FC København har på ungdomsfronten blevet presset de seneste år. Fra to guldmedaljer i træk hos ynglingene tilbage i perioden 2003 og 2004, så er det siden gået ned ad bakke resultatmæssigt.
Specielt FC Midtjylland har lokket sjællandske talenter til Jylland, men nu vil FC København igen være førende indefor talentudvikling.
I en pressemeddelse har klubben i dag løftet sløret for en fodbolduddannelse, der skal være Skandinaviens bedste og som vil bære navnet, FC Copenhagen School of Excellence.
– Vores ambition er at skabe en fodbolduddannelse, der bliver et eksempel til efterfølgelse. Nøgleordet er ansvarlighed såvel sportsligt som socialt og uddannelsesmæssigt. F.C. Københavns geografiske placering midt i den tætbefolkede Ørestadsregion betyder, at vi ikke er afhængige af at skulle indkvartere eleverne for at kunne realisere Skandinaviens bedste fodbolduddannelse, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.
F.C. Copenhagen School of Excellence vil tilbyde såkaldte ”scholarships” til maksimum 12 spillere pr. årgang. Træningen vil foregå på anlægget på Peter Bangsvej/Jens Jessensvej, og grundskoleundervisningen vil foregå på Johannesskolen, der ligger tæt på træningsanlægget på Frederiksberg. Efter grundskolen vil det videre uddannelsesforløb blive aftalt individuelt med den enkelte elev og dennes forældre, skriver klubben i pressemeddelsen.
Det betyder samtidigt et farvel til KBs logo på ungdomsholdene fra U/14 til U/19, som fremover vil optræde i FC Københavns navn.
– Lige nu er vi i gang med at udvikle konceptet og organisationen, således at vi fra næste år kan skabe et unikt uddannelses- og udviklingsmiljø, der både vil komme F.C. København og dansk fodbold til gavn. Jeg er sikker på, at etableringen af F.C. Copenhagen School of Excellence bliver endnu en milepæl i klubbens historie, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet