FC København har på ungdomsfronten blevet presset de seneste år. Fra to guldmedaljer i træk hos ynglingene tilbage i perioden 2003 og 2004, så er det siden gået ned ad bakke resultatmæssigt.
Specielt FC Midtjylland har lokket sjællandske talenter til Jylland, men nu vil FC København igen være førende indefor talentudvikling.
I en pressemeddelse har klubben i dag løftet sløret for en fodbolduddannelse, der skal være Skandinaviens bedste og som vil bære navnet, FC Copenhagen School of Excellence.
– Vores ambition er at skabe en fodbolduddannelse, der bliver et eksempel til efterfølgelse. Nøgleordet er ansvarlighed såvel sportsligt som socialt og uddannelsesmæssigt. F.C. Københavns geografiske placering midt i den tætbefolkede Ørestadsregion betyder, at vi ikke er afhængige af at skulle indkvartere eleverne for at kunne realisere Skandinaviens bedste fodbolduddannelse, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.
F.C. Copenhagen School of Excellence vil tilbyde såkaldte ”scholarships” til maksimum 12 spillere pr. årgang. Træningen vil foregå på anlægget på Peter Bangsvej/Jens Jessensvej, og grundskoleundervisningen vil foregå på Johannesskolen, der ligger tæt på træningsanlægget på Frederiksberg. Efter grundskolen vil det videre uddannelsesforløb blive aftalt individuelt med den enkelte elev og dennes forældre, skriver klubben i pressemeddelsen.
Det betyder samtidigt et farvel til KBs logo på ungdomsholdene fra U/14 til U/19, som fremover vil optræde i FC Københavns navn.
– Lige nu er vi i gang med at udvikle konceptet og organisationen, således at vi fra næste år kan skabe et unikt uddannelses- og udviklingsmiljø, der både vil komme F.C. København og dansk fodbold til gavn. Jeg er sikker på, at etableringen af F.C. Copenhagen School of Excellence bliver endnu en milepæl i klubbens historie, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER