Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København:
FCK har sat jagten ind på at vinde guldet tilbage fra Herning, og indtil videre går det strygende med sejre over Lyngby og AGF i sæsonens to første kampe.
Første kamp mod De Kongeblå bød på en nem og forventet 2-0 sejr, som blev sikret uden nævneværdige problemer, ligesom Bruno’s Magpies på lignende vis er blevet kørt over af to omgange i Conference League-kvalifikationen.
I sidste weekends kamp mod AGF holdt det dog anderledes hårdt.
‘’Løvernes’’ defensiv blev for første gang i sæsonen testet for alvor, og stod ikke distancen til en start.
AGF scorede to gange allerede i første halvleg, og kun takket være et tyndt straffe til Claesson, levede drømmen om et FCK-comeback stadig til anden halvlegs start.
Den drøm fik ben at gå på, da Orri Oskarsson med sit andet sæsonmål scorede til 2-2 i anden halvleg, inden den hjemvendte søn, Thomas Delaney, som i en sand eventyrfortælling, stangede sejrsmålet i netmaskerne i sit comeback for barndomsklubben.
Stærkt kæmpet af guldfavoritterne i en svær kamp, som dog også gav prøver på, at den nye konstellation i defensiven måske ikke er spillet helt sammen endnu.
Med fire sejre ud af fire mulige i den nye sæson, er det dog svært at være alt for kristisk på FCK’s vegne.
Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius har misset de første kampe.
Til torsdagens Europa-kamp var Diogo Goncalves og Viktor Claesson ikke en del af truppen, men svenskeren er med i truppen til opgøret mod Randers FC.
Randers FC:
Alle forventer selvfølgelig, at FCK byder sig til i toppen af Superligaen, men det er straks mere overraskende, at Randers som det eneste andet hold i rækken, har vundet de to første kampe.
Rasmus Bertelsens tropper var bedst i første kamp mod Vejle, som dog var ved at snuppe point efter to fremragende scoringer af Onughka, som var svære at gøre noget ved for Randers-defensiven.
Med en overtidsscoring af Tammer Bany lykkedes det dog lige akkurat at stikke afsted med en 3-2 sejr, og i søndags blev der fulgt trop med tre point mere mod Viborg.
I forhold til spillet med bolden var Randers ikke det bedste hold på banen i den kamp, men det er de nok ligeglade med, for omvendt viste de sig langt farligere end Viborg.
Med en bundsolid defensiv, som gjorde det svært for modstanderen at komme frem til chancer, og en velsmurt kontramaskine, snuppede Randers sæsonens anden sejr ud af to mulige.
Alle kronjydernes scoringer i 3-1 sejren kom fra sommerens lovende nyindkøb Danho, Campbell og Toure, som trip-trap-træsko stak afsted i omstillinger og sparkede bolden sikkert i kassen.
Fremragende start på Superliga-tilværelsen for de tre nye Randers-spillere, og fremragende start på sæsonen for Randers helt generelt.
Med en stærk defensiv og så hurtige folk til at løbe omstillinger, kan ‘’Hestene’’ komme til at gøre ondt på mange hold i denne sæson.
Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Diks, Garananga, Meling – Mattsson, Falk, Delaney – Froholdt, Oskarsson, Elyounoussi
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho
Dom:
FCK har vundet fire ud af fire mulige i den nye sæson, men er reelt set kun blevet testet rigtig af mod AGF, og netop den præstation gav indikationer om, at hjemmeholdets defensiv er til at tale med.
Randers har fået et par stærke offensivspillere ind i løbet af sommeren, og især farten i omstillinger kan komme til at gøre ondt på FCK.
Med FCK’s mange fravær taget i betragtning kan der godt ligge en lille overraskelse at vente i søndagens topbrag.
2-2 i Parken.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
VM-spids må alligevel rejse til Canada
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER