FC København skal bede til de allerhøjeste magter

FC København er nyt tophold i Superligaen med en sejr over Sønderjyske.



(Tipsbladet på Sydbank Park) 

Sønderjyske – FC København 0-2 (0-1)

0-1 Orri Oskarsson (17.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (87.) 

Kampens bedste

Sønderjyske

Anfører Rasmus Vinderslev holder godt sammen på holdet og gemmer sig ikke, bare fordi de dyreste fodboldben i Danmark kommer på besøg i Haderslev. Viste sig godt frem og tog en masse slåskampe til fordel for sit mandskab. En mandfolkeindsats, der gjorde, at FC Københavns dyre stjerner måtte give sig 100 procent for at tage alle point på Sydbank Park.  

FC København

Jacob Neestrups guldfugl Orri Oskarsson viser igen, hvorfor FC København skal bede til de allerhøjeste magter i denne verden for, at de store klubber i Europa ikke byder et beløb, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan blive nødsaget til at acceptere. Som Tipsbladet har fortalt, blev et bud på over 100 millioner kroner fra Girona blankt afvist, men det er jo ikke ensbetydende med, at interessen for den skarpe islænding stopper. Især ikke, når han igen og igen laver gode mål. Nu er han oppe på tre Superliga-mål i fire kampe i denne sæson, og det var kun uheld, der gjorde, at han ikke lavede flere kasser. Hvilken angriber! Men, men, men. Gik han i stykker til allersidst, da han i et forsøg på endnu et mål strakte sig så meget, at knæet fik et vrid? Heldigvis for FC Københan kunne han selv gå ud af banen og ned på bænken.

Kampens værste

Sandheden om denne kamp var, at FC København fik underkendt tre scoringer på VAR-kendelser. Og så ramte FC København stolpen og overliggeren et hav af gange. Det kunne med andre ord være gået mere galt for Sønderjyske, end tilfældet var, og især målet fra Orri Oskarsson viste, at midterforsvaret med Maxime Soulas og Tobias Sommer havde afstemningsproblemer. 

Kampens detalje

Det er aldrig sjovt at opnå noget på bekostning af andres ulykke, men det var nu engang tilfældet, da Jakob Busk fik en kæmpe oplevelse i at blive skiftet ind mod netop FC København. En klub, han altid vil nære store følelser for. Kort før pausen måtte Nicolai Flø give op at fortsætte, og så fik den nytilkomne Sønderjyske-målmand debut mod sin barndomsklub, som han endeligt forlod for otte år siden for at komme til udlandet, da spilletiden for løverne var alt for langt væk. Det blev til syv optrædener for FC Københavns bedste hold, og nu kan Jakob Busk også skrive denne kamp imod dem på cv’et. Fansene fra hovedstaden kvitterede også med en flot velkomst. 





Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Johannes Hoff Thorup er på listen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse