FC København skal bede til de allerhøjeste magter

FC København er nyt tophold i Superligaen med en sejr over Sønderjyske.



(Tipsbladet på Sydbank Park) 

Sønderjyske – FC København 0-2 (0-1)

0-1 Orri Oskarsson (17.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (87.) 

Kampens bedste

Sønderjyske

Anfører Rasmus Vinderslev holder godt sammen på holdet og gemmer sig ikke, bare fordi de dyreste fodboldben i Danmark kommer på besøg i Haderslev. Viste sig godt frem og tog en masse slåskampe til fordel for sit mandskab. En mandfolkeindsats, der gjorde, at FC Københavns dyre stjerner måtte give sig 100 procent for at tage alle point på Sydbank Park.  

FC København

Jacob Neestrups guldfugl Orri Oskarsson viser igen, hvorfor FC København skal bede til de allerhøjeste magter i denne verden for, at de store klubber i Europa ikke byder et beløb, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan blive nødsaget til at acceptere. Som Tipsbladet har fortalt, blev et bud på over 100 millioner kroner fra Girona blankt afvist, men det er jo ikke ensbetydende med, at interessen for den skarpe islænding stopper. Især ikke, når han igen og igen laver gode mål. Nu er han oppe på tre Superliga-mål i fire kampe i denne sæson, og det var kun uheld, der gjorde, at han ikke lavede flere kasser. Hvilken angriber! Men, men, men. Gik han i stykker til allersidst, da han i et forsøg på endnu et mål strakte sig så meget, at knæet fik et vrid? Heldigvis for FC Københan kunne han selv gå ud af banen og ned på bænken.

Kampens værste

Sandheden om denne kamp var, at FC København fik underkendt tre scoringer på VAR-kendelser. Og så ramte FC København stolpen og overliggeren et hav af gange. Det kunne med andre ord være gået mere galt for Sønderjyske, end tilfældet var, og især målet fra Orri Oskarsson viste, at midterforsvaret med Maxime Soulas og Tobias Sommer havde afstemningsproblemer. 

Kampens detalje

Det er aldrig sjovt at opnå noget på bekostning af andres ulykke, men det var nu engang tilfældet, da Jakob Busk fik en kæmpe oplevelse i at blive skiftet ind mod netop FC København. En klub, han altid vil nære store følelser for. Kort før pausen måtte Nicolai Flø give op at fortsætte, og så fik den nytilkomne Sønderjyske-målmand debut mod sin barndomsklub, som han endeligt forlod for otte år siden for at komme til udlandet, da spilletiden for løverne var alt for langt væk. Det blev til syv optrædener for FC Københavns bedste hold, og nu kan Jakob Busk også skrive denne kamp imod dem på cv’et. Fansene fra hovedstaden kvitterede også med en flot velkomst. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Atletico Madrid – Arsenal

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson svært utilfreds

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’