FC København-profil lider med storklub i forfald

Lukas Leragers tidligere klub er gået bankerot og høster nu en tilværelse som amatørklub i Frankrig.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Girondins de Bordeaux er en historisk mastodont i Frankrig. Seksdobbelte franske mestre. Fire gange pokalvindere. Adskillige deltagelser i Champions League og Europa League. 

Nu er klubben røven af fjerde divison. 

I sommer gik Bordeaux konkurs, og derfor spiller klubben nu i den fjerdebedste række i Frankrig, hvor man har status af amatørklub. Der er altså ingen i Bordeaux, der kan leve godt af at spille fodbold.

For særligt én dansker har klubbens deroute været smertelig at overvære. Fra 2017 til 2019 spillede FCK-profilen Lukas Lerager 68 kampe for Bordeaux. 

– Efter jeg forlod klubben, fik de en amerikansk ejer, som mente, de skulle være de nye Paris Saint-Germain. Han startede med at ændre logoet, hvilket var en dum ting at gøre, så han kom hurtigt i bad standing hos fansene, siger Lukas Lerager til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Derfra gik det kun én vej, og det var nedad. De ting, han gjorde, hang ikke sammen, og så forlod han klubben, og der kom ny ejer. De løb så tør for penge og gik konkurs. Nu er de i gang med at bygge stille og roligt op igen.

– Det er forfærdeligt. De har en rigtig god ungdom og et fantastisk stadion, så det er utroligt, det kan ske, og at der ikke er nogle, der har købt sig ind endnu, for potentialet er stort. 

I sidste sæson tørnede Lukas Leragers tidligere holdkammerat i FC København, Karl-Johan Johnsson, ud for Bordeaux.

– Han sagde, det var et fantastisk sted at være og en fed klub, og så kom det hele lidt ud af det blå for ham. Det var mere pludseligt, end han havde regnet med, siger Lerager, der tænker tilbage på en god tid i Bordeaux:

– Jeg var der i virkeligheden i for kort tid i forhold til, hvor godt vi havde det. Min kone og jeg ville gerne have haft nogle flere år der, men sådan er fodbold. 

Bordeaux er i gang med genrejsningen, og i den forbindelse har klubben fået en opsigtsvækkende forstærkning. I sommer skiftede den tidligere Liverpool-stjerne Andy Carroll til Bordeaux, hvor han nærmest spiller gratis.

– Han har udtalt, at han får 3.500 euro (26.000 kroner, red.) om måneden. Han mangler nok ikke noget, og hvis man skal slutte karrieren et sted, kan jeg godt forstå ham, for det er et rigtig fedt sted, fastslår Lukas Lerager. 

Efter syv runder er Bordeaux tredjesidst i Frankrigs fjerdebedste række og ligger dermed til nedrykning i skrivende stund. 





– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Nu er han tilbage for Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Liverpool – Fulham

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Det er en katastrofe for Brøndby

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Chelsea – Manchester City

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker