FC København har på ungdomsfronten blevet presset de seneste år. Fra to guldmedaljer i træk hos ynglingene tilbage i perioden 2003 og 2004, så er det siden gået ned ad bakke resultatmæssigt.
Specielt FC Midtjylland har lokket sjællandske talenter til Jylland, men nu vil FC København igen være førende indefor talentudvikling.
I en pressemeddelse har klubben i dag løftet sløret for en fodbolduddannelse, der skal være Skandinaviens bedste og som vil bære navnet, FC Copenhagen School of Excellence.
– Vores ambition er at skabe en fodbolduddannelse, der bliver et eksempel til efterfølgelse. Nøgleordet er ansvarlighed såvel sportsligt som socialt og uddannelsesmæssigt. F.C. Københavns geografiske placering midt i den tætbefolkede Ørestadsregion betyder, at vi ikke er afhængige af at skulle indkvartere eleverne for at kunne realisere Skandinaviens bedste fodbolduddannelse, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.
F.C. Copenhagen School of Excellence vil tilbyde såkaldte ”scholarships” til maksimum 12 spillere pr. årgang. Træningen vil foregå på anlægget på Peter Bangsvej/Jens Jessensvej, og grundskoleundervisningen vil foregå på Johannesskolen, der ligger tæt på træningsanlægget på Frederiksberg. Efter grundskolen vil det videre uddannelsesforløb blive aftalt individuelt med den enkelte elev og dennes forældre, skriver klubben i pressemeddelsen.
Det betyder samtidigt et farvel til KBs logo på ungdomsholdene fra U/14 til U/19, som fremover vil optræde i FC Københavns navn.
– Lige nu er vi i gang med at udvikle konceptet og organisationen, således at vi fra næste år kan skabe et unikt uddannelses- og udviklingsmiljø, der både vil komme F.C. København og dansk fodbold til gavn. Jeg er sikker på, at etableringen af F.C. Copenhagen School of Excellence bliver endnu en milepæl i klubbens historie, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Holland – Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Sønderjyske køber ny cheftræner
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED