FC København – Randers FC

FCK og Randers er de eneste, som har fået fuldt udbytte ud af sæsonens to første kampe. Den stime ender dog for minimum et af holdene søndag eftermiddag, når de krydser klinger i Parken. Hvem snupper førstepladsen?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK har sat jagten ind på at vinde guldet tilbage fra Herning, og indtil videre går det strygende med sejre over Lyngby og AGF i sæsonens to første kampe.

Første kamp mod De Kongeblå bød på en nem og forventet 2-0 sejr, som blev sikret uden nævneværdige problemer, ligesom Bruno’s Magpies på lignende vis er blevet kørt over af to omgange i Conference League-kvalifikationen.

I sidste weekends kamp mod AGF holdt det dog anderledes hårdt.

‘’Løvernes’’ defensiv blev for første gang i sæsonen testet for alvor, og stod ikke distancen til en start.

AGF scorede to gange allerede i første halvleg, og kun takket være et tyndt straffe til Claesson, levede drømmen om et FCK-comeback stadig til anden halvlegs start.

Den drøm fik ben at gå på, da Orri Oskarsson med sit andet sæsonmål scorede til 2-2 i anden halvleg, inden den hjemvendte søn, Thomas Delaney, som i en sand eventyrfortælling, stangede sejrsmålet i netmaskerne i sit comeback for barndomsklubben.

Stærkt kæmpet af guldfavoritterne i en svær kamp, som dog også gav prøver på, at den nye konstellation i defensiven måske ikke er spillet helt sammen endnu.

Med fire sejre ud af fire mulige i den nye sæson, er det dog svært at være alt for kristisk på FCK’s vegne.

Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius har misset de første kampe.

Til torsdagens Europa-kamp var Diogo Goncalves og Viktor Claesson ikke en del af truppen, men svenskeren er med i truppen til opgøret mod Randers FC.

Randers FC:
Alle forventer selvfølgelig, at FCK byder sig til i toppen af Superligaen, men det er straks mere overraskende, at Randers som det eneste andet hold i rækken, har vundet de to første kampe.

Rasmus Bertelsens tropper var bedst i første kamp mod Vejle, som dog var ved at snuppe point efter to fremragende scoringer af Onughka, som var svære at gøre noget ved for Randers-defensiven.

Med en overtidsscoring af Tammer Bany lykkedes det dog lige akkurat at stikke afsted med en 3-2 sejr, og i søndags blev der fulgt trop med tre point mere mod Viborg.

I forhold til spillet med bolden var Randers ikke det bedste hold på banen i den kamp, men det er de nok ligeglade med, for omvendt viste de sig langt farligere end Viborg.

Med en bundsolid defensiv, som gjorde det svært for modstanderen at komme frem til chancer, og en velsmurt kontramaskine, snuppede Randers sæsonens anden sejr ud af to mulige.

Alle kronjydernes scoringer i 3-1 sejren kom fra sommerens lovende nyindkøb Danho, Campbell og Toure, som trip-trap-træsko stak afsted i omstillinger og sparkede bolden sikkert i kassen.

Fremragende start på Superliga-tilværelsen for de tre nye Randers-spillere, og fremragende start på sæsonen for Randers helt generelt.

Med en stærk defensiv og så hurtige folk til at løbe omstillinger, kan ‘’Hestene’’ komme til at gøre ondt på mange hold i denne sæson.

Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Diks, Garananga, Meling – Mattsson, Falk, Delaney – Froholdt, Oskarsson, Elyounoussi

Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho

Dom:
FCK har vundet fire ud af fire mulige i den nye sæson, men er reelt set kun blevet testet rigtig af mod AGF, og netop den præstation gav indikationer om, at hjemmeholdets defensiv er til at tale med.

Randers har fået et par stærke offensivspillere ind i løbet af sommeren, og især farten i omstillinger kan komme til at gøre ondt på FCK.

Med FCK’s mange fravær taget i betragtning kan der godt ligge en lille overraskelse at vente i søndagens topbrag.

2-2 i Parken.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

David Moyes griner over gult kort for jubel

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Jacob Rasmussen i chokskifte

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-profil holder VM-drøm i live

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk klub i kæmpe transferscoop

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’