FC København-spiller har sagt undskyld

FC Københavns Giorgi Gocholeishvili har undskyldt sin involvering det polske sejrsmål torsdag aften. Det fortæller holdkammeraten Pantelis Hatzidiakos, der fastslår, at målet var et fælles ansvar.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lidt mere end et halv døgn er gået, siden FC Københavns skuffelse hjemme i Parken mod de polske mestre Jagiellonia Białystok.

Og den gør stadig ondt. Det fornemmer man tydeligt under solens stråler på Frederiksberg, hvor FCK-truppen træner dagen derpå.

Men livet går videre.

Søndag gælder det Silkeborg IF på udebane, og det opgør ser midtstopperen Pantelis Hatzidiakos frem til. Først skal der dog lige bindes en sløjfe på torsdagens tab.

– Det er jo ikke så mange timer siden, men jeg har set lidt video fra kampen. Det sidste mål var virkelig smertefuldt, og det var i høj grad også mit ansvar, siger Pantelis Hatzidiakos til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Det kan godt være, at grækeren spillede en rolle i det polske sejrsmål – men det gjorde Giorgi Gocholeishvili så sandelig også. Og nok den største af alle. Georgieren blev fanget for langt fremme i banen, og så kunne Jagiellonia Białystok udnytte en kontra.

– Giorgi ved det godt, og han var henne og sige undskyld. Jeg svarede ham, at vi står sammen, og at det ligeledes var mit ansvar – jeg skulle have kommunikeret til ham, og målmanden skulle måske have kommunikeret til os.

– Vi er mange, der ser dårlige ud i den situation, men jeg synes, at han (Giorgi Gocholeishvili, red.) er en god spiller. Fodboldkampe afgøres i løbet af få øjeblikke, og hvis man sover i et enkelt sekund, kan sådan noget ske.

– Jeg ser det nu som min opgave at hjælpe ham, og det samme gør resten af holdet. Jeg er sikker på, han bliver en rigtig god spiller for os, fastslår Pantelis Hatzidiakos.

Midtstopperen scorede FC Københavns enlige mål i 1-2-nederlaget.

– Mine venner har selvfølgelig skrevet til mig, men jeg har svaret, at vi tabte og indkasserede to mål, så jeg føler intet for den scoring. Det gør jeg måske om 10 år, men ikke nu.

Artiklen fortsætter under billedet  

Foto: Alamy

Silkeborg på søndag
Søndag skal FC København i ilden igen, når holdet møder Silkeborg IF på udebane. "Løverne" har haft rigtig godt styr på jyderne de seneste gange, de to mandskaber er tørnet sammen på Jysk Park.

Opgøret spilles som bekendt på kunstgræs.

– Det spillede jeg også en del på i Holland. I løbet af sommeren spillede jeg på træningsbaner i Grækenland, som virkelig var dårlige. Så for mig betyder underlaget ikke så meget. Det kommer aldrig til at blive en undskyldning, fastslår midtstopperen.

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Mere aktivitet på vej i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Chokskifte?

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-transfer glippet

Kontramelding om transfer

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Store ord om Roony Bardghji

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis