FC København skal bede til de allerhøjeste magter

FC København er nyt tophold i Superligaen med en sejr over Sønderjyske.



(Tipsbladet på Sydbank Park) 

Sønderjyske – FC København 0-2 (0-1)

0-1 Orri Oskarsson (17.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (87.) 

Kampens bedste

Sønderjyske

Anfører Rasmus Vinderslev holder godt sammen på holdet og gemmer sig ikke, bare fordi de dyreste fodboldben i Danmark kommer på besøg i Haderslev. Viste sig godt frem og tog en masse slåskampe til fordel for sit mandskab. En mandfolkeindsats, der gjorde, at FC Københavns dyre stjerner måtte give sig 100 procent for at tage alle point på Sydbank Park.  

FC København

Jacob Neestrups guldfugl Orri Oskarsson viser igen, hvorfor FC København skal bede til de allerhøjeste magter i denne verden for, at de store klubber i Europa ikke byder et beløb, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan blive nødsaget til at acceptere. Som Tipsbladet har fortalt, blev et bud på over 100 millioner kroner fra Girona blankt afvist, men det er jo ikke ensbetydende med, at interessen for den skarpe islænding stopper. Især ikke, når han igen og igen laver gode mål. Nu er han oppe på tre Superliga-mål i fire kampe i denne sæson, og det var kun uheld, der gjorde, at han ikke lavede flere kasser. Hvilken angriber! Men, men, men. Gik han i stykker til allersidst, da han i et forsøg på endnu et mål strakte sig så meget, at knæet fik et vrid? Heldigvis for FC Københan kunne han selv gå ud af banen og ned på bænken.

Kampens værste

Sandheden om denne kamp var, at FC København fik underkendt tre scoringer på VAR-kendelser. Og så ramte FC København stolpen og overliggeren et hav af gange. Det kunne med andre ord være gået mere galt for Sønderjyske, end tilfældet var, og især målet fra Orri Oskarsson viste, at midterforsvaret med Maxime Soulas og Tobias Sommer havde afstemningsproblemer. 

Kampens detalje

Det er aldrig sjovt at opnå noget på bekostning af andres ulykke, men det var nu engang tilfældet, da Jakob Busk fik en kæmpe oplevelse i at blive skiftet ind mod netop FC København. En klub, han altid vil nære store følelser for. Kort før pausen måtte Nicolai Flø give op at fortsætte, og så fik den nytilkomne Sønderjyske-målmand debut mod sin barndomsklub, som han endeligt forlod for otte år siden for at komme til udlandet, da spilletiden for løverne var alt for langt væk. Det blev til syv optrædener for FC Københavns bedste hold, og nu kan Jakob Busk også skrive denne kamp imod dem på cv’et. Fansene fra hovedstaden kvitterede også med en flot velkomst. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Tuchel laver ny aftale

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Sean Dyche fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Vild aften! Kun sket én gang før

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afslører “useriøst bud” fra FC København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Liverpool tager smal sejr

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Ekspert: Det mest positive for FCK

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie