FC København-spiller har sagt undskyld

FC Københavns Giorgi Gocholeishvili har undskyldt sin involvering det polske sejrsmål torsdag aften. Det fortæller holdkammeraten Pantelis Hatzidiakos, der fastslår, at målet var et fælles ansvar.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lidt mere end et halv døgn er gået, siden FC Københavns skuffelse hjemme i Parken mod de polske mestre Jagiellonia Białystok.

Og den gør stadig ondt. Det fornemmer man tydeligt under solens stråler på Frederiksberg, hvor FCK-truppen træner dagen derpå.

Men livet går videre.

Søndag gælder det Silkeborg IF på udebane, og det opgør ser midtstopperen Pantelis Hatzidiakos frem til. Først skal der dog lige bindes en sløjfe på torsdagens tab.

– Det er jo ikke så mange timer siden, men jeg har set lidt video fra kampen. Det sidste mål var virkelig smertefuldt, og det var i høj grad også mit ansvar, siger Pantelis Hatzidiakos til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Det kan godt være, at grækeren spillede en rolle i det polske sejrsmål – men det gjorde Giorgi Gocholeishvili så sandelig også. Og nok den største af alle. Georgieren blev fanget for langt fremme i banen, og så kunne Jagiellonia Białystok udnytte en kontra.

– Giorgi ved det godt, og han var henne og sige undskyld. Jeg svarede ham, at vi står sammen, og at det ligeledes var mit ansvar – jeg skulle have kommunikeret til ham, og målmanden skulle måske have kommunikeret til os.

– Vi er mange, der ser dårlige ud i den situation, men jeg synes, at han (Giorgi Gocholeishvili, red.) er en god spiller. Fodboldkampe afgøres i løbet af få øjeblikke, og hvis man sover i et enkelt sekund, kan sådan noget ske.

– Jeg ser det nu som min opgave at hjælpe ham, og det samme gør resten af holdet. Jeg er sikker på, han bliver en rigtig god spiller for os, fastslår Pantelis Hatzidiakos.

Midtstopperen scorede FC Københavns enlige mål i 1-2-nederlaget.

– Mine venner har selvfølgelig skrevet til mig, men jeg har svaret, at vi tabte og indkasserede to mål, så jeg føler intet for den scoring. Det gør jeg måske om 10 år, men ikke nu.

Artiklen fortsætter under billedet  

Foto: Alamy

Silkeborg på søndag
Søndag skal FC København i ilden igen, når holdet møder Silkeborg IF på udebane. "Løverne" har haft rigtig godt styr på jyderne de seneste gange, de to mandskaber er tørnet sammen på Jysk Park.

Opgøret spilles som bekendt på kunstgræs.

– Det spillede jeg også en del på i Holland. I løbet af sommeren spillede jeg på træningsbaner i Grækenland, som virkelig var dårlige. Så for mig betyder underlaget ikke så meget. Det kommer aldrig til at blive en undskyldning, fastslår midtstopperen.

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 



Rådførte sig hos Kamil Grabara

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Gigantisk nedslagtning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Går langt ned i løn

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bach Bak i svime over Uhre

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen