Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København:
FCK har sat jagten ind på at vinde guldet tilbage fra Herning, og indtil videre går det strygende med sejre over Lyngby og AGF i sæsonens to første kampe.
Første kamp mod De Kongeblå bød på en nem og forventet 2-0 sejr, som blev sikret uden nævneværdige problemer, ligesom Bruno’s Magpies på lignende vis er blevet kørt over af to omgange i Conference League-kvalifikationen.
I sidste weekends kamp mod AGF holdt det dog anderledes hårdt.
‘’Løvernes’’ defensiv blev for første gang i sæsonen testet for alvor, og stod ikke distancen til en start.
AGF scorede to gange allerede i første halvleg, og kun takket være et tyndt straffe til Claesson, levede drømmen om et FCK-comeback stadig til anden halvlegs start.
Den drøm fik ben at gå på, da Orri Oskarsson med sit andet sæsonmål scorede til 2-2 i anden halvleg, inden den hjemvendte søn, Thomas Delaney, som i en sand eventyrfortælling, stangede sejrsmålet i netmaskerne i sit comeback for barndomsklubben.
Stærkt kæmpet af guldfavoritterne i en svær kamp, som dog også gav prøver på, at den nye konstellation i defensiven måske ikke er spillet helt sammen endnu.
Med fire sejre ud af fire mulige i den nye sæson, er det dog svært at være alt for kristisk på FCK’s vegne.
Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius har misset de første kampe.
Til torsdagens Europa-kamp var Diogo Goncalves og Viktor Claesson ikke en del af truppen, men svenskeren er med i truppen til opgøret mod Randers FC.
Randers FC:
Alle forventer selvfølgelig, at FCK byder sig til i toppen af Superligaen, men det er straks mere overraskende, at Randers som det eneste andet hold i rækken, har vundet de to første kampe.
Rasmus Bertelsens tropper var bedst i første kamp mod Vejle, som dog var ved at snuppe point efter to fremragende scoringer af Onughka, som var svære at gøre noget ved for Randers-defensiven.
Med en overtidsscoring af Tammer Bany lykkedes det dog lige akkurat at stikke afsted med en 3-2 sejr, og i søndags blev der fulgt trop med tre point mere mod Viborg.
I forhold til spillet med bolden var Randers ikke det bedste hold på banen i den kamp, men det er de nok ligeglade med, for omvendt viste de sig langt farligere end Viborg.
Med en bundsolid defensiv, som gjorde det svært for modstanderen at komme frem til chancer, og en velsmurt kontramaskine, snuppede Randers sæsonens anden sejr ud af to mulige.
Alle kronjydernes scoringer i 3-1 sejren kom fra sommerens lovende nyindkøb Danho, Campbell og Toure, som trip-trap-træsko stak afsted i omstillinger og sparkede bolden sikkert i kassen.
Fremragende start på Superliga-tilværelsen for de tre nye Randers-spillere, og fremragende start på sæsonen for Randers helt generelt.
Med en stærk defensiv og så hurtige folk til at løbe omstillinger, kan ‘’Hestene’’ komme til at gøre ondt på mange hold i denne sæson.
Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Diks, Garananga, Meling – Mattsson, Falk, Delaney – Froholdt, Oskarsson, Elyounoussi
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho
Dom:
FCK har vundet fire ud af fire mulige i den nye sæson, men er reelt set kun blevet testet rigtig af mod AGF, og netop den præstation gav indikationer om, at hjemmeholdets defensiv er til at tale med.
Randers har fået et par stærke offensivspillere ind i løbet af sommeren, og især farten i omstillinger kan komme til at gøre ondt på FCK.
Med FCK’s mange fravær taget i betragtning kan der godt ligge en lille overraskelse at vente i søndagens topbrag.
2-2 i Parken.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Jess Thorup indlagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked