FC København – Randers FC

FCK og Randers er de eneste, som har fået fuldt udbytte ud af sæsonens to første kampe. Den stime ender dog for minimum et af holdene søndag eftermiddag, når de krydser klinger i Parken. Hvem snupper førstepladsen?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK har sat jagten ind på at vinde guldet tilbage fra Herning, og indtil videre går det strygende med sejre over Lyngby og AGF i sæsonens to første kampe.

Første kamp mod De Kongeblå bød på en nem og forventet 2-0 sejr, som blev sikret uden nævneværdige problemer, ligesom Bruno’s Magpies på lignende vis er blevet kørt over af to omgange i Conference League-kvalifikationen.

I sidste weekends kamp mod AGF holdt det dog anderledes hårdt.

‘’Løvernes’’ defensiv blev for første gang i sæsonen testet for alvor, og stod ikke distancen til en start.

AGF scorede to gange allerede i første halvleg, og kun takket være et tyndt straffe til Claesson, levede drømmen om et FCK-comeback stadig til anden halvlegs start.

Den drøm fik ben at gå på, da Orri Oskarsson med sit andet sæsonmål scorede til 2-2 i anden halvleg, inden den hjemvendte søn, Thomas Delaney, som i en sand eventyrfortælling, stangede sejrsmålet i netmaskerne i sit comeback for barndomsklubben.

Stærkt kæmpet af guldfavoritterne i en svær kamp, som dog også gav prøver på, at den nye konstellation i defensiven måske ikke er spillet helt sammen endnu.

Med fire sejre ud af fire mulige i den nye sæson, er det dog svært at være alt for kristisk på FCK’s vegne.

Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius har misset de første kampe.

Til torsdagens Europa-kamp var Diogo Goncalves og Viktor Claesson ikke en del af truppen, men svenskeren er med i truppen til opgøret mod Randers FC.

Randers FC:
Alle forventer selvfølgelig, at FCK byder sig til i toppen af Superligaen, men det er straks mere overraskende, at Randers som det eneste andet hold i rækken, har vundet de to første kampe.

Rasmus Bertelsens tropper var bedst i første kamp mod Vejle, som dog var ved at snuppe point efter to fremragende scoringer af Onughka, som var svære at gøre noget ved for Randers-defensiven.

Med en overtidsscoring af Tammer Bany lykkedes det dog lige akkurat at stikke afsted med en 3-2 sejr, og i søndags blev der fulgt trop med tre point mere mod Viborg.

I forhold til spillet med bolden var Randers ikke det bedste hold på banen i den kamp, men det er de nok ligeglade med, for omvendt viste de sig langt farligere end Viborg.

Med en bundsolid defensiv, som gjorde det svært for modstanderen at komme frem til chancer, og en velsmurt kontramaskine, snuppede Randers sæsonens anden sejr ud af to mulige.

Alle kronjydernes scoringer i 3-1 sejren kom fra sommerens lovende nyindkøb Danho, Campbell og Toure, som trip-trap-træsko stak afsted i omstillinger og sparkede bolden sikkert i kassen.

Fremragende start på Superliga-tilværelsen for de tre nye Randers-spillere, og fremragende start på sæsonen for Randers helt generelt.

Med en stærk defensiv og så hurtige folk til at løbe omstillinger, kan ‘’Hestene’’ komme til at gøre ondt på mange hold i denne sæson.

Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Diks, Garananga, Meling – Mattsson, Falk, Delaney – Froholdt, Oskarsson, Elyounoussi

Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho

Dom:
FCK har vundet fire ud af fire mulige i den nye sæson, men er reelt set kun blevet testet rigtig af mod AGF, og netop den præstation gav indikationer om, at hjemmeholdets defensiv er til at tale med.

Randers har fået et par stærke offensivspillere ind i løbet af sommeren, og især farten i omstillinger kan komme til at gøre ondt på FCK.

Med FCK’s mange fravær taget i betragtning kan der godt ligge en lille overraskelse at vente i søndagens topbrag.

2-2 i Parken.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

OB – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Silkeborg IF – FC Fredericia

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fik blackout på Brøndby Stadion

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Manchester United sætter Chelsea på plads

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United