I sommer tog den unge svensker Roony Bardghji turen over Øresund og skiftede fra talentafdelingen i Malmö FF til FC Københavns ditto som 14-årig. Og nu får han også en kontrakt i den danske Superliga-klub.
FC København bekræfter således, at den nu 15-årige svensker har skrevet under på en kontrakt med københavnernes talentafdeling.
Læs også:2. divisionsklub tilknytter Cesar Santin som futsal-træner
Roony Bardghji har fået en flot start i FC Københavns, hvor han trods sin unge alder er topscorer i U17-ligaen med hele 15 mål på 10 kampe, og de er meget imponerede over talentet i FC København.
– Vi er stolte af, at vi kan tiltrække og rekruttere et af de absolut største nordiske talenter. Vi har at gøre med en unik spiller med klare spidskompetencer på højeste internationale niveau, som han allerede har vist for os i efteråret.
– Men også udenfor banen har han vist en fremragende indstilling til tingene, som er mindst ligeså afgørende for hans kommende karriere, siger Sune Smith-Nielsen, der Head of Talent i F.C. København, til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Det er også essentielt, at vi har en unik spilleruddannelse, som Roony selv har oplevet i den periode, han allerede har været her. Han har kunnet mærke på egen krop, at FCK er det rette sted for ham at dygtiggøre og udvikle sig. Og det betyder meget for spillerne – at der både er en stor tro på dem, og at de bliver bedre i det daglige, via deres dygtige holdkammerater og deres trænere.
Roony Bardghji fylder 15 år i dag, søndag, og FC København har altså ikke spildt tiden på at skrive kontrakt med ham. Man kan nemlig ikke skrive kontrakt med spillere, før de fylder 15 år.
Læs også:Brøndby-back udtaget til Iraks ungdomslandshold
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
England – Argentina
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
