FC København – Randers FC

FCK og Randers er de eneste, som har fået fuldt udbytte ud af sæsonens to første kampe. Den stime ender dog for minimum et af holdene søndag eftermiddag, når de krydser klinger i Parken. Hvem snupper førstepladsen?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK har sat jagten ind på at vinde guldet tilbage fra Herning, og indtil videre går det strygende med sejre over Lyngby og AGF i sæsonens to første kampe.

Første kamp mod De Kongeblå bød på en nem og forventet 2-0 sejr, som blev sikret uden nævneværdige problemer, ligesom Bruno’s Magpies på lignende vis er blevet kørt over af to omgange i Conference League-kvalifikationen.

I sidste weekends kamp mod AGF holdt det dog anderledes hårdt.

‘’Løvernes’’ defensiv blev for første gang i sæsonen testet for alvor, og stod ikke distancen til en start.

AGF scorede to gange allerede i første halvleg, og kun takket være et tyndt straffe til Claesson, levede drømmen om et FCK-comeback stadig til anden halvlegs start.

Den drøm fik ben at gå på, da Orri Oskarsson med sit andet sæsonmål scorede til 2-2 i anden halvleg, inden den hjemvendte søn, Thomas Delaney, som i en sand eventyrfortælling, stangede sejrsmålet i netmaskerne i sit comeback for barndomsklubben.

Stærkt kæmpet af guldfavoritterne i en svær kamp, som dog også gav prøver på, at den nye konstellation i defensiven måske ikke er spillet helt sammen endnu.

Med fire sejre ud af fire mulige i den nye sæson, er det dog svært at være alt for kristisk på FCK’s vegne.

Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius har misset de første kampe.

Til torsdagens Europa-kamp var Diogo Goncalves og Viktor Claesson ikke en del af truppen, men svenskeren er med i truppen til opgøret mod Randers FC.

Randers FC:
Alle forventer selvfølgelig, at FCK byder sig til i toppen af Superligaen, men det er straks mere overraskende, at Randers som det eneste andet hold i rækken, har vundet de to første kampe.

Rasmus Bertelsens tropper var bedst i første kamp mod Vejle, som dog var ved at snuppe point efter to fremragende scoringer af Onughka, som var svære at gøre noget ved for Randers-defensiven.

Med en overtidsscoring af Tammer Bany lykkedes det dog lige akkurat at stikke afsted med en 3-2 sejr, og i søndags blev der fulgt trop med tre point mere mod Viborg.

I forhold til spillet med bolden var Randers ikke det bedste hold på banen i den kamp, men det er de nok ligeglade med, for omvendt viste de sig langt farligere end Viborg.

Med en bundsolid defensiv, som gjorde det svært for modstanderen at komme frem til chancer, og en velsmurt kontramaskine, snuppede Randers sæsonens anden sejr ud af to mulige.

Alle kronjydernes scoringer i 3-1 sejren kom fra sommerens lovende nyindkøb Danho, Campbell og Toure, som trip-trap-træsko stak afsted i omstillinger og sparkede bolden sikkert i kassen.

Fremragende start på Superliga-tilværelsen for de tre nye Randers-spillere, og fremragende start på sæsonen for Randers helt generelt.

Med en stærk defensiv og så hurtige folk til at løbe omstillinger, kan ‘’Hestene’’ komme til at gøre ondt på mange hold i denne sæson.

Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Diks, Garananga, Meling – Mattsson, Falk, Delaney – Froholdt, Oskarsson, Elyounoussi

Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho

Dom:
FCK har vundet fire ud af fire mulige i den nye sæson, men er reelt set kun blevet testet rigtig af mod AGF, og netop den præstation gav indikationer om, at hjemmeholdets defensiv er til at tale med.

Randers har fået et par stærke offensivspillere ind i løbet af sommeren, og især farten i omstillinger kan komme til at gøre ondt på FCK.

Med FCK’s mange fravær taget i betragtning kan der godt ligge en lille overraskelse at vente i søndagens topbrag.

2-2 i Parken.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stor overraskelse til FCM-træning

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Liverpool – West Ham United

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

‘Det må ikke ske’

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’