spille fodbold.

For særligt én dansker har klubbens deroute været smertelig at overvære. Fra 2017 til 2019 spillede FCK-profilen Lukas Lerager 68 kampe for Bordeaux. 

– Efter jeg forlod klubben, fik de en amerikansk ejer, som mente, de skulle være de nye Paris Saint-Germain. Han startede med at ændre logoet, hvilket var en dum ting at gøre, så han kom hurtigt i bad standing hos fansene, siger Lukas Lerager til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Derfra gik det kun én vej, og det var nedad. De ting, han gjorde, hang ikke sammen, og så forlod han klubben, og der kom ny ejer. De løb så tør for penge og gik konkurs. Nu er de i gang med at bygge stille og roligt op igen.

– Det er forfærdeligt. De har en rigtig god ungdom og et fantastisk stadion, så det er utroligt, det kan ske, og at der ikke er nogle, der har købt sig ind endnu, for potentialet er stort. 

I sidste sæson tørnede Lukas Leragers tidligere holdkammerat i FC København, Karl-Johan Johnsson, ud for Bordeaux.

– Han sagde, det var et fantastisk sted at være og en fed klub, og så kom det hele lidt ud af det blå for ham. Det var mere pludseligt, end han havde regnet med, siger Lerager, der tænker tilbage på en god tid i Bordeaux:

– Jeg var der i virkeligheden i for kort tid i forhold til, hvor godt vi havde det. Min kone og jeg ville gerne have haft nogle flere år der, men sådan er fodbold. 

Bordeaux er i gang med genrejsningen, og i den forbindelse har klubben fået en opsigtsvækkende forstærkning. I sommer skiftede den tidligere Liverpool-stjerne Andy Carroll til Bordeaux, hvor han nærmest spiller gratis.

– Han har udtalt, at han får 3.500 euro (26.000 kroner, red.) om måneden. Han mangler nok ikke noget, og hvis man skal slutte karrieren et sted, kan jeg godt forstå ham, for det er et rigtig fedt sted, fastslår Lukas Lerager. 

Efter syv runder er Bordeaux tredjesidst i Frankrigs fjerdebedste række og ligger dermed til nedrykning i skrivende stund. 





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Rigtig glad på fansenes vegne

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Højlund står til at slå personlige rekorder

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Melder om voldsom magtkamp i FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bombe – Superliga-klub nævnes

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Rasmus Højlund i massiv modvind



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

FCM ansætter ny topboss

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

De danske kvinder tager førstepladsen

Narteys krav til ny kontrakt

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

– Der får David at vide, at han er fyret

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Tottenham er i overhængende fare’

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Osula slår alle andre