FC København-stjerne dybt berørt

FC København-stjernen Viktor Claesson er dybt berørt over billederne af Kristoffer Olsson, der søndag viste sig for første gang siden meldingen om hans alvorlige sygdomsforløb.



PARKEN (Tipsbladet): Billederne fra FC Midtjyllands guldfest i søndags er gået verden rundt, og anledningen er ikke så meget den, at det var midtjyderne, der endte med at trække det længste strå i en historisk tæt Superliga-strid.

Det er Kristoffer Olssons tilstedeværelse, der har trukket overskrifter langt uden for Danmarks grænser.

Historien om svenskerens alvorlige sygdomsforløb er velbeskrevet, men nu er Kristoffer Olsson kommet så meget til hægterne, at han var til stede på MCH Arena i søndags og viste sig offentligt for første gang siden indlæggelsen.

De billeder har FC København-stjernen Viktor Claesson også noteret, og svenskeren bliver tydeligt berørt, da Tipsbladet og den øvrige presse spørger ind til landsmanden i forbindelse med torsdagens lukkede træning i Parken.

– Især med tanke på mit forhold til Kristoffer var det rørende at se. Når vi nu ikke kunne fejre et mesterskab, var det helt klart det næstbedste at se ham med pokalen efter alt det, han har været igennem. Det var fedt, siger Viktor Claesson.

Har du selv været i kontakt med ham?

– Ja, jeg har skrevet med ham. 

Du ser berørt ud – hvordan har det været for dig at følge?

– Det var meget hårdt i starten. Der var lang tid, hvor man ikke var klar over, om han ville overleve eller ej. Det var den værste periode. Den seneste tid har der været positive meldinger om hans fremskridt, og det er jo en kæmpe forskel fra de meldinger, der var i starten. 

Hvor meget har det fyldt i Sverige?

– Virkelig meget. Det har fyldt meget på landsholdet, og det var topnyhed i medierne i lang tid, fortæller Viktor Claesson. 

Kristoffer Olsson har udtalt, at han håber, at han på et tidspunkt kan genoptage karrieren på fodboldbanen. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

De er tilbage i Premier League