FC København straffes også af DBU

Det er ikke kun Brøndby, der står til straf på grund af fansenes opførsel. De danske mestre fra FC København står også til bøde.



Søndag måtte kampen mellem AaB og Brøndby afbrydes på grund af massiv brug af fyrværkeri fra Brøndbys fans. Sagen ender nu på disciplinærudvalgets bord, hvilket vil være den femte sag alene i denne sæson, hvor Brøndbys fans er gået over stregen i forhold til DBU’s retningslinier.

Sagen er den fjerde på udebane, hvilket betyder individuel behandling fra disciplinærudvalget. Det samme gjorde sig gældende omkring Brøndby-fansenes massive hærværk og afbrænding af fyrværkeri i Parken i forbindelse med udekampen mod FC København. Den sag kostede Brøndby en bøde på 200.000 kroner.

Sagen fra Aalborg er dog ikke den eneste, der skal behandles af disciplinærudvalget. I forrige runde var det FC Københavns fans, der fyrede pyroteknik af i en sådan grad at kampen mod Sønderjyske i Haderslev måtte afbrydes flere gange. Den sag resulterer nu formentlig i en bøde på 10.000 kroner.

– Der ligger en indberetning i sagen, men da FC København ikke har overskredet grænsen for den det antal tilfælde, der ligger inden vores system omkring individuel behandling, bliver den behandlet efter det gældende system, siger leder af DBU’s turneringsudvalg Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCK raser over fans

DBU har i denne sæson indført initiativet “Objektiv udebaneansvar,” hvilket gør det muligt at drage det gæstende hold til ansvar for fansenes opførsel.

I initiativet er det indført en strafferamme, der giver advarsel ved den første indberetning, bøde på 10.000 kroner i andet tilfælde og bøde på 25.000 kroner i tredje tilfælde.
Her efter bliver sagerne behandlet individuelt og kan medføre strenge straffe.

– FC København har en tidligere indberetning fra denne sæson fra udekampen mod EfB, så derfor ender denne sag formentlig med en bøde på 10.000 kroner, siger Peter Ebbesen.

Læs også: Brøndby-chef: Det må høre op







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0