Søndag måtte kampen mellem AaB og Brøndby afbrydes på grund af massiv brug af fyrværkeri fra Brøndbys fans. Sagen ender nu på disciplinærudvalgets bord, hvilket vil være den femte sag alene i denne sæson, hvor Brøndbys fans er gået over stregen i forhold til DBU’s retningslinier.
Sagen er den fjerde på udebane, hvilket betyder individuel behandling fra disciplinærudvalget. Det samme gjorde sig gældende omkring Brøndby-fansenes massive hærværk og afbrænding af fyrværkeri i Parken i forbindelse med udekampen mod FC København. Den sag kostede Brøndby en bøde på 200.000 kroner.
Sagen fra Aalborg er dog ikke den eneste, der skal behandles af disciplinærudvalget. I forrige runde var det FC Københavns fans, der fyrede pyroteknik af i en sådan grad at kampen mod Sønderjyske i Haderslev måtte afbrydes flere gange. Den sag resulterer nu formentlig i en bøde på 10.000 kroner.
– Der ligger en indberetning i sagen, men da FC København ikke har overskredet grænsen for den det antal tilfælde, der ligger inden vores system omkring individuel behandling, bliver den behandlet efter det gældende system, siger leder af DBU’s turneringsudvalg Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCK raser over fans
DBU har i denne sæson indført initiativet “Objektiv udebaneansvar,” hvilket gør det muligt at drage det gæstende hold til ansvar for fansenes opførsel.
I initiativet er det indført en strafferamme, der giver advarsel ved den første indberetning, bøde på 10.000 kroner i andet tilfælde og bøde på 25.000 kroner i tredje tilfælde.
Her efter bliver sagerne behandlet individuelt og kan medføre strenge straffe.
– FC København har en tidligere indberetning fra denne sæson fra udekampen mod EfB, så derfor ender denne sag formentlig med en bøde på 10.000 kroner, siger Peter Ebbesen.
Læs også: Brøndby-chef: Det må høre op
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Så er det officielt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER