Søndag måtte kampen mellem AaB og Brøndby afbrydes på grund af massiv brug af fyrværkeri fra Brøndbys fans. Sagen ender nu på disciplinærudvalgets bord, hvilket vil være den femte sag alene i denne sæson, hvor Brøndbys fans er gået over stregen i forhold til DBU’s retningslinier.
Sagen er den fjerde på udebane, hvilket betyder individuel behandling fra disciplinærudvalget. Det samme gjorde sig gældende omkring Brøndby-fansenes massive hærværk og afbrænding af fyrværkeri i Parken i forbindelse med udekampen mod FC København. Den sag kostede Brøndby en bøde på 200.000 kroner.
Sagen fra Aalborg er dog ikke den eneste, der skal behandles af disciplinærudvalget. I forrige runde var det FC Københavns fans, der fyrede pyroteknik af i en sådan grad at kampen mod Sønderjyske i Haderslev måtte afbrydes flere gange. Den sag resulterer nu formentlig i en bøde på 10.000 kroner.
– Der ligger en indberetning i sagen, men da FC København ikke har overskredet grænsen for den det antal tilfælde, der ligger inden vores system omkring individuel behandling, bliver den behandlet efter det gældende system, siger leder af DBU’s turneringsudvalg Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCK raser over fans
DBU har i denne sæson indført initiativet “Objektiv udebaneansvar,” hvilket gør det muligt at drage det gæstende hold til ansvar for fansenes opførsel.
I initiativet er det indført en strafferamme, der giver advarsel ved den første indberetning, bøde på 10.000 kroner i andet tilfælde og bøde på 25.000 kroner i tredje tilfælde.
Her efter bliver sagerne behandlet individuelt og kan medføre strenge straffe.
– FC København har en tidligere indberetning fra denne sæson fra udekampen mod EfB, så derfor ender denne sag formentlig med en bøde på 10.000 kroner, siger Peter Ebbesen.
Læs også: Brøndby-chef: Det må høre op
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Oddset styrtdykker
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop