– FC København skal have nogle bedre spillere

FC København har brug for nogle bedre spillere, mener David Nielsen.



Det holdt hårdt for FC København, der var under et enormt tryk i første halvleg af mandagens Superliga-opgør mod FC Nordsjælland.

Københavnerne endte med at trække sig sejrrigt ud af opgøret, men det er langt fra første gang i sæsonen, at Jacob Neestrups mandskab har haft problemer i Superligaen, og det bekymrer David Nielsen.

Han siger til TV 2 Sport X efter slutfløjt, at det er en konsekvens af en spillertrup med for lav kvalitet.

– At man kan opleve en første halvleg som den her på hjemmebane som det største hold i ligaen… Det er ikke mange ligaer, det kan ske i. Det er, fordi det er FC Nordsjælland, der gør det på deres måde, men vi har også set dem have problemer med AGF, der har kunnet skabe noget lignende.

– Det er det, der er FC Københavns problem. De er nødt til at gøre deres hold bedre. De er nødt til at sige: "det kan godt være, at vi troede, at de spillere, vi købte ind, var gode nok, men det er de ikke, for ligaen er for stærk, og vi skal have nogle bedre spillere." Der er simpelthen ikke stor nok afstand mellem FC København og de andre hold.

Lars Jacobsen kan til dels godt købe David Nielsens analyse.

– Det er jo helheden, der skal fungere, men når vi ser første halvleg, skal FC København jo stadig kunne modstå et godt spillende FC Nordsjælland-hold. Den forskel skal der trods alt være i Parken med de penge, FC København investerer. Sådan må det nu engang være.

– Når man ser, at de bliver udspillede på den måde, de gør… deres pres virker ikke. De er lidt for langsomme i den måde, de flytter fødderne på i deres pres. Der er for lange afstande i holdet. Der er forsvarsspillere, som ikke er helt komfortable med at støde op på deres modstandere. Det bunder også ud i noget kvalitet og noget lederskab på banen.

FCK hentede i sommer German Onugkha, Gabriel Pereira, Marcos Lopez, Nathan Trott, Giorgi Gocholeishvili, Munashe Garananga, Rodrig Huescas, Thomas Delaney, Robert og Pantelis Hatzidiakos.





LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Optakt: USA – Paraguay

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United