FC København-spiller har sagt undskyld

FC Københavns Giorgi Gocholeishvili har undskyldt sin involvering det polske sejrsmål torsdag aften. Det fortæller holdkammeraten Pantelis Hatzidiakos, der fastslår, at målet var et fælles ansvar.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lidt mere end et halv døgn er gået, siden FC Københavns skuffelse hjemme i Parken mod de polske mestre Jagiellonia Białystok.

Og den gør stadig ondt. Det fornemmer man tydeligt under solens stråler på Frederiksberg, hvor FCK-truppen træner dagen derpå.

Men livet går videre.

Søndag gælder det Silkeborg IF på udebane, og det opgør ser midtstopperen Pantelis Hatzidiakos frem til. Først skal der dog lige bindes en sløjfe på torsdagens tab.

– Det er jo ikke så mange timer siden, men jeg har set lidt video fra kampen. Det sidste mål var virkelig smertefuldt, og det var i høj grad også mit ansvar, siger Pantelis Hatzidiakos til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Det kan godt være, at grækeren spillede en rolle i det polske sejrsmål – men det gjorde Giorgi Gocholeishvili så sandelig også. Og nok den største af alle. Georgieren blev fanget for langt fremme i banen, og så kunne Jagiellonia Białystok udnytte en kontra.

– Giorgi ved det godt, og han var henne og sige undskyld. Jeg svarede ham, at vi står sammen, og at det ligeledes var mit ansvar – jeg skulle have kommunikeret til ham, og målmanden skulle måske have kommunikeret til os.

– Vi er mange, der ser dårlige ud i den situation, men jeg synes, at han (Giorgi Gocholeishvili, red.) er en god spiller. Fodboldkampe afgøres i løbet af få øjeblikke, og hvis man sover i et enkelt sekund, kan sådan noget ske.

– Jeg ser det nu som min opgave at hjælpe ham, og det samme gør resten af holdet. Jeg er sikker på, han bliver en rigtig god spiller for os, fastslår Pantelis Hatzidiakos.

Midtstopperen scorede FC Københavns enlige mål i 1-2-nederlaget.

– Mine venner har selvfølgelig skrevet til mig, men jeg har svaret, at vi tabte og indkasserede to mål, så jeg føler intet for den scoring. Det gør jeg måske om 10 år, men ikke nu.

Artiklen fortsætter under billedet  

Foto: Alamy

Silkeborg på søndag
Søndag skal FC København i ilden igen, når holdet møder Silkeborg IF på udebane. "Løverne" har haft rigtig godt styr på jyderne de seneste gange, de to mandskaber er tørnet sammen på Jysk Park.

Opgøret spilles som bekendt på kunstgræs.

– Det spillede jeg også en del på i Holland. I løbet af sommeren spillede jeg på træningsbaner i Grækenland, som virkelig var dårlige. Så for mig betyder underlaget ikke så meget. Det kommer aldrig til at blive en undskyldning, fastslår midtstopperen.

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 





Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle


OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se VM-lodtrækningen

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

FC Fredericia – OB

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco