FC København skal bede til de allerhøjeste magter

FC København er nyt tophold i Superligaen med en sejr over Sønderjyske.



(Tipsbladet på Sydbank Park) 

Sønderjyske – FC København 0-2 (0-1)

0-1 Orri Oskarsson (17.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (87.) 

Kampens bedste

Sønderjyske

Anfører Rasmus Vinderslev holder godt sammen på holdet og gemmer sig ikke, bare fordi de dyreste fodboldben i Danmark kommer på besøg i Haderslev. Viste sig godt frem og tog en masse slåskampe til fordel for sit mandskab. En mandfolkeindsats, der gjorde, at FC Københavns dyre stjerner måtte give sig 100 procent for at tage alle point på Sydbank Park.  

FC København

Jacob Neestrups guldfugl Orri Oskarsson viser igen, hvorfor FC København skal bede til de allerhøjeste magter i denne verden for, at de store klubber i Europa ikke byder et beløb, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan blive nødsaget til at acceptere. Som Tipsbladet har fortalt, blev et bud på over 100 millioner kroner fra Girona blankt afvist, men det er jo ikke ensbetydende med, at interessen for den skarpe islænding stopper. Især ikke, når han igen og igen laver gode mål. Nu er han oppe på tre Superliga-mål i fire kampe i denne sæson, og det var kun uheld, der gjorde, at han ikke lavede flere kasser. Hvilken angriber! Men, men, men. Gik han i stykker til allersidst, da han i et forsøg på endnu et mål strakte sig så meget, at knæet fik et vrid? Heldigvis for FC Københan kunne han selv gå ud af banen og ned på bænken.

Kampens værste

Sandheden om denne kamp var, at FC København fik underkendt tre scoringer på VAR-kendelser. Og så ramte FC København stolpen og overliggeren et hav af gange. Det kunne med andre ord være gået mere galt for Sønderjyske, end tilfældet var, og især målet fra Orri Oskarsson viste, at midterforsvaret med Maxime Soulas og Tobias Sommer havde afstemningsproblemer. 

Kampens detalje

Det er aldrig sjovt at opnå noget på bekostning af andres ulykke, men det var nu engang tilfældet, da Jakob Busk fik en kæmpe oplevelse i at blive skiftet ind mod netop FC København. En klub, han altid vil nære store følelser for. Kort før pausen måtte Nicolai Flø give op at fortsætte, og så fik den nytilkomne Sønderjyske-målmand debut mod sin barndomsklub, som han endeligt forlod for otte år siden for at komme til udlandet, da spilletiden for løverne var alt for langt væk. Det blev til syv optrædener for FC Københavns bedste hold, og nu kan Jakob Busk også skrive denne kamp imod dem på cv’et. Fansene fra hovedstaden kvitterede også med en flot velkomst. 





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Vild stime før Danmark-brag

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Randers var tæt på – nu er han et monster

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Dansk klub i salg – lægetjek booket



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Ser I med, Brøndby?

– Hele holdet er trygge ved ham

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Sendt hjem fra FC København-træning

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen