Det holdt hårdt for FC København, der var under et enormt tryk i første halvleg af mandagens Superliga-opgør mod FC Nordsjælland.
Københavnerne endte med at trække sig sejrrigt ud af opgøret, men det er langt fra første gang i sæsonen, at Jacob Neestrups mandskab har haft problemer i Superligaen, og det bekymrer David Nielsen.
Han siger til TV 2 Sport X efter slutfløjt, at det er en konsekvens af en spillertrup med for lav kvalitet.
– At man kan opleve en første halvleg som den her på hjemmebane som det største hold i ligaen… Det er ikke mange ligaer, det kan ske i. Det er, fordi det er FC Nordsjælland, der gør det på deres måde, men vi har også set dem have problemer med AGF, der har kunnet skabe noget lignende.
– Det er det, der er FC Københavns problem. De er nødt til at gøre deres hold bedre. De er nødt til at sige: "det kan godt være, at vi troede, at de spillere, vi købte ind, var gode nok, men det er de ikke, for ligaen er for stærk, og vi skal have nogle bedre spillere." Der er simpelthen ikke stor nok afstand mellem FC København og de andre hold.
Lars Jacobsen kan til dels godt købe David Nielsens analyse.
– Det er jo helheden, der skal fungere, men når vi ser første halvleg, skal FC København jo stadig kunne modstå et godt spillende FC Nordsjælland-hold. Den forskel skal der trods alt være i Parken med de penge, FC København investerer. Sådan må det nu engang være.
– Når man ser, at de bliver udspillede på den måde, de gør… deres pres virker ikke. De er lidt for langsomme i den måde, de flytter fødderne på i deres pres. Der er for lange afstande i holdet. Der er forsvarsspillere, som ikke er helt komfortable med at støde op på deres modstandere. Det bunder også ud i noget kvalitet og noget lederskab på banen.
FCK hentede i sommer German Onugkha, Gabriel Pereira, Marcos Lopez, Nathan Trott, Giorgi Gocholeishvili, Munashe Garananga, Rodrig Huescas, Thomas Delaney, Robert og Pantelis Hatzidiakos.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?