FC København-stjerne bed enorme smerter i sig

Rasmus Falk tog en for holdet mod AGF, og det gjorde FC København-profilen i respekt for de mennesker, han omgås til dagligt i hovedstadsklubben.



Hvis Rasmus Falk havde et almindeligt job, havde han nok meldt sig syg i søndags.

Nu har fynboen dog alt andet end et klassisk lønmodtagerjob, så Rasmus Falk måtte bide tænderne sammen og gå på banen mod AGF i et opgør, hvor FC København var så afbudsramt, at de dårligt kunne tåle flere fraværende spillere.

Derfor kæmpede en småskadet Rasmus Falk sig i gennem 90 minutter af braget mod AGF, og efter slutfløjtet blev midtbanespilleren hyldet til den store guldmedalje af cheftræner Jacob Neestrup, der kaldte Falk for "vanvittig".

– Jeg var meget glad for de ord, som ”Nees” satte på. Jeg vil vinde, og vi har nogle mennesker, der har ydet et kæmpe stykke arbejde her i klubben, og dem har jeg kæmpe respekt for. Derfor handler det for mig om at hjælpe til med det, jeg kan, og jeg synes, det lykkedes fantastisk.

– Vi havde gjort nogle ting for at dække skaden lidt ind, men jeg kunne selvfølgelig godt mærke det. Jeg var dog fast besluttet på, at der var noget, der var vigtigere end mig den dag, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Ser man situationen fra en anden vinkel, kan man også stille spørgsmålet, om det overhovedet var forsvarligt, at Rasmus Falk spillede 90 minutter mod AGF? Jacob Neestrup fastslår, at han ikke havde moralske kvababbelser ved at sende Falk på banen. 

– Det var derfor, jeg roste ham så meget, men det var hans egen beslutning. Vi sætter ikke en spiller på banen, hvis det er farligt, men man kan godt have så ondt, at man risikerer at se dum ud. Og der tog Falk en for klubben og holdet, fastslår Neestrup.

Rasmus Falk og holdkammeraterne skal i aktion igen på mandag, og denne gang satser FCK-profilen på at have knap så ondt.

– Jeg er nogenlunde fit for fight. Jeg er på et meget bedre niveau, og når vi skal spille på mandag, er der ikke noget problem, lyder det fra Falk.

FC København møder Viborg FF på udebane mandag. Vinder de opgøret, og FC Nordsjælland taber til Brøndby lige bagefter, kan FC København-spillerne fejre det danske mesterskab. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Sean Dyche fyret

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Vild aften! Kun sket én gang før

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nægtet Brøndby-skifte

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Her kan du se FC København mod Viborg FF



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Forventer kæmpe jobtilbud

Ekspert: Det mest positive for FCK

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Højbjerg skal have ny træner i Marseille