FC København har på ungdomsfronten blevet presset de seneste år. Fra to guldmedaljer i træk hos ynglingene tilbage i perioden 2003 og 2004, så er det siden gået ned ad bakke resultatmæssigt.
Specielt FC Midtjylland har lokket sjællandske talenter til Jylland, men nu vil FC København igen være førende indefor talentudvikling.
I en pressemeddelse har klubben i dag løftet sløret for en fodbolduddannelse, der skal være Skandinaviens bedste og som vil bære navnet, FC Copenhagen School of Excellence.
– Vores ambition er at skabe en fodbolduddannelse, der bliver et eksempel til efterfølgelse. Nøgleordet er ansvarlighed såvel sportsligt som socialt og uddannelsesmæssigt. F.C. Københavns geografiske placering midt i den tætbefolkede Ørestadsregion betyder, at vi ikke er afhængige af at skulle indkvartere eleverne for at kunne realisere Skandinaviens bedste fodbolduddannelse, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.
F.C. Copenhagen School of Excellence vil tilbyde såkaldte ”scholarships” til maksimum 12 spillere pr. årgang. Træningen vil foregå på anlægget på Peter Bangsvej/Jens Jessensvej, og grundskoleundervisningen vil foregå på Johannesskolen, der ligger tæt på træningsanlægget på Frederiksberg. Efter grundskolen vil det videre uddannelsesforløb blive aftalt individuelt med den enkelte elev og dennes forældre, skriver klubben i pressemeddelsen.
Det betyder samtidigt et farvel til KBs logo på ungdomsholdene fra U/14 til U/19, som fremover vil optræde i FC Københavns navn.
– Lige nu er vi i gang med at udvikle konceptet og organisationen, således at vi fra næste år kan skabe et unikt uddannelses- og udviklingsmiljø, der både vil komme F.C. København og dansk fodbold til gavn. Jeg er sikker på, at etableringen af F.C. Copenhagen School of Excellence bliver endnu en milepæl i klubbens historie, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
VM-LIVE: Japansk VM-mareridt
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
City med vildt rekordbud
INTERVIEW