Det holdt hårdt for FC København, der var under et enormt tryk i første halvleg af mandagens Superliga-opgør mod FC Nordsjælland.
Københavnerne endte med at trække sig sejrrigt ud af opgøret, men det er langt fra første gang i sæsonen, at Jacob Neestrups mandskab har haft problemer i Superligaen, og det bekymrer David Nielsen.
Han siger til TV 2 Sport X efter slutfløjt, at det er en konsekvens af en spillertrup med for lav kvalitet.
– At man kan opleve en første halvleg som den her på hjemmebane som det største hold i ligaen… Det er ikke mange ligaer, det kan ske i. Det er, fordi det er FC Nordsjælland, der gør det på deres måde, men vi har også set dem have problemer med AGF, der har kunnet skabe noget lignende.
– Det er det, der er FC Københavns problem. De er nødt til at gøre deres hold bedre. De er nødt til at sige: "det kan godt være, at vi troede, at de spillere, vi købte ind, var gode nok, men det er de ikke, for ligaen er for stærk, og vi skal have nogle bedre spillere." Der er simpelthen ikke stor nok afstand mellem FC København og de andre hold.
Lars Jacobsen kan til dels godt købe David Nielsens analyse.
– Det er jo helheden, der skal fungere, men når vi ser første halvleg, skal FC København jo stadig kunne modstå et godt spillende FC Nordsjælland-hold. Den forskel skal der trods alt være i Parken med de penge, FC København investerer. Sådan må det nu engang være.
– Når man ser, at de bliver udspillede på den måde, de gør… deres pres virker ikke. De er lidt for langsomme i den måde, de flytter fødderne på i deres pres. Der er for lange afstande i holdet. Der er forsvarsspillere, som ikke er helt komfortable med at støde op på deres modstandere. Det bunder også ud i noget kvalitet og noget lederskab på banen.
FCK hentede i sommer German Onugkha, Gabriel Pereira, Marcos Lopez, Nathan Trott, Giorgi Gocholeishvili, Munashe Garananga, Rodrig Huescas, Thomas Delaney, Robert og Pantelis Hatzidiakos.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen