FC København sluttede sæsonen af med tre sejre i træk og sikrede derved mesterskabet, og det var med 19-årige Hákon Arnar Haraldsson i en hovedrolle.
Den unge islandske offensivspiller startede inde i sæsonens sidste tre kampe og blev matchvinder de sidste to, heriblandt i sejren over AaB, der endegyldigt sikrede københavnsk guld.
Og Hákon Arnar Haraldssons succesfulde sæsonafslutning er ikke blevet overset i hjemlandet Island, hvor han er blevet udtaget til landsholdet, og hvor fodboldmediet fotbolti.net i den forbindelse har talt med FC København-spilleren om sæsonen.
– Det var vanvittigt at afslutte sæsonen sådan her. Jeg blev skadet i begyndelsen af januar, og det var en svær tid, men så fik jeg mange minutter i min første sæson, og det endte vidunderligt, siger Haraldsson ifølge fotbolti.net.
Han er desuden ikke den eneste islænding, der spillede en nøglerolle i triumfen. Isak Bergmann Johannesson, der er vokset op i samme by i Island, startede inde i sæsonens sidste kampe med tre mål til følge.
– Det er vildt at spille med Isak, det er en drøm. Når man er lille, vil man selvfølgelig gerne spille med sine bedste venner, især i en så stor klub som FCK, siger Hákon Arnar Haraldsson.
FC København skal i den kommende sæson forsøge at genvinde guldet, og “Løverne” tager hul på sæsonen hjemme mod AC Horsens. Du kan se hele kampprogrammet her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT