FC København-spiller: Det er en drøm

For Hákon Arnar Haraldsson er det en drøm at spille sammen med sin gode ven og landsmand i en stor klub som FC København.



FC København sluttede sæsonen af med tre sejre i træk og sikrede derved mesterskabet, og det var med 19-årige Hákon Arnar Haraldsson i en hovedrolle.

Den unge islandske offensivspiller startede inde i sæsonens sidste tre kampe og blev matchvinder de sidste to, heriblandt i sejren over AaB, der endegyldigt sikrede københavnsk guld.

Og Hákon Arnar Haraldssons succesfulde sæsonafslutning er ikke blevet overset i hjemlandet Island, hvor han er blevet udtaget til landsholdet, og hvor fodboldmediet fotbolti.net i den forbindelse har talt med FC København-spilleren om sæsonen. 

– Det var vanvittigt at afslutte sæsonen sådan her. Jeg blev skadet i begyndelsen af januar, og det var en svær tid, men så fik jeg mange minutter i min første sæson, og det endte vidunderligt, siger Haraldsson ifølge fotbolti.net.

Han er desuden ikke den eneste islænding, der spillede en nøglerolle i triumfen. Isak Bergmann Johannesson, der er vokset op i samme by i Island, startede inde i sæsonens sidste kampe med tre mål til følge.

– Det er vildt at spille med Isak, det er en drøm. Når man er lille, vil man selvfølgelig gerne spille med sine bedste venner, især i en så stor klub som FCK, siger Hákon Arnar Haraldsson.

FC København skal i den kommende sæson forsøge at genvinde guldet, og “Løverne” tager hul på sæsonen hjemme mod AC Horsens. Du kan se hele kampprogrammet her. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Offentliggøres i dag

Viborg FF – Brøndby IF

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner