FC København-spiller har sagt undskyld

FC Københavns Giorgi Gocholeishvili har undskyldt sin involvering det polske sejrsmål torsdag aften. Det fortæller holdkammeraten Pantelis Hatzidiakos, der fastslår, at målet var et fælles ansvar.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lidt mere end et halv døgn er gået, siden FC Københavns skuffelse hjemme i Parken mod de polske mestre Jagiellonia Białystok.

Og den gør stadig ondt. Det fornemmer man tydeligt under solens stråler på Frederiksberg, hvor FCK-truppen træner dagen derpå.

Men livet går videre.

Søndag gælder det Silkeborg IF på udebane, og det opgør ser midtstopperen Pantelis Hatzidiakos frem til. Først skal der dog lige bindes en sløjfe på torsdagens tab.

– Det er jo ikke så mange timer siden, men jeg har set lidt video fra kampen. Det sidste mål var virkelig smertefuldt, og det var i høj grad også mit ansvar, siger Pantelis Hatzidiakos til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Det kan godt være, at grækeren spillede en rolle i det polske sejrsmål – men det gjorde Giorgi Gocholeishvili så sandelig også. Og nok den største af alle. Georgieren blev fanget for langt fremme i banen, og så kunne Jagiellonia Białystok udnytte en kontra.

– Giorgi ved det godt, og han var henne og sige undskyld. Jeg svarede ham, at vi står sammen, og at det ligeledes var mit ansvar – jeg skulle have kommunikeret til ham, og målmanden skulle måske have kommunikeret til os.

– Vi er mange, der ser dårlige ud i den situation, men jeg synes, at han (Giorgi Gocholeishvili, red.) er en god spiller. Fodboldkampe afgøres i løbet af få øjeblikke, og hvis man sover i et enkelt sekund, kan sådan noget ske.

– Jeg ser det nu som min opgave at hjælpe ham, og det samme gør resten af holdet. Jeg er sikker på, han bliver en rigtig god spiller for os, fastslår Pantelis Hatzidiakos.

Midtstopperen scorede FC Københavns enlige mål i 1-2-nederlaget.

– Mine venner har selvfølgelig skrevet til mig, men jeg har svaret, at vi tabte og indkasserede to mål, så jeg føler intet for den scoring. Det gør jeg måske om 10 år, men ikke nu.

Artiklen fortsætter under billedet  

Foto: Alamy

Silkeborg på søndag
Søndag skal FC København i ilden igen, når holdet møder Silkeborg IF på udebane. "Løverne" har haft rigtig godt styr på jyderne de seneste gange, de to mandskaber er tørnet sammen på Jysk Park.

Opgøret spilles som bekendt på kunstgræs.

– Det spillede jeg også en del på i Holland. I løbet af sommeren spillede jeg på træningsbaner i Grækenland, som virkelig var dårlige. Så for mig betyder underlaget ikke så meget. Det kommer aldrig til at blive en undskyldning, fastslår midtstopperen.

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Højbjerg overvejer stor beslutning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

– Hele holdet er trygge ved ham

Spår: Her ender Mohamed Salah

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool