FC København-spiller: Det er en drøm

For Hákon Arnar Haraldsson er det en drøm at spille sammen med sin gode ven og landsmand i en stor klub som FC København.



FC København sluttede sæsonen af med tre sejre i træk og sikrede derved mesterskabet, og det var med 19-årige Hákon Arnar Haraldsson i en hovedrolle.

Den unge islandske offensivspiller startede inde i sæsonens sidste tre kampe og blev matchvinder de sidste to, heriblandt i sejren over AaB, der endegyldigt sikrede københavnsk guld.

Og Hákon Arnar Haraldssons succesfulde sæsonafslutning er ikke blevet overset i hjemlandet Island, hvor han er blevet udtaget til landsholdet, og hvor fodboldmediet fotbolti.net i den forbindelse har talt med FC København-spilleren om sæsonen. 

– Det var vanvittigt at afslutte sæsonen sådan her. Jeg blev skadet i begyndelsen af januar, og det var en svær tid, men så fik jeg mange minutter i min første sæson, og det endte vidunderligt, siger Haraldsson ifølge fotbolti.net.

Han er desuden ikke den eneste islænding, der spillede en nøglerolle i triumfen. Isak Bergmann Johannesson, der er vokset op i samme by i Island, startede inde i sæsonens sidste kampe med tre mål til følge.

– Det er vildt at spille med Isak, det er en drøm. Når man er lille, vil man selvfølgelig gerne spille med sine bedste venner, især i en så stor klub som FCK, siger Hákon Arnar Haraldsson.

FC København skal i den kommende sæson forsøge at genvinde guldet, og “Løverne” tager hul på sæsonen hjemme mod AC Horsens. Du kan se hele kampprogrammet her. 







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby melder duo færdig og teaser

Han tager hjem fra VM

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spanien – Kap Verde

AGF køber ham

Tyskland – Curacao

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Stolt over dansk transfer

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Iran – New Zealand

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren