FC København-profil lider med storklub i forfald

Lukas Leragers tidligere klub er gået bankerot og høster nu en tilværelse som amatørklub i Frankrig.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Girondins de Bordeaux er en historisk mastodont i Frankrig. Seksdobbelte franske mestre. Fire gange pokalvindere. Adskillige deltagelser i Champions League og Europa League. 

Nu er klubben røven af fjerde divison. 

I sommer gik Bordeaux konkurs, og derfor spiller klubben nu i den fjerdebedste række i Frankrig, hvor man har status af amatørklub. Der er altså ingen i Bordeaux, der kan leve godt af at spille fodbold.

For særligt én dansker har klubbens deroute været smertelig at overvære. Fra 2017 til 2019 spillede FCK-profilen Lukas Lerager 68 kampe for Bordeaux. 

– Efter jeg forlod klubben, fik de en amerikansk ejer, som mente, de skulle være de nye Paris Saint-Germain. Han startede med at ændre logoet, hvilket var en dum ting at gøre, så han kom hurtigt i bad standing hos fansene, siger Lukas Lerager til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Derfra gik det kun én vej, og det var nedad. De ting, han gjorde, hang ikke sammen, og så forlod han klubben, og der kom ny ejer. De løb så tør for penge og gik konkurs. Nu er de i gang med at bygge stille og roligt op igen.

– Det er forfærdeligt. De har en rigtig god ungdom og et fantastisk stadion, så det er utroligt, det kan ske, og at der ikke er nogle, der har købt sig ind endnu, for potentialet er stort. 

I sidste sæson tørnede Lukas Leragers tidligere holdkammerat i FC København, Karl-Johan Johnsson, ud for Bordeaux.

– Han sagde, det var et fantastisk sted at være og en fed klub, og så kom det hele lidt ud af det blå for ham. Det var mere pludseligt, end han havde regnet med, siger Lerager, der tænker tilbage på en god tid i Bordeaux:

– Jeg var der i virkeligheden i for kort tid i forhold til, hvor godt vi havde det. Min kone og jeg ville gerne have haft nogle flere år der, men sådan er fodbold. 

Bordeaux er i gang med genrejsningen, og i den forbindelse har klubben fået en opsigtsvækkende forstærkning. I sommer skiftede den tidligere Liverpool-stjerne Andy Carroll til Bordeaux, hvor han nærmest spiller gratis.

– Han har udtalt, at han får 3.500 euro (26.000 kroner, red.) om måneden. Han mangler nok ikke noget, og hvis man skal slutte karrieren et sted, kan jeg godt forstå ham, for det er et rigtig fedt sted, fastslår Lukas Lerager. 

Efter syv runder er Bordeaux tredjesidst i Frankrigs fjerdebedste række og ligger dermed til nedrykning i skrivende stund. 





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb