FC København satser på ungdommen

FC København lancerer en fodbolduddannelse, som skal blive Skandinaviens bedste.



FC København har på ungdomsfronten blevet presset de seneste år. Fra to guldmedaljer i træk hos ynglingene tilbage i perioden 2003 og 2004, så er det siden gået ned ad bakke resultatmæssigt.

Specielt FC Midtjylland har lokket sjællandske talenter til Jylland, men nu vil FC København igen være førende indefor talentudvikling.

I en pressemeddelse har klubben i dag løftet sløret for en fodbolduddannelse, der skal være Skandinaviens bedste og som vil bære navnet, FC Copenhagen School of Excellence.

– Vores ambition er at skabe en fodbolduddannelse, der bliver et eksempel til efterfølgelse. Nøgleordet er ansvarlighed såvel sportsligt som socialt og uddannelsesmæssigt. F.C. Københavns geografiske placering midt i den tætbefolkede Ørestadsregion betyder, at vi ikke er afhængige af at skulle indkvartere eleverne for at kunne realisere Skandinaviens bedste fodbolduddannelse, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.

F.C. Copenhagen School of Excellence vil tilbyde såkaldte ”scholarships” til maksimum 12 spillere pr. årgang. Træningen vil foregå på anlægget på Peter Bangsvej/Jens Jessensvej, og grundskoleundervisningen vil foregå på Johannesskolen, der ligger tæt på træningsanlægget på Frederiksberg. Efter grundskolen vil det videre uddannelsesforløb blive aftalt individuelt med den enkelte elev og dennes forældre, skriver klubben i pressemeddelsen.

Det betyder samtidigt et farvel til KBs logo på ungdomsholdene fra U/14 til U/19, som fremover vil optræde i FC Københavns navn.

– Lige nu er vi i gang med at udvikle konceptet og organisationen, således at vi fra næste år kan skabe et unikt uddannelses- og udviklingsmiljø, der både vil komme F.C. København og dansk fodbold til gavn. Jeg er sikker på, at etableringen af F.C. Copenhagen School of Excellence bliver endnu en milepæl i klubbens historie, slutter Carsten V. Jensen.





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter talent

Succestræner forlader Premier League-klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Bud på 1,12 milliard afvist