– FC København skal have nogle bedre spillere

FC København har brug for nogle bedre spillere, mener David Nielsen.



Det holdt hårdt for FC København, der var under et enormt tryk i første halvleg af mandagens Superliga-opgør mod FC Nordsjælland.

Københavnerne endte med at trække sig sejrrigt ud af opgøret, men det er langt fra første gang i sæsonen, at Jacob Neestrups mandskab har haft problemer i Superligaen, og det bekymrer David Nielsen.

Han siger til TV 2 Sport X efter slutfløjt, at det er en konsekvens af en spillertrup med for lav kvalitet.

– At man kan opleve en første halvleg som den her på hjemmebane som det største hold i ligaen… Det er ikke mange ligaer, det kan ske i. Det er, fordi det er FC Nordsjælland, der gør det på deres måde, men vi har også set dem have problemer med AGF, der har kunnet skabe noget lignende.

– Det er det, der er FC Københavns problem. De er nødt til at gøre deres hold bedre. De er nødt til at sige: "det kan godt være, at vi troede, at de spillere, vi købte ind, var gode nok, men det er de ikke, for ligaen er for stærk, og vi skal have nogle bedre spillere." Der er simpelthen ikke stor nok afstand mellem FC København og de andre hold.

Lars Jacobsen kan til dels godt købe David Nielsens analyse.

– Det er jo helheden, der skal fungere, men når vi ser første halvleg, skal FC København jo stadig kunne modstå et godt spillende FC Nordsjælland-hold. Den forskel skal der trods alt være i Parken med de penge, FC København investerer. Sådan må det nu engang være.

– Når man ser, at de bliver udspillede på den måde, de gør… deres pres virker ikke. De er lidt for langsomme i den måde, de flytter fødderne på i deres pres. Der er for lange afstande i holdet. Der er forsvarsspillere, som ikke er helt komfortable med at støde op på deres modstandere. Det bunder også ud i noget kvalitet og noget lederskab på banen.

FCK hentede i sommer German Onugkha, Gabriel Pereira, Marcos Lopez, Nathan Trott, Giorgi Gocholeishvili, Munashe Garananga, Rodrig Huescas, Thomas Delaney, Robert og Pantelis Hatzidiakos.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Norge – England

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen