FC København straffes også af DBU

Det er ikke kun Brøndby, der står til straf på grund af fansenes opførsel. De danske mestre fra FC København står også til bøde.



Søndag måtte kampen mellem AaB og Brøndby afbrydes på grund af massiv brug af fyrværkeri fra Brøndbys fans. Sagen ender nu på disciplinærudvalgets bord, hvilket vil være den femte sag alene i denne sæson, hvor Brøndbys fans er gået over stregen i forhold til DBU’s retningslinier.

Sagen er den fjerde på udebane, hvilket betyder individuel behandling fra disciplinærudvalget. Det samme gjorde sig gældende omkring Brøndby-fansenes massive hærværk og afbrænding af fyrværkeri i Parken i forbindelse med udekampen mod FC København. Den sag kostede Brøndby en bøde på 200.000 kroner.

Sagen fra Aalborg er dog ikke den eneste, der skal behandles af disciplinærudvalget. I forrige runde var det FC Københavns fans, der fyrede pyroteknik af i en sådan grad at kampen mod Sønderjyske i Haderslev måtte afbrydes flere gange. Den sag resulterer nu formentlig i en bøde på 10.000 kroner.

– Der ligger en indberetning i sagen, men da FC København ikke har overskredet grænsen for den det antal tilfælde, der ligger inden vores system omkring individuel behandling, bliver den behandlet efter det gældende system, siger leder af DBU’s turneringsudvalg Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCK raser over fans

DBU har i denne sæson indført initiativet “Objektiv udebaneansvar,” hvilket gør det muligt at drage det gæstende hold til ansvar for fansenes opførsel.

I initiativet er det indført en strafferamme, der giver advarsel ved den første indberetning, bøde på 10.000 kroner i andet tilfælde og bøde på 25.000 kroner i tredje tilfælde.
Her efter bliver sagerne behandlet individuelt og kan medføre strenge straffe.

– FC København har en tidligere indberetning fra denne sæson fra udekampen mod EfB, så derfor ender denne sag formentlig med en bøde på 10.000 kroner, siger Peter Ebbesen.

Læs også: Brøndby-chef: Det må høre op







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Real Madrid – Athletic Club

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?