(Tipsbladet på Sydbank Park)
Sønderjyske – FC København 0-2 (0-1)
0-1 Orri Oskarsson (17.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (87.)
Kampens bedste
Sønderjyske
Anfører Rasmus Vinderslev holder godt sammen på holdet og gemmer sig ikke, bare fordi de dyreste fodboldben i Danmark kommer på besøg i Haderslev. Viste sig godt frem og tog en masse slåskampe til fordel for sit mandskab. En mandfolkeindsats, der gjorde, at FC Københavns dyre stjerner måtte give sig 100 procent for at tage alle point på Sydbank Park.
FC København
Jacob Neestrups guldfugl Orri Oskarsson viser igen, hvorfor FC København skal bede til de allerhøjeste magter i denne verden for, at de store klubber i Europa ikke byder et beløb, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan blive nødsaget til at acceptere. Som Tipsbladet har fortalt, blev et bud på over 100 millioner kroner fra Girona blankt afvist, men det er jo ikke ensbetydende med, at interessen for den skarpe islænding stopper. Især ikke, når han igen og igen laver gode mål. Nu er han oppe på tre Superliga-mål i fire kampe i denne sæson, og det var kun uheld, der gjorde, at han ikke lavede flere kasser. Hvilken angriber! Men, men, men. Gik han i stykker til allersidst, da han i et forsøg på endnu et mål strakte sig så meget, at knæet fik et vrid? Heldigvis for FC Københan kunne han selv gå ud af banen og ned på bænken.
Kampens værste
Sandheden om denne kamp var, at FC København fik underkendt tre scoringer på VAR-kendelser. Og så ramte FC København stolpen og overliggeren et hav af gange. Det kunne med andre ord være gået mere galt for Sønderjyske, end tilfældet var, og især målet fra Orri Oskarsson viste, at midterforsvaret med Maxime Soulas og Tobias Sommer havde afstemningsproblemer.
Kampens detalje
Det er aldrig sjovt at opnå noget på bekostning af andres ulykke, men det var nu engang tilfældet, da Jakob Busk fik en kæmpe oplevelse i at blive skiftet ind mod netop FC København. En klub, han altid vil nære store følelser for. Kort før pausen måtte Nicolai Flø give op at fortsætte, og så fik den nytilkomne Sønderjyske-målmand debut mod sin barndomsklub, som han endeligt forlod for otte år siden for at komme til udlandet, da spilletiden for løverne var alt for langt væk. Det blev til syv optrædener for FC Københavns bedste hold, og nu kan Jakob Busk også skrive denne kamp imod dem på cv’et. Fansene fra hovedstaden kvitterede også med en flot velkomst.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
