FC København-profil lider med storklub i forfald

Lukas Leragers tidligere klub er gået bankerot og høster nu en tilværelse som amatørklub i Frankrig.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Girondins de Bordeaux er en historisk mastodont i Frankrig. Seksdobbelte franske mestre. Fire gange pokalvindere. Adskillige deltagelser i Champions League og Europa League. 

Nu er klubben røven af fjerde divison. 

I sommer gik Bordeaux konkurs, og derfor spiller klubben nu i den fjerdebedste række i Frankrig, hvor man har status af amatørklub. Der er altså ingen i Bordeaux, der kan leve godt af at spille fodbold.

For særligt én dansker har klubbens deroute været smertelig at overvære. Fra 2017 til 2019 spillede FCK-profilen Lukas Lerager 68 kampe for Bordeaux. 

– Efter jeg forlod klubben, fik de en amerikansk ejer, som mente, de skulle være de nye Paris Saint-Germain. Han startede med at ændre logoet, hvilket var en dum ting at gøre, så han kom hurtigt i bad standing hos fansene, siger Lukas Lerager til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:

– Derfra gik det kun én vej, og det var nedad. De ting, han gjorde, hang ikke sammen, og så forlod han klubben, og der kom ny ejer. De løb så tør for penge og gik konkurs. Nu er de i gang med at bygge stille og roligt op igen.

– Det er forfærdeligt. De har en rigtig god ungdom og et fantastisk stadion, så det er utroligt, det kan ske, og at der ikke er nogle, der har købt sig ind endnu, for potentialet er stort. 

I sidste sæson tørnede Lukas Leragers tidligere holdkammerat i FC København, Karl-Johan Johnsson, ud for Bordeaux.

– Han sagde, det var et fantastisk sted at være og en fed klub, og så kom det hele lidt ud af det blå for ham. Det var mere pludseligt, end han havde regnet med, siger Lerager, der tænker tilbage på en god tid i Bordeaux:

– Jeg var der i virkeligheden i for kort tid i forhold til, hvor godt vi havde det. Min kone og jeg ville gerne have haft nogle flere år der, men sådan er fodbold. 

Bordeaux er i gang med genrejsningen, og i den forbindelse har klubben fået en opsigtsvækkende forstærkning. I sommer skiftede den tidligere Liverpool-stjerne Andy Carroll til Bordeaux, hvor han nærmest spiller gratis.

– Han har udtalt, at han får 3.500 euro (26.000 kroner, red.) om måneden. Han mangler nok ikke noget, og hvis man skal slutte karrieren et sted, kan jeg godt forstå ham, for det er et rigtig fedt sted, fastslår Lukas Lerager. 

Efter syv runder er Bordeaux tredjesidst i Frankrigs fjerdebedste række og ligger dermed til nedrykning i skrivende stund. 





Topboss sviner Barça til




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent