Søndag måtte kampen mellem AaB og Brøndby afbrydes på grund af massiv brug af fyrværkeri fra Brøndbys fans. Sagen ender nu på disciplinærudvalgets bord, hvilket vil være den femte sag alene i denne sæson, hvor Brøndbys fans er gået over stregen i forhold til DBU’s retningslinier.
Sagen er den fjerde på udebane, hvilket betyder individuel behandling fra disciplinærudvalget. Det samme gjorde sig gældende omkring Brøndby-fansenes massive hærværk og afbrænding af fyrværkeri i Parken i forbindelse med udekampen mod FC København. Den sag kostede Brøndby en bøde på 200.000 kroner.
Sagen fra Aalborg er dog ikke den eneste, der skal behandles af disciplinærudvalget. I forrige runde var det FC Københavns fans, der fyrede pyroteknik af i en sådan grad at kampen mod Sønderjyske i Haderslev måtte afbrydes flere gange. Den sag resulterer nu formentlig i en bøde på 10.000 kroner.
– Der ligger en indberetning i sagen, men da FC København ikke har overskredet grænsen for den det antal tilfælde, der ligger inden vores system omkring individuel behandling, bliver den behandlet efter det gældende system, siger leder af DBU’s turneringsudvalg Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCK raser over fans
DBU har i denne sæson indført initiativet “Objektiv udebaneansvar,” hvilket gør det muligt at drage det gæstende hold til ansvar for fansenes opførsel.
I initiativet er det indført en strafferamme, der giver advarsel ved den første indberetning, bøde på 10.000 kroner i andet tilfælde og bøde på 25.000 kroner i tredje tilfælde.
Her efter bliver sagerne behandlet individuelt og kan medføre strenge straffe.
– FC København har en tidligere indberetning fra denne sæson fra udekampen mod EfB, så derfor ender denne sag formentlig med en bøde på 10.000 kroner, siger Peter Ebbesen.
Læs også: Brøndby-chef: Det må høre op
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT