I sommer tog den unge svensker Roony Bardghji turen over Øresund og skiftede fra talentafdelingen i Malmö FF til FC Københavns ditto som 14-årig. Og nu får han også en kontrakt i den danske Superliga-klub.
FC København bekræfter således, at den nu 15-årige svensker har skrevet under på en kontrakt med københavnernes talentafdeling.
Læs også:2. divisionsklub tilknytter Cesar Santin som futsal-træner
Roony Bardghji har fået en flot start i FC Københavns, hvor han trods sin unge alder er topscorer i U17-ligaen med hele 15 mål på 10 kampe, og de er meget imponerede over talentet i FC København.
– Vi er stolte af, at vi kan tiltrække og rekruttere et af de absolut største nordiske talenter. Vi har at gøre med en unik spiller med klare spidskompetencer på højeste internationale niveau, som han allerede har vist for os i efteråret.
– Men også udenfor banen har han vist en fremragende indstilling til tingene, som er mindst ligeså afgørende for hans kommende karriere, siger Sune Smith-Nielsen, der Head of Talent i F.C. København, til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Det er også essentielt, at vi har en unik spilleruddannelse, som Roony selv har oplevet i den periode, han allerede har været her. Han har kunnet mærke på egen krop, at FCK er det rette sted for ham at dygtiggøre og udvikle sig. Og det betyder meget for spillerne – at der både er en stor tro på dem, og at de bliver bedre i det daglige, via deres dygtige holdkammerater og deres trænere.
Roony Bardghji fylder 15 år i dag, søndag, og FC København har altså ikke spildt tiden på at skrive kontrakt med ham. Man kan nemlig ikke skrive kontrakt med spillere, før de fylder 15 år.
Læs også:Brøndby-back udtaget til Iraks ungdomslandshold
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
