– FC København skal have nogle bedre spillere

FC København har brug for nogle bedre spillere, mener David Nielsen.



Det holdt hårdt for FC København, der var under et enormt tryk i første halvleg af mandagens Superliga-opgør mod FC Nordsjælland.

Københavnerne endte med at trække sig sejrrigt ud af opgøret, men det er langt fra første gang i sæsonen, at Jacob Neestrups mandskab har haft problemer i Superligaen, og det bekymrer David Nielsen.

Han siger til TV 2 Sport X efter slutfløjt, at det er en konsekvens af en spillertrup med for lav kvalitet.

– At man kan opleve en første halvleg som den her på hjemmebane som det største hold i ligaen… Det er ikke mange ligaer, det kan ske i. Det er, fordi det er FC Nordsjælland, der gør det på deres måde, men vi har også set dem have problemer med AGF, der har kunnet skabe noget lignende.

– Det er det, der er FC Københavns problem. De er nødt til at gøre deres hold bedre. De er nødt til at sige: "det kan godt være, at vi troede, at de spillere, vi købte ind, var gode nok, men det er de ikke, for ligaen er for stærk, og vi skal have nogle bedre spillere." Der er simpelthen ikke stor nok afstand mellem FC København og de andre hold.

Lars Jacobsen kan til dels godt købe David Nielsens analyse.

– Det er jo helheden, der skal fungere, men når vi ser første halvleg, skal FC København jo stadig kunne modstå et godt spillende FC Nordsjælland-hold. Den forskel skal der trods alt være i Parken med de penge, FC København investerer. Sådan må det nu engang være.

– Når man ser, at de bliver udspillede på den måde, de gør… deres pres virker ikke. De er lidt for langsomme i den måde, de flytter fødderne på i deres pres. Der er for lange afstande i holdet. Der er forsvarsspillere, som ikke er helt komfortable med at støde op på deres modstandere. Det bunder også ud i noget kvalitet og noget lederskab på banen.

FCK hentede i sommer German Onugkha, Gabriel Pereira, Marcos Lopez, Nathan Trott, Giorgi Gocholeishvili, Munashe Garananga, Rodrig Huescas, Thomas Delaney, Robert og Pantelis Hatzidiakos.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’