FC København-stjerne bed enorme smerter i sig

Rasmus Falk tog en for holdet mod AGF, og det gjorde FC København-profilen i respekt for de mennesker, han omgås til dagligt i hovedstadsklubben.



Hvis Rasmus Falk havde et almindeligt job, havde han nok meldt sig syg i søndags.

Nu har fynboen dog alt andet end et klassisk lønmodtagerjob, så Rasmus Falk måtte bide tænderne sammen og gå på banen mod AGF i et opgør, hvor FC København var så afbudsramt, at de dårligt kunne tåle flere fraværende spillere.

Derfor kæmpede en småskadet Rasmus Falk sig i gennem 90 minutter af braget mod AGF, og efter slutfløjtet blev midtbanespilleren hyldet til den store guldmedalje af cheftræner Jacob Neestrup, der kaldte Falk for "vanvittig".

– Jeg var meget glad for de ord, som ”Nees” satte på. Jeg vil vinde, og vi har nogle mennesker, der har ydet et kæmpe stykke arbejde her i klubben, og dem har jeg kæmpe respekt for. Derfor handler det for mig om at hjælpe til med det, jeg kan, og jeg synes, det lykkedes fantastisk.

– Vi havde gjort nogle ting for at dække skaden lidt ind, men jeg kunne selvfølgelig godt mærke det. Jeg var dog fast besluttet på, at der var noget, der var vigtigere end mig den dag, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Ser man situationen fra en anden vinkel, kan man også stille spørgsmålet, om det overhovedet var forsvarligt, at Rasmus Falk spillede 90 minutter mod AGF? Jacob Neestrup fastslår, at han ikke havde moralske kvababbelser ved at sende Falk på banen. 

– Det var derfor, jeg roste ham så meget, men det var hans egen beslutning. Vi sætter ikke en spiller på banen, hvis det er farligt, men man kan godt have så ondt, at man risikerer at se dum ud. Og der tog Falk en for klubben og holdet, fastslår Neestrup.

Rasmus Falk og holdkammeraterne skal i aktion igen på mandag, og denne gang satser FCK-profilen på at have knap så ondt.

– Jeg er nogenlunde fit for fight. Jeg er på et meget bedre niveau, og når vi skal spille på mandag, er der ikke noget problem, lyder det fra Falk.

FC København møder Viborg FF på udebane mandag. Vinder de opgøret, og FC Nordsjælland taber til Brøndby lige bagefter, kan FC København-spillerne fejre det danske mesterskab. 





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Aldrig nogensinde FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– Han er fuldstændig vanvittig

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle