FC København sluttede sæsonen af med tre sejre i træk og sikrede derved mesterskabet, og det var med 19-årige Hákon Arnar Haraldsson i en hovedrolle.
Den unge islandske offensivspiller startede inde i sæsonens sidste tre kampe og blev matchvinder de sidste to, heriblandt i sejren over AaB, der endegyldigt sikrede københavnsk guld.
Og Hákon Arnar Haraldssons succesfulde sæsonafslutning er ikke blevet overset i hjemlandet Island, hvor han er blevet udtaget til landsholdet, og hvor fodboldmediet fotbolti.net i den forbindelse har talt med FC København-spilleren om sæsonen.
– Det var vanvittigt at afslutte sæsonen sådan her. Jeg blev skadet i begyndelsen af januar, og det var en svær tid, men så fik jeg mange minutter i min første sæson, og det endte vidunderligt, siger Haraldsson ifølge fotbolti.net.
Han er desuden ikke den eneste islænding, der spillede en nøglerolle i triumfen. Isak Bergmann Johannesson, der er vokset op i samme by i Island, startede inde i sæsonens sidste kampe med tre mål til følge.
– Det er vildt at spille med Isak, det er en drøm. Når man er lille, vil man selvfølgelig gerne spille med sine bedste venner, især i en så stor klub som FCK, siger Hákon Arnar Haraldsson.
FC København skal i den kommende sæson forsøge at genvinde guldet, og “Løverne” tager hul på sæsonen hjemme mod AC Horsens. Du kan se hele kampprogrammet her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne